Ennakoinnilla vältät joulunpyhien turhat eläinlääkärikäynnit

Kuva: Irina Kashaeva

Lähestyvä joulu näkyy jo nyt Agria Eläinvakuutuksen vahinkotilastoissa lisääntyneinä eläinlääkärikäynteinä. Yhä useampi lemmikki joudutaan viemään eläinlääkärin hoitoon sen syötyä jotain sopimatonta: ihmisten jouluherkkuja, lahjanaruja, koristeita tai joulukukkia.

Lemmikinomistajan kannattaa kiinnittää erityistä huomiota kodin turvallisuuteen joulun aikaan.

Jouluherkut

Sesongin herkut ovat tärkeä osa joulun odotusta sekä itse joulunviettoa. Monet joulupöydän antimista ovat kuitenkin eläimille sopimattomia, eikä jouluruokia tai niiden tähteitä kannata laittaa lemmikin ruokakuppiin.

Joulukinkku sisältää paljon rasvaa ja suolaa, jotka voivat aiheuttaa lemmikeille vatsavaivoja. Kinkun rasva, kastikkeet tai muut rasvaiset ruoat voivat altistaa eläimen jopa haimatulehdukselle. On hyvä varmistaa, ettei lemmikki pääse myöskään hotkaisemaan kinkun verkkoa tai luita roskiksesta – ne voivat pahimmillaan aiheuttaa eläimelle suolitukoksen, joka vaatii leikkaushoitoa.

Suklaa on syytä säilyttää aina eläinten ulottumattomissa, sillä se sisältää lemmikeille myrkyllistä ainetta teobromiinia. Mitä tummempaa suklaa on, sitä enemmän teobromiinia se sisältää ja sitä vaarallisempaa se on.

Muita lemmikeille sopimattomia sesongin herkkuja ovat muun muassa rusinat ja pähkinät. Myös piparit sisältävät mausteita, jotka voivat aiheuttaa eläimelle vatsavaivoja.

Joulukuusi, koristeet ja lahjapaketit

Joulukuusi ja siitä riippuvat koristeet voivat olla perheen lemmikille vastustamattoman houkutus; koira saattaa haluta leikkiä koristeilla, tai kissa kiivetä puuhun ja kaataa sen. Lemmikkitaloudessa joulukuusi kannattaa sijoittaa sellaiseen paikkaan, ettei siitä kiinnostunut lemmikki pääse aiheuttamaan vahinkoa itselleen. Jos kuusessa on valot, tulee varmistaa, ettei eläin pääse pureskelemaan sähköjohtoja.

Joulukoristeet voivat aiheuttaa lemmikeille monenlaista harmia. Särkyneestä joulupallosta saa helposti haavoja, ja koristeesta purrut palaset tai lahjanarut voivat juuttua eläimen ruoansulatuselimistöön aiheuttaen suolitukosriskin. Älä siis anna lemmikin leikkiä paketointimateriaaleilla, ainakaan valvomatta.

Kynttilät

Kun kotitaloudessa asuu utelias lemmikki, voi aidoista kynttilöistä aiheutua todellinen paloturvallisuusriski. Eläin voi kaataa palavan kynttilän joko vahingossa ohimennen tai yrittäessään pyydystää lepattavaa kynttilän liekkiä. Onnettomuus voi sattua hyvin nopeasti ja palo levitä silmänräpäyksessä kodin tekstiileihin. Lemmikkitalouteen sopivatkin paremmin paristokäyttöiset kynttilät.

Joulukukat

Kauniit joulukukat luovat tunnelmaa, mutta valitettavasti monet sesongin kasveista ovat lemmikeille myrkyllisiä. Erityisesti kissoille on tyypillistä maistella kasvien lehtiä, ja myrkytyksen oireita niille voivat aiheuttaa muun muassa jouluruusu, hyasintti, joulutähti, amaryllis sekä tulppaani.

Lisäksi liljakasvit ovat erityisen vaarallisia kissoille ja niistä pahimpia ovat lilium-sukuiset kasvit. Pienikin maistiainen voi aiheuttaa vatsavaivoja ja pahimmillaan hengenvaarallisia munuaisvaurioita.

Miten toimia, jos eläin syö jotain sopimatonta kesken joulun vieton?

Mikäli oireet ovat lieviä tai jos et ole varma, onko lemmikin syömä aine sille vaarallista, kannattaa ottaa yhteyttä etäeläinlääkäriin neuvojen ja mahdollisten kotihoito-ohjeiden saamiseksi. Huolestunut lemmikinomistaja saa etäeläinlääkärin apua tilanteen arviointiin Agria-sovelluksessa joka päivä aikaisesta aamusta yömyöhään, myös joulunpyhinä.

Jos tilanne on kriittinen ja eläimen yleisvointi heikkenee, on hyvä lähteä välittömästi lähimmälle avoinna olevalle eläinlääkäriasemalle.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Katuvalojen öinen sammuttaminen peruutettava

Raision Omakotiyhdistys ry esittää kuntalaisaloitteena, että katuvalojen öinen sammuttaminen lopetetaan.

Katuvalojen sammuttaminen öisin perustuu edellisen Raision kaupunginvaltuuston tekemään päätökseen säästösyistä. Säästöä on saatu aikaan ilmeisesti joitakin kymmeniä tuhansia euroja vuosittain.

Kotoutumispalveluiden uudistus lausuntokierrokselle

Hallituksen kotoutumispolitiikka perustuu kielen oppimiseen, työntekoon sekä suomalaiseen yhteiskuntaan perehtymiseen ja sen sääntöjen noudattamiseen. Esitys kotoutumispalveluiden uudistuksesta on lausuntokierroksella.

K-ryhmä tarjoaa Varsinais-Suomessa 380 kesätyöpaikkaa tulevana kesänä

K-ruokakaupat työllistävät joka kesä paljon myös alle 18-vuotiaita nuoria.

Varsinais-Suomen maakunnassa K-ryhmän ruoka- ja rautakaupoissa, autohuolloissa, tukuissa ja toimistoissa on tarjolla noin 380 työpaikkaa ensi kesänä. K-ryhmän yhteinen kesätyönhakusivu aukeaa 7. tammikuuta osoitteessa kesko.fi/kesatyo.

Yrittäjägallup: Maahanmuuttajien palkkaaminen yleistyy suuremmissa pk-yrityksissä

Suomalaisista pk-yrityksistä 17 prosenttia on palkannut maahanmuuttajan, osoittaa Yrittäjägallup. Luku on sama kuin vuosi sitten marraskuussa. Rekrytointi painottuu selvästi suurempiin pk-yrityksiin. Yli kymmenen hengen yrityksistä jo 54 prosenttia on palkannut maahanmuuttajia, kun pienemmissä yrityksissä osuus jää alhaisemmaksi. Teollisuus on suurin työllistäjä, sillä alan yrityksistä 44 prosenttia raportoi palkanneen maahanmuuttajan.

Kaupunginteatterin katsojamäärä jatkoi kasvuaan

Katsotuin esitys oli The Addams Family -musikaalikomedia.

Turun kaupunginteatterissa kävi viime vuonna yli 156 000 katsojaa, joka on paras katsojaluku 40 vuoteen. Kulttuuriranta Oy laajenee operoimaan teatterin lisäksi myös Turun musiikkitalo Fuugaa.

Viime vuosi mittaushistorian toiseksi lämpimin Suomessa

Viime vuosi oli laajalti tavanomaista lämpimämpi. Maan itäosissa oli tavanomaista kuivempaa, kun taas lännessä ja pohjoisessa sademäärät olivat keskimääräistä suurempia.

Rottiin liittyvät havainnot selkeässä kasvussa

Rotat liikkuvat siellä, missä ne voivat saada ruokaa.

Rotat pyrkivät nyt aktiivisesti sisätiloihin talven kylmetessä. Talvella tuore lumi paljastaa rottien kulkureittejä yhä useammilla pihoilla, ja rottahavainnot ovatkin lisääntyneet monilla alueilla syksyn ja alkutalven aikana. Rentokilin teknisen päällikön Jouni Siltalan mukaan rottiin liittyvien yhteydenottojen määrä on selkeässä kasvussa.

Poliisi valvoo suden metsästystä Lounais-Suomessa

Suden metsästystä koskevat asetukset on hyväksytty, ja metsästyskausi alkoi 1. tammikuuta. Poliisi valvoo metsästyksen turvallisuutta koko metsästyskauden ajan tammi−helmikuussa.

Alkoholittomien myynti noussut lähes 40 prosenttia Alkossa

Alkoholittomien juomien myynti on noussut Suomessa ennätysvauhtia. Alko myi niitä viime vuonna jo yli 850 000 litraa, lähes 40 prosenttia enemmän kuin edellisenä vuonna. Yhä useampi suomalainen valitsee juoman ilman promilleja – kokonaan tai aika ajoin. Alko vastaa ilmiöön käynnistämällä viime vuoden tapaan Nollaaminen-kampanjan, joka haastaa palautumaan ilman alkoholia. Alkon teettämän kyselyn mukaan vastaajista viidennes pitää vuoden aikana tietoisesti taukoa alkoholin käytöstä.

Käyntiasiointimahdollisuus valtion viranomaisten asiakaspalvelussa turvataan

Osalla valtion viranomaisista on vuoden 2027 helmikuusta lähtien velvollisuus osallistua valtion yhteiseen asiakaspalvelutoimintaan ja tarjota asiakaspalveluaan Suomi-pisteissä. Uudistuksella varmistetaan käyntiasiointimahdollisuus koko maassa niille, jotka eivät halua tai voi käyttää digitaalisia palveluja.

Turun rautatieasema nousi viime vuoden suosituimmaksi taksimatkan määränpääksi

Taksimatkojen yleisin määränpää oli viime vuonna Turun rautatieasema, jota seurasivat Kupittaan rautatieasema sekä Turun linja-autoasema.

02 Taksin tilausdatan mukaan taksimatkojen suosituimmat määränpäät Turussa vuonna 2025 liittyivät viime vuosien tapaan vahvasti matkustamiseen sekä terveydenhuoltopalveluihin. Taksimatkojen yleisin määränpää oli Turun rautatieasema, jota seurasivat Kupittaan rautatieasema sekä Turun linja-autoasema.

Aktivointisuunnitelmia laaditaan jatkossa vain toimeentulotukea saaville työttömille

Kuntouttavasta työtoiminnasta annettuun lakiin tehtiin muutos, jonka myötä aktivointisuunnitelmia laaditaan jatkossa vain toimeentulotukea saaville työttömille. Valtioneuvosto ja tasavallan presidentti vahvistivat 30. joulukuuta lakimuutoksen, joka astui voimaan 1. tammikuuta.

Ikääntyminen voi heikentää elintapoja erityisesti eläkkeellä

Terveelliset elintavat suojaavat ikäihmisiä sairauksilta, parantavat elämänlaatua ja voivat vähentää hoidon tarvetta.

Kun väestö ikääntyy ja terveydenhuollon kantokyky on koetuksella, tarvitaan uusia keinoja ikääntyvien elintapojen tukemiseksi. Tutkija painottaa ennaltaehkäiseviä toimenpiteitä, jotka tukevat varsinkin matalammassa sosioekonomisessa asemassa olevien elintapoja.

Säästöpankkiryhmä lahjoitti ennätykselliset 3,1 miljoonaa euroa – Someron Säästöpankki tuki yli sataa kohdetta yli 300 000 eurolla

Säästöpankkiryhmä jakoi viime vuonna ennätykselliset 3,1 miljoonaa euroa lahjoituksina ja apurahoina lasten ja nuorten koulutukseen, harrastustoimintaan ja hyvinvointiin. Someron Säästöpankin osuus tästä summasta on yli 300 000 euroa. Tukea jaettiin yli sadalle kohteelle Varsinais-Suomen, Kanta-Hämeen, Pirkanmaan, Uudenmaan ja Kymenlaakson alueella.

Miro Ruokonen jatkaa TPS:ssa loppukauden

Miro Ruokonen (67) jatkaa TPS-paidassa.

Turun Palloseura on käyttänyt hyökkääjä Miro Ruokosen sopimukseen sisältyneen option. Ruokonen jatkaa TPS:n vahvuudessa kuluvan kauden loppuun saakka.

Kerrostaloasunnossa tulipalo Raunistulantiellä

Kerrostalon ensimmäisen kerroksen asunnossa syttyi pieni määrä materiaalia palamaan torstaina alkuillasta Raunistulantiellä. Paikalla ollut heitti palavan materiaalin ulos asunnon patiolta.

Äänesi paljastaa enemmän kuin uskot

Erot intonaatiossa, puhenopeudessa tai sanavalinnoissa voivat kertoa vaikkapa sosiaalisesta taustasta, kun taas hengitykseen, äänenlaatuun tai puheen rytmiin liittyvät piirteet voivat paljastaa tietoa esimerkiksi sairauksista.

Puheteknologiat yleistyvät vauhdilla, ja samalla kasvaa riski siitä, että ääni paljastaa arkaluonteista tietoa terveydestä, taustoista tai mielipiteistä. Aalto-yliopiston tutkijat kehittävät keinoja mitata ja rajoittaa sitä, mitä kaikkea puheesta voidaan päätellä.

Huonoja ajokelejä perjantaille Uudellemaalle ja Varsinais-Suomeen

Ajokeli on sääennusteiden mukaan muuttumassa Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa, Kanta-Hämeessä ja Kymenlaaksossa ensi yöstä alkaen huonoksi lumisateen ja pöllyävän lumen vuoksi.

Urheilu

Miro Ruokonen jatkaa TPS:ssa loppukauden

Miro Ruokonen (67) jatkaa TPS-paidassa.

Turun Palloseura on käyttänyt hyökkääjä Miro Ruokosen sopimukseen sisältyneen option. Ruokonen jatkaa TPS:n vahvuudessa kuluvan kauden loppuun saakka.

Veeti Peltoniemi toivoo FBC Turulle nousujohteista kevättä

Veeti Peltoniemi on jakanut torjuntavastuun FBC Turun maalilla Gabriels Silinsin kanssa.

22-vuotiaalla Veeti Peltoniemellä on kuluvan syksyn aikana ollut uuteen arkeen sopeutumisen aika. FBC Turun toiseksi maalivahdiksi kuluvaksi kaudeksi siirtynyt Peltoniemi on sekä junioreissa että F-liigassa edustanut Classicia. Palkintokaapista löytyykin sekä aikuisten että junioreiden SM-mitaleja.

Janne-Pekka Laine Turkista Interin paitaan

Janne-Pekka Laine.

FC Inter ja Janne-Pekka Laine ovat solmineet pelaajasopimuksen, joka kattaa kaudet 2026 ja 2027. Laine palaa Suomeen Turkin pääsarjan Çaykur Rizesporista, jonka kanssa 24-vuotias keskikenttäpelaaja päätti sopimuksensa yhteisymmärryksessä aiemmin joulukuussa.

Pikkuhuuhkajien laitahyökkääjä Ilveksestä Interiin

Vincent Ulundu.

FC Inter vahvistaa laituriosastoaan 20-vuotiaalla Vincent Ulundulla , joka siirtyy turkulaisten riveihin Ilveksestä. Seurat ovat sopineet pelaajasiirrosta. Ulundun sopimus FC Interin kanssa kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudelle 2028.

Derby pelataan ilman yleisöä

TPs ja Inter kohtasivat Suomen Cupissa heinäkuussa 2024.

Jalkapallon Liigacup käynnistyy turkulaisjoukkueiden osalta tammikuussa. Interin ensimmäinen kotiottelu on 24. tammikuuta IFK Mariehamnia vastaan. Kupittaalla Inter saa vastaansa myös HJK:n (31. tammikuuta) ja Lahden (14. helmikuuta).

Åboraakkeli: Uusia askelmerkkejä salibandynaisille

TPS:aa edustavan Jenna Saarion maajoukkueura päättyi Ruotsi-voittoon.

Salibandyn naisten MM-kisoissa Suomen tavoite oli voittaa Ruotsi ja päättää länsinaapurin kultaputki. Suomi voitti Ruotsin ja ruotsalaisten kultaputki päättyi. Suomi ja Ruotsi kohtasivat pronssiottelussa, mikä ei kuulunut käsikirjoitukseen.