Elomatic Oy:lle ICT-teko-tunnustus

Elomatic on turkulaistaustainen kansainvälisesti toimiva suunnittelu- ja konsultointiyritys. Elomatic on turkulaistaustainen kansainvälisesti toimiva suunnittelu- ja konsultointiyritys. Kuva: Marttiina Sairanen

Turun kauppakamarin ICT-teko-tunnustus myönnettiin tänä vuonna Elomatic Oy:lle. Elomatic on turkulaistaustainen kansainvälisesti toimiva suunnittelu- ja konsultointiyritys. ICT-valiokunnan myöntämä tunnustus jaettiin alan seminaarissa 5. maaliskuuta.

– Erityistä huomiota herättää tunnustuksen saajan tapa kohdata tulevaisuuden osaajat. Korkeakouluopiskelijoille tarjotaan opintojen loppuvaiheessa mahdollisuus tehdä lopputyö osana yrityksen toimintaa ja usein tästä syntyy myös pysyvä työsuhde joko opintojen aikana tai valmistumisen jälkeen, toteaa ICT-valiokunnan puheenjohtaja Petri Syväjärvi tiedotteessa.

– Yritys onkin noussut aidosti kiinnostavaksi nuorten huippuosaajien keskuudessa, koska se hyödyntää toiminnassaan moderneja työkaluja ja dataa, panostaa vahvasti tietoturvaan ja laatuun sekä kehittää toimintaansa jatkuvasti uusien innovatiivisten ratkaisujen kautta. Kyse on yrityksestä, joka ei ainoastaan seuraa kehitystä, vaan määrittelee sen suunnan ollen edelläkävijäyritys. Näillä perusteilla vuoden 2026 ICT-tekotunnustuksen saaja on itseoikeutetusti Elomatic Oy, kuvailee Syväjärvi.

– Vuonna 2026 meille Elomaticille haki kesätöihin 2 875 henkilöä, joista valtaosa on nuoria korkeakouluopiskelijoita. Näiden joukosta valitaan muutama kymmenen henkilöä. Opintonsa loppusuoralla oleville henkilöille pyrimme mahdollistamaan lopputyön suorittamisen toimeksiantona Elomaticille. Tästä seuraa usein jatkoa työsuhteelle, sanoo CIO Jaakko Lahti-Mononen Elomatic Oy:stä.

Lahti-Monosen mukaan on tärkeää tunnistaa ja antaa tilaa nuorille lahjakkuuksille. IT&DT-yksikkö on myös Elomaticin liiketoimintayksiköiden ohella loistava mahdollistaja kehittymiseen. Elomaticilla monen urapolku onkin alkanut kesätyöstä ja johtanut vaativiin asiakasprojekteihin.

– Keskitymme jatkuvaan parantamiseen ja kestävään kehitykseen, ja olemme sitoutuneet suunnittelemaan yhdessä asiakkaidemme kanssa arvoa tuottavia ratkaisuja. Tuomme IT-osaamisemme osaksi asiakasprojekteja tavalla, joka tukee strategiaamme, kansainvälistymistä ja pitkäjänteistä asiakasyhteistyötä.

Esimerkkinä yrityksessä tehtävästä työstä on muun muassa yhteistyö, jossa Elomatic suunnittelee asiakkaalleen innovatiivisen biojalostamon. Origin by Ocean tuottaa haitallisista määrissä kasvavasta ruskolevästä biopohjaisia kemikaaleja, jotka tukevat siirtymää kohti kestävämpää kemianteollisuutta.

Elomatic on suomalainen konsultointi- ja suunnitteluyritys, joka tarjoaa globaalisti huipputason asiantuntijapalveluja, tuotteita ja avaimet käteen -ratkaisuja meri-, laivanrakennus-, kone-, energia-, prosessi- ja lääketeollisuudelle. Keskitymme jatkuvaan parantamiseen ja kestävään kehitykseen, ja olemme sitoutuneet suunnittelemaan ratkaisuja, jotka lisäävät ihmisten ja ympäristön hyvinvointia. Vuonna 1970 perustettu yritys on edelleen yksityisessä omistuksessa ja työllistää 1 300 ammattilaista. Asiakkaita Elomaticilla on yli 80 maassa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Markkinaoikeudelta ratkaisu kotimyynnin peruuttamisajan laskemisesta

Markkinaoikeuden Freshin Oy:tä koskeva ratkaisu vahvisti kuluttaja-asiamiehen kannan, jonka mukaan ilmanvaihtolaitteita ja niiden asennusta kotimyynnillä myyvän yrityksen on annettava kuluttajalle 14 päivän peruuttamisoikeus laskettuna tavaroiden tai viimeisen tavaraerän toimittamisesta.

Kaksi vangittu epäiltynä Lausteella tehdystä taposta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on perjantaina vanginnut poliisin esityksestä kaksi henkilöä todennäköisin syin epäiltynä tappoon, joka tapahtui tiistaina Turun Lausteella. Poliisi on vapauttanut kaksi muuta kiinniotettua.

Funikulaari alkuviikolla poissa käytöstä huoltokatkosten takia

Funikulaari pääsee kevätsiivouksen kohteeksi.

Funikulaari on poissa käytöstä maanantaista keskiviikolle 27.–29. huhtikuuta kevätsiivouksen vuoksi. Funikulaarilla tehdään muun muassa ikkunanpesutöitä.

Arkkihiippakuntaan kuuluvan seurakunnan työntekijä syytteessä seksuaalirikoksesta

Arkkihiippakuntaan kuuluvan seurakunnan työntekijää epäillään seksuaalirikoksesta. Poliisi on saanut esitutkinnan valmiiksi ja syyte on nostettu. Asiakokonaisuus käsitellään Satakunnan käräjäoikeudessa.

Länsi-Suomessa lupaavia tuloksia alle 23-vuotiaiden terapiatakuusta

Alle 23-vuotiaiden terapiatakuun ensimmäinen vuosi osoittaa, että laki on toteutunut Länsi-Suomen hyvinvointialueilla toivotulla tavalla. Varsinais-Suomen hyvinvointialueella terapiatakuu on seuranta-aikana toteutunut ilman määräajan ylityksiä. Länsi-Suomen psykososiaalisten menetelmien osaamiskeskus koordinoi ja ylläpitää terapiatakuun edellyttämien psykososiaalisten menetelmien osaamista.

Kaupungintalon korttelissa käynnissä laajat arkeologiset kaivaukset – löydöt pääosin 1700–1800-luvuilta

Seurahuone Turku 1827 -diginäyttelyssä.

Turun kaupungintalossa on käynnissä arkeologiset kaivaukset, joiden vanhimmat löydökset ovat 1500-luvun lopulta. Kaivauksia tehdään, koska kaupungintalossa ja koko korttelissa on käynnissä peruskorjaus. Kyseessä on yksi Turun keskustan laajimmista kaivauksista.

Turkuun uusi suuri meripartiolippukunta

Turkuun syntyy uusi lippukunta eli partion paikallisyhdistys, kun Henrikin Tapulitytöt ja Kupittaan Henrikinpojat yhdistyvät uudeksi lippukunnaksi nimeltään Henrikin Merenkulkijat. Uusi kaikille lapsille ja nuorille avoin lippukunta on lähes kolmella sadalla jäsenellään yksi Itämeren alueen suurimmista meripartiolippukunnista.

Kevät kauriskolarien aikaa – törmäysmäärät kasvussa joka vuosi

Eläinkolarien määrä kasvoi vuonna 2025 erityisesti kevätkuukausina verrattuna aiemman vuoden kevääseen.

Perinteisesti eläinten kanssa on kolaroitu syystalvella pimeään aikaan. Keväiset eläinkolarit ovat kuitenkin lisääntyneet jo usean vuoden ajan.

Eloranta: Mediakasvatuksen korkeakouluopetusta ei saa päästää loppumaan

Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd.) on huolissaan mediakasvatuksen korkeakouluopetuksen päättymisestä Suomessa kokonaan vuonna 2027. Hänen mukaansa mediakasvatus ja -lukutaito ovat nykyään entistä tärkeämpiä sosiaalisen median ja tekoälyn yleistyessä erityisesti nuorten tietolähteenä. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Epävarmuus kasvanut – Viking Linen hallitus ei anna arviota koko vuoden tuloskehityksestä

Viking Linen ensimmäisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 84,6 miljoonaa euroa (87,3 miljoonaa euroa viime vuonna vastaavana ajankohtana). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,2 miljoonaa euroa (0,4 miljoonaa euroa).

Uudenmaankadulla sijaitsevasta puistosta löytyi miehen ruumis

Lounais-Suomen poliisi sai tänään perjantaina ennen kahdeksaa aamulla tehtävän Uudenmaankadulle, missä ilmoituksen mukaan mies makaa maassa kallion alapuolella.

Ajoneuvoliikenne Turun satamaan Linnankadun kautta katkaistaan

Linnankatu katkaistaan ajoneuvoliikenteeltä tasoristeyksen kohdalta tiistaista 28. huhtikuuta lähtien. Turun keskustan suunnasta tulevien on valittava kiertoreitti Tukholmankadun ja Pansiontien kautta.

Matalapaine tuo puuskaisia tuulia ja lumisateita maan etelä- ja keskiosaan viikonloppuna

Ajokeli voi huonontua hetkellisesti lumisateiden takia, jotka ovat paikoin sakeita. Myös puuskainen tuuli voi aiheuttaa vahinkoja.

Partioparaatista liikennejärjestelyjä keskikaupungille

Partiolaisten kevätparaati aiheuttaa poikkeuksellisia liikennejärjestelyjä sunnuntaina kello 13–17. Paraatin edetessä tulee hetkellisiä pysähdyksiä liikenteen kulkuun. Kokoontuminen tapahtuu Tuomiokirkontorille kello 13:30, jolloin Tuomiokirkontori on suljettu yleiseltä liikenteeltä.

Turku purkaa alkukesän aikana viisi käytöstä poistettua rakennusta

Turun kaupunki aloittaa toukokuussa viiden tyhjillään olevan rakennuksen purun. Päiväkoteina, nuorisotilana ja terveysasemana toimineet rakennukset puretaan kesän aikana.

Musiikki ja tanssi yhdistyvät nuorten taiteilijoiden näyttämöteoksessa

Näytöksessä esiintyy 40 nuorta taiteilijaa.

Huhtikuun viimeisessä Sibbe Live! -illassa Raija Lehmussaaren balettikoulu ja Viuluakatemia Aura juhlistavat kansainvälistä tanssin päivää yhteisproduktiollaan Lasin läpi – Renessanssia, baRokkia, Romantiikkaa, Realismia ja Rautavaaraa keskiviikkona 29. huhtikuuta kello 19–20.30.

Opiskelijatyöt luovat uusia visioita Paraisten Pärnäisten lauttarannan matkailualueelle

Turun ammattikorkeakoulun opiskelijat esittelevät maanantaina 27. huhtikuuta kehittämisideoita Paraisten Nauvossa sijaitsevalle Pärnäisten lauttarannan alueelle. Metsähallituksen, Paraisten kaupungin ja Turun ammattikorkeakoulun yhteishankkeessa syntyneitä parhaita opiskelijatöitä palkitaan samana päivänä järjestettävässä loppuseminaarissa Turussa.

Näköislehti

Urheilu

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.

Hannes Hyvönen palaa TPS:ään

Hannes Hyvönen vuonna 2000.

Hannes Hyvönen toimii TPS:n U20-jääkiekkojoukkueen päävalmentajana kaudella 2026–27. Hyvönen siirtyy TPS:ään Ässien organisaatiossa, jossa hän on toiminut kaudesta 2023–24 lähtien useassa roolissa. Hyvösen pelaajaura lähti aikanaan nousuun juuri Turussa, kun hän tuli Oulusta Vladimir Jursinovin valmennukseen 1990-luvun puolivälissä. Joukkueen valmennuksessa jatkavat Miikka Järvenpää ja Joonas Lappalainen .

Loimu vei viidennen ottelun ja karsintasarjan voiton

Lokmu vei karsintasarjan voitoin 3-2.

Loimun peli oli heti ensimmäisestä erästä alkaen aivan ilmiliekeissä karsintasarjan viidennessä pelissä. Kerttulan yleisö eli mukana ja tarjosi Loimulle tukea koko pelin ajan. Loimun pelaajat löysivät piilossa olleet tuuletusrepertuaarinsa ja he esittelivät niitä yleisölle varsinkin kolmannessa ja neljännessä erässä.

Benjamin Sylvesterssonin GT-ura jatkuu Saksan ADAC GT4 -sarjassa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson osoitti viime kaudella kuuluvansa Saksan ADAC GT4 -sarjan nopeimpien kuljettajien joukkoon, vaikka vastoinkäymiset hieman rajoittivat huipputuloksia. Tänä vuonna sarja sekä tiimi pysyy samana.