K-ryhmän ruoka- ja autokaupassa kasvua Varsinais-Suomessa
– Varsinais-Suomi on edelleen K-ryhmän vahvaa markkina-aluetta. Kasvun kivijalkana oli ruuan myynti K-Citymarketeissa ja K-Supermarketeissa. Autokaupan kaksinumeroinen kasvu jatkui, kun taas rakentaminen ja talotekniikka -toimialalla lasku loiveni edelliseen vuoteen verrattuna. Viimeisellä vuosineljänneksellä K-ruokakaupat voittivat markkinaosuutta kaikissa kokoluokissa. Keskon strategiset panostukset kauppaverkostoon sekä K-ruokakauppojen laatu- ja hintatasoon tuovat tuloksia, arvioi Keskon Varsinais-Suomen aluejohtaja Janne Virtanen tiedotteessa.
Varsinaissuomalaisia K-kauppiaita palkittiin vuoden alussa. K-Supermarket-ketju valitsi koko maan parhaaksi K-Supermarket Ukko-Pekan Naantalista. Ukko-Pekan kauppiaina ovat Jari ja Elina Lehto. Varsinais-Suomen parhaaksi K-Marketiksi viime vuonna valittiin salolainen K-Market Taika, jota luotsaavat kauppiaat Tarja ja Sauli Kaartinen. K-Citymarket-ketju palkitsi viime vuonna parhaasta asiakastyytyväisyydestä K-Citymarket Kupittaan, kauppias Hannu Aaltosen ja parhaana kauppakohtaisena markkinoijana K-Citymarket Länsikeskuksen, jonka kauppias on Juha Jylli.
Viime vuoden aikana uudistettiin K-Citymarket Skanssi, K-Supermarket Laitila sekä K-Market Uittamo. K-Supermarket Herttuankulma avautui asiakkaille marraskuussa. Mynämäen uuden K-Supermarketin rakentaminen on käynnissä ja kauppa valmistuu syksyllä nykyisen kaupan viereiselle tontille. Uudistusremontit ovat parhaillaan käynnissä K-Market Delissä sekä K-Market Kookoksessa.
K-ryhmän vähittäismyynti oli viime vuonna Varsinais-Suomessa 1 099,5 miljoonaa euroa, jossa on kasvua 1,7 prosenttia (+18,8 miljoonaa euroa). Päivittäistavarakaupan myynti oli 750,2 miljoona euroa, jossa on kasvua 1,7 prosenttia (+12,7 miljoonaa euroa).
Rakentamisen ja talotekniikan myynti oli 221,9 miljoonaa euroa, jossa on pudotusta 2,2 prosenttia (-5,0 miljoonaa euroa). Auto- ja urheilukaupan myynti oli 127,4 miljoonaa euroa, jossa on kasvua 9,4 prosenttia (+11,0 miljoonaa euroa).
Varsinais-Suomessa K-ryhmän ruoka-, rauta- ja urheilukaupoissa, autohuoltamoissa, tukussa ja toimistoissa työskentelee noin 2 700 henkilöä. Kesätyöpaikkoja on tarjolla lähes 400 tulevana kesänä.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















