Työeläkevarat kasvoivat neljä miljardia euroa

Suomalaisten työeläkkeiden rahoituksessa käytettävät eläkevarat kasvoivat noin neljällä miljardilla eurolla vuoden kolmannella neljänneksellä. Varojen kasvua tuottivat lähinnä pääomasijoitukset ja vaihtoehtoiset sijoitukset. Varoja oli syyskuun lopussa yhteensä 245 miljardia euroa.

– Työeläkevarojen positiivinen kehitys on ollut pitkälti pörssiosakkeiden ansiota. Tämän vuoden kolmannella vuosineljänneksellä osakemarkkinoiden tuotot olivat hyvin vaihtelevia – ja erityisesti tällä tarkastelujaksolla eläkesijoitusten hajauttaminen kannatti. Hyviä tuottoja saatiin pääomasijoituksista eli sijoituksista pörssin ulkopuolisiin yhtiöihin ja vaihtoehtoisista sijoituksista eli pääasiassa hedgerahastoista, kertoo Työeläkevakuuttajat Telan analyytikko Kimmo Koivurinne.

Tiedot käyvät ilmi Telan tuoreista eläkevaratilastoista ja Koivurinteen analyysista.

– Epävarmuutta rahoitusmarkkinoilla aiheutti voimakkaasti kohonnut inflaatio. Inflaatiota ovat aiheuttaneet varsinkin energian ja raaka-aineiden hintojen nousu sekä tuotantoketjujen ylikuormittuminen pandemian rajoitusten lieventyessä, kertoo Koivurinne.

Eläkevarojen kehitys kulkee aina käsi kädessä muun talouden kanssa. Talouden kovin nousu on taittunut, mutta vuosi 2021 on ollut nykyisten ja tulevien työeläkkeiden rahoittamisen kannalta hyvä.

– Hyvä työllisyyskehitys on tukenut eläkkeiden rahoituksen tärkeintä lähdettä eli eläkemaksuista rakentuvaa tulovirtaa. Sijoitustoiminnalla taas on kasvava rooli eläkkeiden rahoituksen turvaajana, sillä eläkerahastojen ja niiden tuottojen osuus vuotuisen työeläkemenon kattamisessa on vuosien mittaan kasvanut ja kasvaa edelleen. Eläkemaksut eivät ole enää vuosiin riittäneet kattamaan menoja, kuvaa Koivurinne.

Varat ja niiden kehitys on mitoitettu riittämään eri ikäluokkien eläkkeisiin. Kaikkien työssäkäyvien maksamista eläkemaksuista osa on rahastoitu.

– Voidaan siis ajatella, että rahastoissa on jo oma siivunsa myös työuraansa vasta aloitteleville 2000-luvun alussa syntyneille, Koivurinne sanoo.

Kokonaisuudessaan eläkevarojen sijoitustuotto oli kolmen ensimmäisen vuosineljänneksen ajalta reaalisesti yhdeksän prosenttia. Osakesijoitusten tuotot olivat reaalisesti keskimäärin 17,4 prosenttia. Korkosijoitusten tuotot olivat reaalisesti keskimäärin -0,3 prosenttia, kiinteistösijoitusten tuotot 1,7 prosenttia ja vaihtoehtoisten sijoitusten eli pääasiassa hedgerahastojen tuotot 5,8 prosenttia.

Työeläkesijoitusten omaisuuslajikohtainen jakautuminen pysyi käytännössä ennallaan. Osake- ja osaketyyppisten sijoituksien osuus oli syyskuun lopussa noin 53 prosenttia, korkosijoituksien osuus 30 prosenttia, kiinteistösijoituksien kahdeksan prosenttia ja vaihtoehtoisten sijoituksien kahdeksan prosenttia.

Alueellisissa sijoitusosuuksissa ei tapahtunut mainittavia muutoksia. Syyskuun lopussa sijoitusvaroista vajaa neljännes kohdistui Suomeen (24 %), muualle euroalueelle alle viidennes (17 %) ja euroalueen ulkopuolisiin maihin reilusti yli puolet (60 %). Sijoitusosuuksien muutoksiin vaikuttavat arvonmuutosten ohella nettovirrat eli ostojen, myyntien ja erääntymisten välinen erotus.

Eläkevaroja koskeva Telan tilastoanalyysi sisältää tiedot eläkevakuutusyhtiöiden, eläkekassojen, eläkesäätiöiden, Kelan toimihenkilöiden eläkerahaston, Kevan, Kirkon eläkerahaston, Maatalousyrittäjien eläkelaitoksen, Merimieseläkekassan, Suomen Pankin Eläkerahaston ja Valtion Eläkerahaston sijoitustoiminnasta. Tilastoissa on mukana vain lakisääteinen työeläketurva.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta – matkailureitti avautuu perjantaina

Saariston rengastie täyttää 30 vuotta.

Suomen suosituimpiin matkailureitteihin kuuluva Saariston Rengastie avautuu perjantaina ja se on avoinna aina 13. syyskuuta asti. Rengastie täyttää tänä vuonna 30 vuotta.

Yrittäjät: Kesälomien siirto tukisi talouden kasvua ja auttaisi yhteiskuntaa laajalti

Suomen Yrittäjät kannattaa opetusministeri Anders Adlercreutzin (r.) ehdotusta koulujen kesälomien siirrosta kahdella viikolla.

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee Kirsikkatien moottoriajoneuvoliikenteeltä

Viemäri- ja vesijohtotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Kirsikkatie 35:n kohdalta 6.–13. toukokuuta. Kiertotie kulkee reittiä Leppätie–Rakuunatie–Lehmustie.

HKFoodsin liikevaihto kasvoi ja liiketulos parani

HKFoodsin jatkuvien toimintojen vertailukelpoinen liiketulos parani tammi–maaliskuussa jälleen vertailukaudesta. Myös jatkuvien toimintojen tilikauden tulos nousi selvästi.

Luolavuoren kouluhanke etenee – uudisrakennuksen rakentaa SRV

Havainnekuva Luolavuoren koulusta.

Luolavuoren koulun suunnittelu jatkuu. SRV ja Turun kaupungin omistama kiinteistöyhtiö Kiinteistö Oy Turun monitoimitilat ovat allekirjoittaneet kehitysvaiheen sopimuksen Luolavuoren koulun uudisrakennuksen toteuttamisesta.

Sähköautojen määrä kasvaa – samalla kasvaa niiden hylkäysosuus katsastuksissa

Suomessa tehtiin yli 2,18 miljoonaa henkilöauton määräaikaiskatsastusta viime vuonna. Katsastuksista hylättiin 30 prosenttia, kun vuotta aiemmin hylkäysosuus oli 29 prosenttia. Sähkökäyttöisten henkilöautojen katsastusmäärä kaksinkertaistui ja hylkäysosuus kasvoi enemmän kuin perinteisillä käyttövoimilla.

Maaperän mikrobit voivat selittää komealupiinin leviämismenestystä Suomessa

Suomalaisia luonnonvaraisia lupiineita levittäytyneenä Kaarinassa. Tehokkaasti leviävä lupiini uhkaa syrjäyttää Suomen luonnonvaraisia niittykasveja.

Tutkimuksessa havaittiin, että suomalainen maaperämikrobisto hyödytti lupiinia enemmän kuin alkuperäisalueen mikrobisto. Kasville hyödylliset mikrobit maaperässä saattavat olla yksi syy vieraslajin tehokkaalle leviämiselle uudella alueella.

Ruotsalainen huumeliiga levitti Suomeen satoja kiloja huumausaineita

Alkuvuoden aikana Suomessa on paljastunut huomattavan suuria huumausaine-eriä. Tänä vuonna paljastuneiden maahantuonti- ja levityskokonaisuuksien taustalla epäillään toimineen sama ruotsalaistaustainen kansainvälinen katto-organisaatio. Esitutkintojen perusteella huumausaineita on säilytetty erikseen vuokratuissa huoneistoissa, ja niiden levittämisestä ovat yhdessä tapauksessa vastanneet Suomeen tätä varten saapuneet Ruotsin kansalaiset.

Turun seutu panostaa kävelyyn ja pyöräilyyn

Turun kaupunkiseudulla on kehitetty jalankulun ja pyöräliikenteen verkkoa, joka tukee entistä saumattomammin kestävää ja terveellistä arkea. Viime vuosina asennetut pyörä- ja jalankulkuliikenteen laskentapisteet tuottavat tarkkaa tietoa väylien käytöstä eri vuorokauden- ja vuodenaikoina. Tietoa hyödynnetään muun muassa reittien suunnittelussa, kunnossapidon kohdentamisessa ja seudullisen liikenteen suunnittelun pohjana.

Paimio-päivää vietetään torstaina, juhlavuosiraportti valmistunut

Juhlavuosimuraali julkistettiin 22. elokuuta.

Viime vuonna vietetyn Paimio 700 -juhlavuoden yksi keskeinen tapahtuma oli 7. toukokuuta vietetty Paimio-päivä. Paimio 700 -juhlavuositoimikunnan puitteissa päätettiin, että tätä Paimion syntymäpäivää vietetään jatkossakin vuosittain – tavalla tai toisella. Kaupunki kokoaa tuohon päivään ja mahdollisiin lähipäiviin osuvia yleisötapahtumia, ja tiedottaa niistä.

Maastopaloja poikkeuksellisen paljon huhtikuussa

Suomessa on nyt monin paikoin poikkeuksellisen kuivaa ajankohtaan nähden. Pelastustoimen onnettomuustilastosta käy ilmi, että huhtikuussa oli yli 750 maastopaloa, mikä on puolet enemmän kuin huhtikuussa viime vuonna. LähiTapiolan asiantuntija muistuttaa, että maastopalovaroituksen aikana avotulta ei saa tehdä.

Jazz City Turun kevätkauden päätöskonsertissa Quartet Ajaton

Quartet Ajaton esiintyy Bar Ö:ssä perjantaina.

Kymmenvuotista historiaansa ja kolmatta albumiaan juhliva Quartet Ajaton päättää levynjulkaisukiertueensa Turkuun perjantaina 8. toukokuuta kello 19. Paikkana on Bar Ö. Uuden albumin sävellyksissä soi kotimaisen musiikkikulttuurin historia karjahuudoista tangoihin.

Eurojackpotin potti nousee 76 miljoonaan euroon

Eurojackpotin tiistain arvonnassa kierroksella 19/2026 ei löytynyt täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on tarjolla noin 76 miljoonaa euroa.

Itämeri-parlamentaarikot Turussa: Itämeren tulevaisuus ratkaistaan yhdistämällä turvallisuuspolitiikka, ympäristövastuu ja parlamentaarinen yhteistyö

Itämeren parlamentaarikkokonferenssi BSPC:n pysyvä komitea kokoontui Turussa 3.–5. toukokuuta. Kokouksessa keskusteltiin muun muassa Itämeren alueen kokonaisturvallisuudesta, huoltovarmuudesta ja Saaristomeren ekologisesta tilasta. Pysyvä komitea vieraili kokouksen yhteydessä Qvidjan tutkimustilalla ja tutustui Turun meripelastusyhdistyksen toimintaan. Komitea perehtyi Länsi-Suomen merivartioston toimintaan sekä Itämeren alueellisen yhteistyön näkymiin maailmanjärjestyksen murroksessa.

Lainan vakuutena olevien huoneistojen osakekirjojen massamuotoinen sähköistäminen alkaa ensi vuonna

Pankeissa on 700 000 osakekirjaa huoneistojen lainojen vakuutena.

Maanmittauslaitos ja pankit valmistelevat ensi vuodelle osakekirjojen massasähköistämistä, joka tullee mahdolliseksi vuoden 2027 alun lakimuutoksessa. Maanmittauslaitoksen ylläpitämä huoneistotietojärjestelmä parantaa taloyhtiöiden ja huoneistojen omistustietojen saatavuutta, luotettavuutta ja turvallisuutta.

Katukorista Kupittaan Citymarketin pihalla

Turussa järjestetään 6. toukokuuta Pirkka Street Basket -katukoristapahtuma. Tapahtuma on osa vuosittain järjestettävää alakoululaisten katukoriskiertuetta, jonka takana ovat Koripalloliitto ja K-ryhmä. Varsinaisena järjestäjänä toimivat aina kunkin paikkakunnan paikallinen koripalloseura ja jokin K-ruokakauppa, jonka pihalla tai lähettyvillä tapahtuma järjestetään, ja jonka kauppias tarjoaa koululaisille evästä päivään.

Yli 25 000 suomalaista testannut ruokavalionsa Ravitsemusnavigaattorilla

Ravitsemusnavigaattori on verkkopalvelu, jolla kuka tahansa voi arvioida ruokailutottumuksensa nopeasti.

Ruokavalion laadulla on merkittävä rooli sydän- ja verisuonisairauksien sekä tyypin 2 diabeteksen ehkäisyssä ja hoidossa. Maksuton Ravitsemusnavigaattori on auttanut jo yli 25 000 suomalaista tarkastelemaan omia ruokailutottumuksiaan ja löytämään itselleen sopivia tapoja edistää hyvinvointia.

Paraisten kaupunki haluaa olla osa Turun talousaluetta

Tilastokeskus valmistelee aluejaon muutosta. Aluejako ei ole enää virallinen aluejako, vaan Tilastokeskuksen tilastointitarkoituksiin ylläpitämä. Muutoksia tehdään harvoin, ja seuraava muutos tulee voimaan 1.1.2027.

Näköislehti

Urheilu

TPS:n naisten salibandymestarijoukkue saattaa vahvistua ensi kaudeksi

TPS on saamassa ensi kaudellekin naisten F-liigaan jalkeille kovan nipun.

TPS:n salibandynaiset palasivat mestariksi välivuoden jälkeen jopa yllättävän selvin numeroin. Tampereen Classic kaatui F-liigan finaalisarjassa suoraan neljässä ottelussa.

Raision enduro sprint -kilpailun selostetut reittivideot julkaistu

Sanna Wasström, Turku Enduro Sprint 2025.

Turun Moottorikerhon lauantaina 9. toukokuuta Raisiossa isännöimän endurokilpailun reittivideot on julkaistu selostusten kera. Raision moottorirata-alueella järjestettävän naisten ja alle 20-vuotiaiden SM-osakilpailun sekä veteraanien Suomen Cup -osakilpailun ja muiden luokkien kansallisen kilpailun, Storm Enduro Sprintin reitti kulkee pitkälti samoja jälkiä kuin vuosi sitten.

Nousiaislainen ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta kilpailee legendaarisessa North West 200 -katuratakilpailussa

Niko Lehtiranta.

Nousiaisissa asuva ratamoottoripyöräilijä Niko Lehtiranta ottaa merkittävän askeleen urallaan osallistuessaan arvostettuun North West 200 -katuratakilpailuun Pohjois-Irlannissa.

Turku-Rastit viettää juhlavuottaan klassikkomaastoissa

Tuuli Kastemaa ja Jyrki Viiri lähtövalmiina Hirvensalon Turku-Rasteilla. Kuva on vuodelta 2021.

Matalan kynnyksen liikunnasta ja harrastamisesta puhutaan paljon lasten ja nuorten kohdalla, mutta aikuisten kohdalla se on vähäisempää. Syytä olisi, sillä aika monella aikuisella on kuitenkin koululiikunnasta lähtöisin olevia traumoja, jotka nostavat liikkumisen kynnystä.

Puukkokatsomo: Väistetty luoti

Tiukalle meni, mutta Loimu selvisi säikähdyksellä. Kovin kaukana ei nimittäin ollut, etteikö raisiolaiset olisi hävinneet Mestaruusliigan karsintasarjaa. Siinä määrin hyvin Lempo-Volley Loimua haastoi. Loimu voitti viime viikolla päättyneen ottelusarjan 3-2.

Hamaran herkkupalat häkissä – näiltä kolmelta ottelulta on lupa odottaa paljon

Rasberg Gwanzura on tuttu näky Hamaran illoissa. Kaksi vuotta sitten hän juhli ammattilaisuransa ensimmäistä voittoa tyrmättyään Inge Halosen.

Lauantaina 2. toukokuuta Kupittaan palloiluhallissa järjestetään vapaaottelutapahtuma Hamara 9. Pyysimme promoottori Mika Kurosta nostamaan esille kolme herkkupalaa illan ottelukortilta.