Turun AMK:n uusi tutkimusryhmä tuo yhteen urheilun, liiketoiminnan ja soveltavan tutkimuksen

Turun AMK:n uusi tutkimusryhmä tuo yhteen urheilun, liiketoiminnan ja soveltavan tutkimuksen. Tavoitteena on tuottaa käytännön ratkaisuja seurojen, lajiliittojen ja yritysten arkeen sekä päätöksentekoon.

Suomessa tehdään monipuolista urheiluun liittyvää tutkimusta ja kehittämistä, mutta erityisesti työelämälähtöiselle, urheiluorganisaatioiden arkeen pureutuvalle TKI-toiminnalle on ollut selkeä tarve.

Turun ammattikorkeakouluun vastikään perustettu tutkimusryhmä vastaa tähän kokoamalla yhteen urheilun, liiketoiminnan, koulutuksen ja tutkimuksen osaamista.

– Urheilu on paljon enemmän kuin kilpailua. Se on yhteisöjä, liiketoimintaa, hyvinvointia ja aluekehitystä. Haluamme rakentaa sillan soveltavan tutkimuksen ja urheilun arjen välille sekä tuottaa tietoa ja työkaluja, jotka auttavat organisaatioita kehittymään, luonnehtii tutkimusryhmän vetäjä Arto Kuuluvainen tiedotteessa.

Urheilun elinvoima ja vaikuttavuus -tutkimusryhmä keskittyy käytännössä urheiluorganisaatioiden johtamiseen, sponsorointiin ja varainhankintaan, urheilutapahtumien vaikuttavuuteen, vastuullisuuteen, vapaaehtoistoimintaan sekä urheilijoiden ja valmentajien urasiirtymiin.

Ryhmä kokoaa ympärilleen seuroja, lajiliittoja, yrityksiä, julkisia toimijoita ja kansainvälisiä korkeakoulukumppaneita, joiden yhteisenä tavoitteena on lisätä urheilun elinvoimaa ja vaikuttavuutta.

– Toimintamme rakentuu yhteistyölle ja lähtee kentän tarpeista. Toteutamme erilaisia projekteja, koulutuksia ja työpajoja. Lisäksi tuemme kumppaneitamme hankkeiden suunnittelussa, rahoitushakujen valmistelussa sekä johtamisen, sponsoroinnin ja varainhankinnan kysymyksissä, Kuuluvainen esittelee.

Uuden tutkimusryhmän jäsenillä on akateemisen osaamisen ohella pitkä kokemus pääsarjatason urheiluseurojen käytännön johtamisesta ja kehittämisestä, kaupallisesta toiminnasta, kansainvälisistä hankkeista sekä urheilun sidosryhmäyhteistyöstä.

Tämä auttaa Kuuluvaisen mukaan rakentamaan ratkaisuja, jotka vastaavat urheiluorganisaatioiden todellisiin tarpeisiin. Samalla tutkimusryhmä vahvistaa Turun ammattikorkeakoulun asemaa urheilun elinvoiman ja vaikuttavuuden asiantuntijana kansallisesti ja kansainvälisesti.

– Haluamme tuoda tutkimuksen lähelle arkea. Urheiluseuroissa, lajiliitoissa ja tapahtumissa tarvitaan tutkitun tiedon ohella ymmärrystä siitä, miten tämä tieto viedään osaksi käytäntöä.

Tutkimusryhmä pyrkii lisäksi kehittämään urheilijoiden, valmentajien ja muiden urheilun osaajien mentorointia ja koulutusta sekä rakentamaan osaajapolkuja.

– Keskeisenä kysymyksenä on se, miten urheilussa kertynyttä osaamista voidaan tunnistaa ja hyödyntää entistä paremmin työelämässä, Kuuluvainen pohtii.

Yksi esimerkki ryhmän kansainvälisestä toiminnasta on Euroopan unionin osarahoittama ATTACH-U – Athletes’ Transition Tools for Achieving Horizons -hanke, jossa kehitetään työkaluja urasiirtymän tueksi urheilu-uran päättymisen jälkeen.

Yhteistyöprojektin tuloksena syntyy koulutus- ja valmennusmateriaaleja sekä suosituksia urheilujärjestöille, koulutusorganisaatioille ja työnantajille. Hanke kestää lokakuuhun 2028 asti.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ruokarobotit muistuttavat autoilijoita tarkkaavaisuudesta koulujen alkaessa

Tempaukseen osallistuu noin 650 robottia eri puolilla Suomea ja parikymmentä robottia Turun Osuuskaupan alueella.

S-kaupat ja sen ruokarobotit muistuttavat liikenneturvallisuuden merkityksestä koulujen alkaessa Valppain mielin -tempauksella. Ruokarobotit muistuttavat 13. elokuuta Kaarinassa Auranlaakson koululla kello 9–9.30 ja Naantalissa Karvetin koululla kello 8.30–9 erityisesti aikuisia valppaudesta, kun liikenteessä on paljon pieniä kulkijoita.

Turun AMK:n uusi tutkimusryhmä tuo yhteen urheilun, liiketoiminnan ja soveltavan tutkimuksen

Turun AMK:n uusi tutkimusryhmä tuo yhteen urheilun, liiketoiminnan ja soveltavan tutkimuksen. Tavoitteena on tuottaa käytännön ratkaisuja seurojen, lajiliittojen ja yritysten arkeen sekä päätöksentekoon.

Kari Heikkilän Vana jää -valokuvanäyttely avautuu Naantalin taidehuoneella

Näyttely taltioi purjeveneiden virtaviivaisia linjoja, kilpapurjehduksen kaartuvia liikkeitä ja Saaristomeren luonnon kauneutta.

Kari Heikkilän Vana jää -näyttely taltioi purjeveneiden virtaviivaisia linjoja, kilpapurjehduksen kaartuvia liikkeitä ja Saaristomeren luonnon kauneutta. Näyttely on avoinna 11.–30.8. Naantalin taidehuoneella. Se päättää Naantalin taidehuoneen kesän näyttelykauden.

Turun yliopisto avaa erillishaun varhaiskasvatuksen opettajaksi haluaville

Turun yliopisto avaa erillishaun varhaiskasvatuksen opettajan tutkinto-ohjelmaan. Haussa on 51 opiskelupaikkaa kasvatustieteen kandidaatin tutkintoon johtavassa koulutuksessa. Opinnot alkavat tammikuussa 2027 Rauman kampuksella.

Osakerahastot vetivät uusia sijoituksia

Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin heinäkuussa uutta pääomaa yhteensä vajaa 800 miljoonaa euroa. Rahastopääoman määrä kasvoi hieman vähemmän markkinakehityksen vuoksi. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa lähes 222 miljardia euroa.

Iltavirkuilla aamuvirkkuja enemmän mielenterveysongelmia ja he palautuvat heikommin töistä

Iltavirkuilla on aamuihmisiä enemmän haasteita työn ja muun elämän välisessä tasapainossa. Iltavirkut palautuvat aamuihmisiä heikommin töistä ja heillä korostuvat erilaiset mielenterveysoireet ja -diagnoosit. Iltavirkut myös elävät epäterveellisemmin, vaikkakaan se ei selitä iltavirkuilla suhteessa muihin vuorokausirytmityyppeihin korostuvia työelämän ja muun elämän tasapainon haasteita tai mielenterveysongelmia.

Uusi tekoälymalli simuloi ihmisen lukemista tarkemmin kuin koskaan

Malli seuraa sitä logiikkaa, jonka pohjalta teemme valintoja huomion suuntaamisesta lukemisen aikana. Sen avulla päästään käsiksi siihen, miten lukija muodostaa ymmärryksen tekstin sisällöstä.

Tutkijoiden rakentama malli ymmärtää, miten huomiomme suuntautuu lukemisen aikana. Malli voi mahdollistaa esimerkiksi tekstien räätälöinnin eri lailla lukevien ihmisten tarpeisiin.

Ikä ja työhistoria ratkaisevat ansiopäivärahan enimmäisajan

Ansiopäivärahan enimmäisaika ei ole kaikille sama. Työttömyyskassa voi maksaa ansiopäivärahaa enintään 300, 400 tai 500 etuuspäivältä. Työhistorian pituus ratkaisee enimmäisajan. Pisin, 500 päivän enimmäisaika, edellyttää työhistorian lisäksi myös ikäehdon täyttymistä.

Kaukolämpötyö ruuhkauttaa liikennettä Ratapihankadulla

Kaukolämpötyötä tehdään Ratapihankatu 33:n kohdalla 11.8.–6.9. Yksi ajokaista kerrallaan on pois käytöstä. Kevyeen liikenteen väylä on poikki, liikenne on ohjattu ajoradalla sijaitsevalle kiertotielle.

Maailman osakemarkkinoille sijoittavissa rahastoissa yli miljoona sijoittajaa Suomessa

Maailmanlaajuisesti osakemarkkinoille sijoittavien osakerahastojen osuudenomistajien määrä on kasvanut Suomessa voimakkaasti 2020-luvulla. Uusia sijoittajia maailma-rahastot saivat tämän vuoden tammi–kesäkuussa 135 000, ja kesäkuun lopussa näillä rahastoilla oli jo yli 1,1 miljoonaa sijoittajaa.

Markulantietä päällystetään alkuviikolla

Markulantiellä tehdään päällystystyötä Rieskalähteentien ja Kuninkojantien välillä 11.–13. elokuuta. Työtä tehdään ruuhka-aikojen ulkopuolella.

Suomen yrityskauppojen määrä kipusi historialliseen ennätykseen

Suomen yrityskauppamarkkinalla tehtiin vuoden toisella neljänneksellä 218 transaktiota, mikä on korkein koskaan yhdellä vuosineljänneksellä mitattu yrityskauppamäärä Suomessa. Kauppojen määrä kasvoi noin 25 prosenttia verrattuna vuoden 2025 vastaavaan ajanjaksoon.

Yksi heitto riitti Silja Kososelle karsinnassa finaalipaikkaan

Silja Kosonen.

Silja Kosonen ja Krista Tervo etenivät odotetusti moukarinheiton loppukilpailuun yleisurheilun EM-kisoissa Birminghamissa. Kosonen heitti moukarinheiton karsinnassa ensimmäisellään 72,02, joka ylitti karsintarajan 71,50 selvästi. Tervo heitti omassa ryhmässään kolmannellaan 70,42. Loppukilpailuun vaadittiin 68,49.

Aly Coulibaly ei jatka TPS:n riveissä

Aly Coulibaly (toinen oik.) ei jatka TPS:ssa.

Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava Turun Palloseura ja keskikenttäpelaaja Aly Coulibaly ovat purkaneet kuluvan kauden loppuun ulottuneen pelaajasopimuksen.

Aki Lindén: Perheiden taloudelliset erot näkyvät lasten terveydessä

HUS on kertonut lastentautien tutkijalääkäreiden tuoreesta tutkimuksesta, jonka mukaan myös lasten bakteeriperäisissä infektioissa on havaittavissa perheiden sosiaaliekonomiseen asemaan liittyviä eroja. Aikaisemmin on samanlaisia tuloksia julkaistu mm syövän hoitoon, suun terveyteen ja ensihoidon käyttöön liittyen.

Asuinrakennusten energiatehokkuutta edistäviin avustuksiin 30 miljoonaa euroa

Asuinrakennusten energiatehokkuutta edistävillä avustuksilla tavoitellaan suunnitteilla olevien remonttien nopeuttamista sekä uusia korjaushankkeita.

Ympäristöministeriö ehdottaa hallinnonalalleen noin 494,8 miljoonan euron määrärahaa vuodelle 2027. Summa on 1,5 miljoonaa euroa vähemmän kuin vuoden 2026 varsinaisessa talousarviossa.

Herkuleksen kaavamuutos etenee kaupunginvaltuustoon

Myllyahteen ja Itäisen Rantakadun väliin jäävä kolmio kaavoitetaan asuinrakentamiselle sekä toimisto- ja liikekäyttöön. Kaavamuutos pohjautuu vuosina 2023–24 järjestetyn tontinluovutuskilpailun voittajaehdotukseen.

Amerikan pastillit, Lontoo rae, Avec- ja Marianne-rakeet Marianne-brändin alle

Fazer uudistaa Marianne-tuoteperhettä kokoamalla useita suomalaisille tuttuja rakeita ja pastilleja Marianne-brändin alle. Reseptit ja maut säilyvät ennallaan.

Näköislehti

Urheilu

Yksi heitto riitti Silja Kososelle karsinnassa finaalipaikkaan

Silja Kosonen.

Silja Kosonen ja Krista Tervo etenivät odotetusti moukarinheiton loppukilpailuun yleisurheilun EM-kisoissa Birminghamissa. Kosonen heitti moukarinheiton karsinnassa ensimmäisellään 72,02, joka ylitti karsintarajan 71,50 selvästi. Tervo heitti omassa ryhmässään kolmannellaan 70,42. Loppukilpailuun vaadittiin 68,49.

Aly Coulibaly ei jatka TPS:n riveissä

Aly Coulibaly (toinen oik.) ei jatka TPS:ssa.

Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava Turun Palloseura ja keskikenttäpelaaja Aly Coulibaly ovat purkaneet kuluvan kauden loppuun ulottuneen pelaajasopimuksen.

Åboraakkeli: Seiskaottelun mekka

Kesän kovimpia yleisurheilu-uutisia suomalaisittain oli Saga Vannisen valmennustiimin muutos. Vannisen ja Erki Noolin tiet erosivat ja Vanninen muutti Turkuun Jarno Koivusen johtaman valmennustiimin oppiin.

Otteluanalyysi: Inter tekee urotekoja Konferenssiliigassa mutta Veikkausliigassa ei tule tulosta

Julius Tauriainen oli Interin parhaimmistoa.

Interille tarjottiin mahdollisuutta kuroa umpeen Kuopion Palloseuran etumatkaa jalkapalloilun Veikkausliigassa, sillä KuPS–TPS päättyi, kun Inter–FC Lahti alkoi. KuPS jäi tasapeliin mutta se ei menettänyt viiden pisteen etumatkaansa, sillä Interin ja FC Lahden kamppailu päättyi 0–0.

Matilda Korven huippuponit viimeistelevät Ponifestareilla Metsämäessä

Ekslätts TNT ja Matilda Korpi Mikkelissä heinäkuussa.

Poniraviurheilu on tarjonnut lohjalaiselle Matilda Korvelle , 16, kilpailuelämyksiä, ystäviä ja mahdollisuuden kasvaa monipuoliseksi harrastajaksi. Lauantaina hänen tallinsa ponit kilpailevat Turun Ponifestareilla, jotka toimivat tärkeänä etappina matkalla kohti Killerin Ponikuninkuusraveja.

Tuoko Silja Kosonen viimein mitalin myös aikuisten arvokisoista?

Silja Kosonen on asettanut tavoitteekseen EM-kullan.

Yleisurheilun EM-kisoihin Birminghamiin lähtee Suomesta iskukykyinen joukkue. Perkasimme kiinnostavimpien Turun seudun yksilöurheilijoiden näkymät 10.–16. elokuuta käytäviin kisoihin.