Suomi pärjää hyvin liikenneturvallisuuden kansainvälisessä vertailussa

Suomalaiset ovat Euroopan tunnollisimpia pyöräilykypärän käyttäjiä. Maanteiden nopeusrajoituksia suomalaiset sen sijaan noudattavat melko huonosti. Tieliikenteen onnettomuuksien vasteajassa Suomi ylsi ykköseksi. Tiedot ilmenevät liikenneturvallisuuden laajassa tutkimushankkeessa, jossa oli mukana yhteensä 25 EU-maata. VTT edusti Suomea hankkeessa.

– Liikenneturvallisuuden parantaminen on yhteiskunnallinen haaste, joka vaatii ajantasaista ja vertailukelpoista tietoa päätöksenteon tueksi. Nyt valmistuneen kansainvälisen Trendline-hankkeen tulokset täydentävät onnettomuustilastoja ja auttavat kohdentamaan liikenneturvallisuuden kehittämisen toimenpiteitä, sanoo tiedotteessa Fanny Malin, joka on VTT:n tutkimustiimin vetäjä.

Suomessa kerättiin tiedot kuudesta liikenneturvallisuutta koskevasta tunnusluvusta: Nopeusrajoitusten noudattaminen, turvavyön käytön yleisyys, pyöräilykypärän käytön yleisyys, alkoholin vaikutuksen alaisena ajamisen yleisyys, ajoneuvokannan turvallisuus sekä aika tieliikenneonnettomuuden ilmoittamisesta siihen, että ensimmäinen pelastusyksikkö saapui onnettomuuspaikalle.

Suomessa tieliikenteen henkilövahinko-onnettomuuksissa ensimmäinen pelastusyksikkö saapui paikalle 95 prosentissa tapauksista viimeistään 24 minuutissa ja 50 sekunnissa onnettomuuden ilmoittamisesta. Toisin sanoin, vain viisi prosenttia onnettomuuksista oli sellaisia, joissa aika oli tätä pidempi. Tulos oli paras niiden seitsemän maan joukossa, jotka laskivat tämän tunnusluvun, vaikka maiden väliset tulokset olivatkin hyvin lähellä toisiaan. Ensivasteaika laskettiin Pelastuslaitoksen PRONTO-tilaston tietojen perusteella.

Suomalaisista polkupyöräilijöistä yli 70 prosenttia käytti kypärää tienvarsitarkkailujen perusteella. Kypärän käyttö oli Suomessa yleisintä niistä 17 maasta, joissa tunnusluku laskettiin. Heikoimmassa maassa, eli Hollannissa, vastaava luku oli viisi prosenttia. Pyöräilykypärän käyttö oli kaikissa maissa harvinaisempaa kaupunkialueilla kuin niiden ulkopuolella.

– Myös sähköpotkulautailijoiden kypäränkäytöstä voisi kerätä tietoa helposti samalla, kun havainnoidaan polkupyöräilijöiden kypäränkäyttöä. Tämä lisäisi arvokasta tietoa sähköpotkulautailijoiden turvallisuudesta, Fanny Malin sanoo.

Henkilö- ja pakettiautokuljettajien ajamista alkoholin vaikutuksen alaisena arviotiin Suomessa verkkokyselyllä. Kyselytulosten mukaan 0,5 prosenttia vastaajista kertoi ajaneensa edellisen kolmen päivän aikana satunnaisesti valitulla ajomatkalla niin, että heidän veren alkoholipitoisuutensa saattoi ylittää sallitun rajan. Suomen tutkimustulos oli lähellä poliisin puhallutuskokeisiin perustuvan R-tutkimuksen aineiston tuloksia, jonka mukaan 0,2 prosenttia henkilö- ja pakettiautokuljettajista ajoi yli sallitun rajan. Vain Saksa selvitti indikaattorin samanlaisella menetelmällä ja siellä osuus oli 0,4 prosenttia.

Tutkimustulosten mukaan 59 prosenttia henkilöautoista ajoi Suomessa nopeusrajoitusten mukaan 120 km/h nopeusrajoitetuilla moottoriteillä. Tulos oli neljänneksi paras niistä kahdeksasta maasta, jotka laskivat indikaattorin samalla tavalla. Sen sijaan yksiajorataisilla 80 km/h nopeusrajoitetuilla maanteillä Suomi oli nopeusrajoitusten noudattamisessa huonoin neljän maan joukossa: vain 35 prosenttia henkilöautoista noudatti nopeusrajoitusta. Tulos laskettiin tarkastelemalla liikenteen automaattisten mittausasemien tietoja jonojen ulkopuolella ajavista autoista. Ylinopeudeksi laskettiin vähintään 1 km/h nopeusrajoituksen ylitys.

– Ylinopeus on edelleen merkittävä liikenneturvallisuushaaste Suomessa ja sen ehkäisyyn tulisi panostaa nykyistä enemmän. Siksi jatkosuosituksissa todetaan, että tarvitsemme vaikuttavia toimenpiteitä, kuten valvontaa, viestintää ja infrastruktuuriratkaisuja ylinopeuksien ehkäisemiseksi, Fanny Malin kertoo.

Suomessa turvavyötä käyttivät lähes kaikki eli 97 prosenttia tarkkailluista henkilöautokuljettajista ja -matkustajista. Tulos ei eronnut suuresti tieympäristön mukaan eikä arjen ja viikonlopun välillä. Tulos oli kymmeneksi paras niistä 18 maasta, jotka laskivat tunnusluvun. Hollannilla oli paras tulos, jonka mukaan 99,5 prosenttia käytti turvavyötä. Turvavyön käyttöä kartoitettiin tienvarsitarkkailuilla ympäri Suomen.

Ajoneuvokannan turvallisuutta arvioitiin Euro NCAP -luokitusten avulla. Vuonna 2023 uusista henkilöautoista 89 prosenttia luokiteltiin vähintään neljän tähden autoksi. Osuus oli neljänneksi korkein 14 maan joukossa. Indikaattori oli korkein Ruotsissa, jossa vastaava osuus oli 93 prosenttia.

Vuosina 2023–25 käynnissä ollut Trendline-tutkimushanke (trendlineproject.eu) oli Euroopan komission osarahoittama tutkimushanke, jossa kerättiin ja analysoitiin komission määrittämät tieliikenneturvallisuuden indikaattorit 25 EU maassa. Se oli jatkohanke vuonna 2022 valmistuneelle Baseline-hankkeelle, jossa liikenneturvallisuuden indikaattorit kerättiin koordinoidusti ensimmäistä kertaa.

Suomea edusti Trendline-hankkeessa VTT, joka toteutti indikaattorien tiedonkeruun ja analyysin sekä osallistui menetelmien kehittämiseen yhdessä kansainvälisen konsortion kanssa. Hanketta rahoittivat Euroopan komissio, Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, Väylävirasto sekä VTT. Suomen ohjausryhmässä oli edustajia VTT:ltä, Traficomista, Väylävirastosta, Liikenneturvasta ja poliisista.

Trendline-hankkeen loppuraportit tarjoavat yhdistelmän kaikkien osallistujamaiden tuloksista ja ne on julkaistu hankkeen kotisivuilla alkuvuonna 2026. Raportti Suomen tuloksista on julkaistu VTT:n julkaisusarjassa viime kesänä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Suomalainen syö perunaa arviolta 65 kiloa vuodessa

Uusissa ravitsemussuosituksissa perunaa suositellaan sekä ravitsemuksen että ilmaston takia.

Perunaviikkoa vietetään 9.–15. helmikuuta. Peruna on yksi Suomen ruokaturvan vahvimmista lenkeistä, koska sen omavaraisuus on korkea ja satoa voidaan varastoida pitkään. Suomalainen syö perunaa arviolta 65 kiloa vuodessa. Määrän tuottamiseen tarvitaan vain noin 20 metriä perunapenkkiä.

Suomi pärjää hyvin liikenneturvallisuuden kansainvälisessä vertailussa

Suomalaiset ovat Euroopan tunnollisimpia pyöräilykypärän käyttäjiä. Maanteiden nopeusrajoituksia suomalaiset sen sijaan noudattavat melko huonosti. Tieliikenteen onnettomuuksien vasteajassa Suomi ylsi ykköseksi. Tiedot ilmenevät liikenneturvallisuuden laajassa tutkimushankkeessa, jossa oli mukana yhteensä 25 EU-maata. VTT edusti Suomea hankkeessa.

Liikuntahallin lattia vaihdetaan Paraisilla, yo-kirjoitukset siirtyvät vanhaan halliin

Liikuntahalli Punt 2:n lattia joudutaan purkamaan korjausten edistämiseksi Paraisilla.

Vesivahingon vaurioittaman liikuntahalli Punt 2:n lattia joudutaan purkamaan korjausten edistämiseksi Paraisilla. Purkutyöt aloitetaan mahdollisimman nopeasti, jotta vesivahingot saadaan minimoitua ja rakenteiden kuivausaika saadaan nopeammaksi.

Tulli: Netistä tilattu ravintolisä voi olla lääke

Ravintolisät ovat ruokavaliota täydentäviä valmisteita, kuten vitamiineja, rasvahappoja ja maitohappobakteereja sekä yrtti-, levä- ja mehiläisvalmisteita. Ravintolisät voidaan luokitella joko elintarvikkeiksi tai lääkkeiksi. Luokittelu vaikuttaa siihen, voiko ravintolisää tilata Suomeen. Lääkkeiden tilaamisessa on rajoituksia.

Vuoden kaupan ja palvelun teko -tunnustus Carglass Finland Oy:lle

Carglass Finland Oy madaltaa systemaattisesti työllistymisen kynnystä nuorille ja alanvaihtajille. Valiokunta halusi palkita tällä kertaa toimijan, joka tarjoaa vastuullisesti nuorille mahdollisuuksia ja reittejä työelämään.

Turun kauppakamarin kaupan ja palvelun valiokunta on myöntänyt Carglass Finland Oy:lle Vuoden kaupan ja palvelun teko -tunnustuksen. Carglass Finland Oy on osa maailman johtavaa autolasien korjaamiseen ja vaihtamiseen erikoistunutta Belron-konsernia.

THL lanseeraa uudet rahapelaamisen riskirajat ja rahapelitestin

Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) on julkaissut uudet rahapelaamisen riskirajat sekä testin, jonka avulla voi testata oman suhteensa rahapelaamiseen. Suomessa asuvien suhde rahapelaamiseen kiteytyy jatkossa luottoriviin 2–4–2, joka kuvastaa rahapelaamisen riskirajoja. Riskirajojen mukaisesti pelaamiseen voisi käyttää enintään kaksi prosenttia nettotuloista, pelata enintään neljänä päivänä kuukaudessa sekä välttää pelaamasta toistuvasti enempää kuin kahta eri pelityyppiä.

Makkaramäen pulkkamäki säilyy kaavamuutoksesta huolimatta

Kaupunkiympäristölautakunta hyväksyi tiistaina asemakaavanmuutoksen Kaarlentien ja Ispoisten puistotien väliselle Kaarlenpuiston alueelle. Muutoksella tavoitellaan lisää pientalorakentamista. Tavoitteena on lisätä pientaloasumista mahdollistamalla rivitalon rakentaminen suunnittelualueelle. Alue sijaitsee Makkaramäkenä tunnetun pulkkamäen vieressä.

Sofia Virta: Lähestymiskiellot eivät suojele, jos järjestelmä reagoi liian myöhään

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta tukee kokoomuksen Pihla Keto-Huovisen esitystä ja vaatii hallitukselta ripeitä toimia lähisuhdeväkivallan uhrien suojelun vahvistamiseksi. Virran mukaan viimeaikainen keskustelu osoittaa, että nykyinen järjestelmä puuttuu väkivaltaan liian usein vasta silloin, kun uhri on jo vakavassa vaarassa.

Autokeskus aloittaa Peugeotin ja Opelin jälleenmyynnin Raisiossa

Opel Frontera.

Peugeotin maahantuoja Auto-Bon Oy ja Autokeskus aloittavat yhteistyön uusien autojen jälleenmyynnissä ja huollossa. Autokeskus Konala Helsingissä ja Autokeskus Raisio aloittavat Peugeotin ja Opelin jälleenmyynnin ja valtuutetun huollon helmikuun aikana.

Auton huolloista säästäminen voi kostautua pakkasilla

Alkuvuoden pakkasjakso moninkertaisti yhteydenotot LähiTapiolan Hätäpalveluun. Huoltojen karsiminen voi jättää piiloon käynnistysakun toimintaan liittyviä ongelmia, jotka saattavat katkaista matkan pakkasilla. Autoalan mukaan autojen huoltojen puutteet hiertävät myös käytettyjen autojen kaupassa.

Mangrove Oy ja Naantalin Vuokratalot Oy sopineet toisesta Naantaliin rakennettavasta vuokrakerrostalosta

Havainnekuva Naantaliin Ratakatu 2:een rakennettavasta uudesta vuokrakerrostalosta.

Mangrove Oy ja Naantalin Vuokratalot Oy ovat allekirjoittaneet urakkasopimuksen Naantaliin Ratakatu 2:een rakennettavasta uudesta vuokrakerrostalosta. Hanke on yhteistyön jatkumoa Naantalin keskustan alueelle marraskuussa valmistuneen Presidentinkatu 3 vuokrakerrostalokohteen jälkeen.

Syöpädiagnoosien määrä kasvaa

Maailman syöpäpäivää vietetään 4. helmikuuta. Syöpä on Suomessa merkittävä kansanterveysongelma sekä toiseksi yleisin kuolinsyy. Jopa 40 prosenttia suomalaisista sairastuu syöpään elämänsä aikana, joka tarkoittaa vuosittain yli 35 000 uutta syöpätapausta. Sosiaali- ja terveysministeriön mukaan määrä nousee vuoteen 2035 mennessä jo noin 45 000 syöpädiagnoosiin vuodessa.

Penkkariajoilla vaikutusta liikenteeseen keskustan alueella torstaina iltapäivällä

Penkkariajot järjestetään keskustan alueella torstaina 5. helmikuuta kello 13–14. Penkkariautot kiertävät tuon ajan reitillä Käsityöläiskatu X Puutarhakatu – Käsityöläiskatu – Läntinen Pitkäkatu – Brahenkatu – Maariankatu – Aurakatu – Puutarhakatu.

Ikäihmisten viihtyminen laadukkaan hoidon ja kestävän hoivan tae

Hoivakodissa viihtyminen on ikäihmisten hyvinvoinnin kannalta ratkaiseva tekijä ja keskeinen osa laadukasta hoivaa, selviää Åbo Akademissa tehdystä uudesta tutkimuksesta .

Kaukolämpötyö sulkee ajokaistan Eerikinkadulla helmikuun ajaksi

Kaukolämpötyötä tehdään Eerikinkatu 30:n kohdalla 4.–27. helmikuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä.

Lupa- ja valvontavirasto: Ikääntyneiden palveluiden valvontaa tehostetaan

Lupa- ja valvontavirasto tehostaa ikääntyneiden palveluiden valvontaa kohdistamalla valvontaa muun muassa rajoitustoimenpiteiden käyttöön sekä ikääntyneiden ympärivuorokautisissa asumispalveluissa toteutettavaan lääkehoitoon. Julkisuudessa on viime aikoina ollut esillä epäkohtia ikääntyneiden palveluissa.

Ansiopäivärahan saajien määrä laski viime vuonna

Työttömyyskassat maksoivat viime vuonna ansiopäivärahaa 1,8 miljardia euroa 260 000 henkilölle. Sekä etuuden saajien että maksettujen ansiopäivärahojen määrä vähenivät edellisvuodesta.

Makuuhuoneessa tulipalo Schalininkadulla

Makuuhuoneessa syttyi tulipalo Schalininkadulla lähellä Raision rajaa keskiviikkona aamulla. Paikalla ollut teki alkusammutusta. Palokunta sammutti palon ja tuuletti tilat.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Vieraskammo lentopallojoukkueiden vaivana

Tuto Volley on voittanut neljästi peräkkäin kotonaan Mikko Eskon (kesk.) saapumisen jälkeen. Vieraskentällä turkulaisten pistepotti on vieläkin avaamatta.

Turun seudun joukkueiden kaudet lentopallon miesten Mestaruusliigassa ovat olleet haastavat. Kun runkosarjaa on jäljellä kymmenkunta kierrosta, Loimu on sarjataulukon jumbona. 21 ottelusta kasassa on kymmenen pistettä. Ajoittain, kuten taannoisessa VaLePa-ottelussa, joukkue on osoittanut, että potentiaalia olisi, mutta rutiini ei riitä tasaiseen suorittamiseen.

Maalivahti Markus Ruusu TPS:n vahvuuteen loppukaudeksi

Markus Ruusu siirtyy TPS-maalille.

TPS on vahvistanut maalivahtiosastoaan, kun 28-vuotias Markus Ruusu siirtyy seuraan loppukauden mittaisella vuokrasopimuksella. Mikkelin Jukurit vuokraa maalivahdin Turkuun kauden loppuun saakka.

Välivuosi tuli tarpeeseen – SM-rallin tarkoitus palata Turun seudulle ensi vuonna

SM-rallin järjestäminen on tuonut näkyvyyttä Turun Urheiluautoilijoille, mutta on myös kova ponnistus vapaaehtoisille.

Rallin SM-sarjan talvikausi on tammikuussa täydessä käynnissä, kun osakisat ajetaan sekä Mikkelissä että Rovaniemellä. Turussa on perinteisesti kisattu kesällä, mutta tänä vuonna Turkua ei SM-kalenterista löydy.

Osku Laukkasen ei tarvitse etsiä latausta olympialaisten selostamiseen

Osku Laukkasen parhaat olympiamuistot ovat kisoista, joissa hän on ollut paikan päällä. – Matkat eksoottisiin kohteisiin ovat olleet mahtavia elämänkokemuksia jo reissun itsensä takia.

Turun aikuiskoulutuskeskuksen apulaisrehtori Osku Laukkanen puhkuu intoa, vaikka ulkona eletään harmaata ja sumuista tammikuuta. Syy ei tällä kertaa löydy koulutuspolitiikan kiemuroista vaan 6. helmikuuta Milanossa ja Cortina d’Ampezzossa pidettävistä talviolympialaisista.

Inga Hannukainen jatkaa TPS-paidassa

Inga Hannukainen.

Viime kaudella ensikosketuksensa Kansallisessa Ykkösessä saanut Inga Hannukainen , 18, jatkaa TPS-puolustuksessa myös kaudella 2026. Lempinimellä Inkku tunnettu Hannukainen on TPS:n oma kasvatti, joka on edennyt junioripolkua Piikkiön Palloseuran ja Maskun Palloseuran kautta Tepsiin. Oikeajalkainen puolustaja on tunnettu joukkueessa erityisesti vahvana yksi vastaan yksi -puolustajana ja vahvana fyysisenä puolustajana.

Turkulainen Mika Lamppu vuoden erotuomari Palloliiton Läntisellä alueella

Onni Helén nimettiin vuoden poikapelaajaksi Palloliiton Läntisellä alueella.

Suomen Palloliiton Läntinen alue palkitsi perjantaina Seurojen ääni -seminaarin yhteydessä järjestetyssä palkintogaalassa Tampereella menestyjiä ja seuratoimijoita viime vuodelta.