Pohjoismaista laatua ihollesi – Vessin tuotteet testissä

Vessi

Pohjoismaissa kehitetyt luonnolliset ihonhoitotuotteet ovat viime vuosina tehneet vahvasti tuloaan. Eikä ihme – pohjoismainen luonto on puhdas ja täynnä kasveja, joista saadaan uuttamalla ihonhoitoon sopivia ainesosia.

Yksi kiinnostavimmista uusista tulokkaista tällä saralla on Vessi Norjassa kehitetty ihonhoitosarja. Testiin valittiin Vessin neljä ihonhoitotuotetta sisältävä paketti, johon kuuluu Nordic Aqua Gel Mask, Nordic Hand Treatment, Nordic Under Eye Treatment ja Nordic Exfoliating Face Scrub.

Näin testattiin Vessin hoitopaketti

Vessillä ei ole valtavaa tuotekatalogia – mikä tällaisille yrityksille on usein hyvä merkki. Testaushetkellä valikoimassa oli vain 11 tuotetta. Testiin valittiin Vessin suosittu neljän tuotteen hoitopaketti.

Tuotteiden luonteen mukaisesti testijakson pituudeksi määriteltiin kaksi viikkoa. Testaaja otti tuotteet käyttöön vaiheittain, ja havainnot perustuvat henkilökohtaiseen kokemukseen.

Ensivaikutelma ja toimitus

Toimitusvaihtoehdoista pieni miinus: Vessi käytti ainoastaan Postin palvelua, jonka toimitusaika on 3–6 arkipäivää. Tällä kertaa lähetys saapui ajallaan, mutta viivästyksiä voi toisinaan esiintyä. Plussaa siitä, että yli 50 euron tilauksista ei veloitettu postikuluja.

Paketti oli tyylikäs ja tuotteet näyttivät laadukkailta. Ulkoasu noudatti pohjoismaista yksinkertaisuutta, ja ainesosaluettelot olivat selkeitä ja lyhyitä – ilman haitallisia kemikaaleja.

Testikokemukset tuotteittain

Nordic Hand Treatment – käsivoide

Käsivoide teki välittömästi hyvän vaikutuksen. Testaajalla oli erittäin kuivat kädet, joihin useimmat voiteet eivät ole auttaneet. Tämä tuote sen sijaan kosteutti tehokkaasti – aamulla levitetty voide piti ihon pehmeänä pitkälle iltaan.

Ainesosissa yhdistyi tuttu hyaluronihappo ja uudemmat tuttavuudet kuten kaura- ja karpaloöljy. Lopputulos oli tasapainoinen ja toimiva.

Nordic Under Eye Treatment – silmänympärysvoide

Voide lupasi kiinteyttää ihoa sekä vähentää turvotusta ja juonteita. Ainesosina muun muassa tyrnimarjaöljy ja kofeiini. Ensimmäisinä päivinä vaikutus ei ollut huomattava, mutta viikon jälkeen iho näytti selvästi virkistyneemmältä.

Nordic Exfoliating Face Scrub – kuorintavoide

Kuorintavoide nousi testaajan suosikiksi. Koostumus, jossa oli bambu-uutetta, karitevoita ja karpaloita, oli hellävarainen mutta tehokas. Iho tuntui pehmeältä heti käytön jälkeen, ja viikon aikana myös ulkonäössä huomattiin muutoksia.

Nordic Aqua Gel Mask – kasvonaamio

Naamio sisälsi tuttuja ainesosia kuten hyaluronihappoa ja mustikkauutetta. Vessin ohjeistuksen mukaan sitä voi käyttää yön yli, mutta testaaja ei kokenut sitä mukavaksi. Päiväkäytössä naamio tuntui raikkaalta ja kosteuttavalta – erinomainen valinta ennen tärkeitä menoja tai pitkää työpäivää.

Kokonaisarvio

Testin perusteella Vessin tuotteet täyttivät lupauksensa: ne olivat luonnonmukaisia, miellyttäviä käyttää ja toivat näkyviä parannuksia ihon hyvinvointiin.

Käsivoide ja kuorintavoide antoivat parhaan välittömän vaikutuksen, kun taas silmänympärysvoiteen hyödyt näkyivät asteittain. Kasvonaamio toimii hyvin päiväkäytössä, erityisesti kuivemmalle iholle.

Vessi edustaa laadukasta pohjoismaista ihonhoitoa, jossa yksinkertaisuus ja puhtaus ovat keskiössä.

Prima ballerinaa minusta ei tule

Nykyään harrastuksistakin tulee helposti projekteja. Jos juoksee, pitäisi juosta maraton. Jos käy kuntosalilla, pitäisi olla joku tavoite. Jos valokuvaa, pitäisi opetella kuvaamaan paremmin. Jos leipoo, seuraavaksi pitäisi perustaa Instagram-tili ja myydä korvapuusteja. Kaikesta pitäisi jotenkin tulla enemmän.

Naantalin Musiikkijuhlien kävijämäärä kasvoi merkittävästi

Runollista rakkautta -konsertissa kuultiin Olli Mustosen "Kaleva" -teoksen kantaesitys. Olli Mustonen (oik.), viulisti Elina Vähälä ja alttoviulisti Atte Kilpeläinen.

Naantalin Musiikkijuhlien kävijämäärä nousi tänä vuonna 24 prosenttia kokonaiskävijämäärän ollessa 11 356. Festivaalikesän aloittava Musiikkijuhlat on kasvattanut viimeisen neljän vuoden aikana suosiotaan.

OAJ hyväksyi sovintoehdotuksen, työtaistelutoimet päättyvät

OAJ:n hallitus on hyväksynyt valtakunnansovittelijan sovintoehdotuksen ammattikorkeakoulujen uudeksi työehtosopimukseksi. Myös YTN ja työnantajapuoli Sivista hyväksyivät ehdotuksen. Poikkeuksellisen vaikean neuvottelurupeaman lopputulos oli kokonaisuudessaan sangen tyydyttävä: kaikkien opettajien palkat kehittyvät ja palkkaeroja kavennetaan sopimuskauden aikana.

Turkuun avautuu uusi kasvun keskus

Linda Fröberg-Niemi.

Turun Yliopistonmäen kupeeseen syntyy yritysten tarpeisiin kehitetty innovaatiokeskittymä, kun startupien Turku Startup Hub ja korkean teknologian yritysten Turku Growth Hub juhlivat avajaisia historiallisessa Axeliassa keskiviikkona 16. syyskuuta.

Päällystystöitä ensi viikolla Nousiaisissa ja Maskussa

Varsinais-Suomessa tehdään viikolla 38 päällystystöitä Loimaalla, Nousiaisissa ja Maskussa. Päällystyskohteita ovat mt 1912 Nousiainen–Lemu Nousiaisissa (työt jatkuvat) ja mt 1900 Lemussa Maskussa.

Kasvipohjaiset maidon ja lihan vaihtoehdot pääosin turvallisia, mutta eivät täysin riskittömiä

Kasvipohjaiset vaihtoehdot sisältävät usein kuitua, eivätkä ne sisällä laktoosia tai kolesterolia.

Kasvipohjaiset maidon ja lihan vaihtoehdot tarjoavat kuluttajille ravitsemus- ja ympäristöhyötyjä, mutta niiden turvallisuudessa on eläinperäisistä elintarvikkeista poikkeavia erityispiirteitä. Ruokaviraston ja VTT:n katsausartikkelin mukaan näiden tuotteiden kohdalla on syytä kiinnittää huomiota etenkin homemyrkkyihin, eräisiin metalleihin sekä itiöitä muodostaviin bakteereihin.

Selvitys: Eläkejärjestelmää voidaan tehostaa merkittävästi

Suomen Yrittäjien teettämän selvityksen mukaan Suomen työeläkejärjestelmässä on merkittävä tehostamispotentiaali.

Kolme urkukonserttia yhdessä iltapäivässä Mynämäessä

Esa Toivola.

Tampereen tuomiokirkon urkuri, urkutaiteilija Esa Toivola taituroi sunnuntaina 13. syyskuuta Mynämäessä kolme urkukonserttia. Mynämäen seurakunta järjestää konsertit Karjalan, Mietoisten ja Mynämäen kirkoissa. Toivolan konserttikiertue käynnistyy kello 14 Karjalan kirkosta. Toivola soittaa ensimmäisen konsertin naantalilaisen K.G. Wikströmin 132 vuotta sitten rakentamalla, historiallisella, kaunisäänisellä soittimella.

Eduskunnan talousvaliokunta vieraili Varsinais-Suomessa

Eduskunnan talousvaliokunta vieraili puheenjohtajansa Vilhelm Junnilan (ps.) johdolla Varsinais-Suomessa ja tutustui alueen lääke- ja bioteollisuuteen, meriteollisuuteen sekä puhtaan siirtymän investointeihin.

Vuoden kauppakamariksi valittu Turun kauppakamari

Vuoden kauppakamariksi valitun Turun kauppakamarin edustajat (vas.) Satu Lehenberg, Erika Rouvali, Satu Lindén ja Kaisa Leiwo. Vuoden kauppakamarilainen Aleksi Koivisto (Pohjanmaan kauppakamari) keskellä. Aktiivisin ansiomerkkien myynnin edistäjä -tunnuksen vastaanottivat Etelä-Pohjanmaan kauppakamarista (oik.) Valerija Hirvilammi, Hannele Hynynen, Tomi Kohtanen ja Tomi Salminen.

Vuoden 2026 kauppakamariksi on valittu Turun kauppakamari. Turun kauppakamari palkittiin valtakunnallisilla Kauppakamaripäivillä Oulussa 9. syyskuuta. Vuoden kauppakamarin valintaa ohjaavat kauppakamariverkoston yhteiset mittarit, jotka liittyvät muun muassa medianäkyvyyteen, vaikuttamistyöhön, jäsenkehitykseen sekä taloudellisiin tunnuslukuihin.

Posti avaa uusia itsepalvelupisteitä ja automaatteja Varsinais-Suomessa

Postin palvelut laajenevat Varsinais-Suomessa – uusia itsepalvelupisteitä ja pakettiautomaatteja käyttöön

Aura, Parainen ja Kemiönsaari Turun seutukuntaan ensi vuoden alusta alkaen

Seutukuntaluokitus uudistuu Varsinais-Suomessa 1.1.2027. Aura siirtyy Loimaan seutukunnasta Turun seutukuntaan. Marttila siirtyy Loimaan seutukunnasta Salon seutukuntaan. Parainen ja Kemiönsaari siirtyy Turunmaan seutukunnasta Turun seutukuntaan. Samalla Turunmaan seutukunta lakkautetaan.

Kaarina haastattelee kymmenen kaupunginjohtajaehdokasta

Kaarinan kaupunginjohtajan tehtävään tuli 28 hakemusta. Valintatyöryhmä kokoontui 9. syyskuuta ja kutsui haastatteluihin Sami Alasaran , Jyrki Haapasaari , Sanna Häkli , Jari Kesäniemi , Terhi Källi , Miira Leinonen , Riikka Moilanen , Jytta Poijärvi-Miikkulainen , Timo Taulavuori ja Jan-Johannes Tollet .

Naantalissa Saaristomeri-aiheisia tapahtumia syyskuussa

Saaristomeri-aiheisten iltojen tarkoitus on tarjota kuntalaisille tietoa ajankohtaisista Saaristomeren suojelutoimenpiteistä ja osallistaa ihmisiä Saaristomeri-toimiin.

Syyskuussa järjestetään Naantalin Saaristomeri-tapahtuma Livonsaaressa sekä Ihmistä laajempi Saaristomeri -paneelikeskustelu pääkirjastossa. Molempiin tapahtumiin on vapaa pääsy.

Turun kasvu näkyy investointeina ja uutena kaupunkiympäristönä

Turku on Suomen nopeimmin kasvava suuri kaupunki. Strategisella suunnittelulla ja sen mukaisilla toimenpiteillä Turun kaupunki vaikuttaa kehityksen suuntaan ja varmistaa, että kasvu on kaupungille, sen asukkaille ja yrityksille voimavara.

Etätyö lisää unta sekä vähentää liikettä – istumista kertyy jopa 45 minuuttia enemmän

Etätyössä seisominen, kevyt liikkuminen ja reippaampi liikunta vähenivät.

Turun yliopiston tutkimuksen mukaan etätyöpäivinä nukutaan hieman enemmän, mutta samalla istutaan enemmän ja liikutaan vähemmän kuin toimistotyöpäivinä.

Kansainvälisten opiskelijoiden perheenyhdistämiseen esitetään vuoden odotusaika

Pääministeri Petteri Orpon hallitus aikoo puuttua kansainvälisten opiskelijoiden toimeentulovaikeuksiin. Hallitus esittää opiskelijan perheenyhdistämiseen vuoden odotusaikaa, selkeytyksiä toimeentuloedellytykseen sekä kielitaitoedellytyksen lisäämistä opiskelijan oleskelulupaan.

Näköislehti

Urheilu

Turkulaisjoukkueet TPK ja FC Kosova valmiina miesten futsalkauteen

Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaisjoukkuetta; TPK ja FC Kosova. l

Miesten Futsal-liiga alkaa tulevana viikonloppuna. TPK:n osalta kausi alkaa kotiottelulla Samppalinnan palloiluhallissa. 12. syyskuuta kello 13 alkavassa ottelussa TPK saa vastaansa tamperelaisen VehU:n.

Tanssiurheilun huiput kohtaavat Raisiossa

Juuso ja Tiia Karonen.

Tanssiurheilun GP-kilpailut kokoaa lauantaina 12. syyskuuta Raisioon yli 200 kilpailijaa ja kansainvälisen tuomariston. Mukana nähdään hallitsevat vakiotanssin ja 10-tanssin Suomen mestarit sekä järjestävän seuran, Tanssiurheiluseura Boleron huippupareja.

TPS:n naiset selvänä ennakkosuosikkina F-liigaan

Meri-Helmi Höynälä on tottunut onnistumaan TPS-paidassa. Hän on yksi TPS:n vahvistuksista alkavalle kaudelle.

Salibandyn naisten F-liiga käynnistyy 10. syyskuuta Kupittaan palloiluhallissa, kun viime kevään finaaliuusinnassa hallitseva mestari TPS saa vastaansa Tampereen Classicin.

Loimulle kaksi sopimusta sekä pelaajistoon että staffiin

Lauri Rantanen ja Kaapo Antila.

Lokakuun puolivälissä alkavaan lentopalloilun Mestaruusliiga-kauteen valmistautuva Raision Loimu on tehnyt kiinnityksiä sekä joukkueen pelaajistoon että taustaryhmään. Pelaajarinkiin liittyvät hakkuri Lauri Rantanen (32, 193 senttiä) sekä yleispelaaja-libero Kaapo Antila (16, 187. Taustatiimiin liittyvät apuvalmentajaksi ja osin huolto- ja teippaamisissa auttamaan Loimu-alumni Jimmy Hernandez sekä Annukka Myllymäki .

Julius Tauriainen Interissä myös ensi kaudella

Julius Tauriainen.

FC Inter on solminut jatkosopimuksen puolustajansa Julius Tauriaisen kanssa. Uusi sopimus on voimassa kauden 2028 loppuun asti.

Puukkokatsomo: Tutolla hinku neljän sakkiin

Myös Mestis-kausi alkaa poikkeuksellisen jännittävissä merkeissä, vaikka sarjasta on aiemminkin voinut pudota. Tänä vuonna panokset ovat kuitenkin aiempaa suuremmat, sillä syksyllä 2027 B-liigan ja kolmannen sarjatason välinen ero on monella tapaa merkittävä.