Merenkulkuneuvos Jussi Mälkiä vuoden turkulainen liikemies

Jussi Mälkiä. Jussi Mälkiä. Kuva: Marttiina Sairanen

Turun Liikemiesyhdistys on valinnut Vuoden turkulaiseksi liikemieheksi Meriaura Oy:n perustajan ja hallituksen puheenjohtajan, merenkulkuneuvos Jussi Mälkiän. Palkinto luovutettiin Turun Liikemiesyhdistyksen syyskokouksessa 10. marraskuuta.

Vuoden turkulaiseksi liikemieheksi valitaan henkilö, joka on auttanut synnyttämään kestävää menestystä liike-elämässä, osoittanut kykyä liiketoiminnan jatkuvaan uudistamiseen sekä osaltaan vaikuttanut positiivisesti alueen työllisyyteen. Hän on toiminut esimerkkinä ja suunnannäyttäjänä, ja ansiokkaasti nostanut Turun ja Varsinais-Suomen profiilia.

– Jussi Mälkiän henkilökohtaiset ansiot Turun talousalueen elinkeinoelämän hyväksi ovat merkittävät. Jussi Mälkiä on lähes 40 vuoden yrittäjyydellä rakentanut huomattavan merikuljetusten ja vihreän teknologian alueille keskittyvän yritysryppään, kertoo Turun Liikemiesyhdistyksen puheenjohtaja Lasse Lindholm.

– Jussi Mälkiä on ollut tinkimätön edelläkävijä myös ilmastotyössä. Ympäristön kunnioittaminen on edelleen perustaja Jussi Mälkiän ja näin ollen koko yritysryhmän keskeisimpiä arvoja. Kuten tiedämme, maapallo on kärsinyt jo pitkään ilmastonlämpenemisestä ja ihminen aiheuttaa toimillaan suuria ympäristötuhoja edelleen, joten arvostamme kovasti Jussi Mälkiän edelläkävijyyttä myös tässä asiassa, jatkaa Lindholm.

Meriaura Oy perustettiin vuonna 1986. Toiminta oli aluksi harrastusmuotoista. Mälkiä ystävineen osti Aura-hinaajan pääasiassa majoituskäyttöön Estelle-laivan kunnostusprojektin tueksi sekä ympäristöjärjestöjen palvelukseen. Laivan ylläpito osoittautui kuitenkin kalliiksi, ja siksi toimintaa alettiin viedä kaupallisempaan suuntaan.

Meriaura on perheomisteinen merikuljetusyritys. Se keskittyy bio- ja kiertotalouden tuotteiden, agribulkin, sekä vaativien erikoislastien kuljettamiseen Pohjois-Euroopan alueella. Liikevaihto on tänä vuonna noin 75 milj. euroa.

Namibiasta tavoitettu Mälkiä ilahtui palkinnosta ja kiitti Liikemiesyhdistystä videotervehdyksellä.

– Olen erittäin otettu tästä huomionosoituksesta. Aion edelleen jatkaa 40 vuoden yrittäjyyden jälkeen tekemisiäni keskittyen nyt itselleni tärkeiksi pitämiin asioihin, kuten vihreään siirtymään ja uusiutuvaan energiaan. Meriaura on vahvassa vedossa ja on listautumassa Helsingin ja Tukholman First North -listalle 1. joulukuuta. Tässä kohdassa on hyvä hetki antaa tilaa nuoremmille, kertoo Mälkiä.

Turun Liikemiesyhdistys ry on Turun talousalueen vaikuttajien ja liike-elämän asiantuntijoiden järjestö. Sen ensisijaisena tehtävänä on toimia yhteyksien luojana ja kontaktiverkostona sekä eri liike-elämän alojen ammattilaisten tapaamis- ja keskustelufoorumina. Yhdistys pyrkii sekä yhteisönä että jäsentensä välityksellä muokkaamaan asenteita myönteisiksi elinkeinoelämää ja yrittäjyyttä kohtaan. Jäseniä yhdistyksellä on noin 300. Turun Liikemiesyhdistys on perustettu vuonna 1906.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kupittaan kärjen rakenteiden takuuaikaa pidennettiin viiteen vuoteen

Kupittaan kärjen roteuttamissopimus määrittelee ehdot ja vaatimukset, jotka koskevat joukkoliikennekannen, rautatietunnelin ja -kannen, asemalaiturin hissi- ja porrasyhteyden sekä Joukahaisenkulman kansiaukion rakentamista ja työskentelyä rautatiealueella ja sen välittömässä läheisyydessä. Toteuttamissopimuksessa sovitaan myös yhteistyöstä, rahoitusjärjestelyistä ja muista hankkeeseen liittyvistä keskeisistä ehdoista.

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.

Turun eri kouluihin palkataan erityisopettaja, neljä luokanopettajaa ja viisi koulunkäynninohjaajaa.

Perusopetukseen kohdennettu miljoonan euron lisämääräraha käytetään ryhmäkokojen pienentämiseen lukuvuonna 2026–27 alueellisten tarpeiden mukaan. Määräraha jaetaan tasan syys- ja kevätlukukaudelle (500 000 euroa per kausi).

Eliel Lintulan Lastentaikuri-show Piikkiön kirjastossa

Piikkiön kirjastossa pääsee keskiviikkona 6. toukokuuta ihailemaan taikuuden ihmeitä. Lastentaikuri-showssa esiintyy nuori, piikkiöläinen taikuri Eliel Lintula . Lintula on nuoresta iästään huolimatta ehtinyt esiintymään jo vuosia lasten syntymäpäivillä ja erilaisissa tapahtumissa.

Yleistuki Kelan uusi tuki työttömille

Yleistukilaki tuli voimaan 1. toukokuuta. Yli 240 000 työtöntä, jotka saavat Kelasta työmarkkinatukea tai peruspäivärahaa, siirtyvät toukokuun aikana yleistuen saajiksi.

MobilePay-lyhytnumeroon voi nyt vastaanottaa korttimaksuja puhelimen ja Get paid -sovelluksen avulla

Asiakas voi maksaa lähimaksulla suoraan kauppiaan puhelimeen, joka toimii maksupäätteenä.

Kauppiaiden Get paid -sovellus päivittyy 29. huhtikuuta ja tuo korttimaksut suoraan kauppiaan puhelimeen ilman erillistä maksupäätettä. MobilePay tuo kaikille lyhytnumeroille, joissa on käytössä Mukautettu summa -ominaisuus, mahdollisuuden vastaanottaa korttimaksuja.

Kuluttajatutkimus: Temu ohitti Zalandon suosiossa tiukasti ensimmäistä kertaa ja AliExpress haastaa Amazonia

Kahdeksan kymmenestä (80 %) suomalaisesta on ostanut ulkomaisesta verkkokaupasta viimeisen vuoden aikana, mikä on huomattavasti enemmän kuin Ruotsissa (57 %).

Mänty suosituin puulaji metsän uudistamisessa

Männyntaimi.

Noin puolet metsistä uudistetaan männylle, käy ilmi Metsäkeskukseen viime vuonna saapuneista metsänkäyttöilmoituksista. Kuusen osuus on 46 prosenttia ja rauduskoivun 5 prosenttia. Muita puulajeja käytetään hyvin pieniä määriä.

Liedon Frisbeegolfrata juhlii avajaisia

Liedon uudistetun frisbeegolfradan avajaisia vietetään torstaina 7. toukokuuta kello 11 (Urheilutie 2, Lieto). Varsinais-Suomi on yksi Suomen merkittävimmistä frisbeegolfkeskittymistä niin harrastajamäärissä, kilpailutoiminnassa kuin hyvin ylläpidettyjen ratojen lukumäärässäkin. Alueella on vahva frisbeegolfkulttuuri, ja lajin kasvu on lisännyt tarvetta kehittää ratoja entistä laadukkaammiksi ja monipuolisemmiksi.

Kartta ei ole maasto

Leena Julin: Stolat. Osa teoksesta Kartta ei ole maasto, 2025.

Leena Julinin näyttely Kartta ei ole maasto on esillä Kriittisessä Galleriassa 8.5.–21.6. Näyttely aukeaa 7. toukokuuta kello 18–20.

Raision Kirjastotalo kiinni torstaina

Raision Kirjastotalo on poikkeuksellisesti kiinni torstaina 7. toukokuuta henkilökunnan koulutuspäivän takia. Raision museo Harkko on myös kiinni 4.–21. toukokuuta näyttelynvaihdon takia eli koko Kirjastotalo on kiinni 7. toukokuuta.

Seuraa lintuja pihalla tai lintutornissa

Järvelän lintulava on mukana Tornien taistossa.

Ensi viikonloppuna lintuja seurataan jälleen pihoilla ja lintutorneissa. Bongaa päivä pihalla -tapahtumaan voi kuka tahansa osallistua lauantaina tai sunnuntaina. Tornien taisto käydään lauantaina.

INVEST-konferenssi kokoaa kansainväliset huippututkijat Turkuun

Miten tutkimustieto saadaan oikeasti vaikuttamaan? Tätä kysymystä käsitellään Turussa 6.–8. toukokuuta järjestettävässä kansainvälisessä INVEST-konferenssissa Turun yliopistolla.

Tutkijat löysivät uusia keinoja tehostaa hermoston korjautumista MS-taudissa

Elektronimikroskooppikuva koe-eläimen selkäytimestä. Kuvassa hermosolujen poikkileikkauksia, jossa näkyy tummana hermosoluja ympäröivät myeliinitupet. MS-taudissa autoimmuunivasteet johtavat myeliinituppien tuhoutumiseen, jolloin hermosolujen toiminta heikkenee. Kuvassa ohuemmat tupet ovat lääkekäsittelyllä tehostetun remyelinaation myötä uutta myeliiniä.

MS-tauti on Suomessa poikkeuksellisen yleinen, eikä siihen ole toistaiseksi olemassa yhtäkään hermovaurioita korjaavaa lääkettä. Tapani Koppisen väitöskirjatutkimus avaa uuden suunnan: kaksi erilaista lääkemolekyyliä osoittautui tehokkaaksi hermosolujen suojakerroksen uudelleenkasvun käynnistämisessä.

Huijausvaroitukset lisäävät varovaisuutta – silti verkkohuijaukset kehittyvät jatkuvasti

Yhä useampi suomalainen suhtautuu pankkiasiointiin liittyviin viesteihin aiempaa varovaisemmin huijausten yleistyessä. OP Pohjolan Taloustutkimuksella teettämän tutkimuksen mukaan jo 74 prosenttia suomalaisista välttelee epäilyttäviä viestejä ja linkkejä huijauksen pelossa.

Uusia asumisoikeusasuntoja Skanssiin

Havainnekuva Kastanjasta.

Pohjola Rakennus Oy rakentaa Varsinais-Suomen Asumisoikeus Oy:lle (Vaso) Skanssiin kaksi kerrostaloa, joissa on yhteensä 78 asuntoa. Uudiskohde on nimetty ympäristöönsä sopivalla nimellä Kastanja. Rakennustyöt on aloitettu syksyllä. Kohteen arvioidaan valmistuvan joulukuussa. Pääsuunnittelija on arkkitehtitoimisto Järvinen & Kuorelahti Oy.

Tyks Mäntymäen sairaalaan avattiin uusi Akuutti geriatrinen osasto

Tyks Mäntymäen sairaalassa avautui 4. toukokuuta yleislääketieteen palvelualueen geriatrian vastuualueella uusi Akuutti geriatrinen sairaalaosasto. Osasto on suunnattu ikääntyneille potilaille, jotka tarvitsevat lyhytaikaista sairaalahoitoa.

Kirkkopuiston Terassi tähtää yli 200 000 kävijään

Samuli Pasanen.

Turun vanhassa kaupungissa sijaitseva Kirkkopuiston Terassi avaa kesäkautensa torstaina 7. toukokuuta ja pitää ovensa auki aina sunnuntaihin 30. elokuuta saakka. Tulevan kesän ohjelma yhdistää ajankohtaisimman kotimaisen musiikin, paikalliset ruokaelämykset ja suositut kesätapahtumat – livekeikoista jazziin, klassisesta musiikista iltakirppiksiin ja speed dating -iltoihin. Viime kesänä Terassi keräsi yli 150 000 vierasta, ja tulevana kesänä tavoitteena on ylittää 200 000 kävijän raja.

Näköislehti

Urheilu

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.

Turku-Rastit viettää juhlavuottaan klassikkomaastoissa

Tuuli Kastemaa ja Jyrki Viiri lähtövalmiina Hirvensalon Turku-Rasteilla. Kuva on vuodelta 2021.

Matalan kynnyksen liikunnasta ja harrastamisesta puhutaan paljon lasten ja nuorten kohdalla, mutta aikuisten kohdalla se on vähäisempää. Syytä olisi, sillä aika monella aikuisella on kuitenkin koululiikunnasta lähtöisin olevia traumoja, jotka nostavat liikkumisen kynnystä.

Puukkokatsomo: Väistetty luoti

Tiukalle meni, mutta Loimu selvisi säikähdyksellä. Kovin kaukana ei nimittäin ollut, etteikö raisiolaiset olisi hävinneet Mestaruusliigan karsintasarjaa. Siinä määrin hyvin Lempo-Volley Loimua haastoi. Loimu voitti viime viikolla päättyneen ottelusarjan 3-2.

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.

Paavo Nurmi Penn Relaysin kunniaseinälle

Paavo Nurmi Gamesin toimitusjohtaja Jari Salonen Paavo Nurmen nimikyltin luona.

Paavo Nurmi on nimetty Penn Relays -tapahtuman kunniaseinälle (Wall of Fame) Philadelphiassa. Kyseessä on yksi arvostetuimmista tunnustuksista amerikkalaisessa yleisurheilussa.

Joona Ikonen ja Hannu Kuru TPS-paitaan

Hannes Björninen (vas.) ja Hannu Kuru.

Turun Palloseura on tehnyt yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Joona Ikosen kanssa. 27-vuotias Ikonen siirtyy TPS:ään Ruotsin SHL:stä Malmö Redhawksista, jossa hän pelasi kahden kauden ajan. Ennen siirtoaan Ruotsiin Ikonen edusti pitkään Ilvestä, jossa hän nousi Liigan kärkipään pelaajien joukkoon. Ikonen tunnetaan monipuolisena ja työteliäänä hyökkääjänä, joka pystyy pelaamaan vastuullisesti kaikissa pelitilanteissa. Liiga-urallaan hän on pelannut 340 ottelua tehoin 90+109=199. Hän on myös kerryttänyt kansainvälistä kokemusta maajoukkueessa.