Aseenomistaja, tunnetko lain vaatimukset?

Standardien mukainen asekaappi on takuulla turvallinen Standardien mukainen asekaappi on takuulla turvallinen
Preeco

Aseenomistajana vastuu aseiden turvallisesta säilytyksestä on aina sinulla. Suomessa aselainsäädäntö on tarkkaa, ja sen noudattaminen on paitsi lain vaatimaa, myös tärkeää kaikkien turvallisuuden varmistamiseksi. Ampuma-aseet on säilytettävä niin, että ne ovat aina suojassa asiattomilta henkilöiltä, ja juuri tästä syystä asekaappi https://preeco.fi/669-asekaapit on jokaisen aseenomistajan välttämätön hankinta.

Mutta mitä laki oikeastaan vaatii aseiden säilytykseltä, ja kuinka voit varmistaa, että kotisi täyttää nämä vaatimukset?

Ensinnäkin, asekaappi on välttämätön, jos omistat yli viisi ampuma-asetta tai erityisen vaarallisia aseita, kuten sarjatuliaseita tai puoliautomaattisia pistooleja ja kiväärejä, joissa on pitkät lippaat. Jos samassa taloudessa asuvilla henkilöillä on yhteensä yli viisi asetta, aseet lasketaan yhteen. Tämä määräys on luotu varmistamaan aseiden turvallinen säilytys ja ehkäisemään niiden päätyminen asiattomiin käsiin.

Asekaappien tulee myös täyttää tietyt standardit, kuten EN 14450 (tasot S1 ja S2) tai EN 1143-1 (tasosta 0 alkaen), jotka takaavat niiden murtoturvallisuuden. Myös asekaapin painolla on merkitystä. Omapainoltaan alle 150 kg asekaapit tarvitsevat pulttikiinnityksen seinään tai lattiaan.

Aseita voidaan säilyttää asuintilojen lisäksi myös kiinteästi asunnon yhteydessä olevassa varastossa tai autotallissa, edellyttäen, että autotallin tai varaston lukitus ja muu murtosuojaus vastaavat asuintilojen suojaustasoa. Tämä tarkoittaa, että autotallin tai varaston ovien ja lukitusmekanismien on oltava yhtä turvallisia kuin asuintilojen ovet.

Erillinen autotalli- tai varastorakennus, taloyhtiön ullakkokomero tai kellarikomero eivät ole hyväksyttäviä aseiden säilytyspaikkoja. Säilytystilan on oltava riittävästi suojattu ulkopuolisilta, jotta aseiden turvallinen säilytys voidaan taata.

Aseiden säilytyksestä huolehtiminen ei ole vain lakisääteinen velvoite, vaan osa vastuullista aseenomistajuutta. Varmistamalla, että aseesi ovat turvallisesti säilytettyjä hyväksytyssä asekaapissa, voit taata perheesi turvallisuuden, sekä estää mahdolliset vaaratilanteet ja varkaudet.

Preeco.fi https://preeco.fi/ tarjoaa laajan valikoiman sertifioituja asekaappeja, jotka täyttävät kaikki lain vaatimukset. Tutustu valikoimaan ja varmista, että aseesi ovat turvassa ja lain mukaisesti säilytettyjä.

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Tilastokeskus: Työttömyyden kasvu hidastui kesäkuussa

15–74-vuotiaita työllisiä oli kesäkuussa 15 000 vähemmän kuin vuotta aiemmin ja työttömiä 3 000 enemmän. Työttömien määrän kasvu hidastui edellisistä kuukausista.

Moni kuljettaa koiraansa autossa tavalla, joka vaarantaa myös ihmismatkustajat

Moni koira matkustaa autossa tavalla, joka voi vaarantaa sekä lemmikin että ihmisten turvallisuuden, selviää LähiTapiolan teettämästä Arjen katsaus -kyselystä. Kyselyyn vastanneista koiranomistajista 14 prosenttia kertoi lemmikin matkustavan vapaana ja kahdeksan prosenttia ihmisen sylissä tai jaloissa.

Kesäkuu nosti Varsinais-Suomen työttömyyttä reippaasti

Varsinais-Suomen työttömyys kasvoi kesäkuun aikana reippaasti verrattuna toukokuuhun, kuten pidemmän aikavälin tarkastelussa yleensä trendinomaisesti tapahtuu. Myös pitkäaikaistyöttömyys kasvoi kesäkuun aikana voimakkaasti. Julkisten palveluiden kautta mitattava työvoiman kysyntä pysyi edelleen melko vaisuna, mutta avoimien työpaikkojen määrä nousi kuitenkin hieman verrattuna vuodentakaiseen.

Katukalastuskisa saapuu Aurajoelle

Turussa kisataan street fishing -kilpailussa torstaina.

Suomen Vapaa-ajankalastajien Street Fishing -kiertue on edennyt kesän aikana jo viiteen kaupunkiin, joissa on kruunattu paikalliset Katukalastajat 2026. Kiertue jatkuu vielä kuudella kilpailulla, joihin voivat osallistua kaikki kiinnostuneet kalastustaustasta riippumatta.

Miten nauttia kesästä ilman ulkonäköpaineita?

Kesä on kuumimmillaan ja vaatteet vähenevät. Vaikka kesä kutsuu nauttimaan, monelle se voi tuoda mukanaan myös paineita ja oman kehon vertailua muihin. Mehiläisen asiantuntijat muistuttavat, että lempeämpi suhtautuminen omaan kehoon ja huomion kiinnittäminen kehon tuntemuksiin voivat auttaa keskittymään siihen, mikä on itselle tärkeää.

Merihanhien määrä romahti Suomen tärkeimmässä sulkimiskeskuksessa

Merihanhi.

Suomen tärkeimmässä merihanhien sulkimiskeskuksessa Hailuodon Isomatalalla havaittiin heinäkuun alun laskennoissa enintään 1 670 merihanhea. Se on vain noin 30 prosenttia viime vuoden määrästä (5 300), mikä herättää vakavaa huolta kannan kehityksestä. Tästä huolimatta Riistakeskus on myöntänyt Hailuotoon poikkeusluvan merihanhien ampumiseen jo 16. heinäkuuta.

Kadoksissa ollut iäkäs nainen löytynyt

Turun keskustassa katosi maanantaina iltapäivällä iäkäs nainen. Nainen löytyi pian hyväkuntoisenaNainen katosi Aninkaistenmäestä maanantaina iltapäivällä kello 15:n jälkeen.

Joka kahdeksas asunto-osakkeen omistaja arvioi kotitaloon kertyneen korjausvelkaa

Korjausvelalla tarkoitetaan niitä tarpeellisia korjauksia, jotka asunto-osakeyhtiö on jättänyt tekemättä ajallaan.

Joka kahdeksas asunto-osakkeen omistaja tunnistaa omassa kotitaloyhtiössään korjausvelkaa. Korjausten varalle on kerätty puskuria vain noin joka toisessa taloyhtiössä.

Etätyöt ja suoratoisto seuraavat myös mökille

Mökkikausi on monelle myös etätyö-, suoratoisto- ja yhteydenpitokautta, jolloin toimivan nettiyhteyden merkitys korostuu. DNA:n Digitaalinen elämä -selvityksen mukaan 21 prosenttia suomalaisista on kohdannut haasteita nettiyhteytensä kanssa. Vaikka ongelmia esiintyy yleisimmin kodin internetyhteyksissä, myös mökeillä yhteyden hitaus tai toimimattomuus aiheuttaa päänvaivaa osalle käyttäjistä. Moni ongelmista ratkeaa kuitenkin jo yksinkertaisilla toimenpiteillä, joista helpoin on modeemin uudelleenkäynnistys.

Toivolankatu suljettu liikenteeltä rakennustyömaan vuoksi

Toivolankatu on suljettu liikenteeltä 20.–28. heinäkuuta Käpytien ja Kyrönkadun välillä rakennustyömaan vuoksi. Jalkakäytävä pysyy kuitenkin käytössä. Ajoneuvoliikenne tonteille on sallittu.

Furuholm: Palloliiton peruttava tukensa Gianni Infantinon jatkokaudelle

Kansanedustaja ja entinen ammattilaisjalkapalloilija Timo Furuholm (vas.) vaatii Suomen Palloliittoa pyörtämään päätöksensä tukea Gianni Infantinon jatkoa kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan puheenjohtajana.

Liedon Rinki-ekopisteen puristimet pois käytöstä

Liedon ekopisteen kartonki- ja muovipuristimet ovat toistaiseksi pois käytöstä.

Liedon ekopisteen kartonki- ja muovipuristimet ovat toistaiseksi pois käytöstä. Osoitteessa Hanhenkaari 3 sijaitsevan ekopisteen puristimet eivät ole toiminnassa virransaantiongelman takia. Ongelmaa selvitetään. Paikalle ollaan tuomassa lavaa muoville ja kartongille. Pisteelle voi tuoda kartonkia, lasia, metallia, muovia, paperia ja vaatteita.

Runsaat kesäsateet koetelleet tieverkkoa

Viime viikkojen poikkeuksellisen runsaat sateet ovat koetelleet tieverkkoa. Äkilliset tulvat sulkivat teitä liikenteeltä ja lisäksi sade aiheutti asfalttitien sortuman Somerolla ja sorateiden sortumia Keski-Suomessa ja Pirkanmaalla.

Työntekijämäärä laski kesäkuussa

Työntekijämäärä laski kesäkuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä 0,1 prosenttia vuodentakaisesta. Vaikka indeksi jäi niukasti miinukselle, talouden piristymisestä on merkkejä näkyvissä. Työmarkkinoilla käänne näkyy kuitenkin viiveellä.

Aurinko häikäisi, ukkonen iski ja pullonpalautusjono venyi – parkkireklaatioissa luovuus kukkii

Lomakausi saa autoilijoiden mielikuvituksen laukkaamaan. Suomen suurin pysäköintialan työllistäjä ParkkiPate vastaanottaa vuosittain satoja reklamaatioita, joissa autoilija vierittää syyn pysäköintivirheestä sääolosuhteille. Kesäkuukausina syytettyjen penkille joutuvat aurinko, ukkoskuurot ja jopa kaupan pullonpalautusjono.

Pitkä tie jymysuosioon

Jäätelöntekijä Sarianne Saikkonen hoitaa pakkauskonetta.

Jäätelön valmistaminen oli auralaiselle maitotilalle hyppy tuntemattomaan

OnniBus lisää vuoroja Helsingin ja Salon välille

OnniBus tekee muutoksia vuoroliikenteeseen Turun ja Helsingin välillä.

OnniBus muuttaa 10. elokuuta alkaen Turun alueen liikennettä. Helsinki–Turku-välin linjanumerointi muuttuu, lisäävät Helsingin ja Salon välisiä yhteyksiä sekä nopeuttavat Salon kautta kulkevien vuorojen matka-aikaa. Samalla osa pysäkeistä muuttuu ja Säkylän linjanumerot uudistuvat.

Näköislehti

Urheilu

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Alexis Binner jatkaa TPS:n takalinjoilla myös ensi kaudella

Alexis Binner.

HC TPS on solminut ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen. Stocksundissa, Ruotsissa, syntynyt Binner on Stocksund IF:n kasvatti. 191-senttinen ja 95-kiloinen puolustaja liittyi TPS:n riveihin viime tammikuussa siirryttyään Turkuun Ranskan pääsarjassa pelanneesta Grenoblesta

Otteluanalyysi: Ilves haki ensimmäisen vierasvoittonsa Kupittaalta

Elmo Henriksson joutui antautumaan kolmesti.

Mitä tapahtuu, kun jalkapalloilun Veikkausliigan tämän kauden toiseksi paras kotijoukkue (TPS) kohtaa Kupittaalla kolmanneksi huonoimman vierasjoukkueen. Tietenkin se, että huono vierasjoukkue voittaa hyvän kotijoukkueen. Ilves iski kolme maalia, voitti maalein 3–1 ja kirjasi tililleen kauden ensimmäisen vierasvoitonsa.

Lausteen Pro Tour päättyi Leppäahon ja Davidssonin voittoihin

Daniel Davidsson.

SFL Powergrip Pro Tourin Turun osakilpailu päättyi sunnuntain finaalikierrokseen Lausteen frisbeegolfpuistossa. Naisten luokassa Netta Leppäaho nousi kolmen heiton takaa kauden avausvoittoon. Avoimessa luokassa Daniel Davidsson nousi finaalikierroksen parhaalla tuloksella kilpailun voittoon.

Kindstedt kasvatti johtoaan – Talikainen nousi kärkeen Lausteen Pro Tourilla

Teemu Lampainen on yleisen sarjan kakkosena.

Turun Pro Tour jatkui lauantaina Lausteen frisbeegolfpuistossa. Naisten luokassa Olivia Kindstedt kasvatti johtonsa kolmeen heittoon ennen finaalikierrosta, kun taas avoimessa luokassa Teemu Talikainen nousi kilpailun kärkeen erittäin tasaisessa voittotaistelussa.

Kindstedt ja Lampainen avasivat Lausteen Pro Tourin kärkipaikoilla

SFL Powergrip Pro Tourin Turun osakilpailu käynnistyi perjantaina Lausteen frisbeegolfpuistossa. Naisten luokassa kiertueen pistejohtaja Olivia Kindstedt otti kahden heiton johdon, kun avoimessa luokassa Teemu Lampainen karkasi avauskierroksella kolmen heiton etumatkalle.