Aurajoen retkeilyvinkkejä Turun pääkirjastossa
Kevät etenee ja sulan maan retkeilykausi alkaa. Retkeilyvinkkejä Aurajoen varren kuntien retkeilykohteisiin on tarjolla Turun pääkirjastossa tiistaina 31. maaliskuuta kello 18. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.
Turkulainen eräopas ja tietokirjailija Olli Järvenkylä on koonnut maamme tunnetuimman joen, Aurajoen ulkoilu- ja retkeilyreitit yksiin kansiin.
Oppaan avulla voi tutustua monipuoliseen jokivarsiluontoon patikoiden, pyöräillen, meloen tai vaikka suppaillen. Aurajoen retkeilyopas julkaistaan huhtikuussa.
Aurajoen retkeilyopas johdattaa asukkaat, matkailijat ja muut luontoharrastajat kansallismaiseman halki virtaavan joen upeaan luontoon ja jokilaakson historiallisiin kerrostumiin sekä kiinnostaviin kulttuurikohteisiin. Kirjan sisällöstä osa on ruotsiksi ja englanniksi.
Retkeilyoppaaseen on koottu jokivarren kuntien (Oripää, Pöytyä, Aura, Lieto, Kaarina ja Turku) alueella olevia retkeily-, pyöräily- ja melontareittejä myös muualtakin, kuin aivan joen varresta.
Opaskirjassa on tietoa myös alueen kansallispuistoista, pyhiinvaellusreiteistä ja saaristokohteista. Kirjassa listataan myös kuntien alueella olevia laavuja ja nuotiopaikkoja, lintu- ja näkötorneja, saunoja ja uimapaikkoja ja jopa kuntoportaita.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)



















