Yrittäjät toivovat arvonlisäveron tilapäistä alentamista ja lisää yhteistyötä kuntapäättäjien kanssa

Varsinais-Suomen Maakuntaennusteen lisäkyselyn mukaan yrittäjät uskovat arvonlisäveron tilapäisen alentamisen olevan paras taloutta elvyttävä toimi. Tulevilta kuntapäättäjiltä yrittäjät peräänkuuluttavat yhteistyön lisäämistä kunnan ja yrittäjien välillä. Vajaa kymmenen prosenttia yrittäjistä olisi itse valmis lähtemään kuntavaaliehdokkaaksi. Yli kolmannes yrittäjistä uskoo liiketoimintansa olevan ennallaan kymmenen vuoden kuluttua samalla, kun reilu viidennes arvioi yritystoimintansa loppuneen.

Maakuntaennusteen kyselyn tulosten perusteella varsinaissuomalaiset yrittäjät odottavat Suomen hallitukselta taloutta elvyttävinä toimina ensisijaisesti arvonlisäveron ja työnantajamaksujen tilapäistä alentamista, kotitalousvähennyksen korotusta ja mahdollisuuksien lisäämistä työpaikkakohtaiseen sopimiseen. Tärkeimmäksi tekijäksi nousee arvonlisäveron tilapäinen alentaminen. Yritystukien lisääminen, infrastruktuuri-investoinnit ja osaamisen vahvistaminen nähdään selvästi vähemmän taloutta elvyttävinä toimina. Yrittäjät antavat hallituksen toiminnalle kouluarvosanan 7.

Seuraavan valtuustokauden tärkeimmäksi yrittäjyyteen liittyväksi asiaksi varsinaissuomalaiset yrittäjät nostavat kunnan ja yrittäjien välisen yhteistyön, jota tärkeimpänä yrittäjyyteen liittyvänä tekijänä pitää joka neljäs yrittäjä. Kolme seuraavaksi tärkeintä asiaa ovat yrityspalveluiden yleinen sujuvoittaminen (14 prosenttia vastaajista), lupa-asioiden sujuvoittaminen (13 prosenttia yrittäjistä) ja tasaväkisinä yrittäjyyskasvatus kouluissa ja oppilaitoksissa sekä julkisten hankintojen kehittäminen, joita molempia pitää yrittäjyyteen liittyvänä tärkeimpänä tulevan valtuustokauden asiana 11 prosenttia yrittäjistä. Yrittäjistä 45 prosenttia pitää kuntien kilpailutuskäytäntöjä vähintään hyvinä ja 55 prosenttia melko huonoina tai sitä heikompina.

– Tarvitsemme valtuustoihin yrittäjätaustaisia päättäjiä. Yrittäjillä on ymmärrystä ja osaamista siinä, miten yksityisten yritysten toimintaedellytyksiä kunnassa kehitetään. Vain yritykset luovat kuntiin työtä, verotuloja ja näin elinvoimaa, mikä on esimerkiksi palvelujen säilymisen kannalta elintärkeää, sanoo Varsinais-Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Hanna Munter.

Maakuntaennusteen kyselyn perusteella vajaa joka kymmenes (7 prosenttia) kyselyyn vastannut yrittäjä on kiinnostunut ehdokkuudesta kuntavaaleissa. Kuntavaaliehdokkuudesta kiinnostuneista 26 prosenttia sanoo olevansa kiinnostunut ehdokkuudesta kokoomuksessa, 17 prosenttia keskustassa ja 11 prosenttia perussuomalaisissa. Viidenneksi eniten yrittäjiä kiinnostaa ehdokkuus Liike Nyt -puolueessa tai vasemmistoliitossa (kummassakin 7 prosenttia kuntavaaliehdokkuudesta kiinnostuneista vastaajista).

Varsinais-Suomen Maakuntaennusteen kyselyssä selvitettiin myös, minkälaisena yrittäjät näkevät yrityksensä tulevaisuuskuvan kymmenen vuoden kuluttua. Yli kolmannes, 36 prosenttia, vastaajista arvioi, että hänen edustamansa yrityksen toimintaa kuvaa parhaiten se, että yritystoiminta on suunnilleen samanlaisena kuin se on tälläkin hetkellä. Toiseksi merkittävin tulevaisuuskuva on yritystoiminnan päättyminen, jota ennakoi 22 prosenttia vastaajayrityksistä. Eniten niitä, jotka arvioivat yritystoimintansa loppuneen, on pienimmissä liikevaihtoluokissa eli alle 100 000 euron ja 100 000–199 999 euron liikevaihtoluokan yrityksissä, joissa joka kolmas yrittäjä arvioi liiketoimintansa loppuvan kymmenen vuoden sisällä.

– Teknologian kehitys ja verkostoissa toimiminen eivät näy ainakaan vielä yritysten tulevaisuuskuvissa, eikä niiden ainakaan nyt nähdä helpottavan merkittävästi yritysten työvoiman saantia, kommentoi OP Turun Seudun toimitusjohtaja Olli-Pekka Saario yrittäjien arvioita oman yritystoimintansa tulevaisuuskuvasta kymmenen vuoden kuluttua.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yleistuki korvaa Kelan työttömyystuet toukokuussa

Eduskunta on hyväksynyt lakiesityksen yleistuesta. Uusi yleistuki otetaan käyttöön 1. toukokuuta, jolloin se korvaa Kelan nykyiset työttömyystuet eli työmarkkinatuen ja peruspäivärahan.

Rajavartiolaitokselle kolme uutta ilmatyynyalusta saariston kelirikkoa varten

Ilmatyynyalukset toimittaa Griffon Marine Ltd.

Rajavartiolaitos hankkii kolme uutta ilmatyynyalusta. Uudet ilmatyynyalukset korvaavat nykyiset, lähivuosina elinkaarensa päähän tulevat ilmatyynyalukset. Alukset varmistavat Rajavartiolaitoksen suorituskyvyn saaristossa erityisesti kelirikkoaikoina.

Muutoksia erityisraskausrahaan, luovutuspäivärahaan ja erityishoitorahaan

Eduskunta on hyväksynyt hallituksen esityksen, jonka mukaan mahdollisuuksia saada erityisraskausrahaa laajennetaan. Erityisraskausrahan saaminen edellyttää edelleen, että työnantaja selvittää ensin, voidaanko työntekijälle tarjota muuta työtä tai voidaanko työn raskaudelle aiheuttamaa riskiä rajoittaa. Myös luovutuspäivärahan määrä ja erityishoitorahan edellytykset muuttuvat.

Teknisen rikostutkinnan osaaja Timo Lammi vuoden poliisi Lounais-Suomessa

Lounais-Suomen poliisilaitoksen vuoden ansioituneeksi työntekijäksi nimettiin Jutta Tammelin ja vuoden poliisiksi vanhempi rikoskonstaapeli Timo Lammi.

Lounais-Suomen poliisilaitoksella jaettavat tunnustukset osoitetaan tänä vuonna tahoille, jotka osaltaan vaikuttavat olennaisesti siihen, että epäillyt saatetaan vastuuseen tekemistään rikoksista. Vuoden poliisi Timo Lammi ja ansioitunut työntekijä Jutta Tammelin tukevat rautaisella osaamisellaan rikostorjunnan monipuolista työtä.

40 prosenttia työssäkäyvistä tekee sivutöitä

Peräti 40 prosenttia työssäkäyvistä suomalaisista tekee sivutöitä. Tämä selviää Suomalainen työ ry:n teettämästä Työelämäindeksi -selvityksestä. Sen toteutti tutkimusyhtiö nSight ja siihen vastasi yli 3 200 työelämässä mukana olevaa 16–67-vuotiasta suomalaista.

Perinnemaisemien hoitosopimusten korvaukset nousevat

Perinnemaisema Halikossa.

Perinnemaisemien hoidosta maksettavia korvauksia nostetaan vuoden alusta. Perinnemaisemien hoitosopimukset eli maatalousluonnon ja maiseman hoitosopimukset ovat viisivuotisia maatalouden ympäristösopimuksia. Korotuksen tavoitteena on nostaa tuki vastaamaan paremmin vaadittavien toimenpiteiden kustannuksia ja saada siten lisää perinnebiotooppeja Suomeen.

Kansalaisuuslaki tiukentuu keskiviikkona

Suomen kansalaisuuden saamisen edellytyksiä tiukennetaan. 17. joulukuuta voimaantulevat lakimuutokset vaikuttavat toimeentuloa ja nuhteettomuutta koskeviin edellytyksiin sekä kansalaisuuden menettämiseen. Lakimuutos koskettaa kaikkia 17. joulukuuta tai sen jälkeen jätettyjä kansalaisuushakemuksia.

Timo Jalonen aloittaa lukiokoulutuksen palvelualuejohtajana

Timo Jalonen.

Perusopetuksen muutosjohtaja Timo Jalonen aloittaa lukiokoulutuksen palvelualuejohtajana 1. tammikuuta alkaen. Perusopetuksen määräaikaiseksi palvelualuejohtajaksi on valittu Krista Lahtinen . Järjestelyillä varmistetaan lasten ja nuorten palvelukokonaisuuden johtaminen ilman uusia virkoja.

Rakennusvalvonnan taksaa tarkistetaan

Rakennusvalvonnan taksaa tarkistetaan vastaamaan rakentamislain 1. tammikuuta voimaan tulevia pykäliä, ja taksaa korotetaan yleistä elinkustannusten nousua vastaavaksi. Kaupunginvaltuusto hyväksyi esityksen maanantaina.

Työttömien osa-aikatulot pienenivät suojaosan poistamisen jälkeen

Työttömyysturvan ja asumistuen suojaosien poistamisen jälkeen työttömien työttömyysturvan aikaiset ansiotulot ovat painottuneet aiempaa pienempiin summiin. Osa-aikaisen työskentelyn lopettaminen työttömyysturvan aikana lisääntyi hieman. Muutos näkyy erityisesti Kelan maksaman perusturvan saajilla.

Yhtenäinen potilastietojärjestelmä käyttöön Varsinais-Suomessa

CGI on saattanut loppuun kehittämänsä OMNI360-potilastietojärjestelmän käyttöönoton Varsinais-Suomen (Varha), Pirkanmaan (Pirha) ja Pohjois-Savon hyvinvointialueiden perusterveydenhuollossa.

Katedraali soi! viimeistä kertaa Turun tuomiokirkossa ennen remonttia

Olli Kortekangas.

Turun musiikkijuhlat (TMJ) avaa tapansa mukaan Katedraali soi! -viikon helmikuussa. Tällä kertaa TMJ:n konsertissa koetaan suomalaista musiikkihistoriaa, kun Olli Kortekankaan Requiem saa kantaesityksensä Sinfonietta Fortiksen ja Suomalaisen Kamarikuoron esittämänä Teemu Hämäläisen johdolla. Solisteina konsertissa ovat sopraano Minna-Leena Lahti sekä bassobaritoni Nicholas Söderlund . Konserttia täydentävät Elgarin , Mozartin ja Barberin teokset, jolloin kokonaisuudeksi muodostuu vuoropuhelu klassisen jousiorkesterisävellysten ja suomalaisen nykykirkkomusiikin välillä.

Varhan käytössä olevien kaupungin toimitilojen vuokrasopimusmuutokset ja yhtiöittäminen hyväksyttiin

Hyvinvointialueiden toiminnan käynnistämiseen liittyvä kolmen vuoden siirtymäaika päättyy vuodenvaihteessa. Tästä syystä osa Turun kaupungin Varsinais-Suomen hyvinvointialueelle, Varhalle, vuokraamista toimitiloista siirtyy 1. tammikuuta alkaen markkinaehtoisten vuokrasopimusten piiriin. Kyse on yhteensä 11 sosiaali-, terveys- ja pelastuspalvelun käytössä olevasta kohteesta.

Loppiaisvalot loistavat jälleen Aurajoentiellä

Heikolan tilan jätkänkynttilät viime vuonna.

Aurajoentien matkailutien jo perinteiseksi muodostunut Loppiaisvaloajelu järjestetään tiistaina 6. tammikuuta kello 17–20. Loppiaisvalot on elokuisen Aurajoentien Kulttuurirallin ohella matkailutien näyttävimpiä ja suosituimpia tapahtumia.

Eurojackpotissa perjantaina jaossa 30 miljoonaa

Tiistaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt täysosumaa, joten perjantaina on jaossa noin 30 miljoonan päävoitto.

EVA: Keskituloisen kokonaisverotus kevenee hieman ensi vuonna

Keskituloisen palkansaajan kokonaisveroprosentti alenee ensi vuonna 43,2 prosenttiin, selviää Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry:n laskelmista.

Sirén: Julkista taloutta tasapainotettava mieluimmin menoja sopeuttamalla kuin veronkorotuksilla

Kansanedustaja Saara-Sofia Sirén (kok.) korostaa, että myös jatkossa julkisen talouden sopeuttamisurakkaa on vietävä eteenpäin ennen kaikkea menoja sopeuttamalla veronkorotusten sijaan. Tätä linjaa tukevat hänen mukaansa Etlan tuoreet raportit, joissa kuvataan myös ylivaalikautisen sopeuttamisen merkitystä ja annetaan tunnustusta hallituksen jo tekemille mittaville sopeutuksille.

Kaarinan McDonald’s avaa ovensa

McDonald’s avaa ravintolan Krossin liikekeskittymään.

McDonald’s avaa ensimmäisen ravintolansa Kaarinassa perjantaina 19. joulukuuta Krossin liikekeskittymään. Avajaistapahtumassa on ohjelmaa koko perheelle ja avajaisten kunniaksi on luvassa myös Big Mac -tarjous. Ravintola lahjoittaa avajaisviikonloppuna jokaisesta myydystä ateriasta 0,25 euroa Ronald McDonald Lastentalosäätiölle.

Urheilu

Nuorten MM-kisat jääkiekossa pelataan Tampereella ja Turussa vuonna 2028

Alle 20-vuotiaiden nuorten jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereen Nokia Arenalla ja Turussa Gatorade Centerissä 26.12.2027–5.1.2028.

Norjalainen Sogndal IL Onni Helénin uusi seura

Onni Helénin ura jatkuu Norjassa.

Turun Palloseuraa päättyneellä kaudella edustanut hyökkääjä Onni Helén jatkaa uraansa Norjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaavan Sogndal IL:n joukkueessa. Helénin ja TPS:n sopimus päättyi lokakuun lopussa, joten hyökkääjä siirtyy Norjaan vapaalla siirrolla. Sogndal solmi Helénin kanssa kolmen vuoden sopimuksen. Sogndalin riveihin siirtyi aiemmin tänä vuonna myös toinen TPS-kasvatti, Tuomas Pippola .

Aatola kutsuttiin testeihin Floridaan

Vilho Aatola.

Turkulainen 16-vuotias autourheilulupaus Vilho Aatola osallistuu maanantaina alkaviin kaksipäiväisiin USF Juniors -testeihin Sebring International Raceway -radalla Floridassa. Testikutsu tuli DEForce Racing -tiimiltä alkuperäistä aikataulua aiemmin.

Åboraakkeli: Erikoisia kokoonpanoja

Joulukuun alussa Salibandyliitto julkaisi rangaistukset vedonlyöntiskandaaliin liittyen. Tutkinnan alla oli reilu sata henkilöä, joista 80 todettiin rikkoneen vedonlyöntikieltoa.

TPS:ssä ja Loistossa riittää kehitettävää F-liigan ottelutauolla

Tammikuussa naisten F-liigassa on edessä runsaasti pelejä. Peliruuhkan keskellä nähdään myös Turun derby, kun Loisto ja TPS kohtaavat 17. tammikuuta.

Kun maajoukkue metsästää Tšekissä ensimmäistä salibandyn naisten maailmanmestaruutta sitten vuoden 2001, kotoisessa F-liigassa vietetään MM-taukoa. Joulun alla pelataan vielä vajaa kierros, jolloin myös FBC Loisto on tulessa, mutta täydellä rähinällä naisten F-liiga jatkuu vasta loppiaisena.

Loimulle tilapäistä passariapua

Oleksii Bulgyn.

Passari Samuel Jaramillon jalkavammasta aiheutunut sairasloman venyy odotettua pidemmäksi. Loimu on päättänyt hakea levennystä kokoonpanoon hankkimalla entuudestaan tutun passarin mukaan joukkueeseen. Loimun oman juniorikoulun kasvatti ja viime kaudella Loimua Mestaruusliigassa edustanut Oleksii Bulgyn (22, 189 senttiä) on pelannut opiskelujensa myötä alkukauden aluesarjaa pääkaupunkiseudulla Aalto-Volleyn riveissä. Hän opiskelee Aalto yliopistossa tietotekniikkaa.