Näillä vinkeillä vältät vahingot talvikauden aikana mökillä

Kesämökkejä oli viime vuoden lopussa 485 475.
Kesämökkejä oli viime vuoden lopussa 485 475. Kuva: Milla Rasila / Shutterstock

Kesän mökkeilykauden päättyessä moni käy mökillänsä enää satunnaisesti. Jos käynteihin tulee pidempi tauko, on tärkeää huolehtia mökki talvikuntoon. Vakuutusyhtiö Pohjantähti koosti ohjeet vahinkojen välttämiseen talvikauden aikana.

Suomalaiset ovat mökkeilykansaa. Tilastokeskuksen mukaan kesämökkejä oli vuoden 2025 lopussa kaikkiaan 485 475. Vuosina 2020–25 kesämökkejä rakennettiin lisää 12 690 kappaletta.

Kesän mökkeilykauden päättyessä moni käy mökillänsä enää satunnaisesti. Jos käynteihin tulee pidempi tauko, on tärkeää huolehtia mökki talvikuntoon.

– Syksyllä on oleellista käydä tarkistuslistan avulla läpi niin pihapiiri kuin itse mökkikin. Näin mitään ei unohdu ja mökki jää talvikuntoon. Se voi säästää monelta harmilta talven aikana”, kertoo Pohjantähden korvausasiantuntija Suvi Santajärvi tiedotteessa.

Mökin voi vakuuttaa tulipalon, rikoksen, putkivuodon, luonnonilmiön ja rikkoutumisen varalta, mutta korvattavuuteen sekä korvauksen määrään vaikuttavat oleellisesti myös vakuutusyhtiön suojeluohjeiden noudattaminen. – Jos suojeluohjeita on jätetty noudattamatta ja laiminlyönti on aiheuttanut vahingon tai vaikuttanut sen laajuuteen, voi vakuutusyhtiö alentaa maksettavaa korvausta. Vähennyksen määrä on tyypillisesti 20–25 prosenttia, mutta arviointi on aina tapauskohtaista. Kannattaa siis tutustua suojeluohjeisiin huolella, muistuttaa Santajärvi. 

– Nykyään tarjolla on erilaisia palo-, murto- ja vuotovaroitinjärjestelmiä, joista on yhteys vartiointiliikkeeseen. Jos mökille on asennettu tällainen järjestelmä, vakuutusyhtiöistä saa usein kotivakuutusmaksuista alennusta, huomauttaa Santajärvi.

Sulje lähtiessäsi pääsulkuventtiili tai kytke käyttövesipumppu pois käytöstä. Vesiputkistot kannattaa tyhjentää kokonaan, vaikka jättäisitkin peruslämmön päälle. Näin putket eivät pääse jäätymään mahdollisten sähkökatkojen aikana. Jos peruslämpö on päällä, lämpötilan tulee pysyä riittävän korkealla, vähintään 12 asteessa. Jätä tarvittaessa huoneiden ja keittiön allaskaapin ovet auki, niin lämpötila pysyy tasaisempana kaikkialla.

Kytke sähköt pois pääkytkimestä, mikäli mahdollista tai ota kaikki sähkölaitteet irti seinästä. Tällöin mahdollinen ukkonen ei vahingoita laitteita.

Tyhjennä jääkaappi ja pakastin. Jos jätät mökille kuivaruokaa, huolehdi ruoka tiiviisiin kestäviin astioihin. Näin et houkuttele jyrsijöitä ruoalla.

Puhdista vesikourut, tarkista katon kunto ja varmista, että vesi ohjautuu pois rakennuksesta. Tyhjennä pihaämpärit ja ruukut, etteivät ne halkea jäätyessään. Käännä astiat nurinpäin, jotta eläimet eivät jää loukkuun ja huku niihin kerääntyvään veteen.

Vie pihakalusteet ja irtotavara suojaan.

Puhdista ja käännä soutuvene. Vedä se kuivalle maalle tarpeeksi kauas rannasta tai vie säilytykseen. Näin vene ei huuhtoudu myrskyvesiin tai jää jäiden armoille.

Tarkista laiturin kiinnitykset ja siirrä kelluvat osat suojaan talven ajaksi.

Älä jätä arvoesineitä mökille ja huolehdi ovien lukituksesta. Varkaat etsivät kesämökeiltä erityisesti elektroniikkaa, arvoesineitä, alkoholia ja aseita. Verhot kannattaa jättää auki.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Mathias Sandberg trion Jazz Suomi 100 -juhlavuoden konsertti Liedossa

Mathias Sandberg.

Tänä vuonna on kulunut sata vuotta siitä, kun jazz symbolisesti rantautui Andania-laivan mukana Suomeen. Tämä vuosi on historiallinen kotimaisen jazzin juhlavuosi: Jazz Suomi 100 -juhlavuosi. Mathias Sandberg trio tekee merkkivuoden kunniaksi yli 60 konsertin kiertueen Suomessa (Enontekiöltä Helsinkiin), Tanskassa, Saksassa, Itävallassa, Tšekissä ja Slovakiassa, joka saapuu Liedon kaupungintalon valtuustosaliin maanantaina 2. marraskuuta kello 18. Konserttiin on vapaa pääsy.

Kotihoidon tuen ehdot muuttuvat

Kotihoidon tuen myöntämisperusteet muuttuvat vuodenvaihteessa. Jatkossa kotihoidon tuen saaminen edellyttää vähintään kolmen vuoden asumista joko Suomessa tai EU- tai Eta-maissa. Tukea voi saada vain vanhempi, joka itse hoitaa lastaan. Muutokset eivät vaikuta ennen lain voimaantuloa myönnettyihin tukiin.

Raisio Pride ry:lle uusi hallitus

Yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa juhlistavaa Raisio Pride -mielenosoitusta järjestävän yhdistyksen hallitus uudistui. Samalla otettiin kantaa kaikille avoimen harrastustoiminnan puolesta.

Aulagallerian valokuvanäyttelyssä esillä hetkiä metsistä, rannoilta ja avarista maisemista

Tapani Teittinen, Kohtaaminen, 2024.

Raision Kirjastotalon Aulagalleriassa nähdään kaksi näyttelyä, joista toinen on Tapani Teittisen valokuvanäyttely -Hetkinen- , joka on esillä 2.–29. marraskuuta. Teittinen pysäyttää katsojan keskelle luonnon haurasta, mutta sitkeää kauneutta. Näyttely kokoaa yhteen hetkiä metsistä, rannoilta ja avarista maisemista – näkymiä, joita arki usein kiireessään ohittaa. Jokainen kuva on asetettu vanhoihin, kierrätettyihin kehyksiin: esineisiin, jotka oli tarkoitus heittää pois, mutta jotka saavat uuden tarkoituksen näiden kuvien myötä.

Eurojackpotissa ei yhtään täysosumaa

Perjantaina arvotussa Eurojackpotissa ei löytynyt yhtään täysosumaa, joten ensi tiistaina tarjolla on noin 16 miljoonan euron potti. Suomeen osui illan suurin voitto, kun Kemin Veikkaus Pelisalista ostetulla porukkapelillä voitettiin reilut 3,1 miljoonaa euroa.

Viemäri- ja vesijohtotyö kaventaa ajorataa Aurakadulla

Viemäri- ja vesijohtotyötä tehdään Aurakatu 1:n kohdalla 26.10.–22.11. Ajorata on kavennettu työmaan kohdalta. Kävelijät on opastettu kulkemaan kadun toista puolta.

Putiikit tarjoavat elämyksiä ja työtä

Suomalaiset viehättyvät Keski- ja Etelä-Euroopassa vierailleissaan siitä, että saavat kulkea mukulakivisiä, kapeita kujia, ihailla elävää katukulttuuria ja astua ihastelemaan jotain lukuisista idyllisistä putiikeista tai ostaa patonkinsa kerrankin ihan oikeasta leipomosta.

Äitikapina osoittaa mieltä Turussa

Kansainvälinen Mothers’ Rebellion for Climate Justice kannustaa vanhempia, hoivaajia ja liittolaisia kokoontumaan 24.–25. lokakuuta yhteen teemalla Jokaisella lapsella on oikeus elinkelpoiseen planeettaan. Suomen Äitikapina on mukana mielenilmauksin Jyväskylässä, Kuopiossa, Helsingissä, Oulussa, Tampereella, Turussa, Vaasassa sekä Lahdessa.Turussa kokoontuminen on kello 13–14.30 pääkirjaston kahvilassa.

Urheiluvalmennus osaksi erityisen tuen ammattiopintoja Turussa ja Kaarinassa

Spesian yhteistyö Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa mahdollistaa maksuttoman urheiluvalmennuksen, joka voidaan suorittaa osana opiskelijan valinnaisia opintoja erityisen tuen ammattiopistossa.

Ammattiopisto Spesia Turun ja Kaarinan opiskelijoilla on mahdollisuus yhdistää tavoitteellinen urheilu ja ammatilliset opinnot entistä sujuvammin. Spesian yhteistyö Turun Seudun Urheiluakatemian kanssa mahdollistaa maksuttoman urheiluvalmennuksen, joka voidaan suorittaa osana opiskelijan valinnaisia opintoja erityisen tuen ammattiopistossa.

Tallinkin liikevaihto ja matkustajamäärä kasvoivat

AS Tallink Grupp teki tämän vuoden kolmannella neljänneksellä 43,8 miljoonan euron nettotuloksen. Vahva kesäkausi näkyi liikevaihdon kasvuna 246,7 miljoonaan euroon. Matkustajamäärä kasvoi 2,8 prosenttia edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna ja oli 1,82 miljoonaa. Vuoden yhdeksän ensimmäisen kuukauden tulokseen vaikuttivat korkeat polttoainehinnat, geopoliittiset jännitteet ja osingonmaksu.

Kiinteistöliitto: Taloyhtiön tärkeää puuttua nopeasti vastikerästeihin

Vastikerästejä on lähes joka toisessa taloyhtiössä.

Maksamattomat vastikkeet aiheuttavat taloyhtiöissä päänvaivaa, ja aihe nousee esiin myös Kiinteistöliittoon tulevissa neuvontapuheluissa. Aiemmin tänä vuonna tekemämme kyselyn mukaan vastikerästejä on lähes joka toisessa taloyhtiössä, ja pääkaupunkiseudulla niitä on enemmän kuin muualla maassa.

Neljää epäillään rikoksesta Turussa hoivakotikuolemassa

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi joulukuussa 2025 turkulaisessa hoivakodissa tapahtuneen kuolemantapauksen esitutkinnan. Neljää yksityisen hoiva-alan yrityksen työntekijää epäillään rikoksista.

Kodittomien kissojen hoito jää vapaaehtoisten harteille

Villiintyneet kissapopulaatiot syntyvät ihmisen toiminnan seurauksena.

Kissan arvostus lemmikkinä on edelleen heikkoa, ja eläinsuojelujärjestöjen laskelmien mukaan Suomessa hylätään vuosittain yli 20 000 kissaa. Heitteille jätetyt ja villiintyneet kissat ylläpitävät populaatiokissaongelmaa, jonka hoitaminen jää usein vapaaehtoisten vastuulle.

Parainen haluaa osaksi Business Turku Oy:tä

Paraisten kaupunginhallitus käsittelee 26. lokakuuta esitystä Paraisten liittymisestä alueellisen elinkeinoyhtiön Business Turku Oy:n osakkaaksi. Tavoitteena on vahvistaa kaupungin vaikutusmahdollisuuksia Turun seudun elinkeinoelämän kehittämisessä sekä tukea Paraisten strategista tavoitetta kasvaa osana alueen yhteistä työmarkkina- ja talousaluetta. Lopullisen päätöksen asiasta tekee kaupunginvaltuusto.

Väsymys vaanii kuljettajaa valon vähentyessä

Väsymys on suomalaisille turhan arkipäiväinen kumppani liikenteessä.

Kelloja siirretään tulevana viikonloppuna, mikä voi sekoittaa vuorokausirytmiä ja lisätä väsymystä. Liikenneturvan kyselyssä joka viides suomalainen kertoo olevansa todella väsynyt pimeinä aamuina liikenteessä. Suurin osa kuljettajista kokee, että väsymys on myös vaarantanut ajamisen turvallisuutta edeltäneen vuoden aikana.

Päiväsakon alinta määrää korotetaan kymmeneen euroon

Hallitus esittää, että minimipäiväsakon rahamäärää korotetaan kuudesta eurosta kymmeneen euroon. Päiväsakon alinta rahamäärää on tarkistettu viimeksi vuonna 2002. Lainsäädäntöä ajantasaistetaan myös muutoin.

Koiran ja omistajan suhde luultua syvempi

Miiamaaria Kujalan tutkimus koiran ja ihmisen suhteesta osoittaa, että lajit mukautuvat toisiinsa sekä tunnetasolla että fysiologisesti.

Koiran ja ihmisen välinen side näkyy tunteiden lisäksi myös kehon reaktioissa. Jyväskylän yliopistossa tehty tutkimus osoittaa, että koiran ja omistajan sykevälivaihtelu mukautuu toisiinsa heidän ollessaan yhdessä. Tutkimusta rahoitti eläinvakuutusyhtiö Agrian tutkimusrahasto.

Turun kaupunki ja Turun Yrittäjät vahvistavat yhteistyötään elinvoimalupauksella

Turun kaupunki ja Turun yrittäjät laativat elinvoimalupauksen ja siihen liittyvän toimintasuunnitelman. Elinvoimalupauksen tarkoituksena on vahvistaa entisestään kaupungin ja yrittäjien välistä vuoropuhelua sekä kehittää Turusta entistä yrittäjäystävällisempää kaupunkia.

Näköislehti

Urheilu

ÅIFK:n Saana Haikio U15-ryhmään

Alle 15-vuotiaiden jalkapallotyttöjen ensimmäiset maaottelut pelataan loka-marraskuussa, kun Suomi matkaa UEFA Development -turnaukseen Bulgariaan. Turnausemännän lisäksi Pikkuhelmarit kohtaa 30.10.–4.11. Turkin ja Tšekin. Turun seudulta joukkueeseen valittiin ÅIFK:n Saana Haikio sekä Paimion Hakan maalivahti Roosa Ahonen . Kaikkiaan joukkueessa on kaksi maalivahtia ja 18 kenttäpelaajaa.

Interin 18 vuoden kultaodotus päättymässä?

Inter on tällä kaudella juhlinut jo kahta pokaalia. Ilman liigamestaruutta huikeasta kaudesta jäisi kuitenkin valju maku.

26. lokakuuta tulee kuluneeksi 18 vuotta siitä päivästä, kun FC Inter juhli seurahistoriansa ensimmäistä Suomen mestaruutta mutavellin keskellä sateisella Kupittaalla. Tällä kaudella Kupittaan lehtereillä on ollut runsaasti väkeä, joka ei ollut syntynytkään, kun Severi Paajanen puski Mika Ojalan vapaapotkun Jaron maaliin.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.