Performanssia ja pizzaa -esitysklubi saa jatkoa ravintola Iloisessa Härässä
New Performance Turku Biennalen helmikuisella Performanssia ja pizzaa -klubilla Härkämäessä kohtaavat kolme performanssitaiteilijasukupolvea.
Olga Laine on Turun Taideakatemiasta vastikään valmistunut kuvataiteilija, jonka työskentely liikkuu valokuvan ja performanssin rajapinnalla. Hänen teoksiaan läpäisevät kehollisuus, kehon jättämät jäljet sekä valon ja tilan avulla rakennetut illuusiot.
Irma Optimisti on suomalaisen performanssitaiteen keskeisiä pioneereja. Hän on matematiikan tohtori ja palkittu taiteilija, joka on vuodesta 1989 lähtien toteuttanut lähes 400 performanssia ympäri maailmaa sekä toiminut kuraattorina performanssitaiteen kentällä.
Timo Viialainen työskentelee veistoksen, performanssitaiteen ja äänitaiteen parissa, ja hänen teoksensa aktivoivat katsojaa niin kehollisesti kuin aistillisesti. Viialainen on esiintynyt laajasti kansainvälisillä festivaaleilla ja tapahtumissa. Illan juontaa New Performance Turku Biennalen taiteellinen johtaja ja performanssitaiteilija Leena Kela.
Esitykset nähdään rennossa ravintolaympäristössä, ja performanssien välissä yleisölle on tarjolla maksuton pizzatarjoilu. Illan päätteeksi ohjelma jatkuu karaoken merkeissä.
Performanssia ja pizzaa on New Performance Turku Biennalen jalkautuva esitysklubi, joka tuo korkeatasoista performanssitaidetta yllättäviin paikkoihin Turun alueella. Klubi on kaikille avoin kutsu tutustua performanssitaiteeseen ja kohdata itselle mahdollisesti uusi taidemuoto helposti lähestyttävällä tavalla, taiteellisesta laadusta kuitenkaan tinkimättä. Klubin tavoitteena on löytää uusia performanssitaiteen ystäviä paikoista, jossa performanssitaidetta ei ehkä ole vielä ennestään nähty.
Seuraava Suomen suurin kotimaisen ja kansainvälisen performanssitaiteen tapahtuma, New Performance Turku Biennale järjestetään syksyllä 2027 ympäri Turkua levittyvin esityspaikoin.
Performanssia ja Pizzaa -klubi järjestetään Iloisessa Härässä (Ieskatu 1) lauantaina 7. helmikuuta kello 18–21. Vapaa pääsy.
Aikataulu:
18.00 alkusanat, Leena Kela
18.15 Olga Laine
19.00 Irma Optimisti
20.00 Timo Viialainen
21.00 Karaoke
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)


















