Hautausmaan jouluun kuuluvat valot ja väenpaljous

Nykyään moni jättää haudalle ledkynttilän. Nykyään moni jättää haudalle ledkynttilän. Kuva: Jori Liimatainen

Kynttilämeri hautausmailla kertoo tänäkin jouluna tuhansista muistoista ja suuresta kaipauksesta. Jouluinen hautausmaa on tunnelmallisena elämys, joka hivelee joulumieltä.

Hautausmailla on paljon kulkijoita erityisesti jouluaattona aamupäivästä alkaen aina iltayöhön saakka. Suurin ruuhka on joulurauhanjulistuksen jälkeen ja ruuhkaa on erityisesti parkkipaikoilla. Turun hautausmaalla Pyhän Ristin kappelilla Skarppakullantie 2 ja Huoltokeskuksella Skarppakullantie 10 on parhaiten tilaa pysäköidä, hautausmailta vinkataan muistuttaen samalla, että nurmikoille hautausmaalla ei saa pysäköidä. Väenpaljouden vuoksi käytävät parkkipaikoilta hautausmaalle on puomitettu, jotta autolla ajoa hautausmaalla vältettäisiin.

Talvipakkasilla hautausmailla on aina hyvä varoa liukkautta. Hautausmaiden käytävät hiekoitetaan, mutta hautakortteleiden sisäosia ei, joten kortteleiden sisällä on liikuttava varovasti. Hautausmailta suositellaankin liukuesteiden käyttöä.

Oman läheisen haudan sijainnin voi tarkistaa nimellä hautahakupalvelusta osoitteessa hautakartta.fi. Kaikilla hautausmailla Turussa ja Kaarinassa on valaistus aatonaatosta loppiaiseen päivittäin kello 24:een saakka.

Muualle haudattujen muistopaikkoja on kaikilla Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän hautausmailla.

Muistopaikoille ja muistolehtoihin saattaa kerääntyä paljon kynttilöitä ja onkin tärkeää huolehtia, että kynttilöillä on vähintään viisi senttiä väliä toisiinsa, jotta ne eivät roihahda tulipaloksi.

Turun hautausmaalla muistopaikkana palvelee Menneitten sukupolvien muistomerkki pienellä aukiolla Vanhan hautausmaan keskellä. Kynttilöitä on tapana viedä myös muistolehtoon Uudenmaantien puolella tai kallioseinämälle Ylösnousemuskappelin alapuolella.

Maarian kirkkomaalla muistopaikka on pääportilta oikealle ja Maarian keskisellä hautausmaalla kappelin lähellä. Katariinan hautausmaalla muistokivi ja Paattisilla maahan upotettu risti ovat sankarihautojen vieressä. Kärsämäen hautausmaalla muistopaikka löytyy muistolehdon ja kappelin välistä, Kakskerrassa pääportin vasemmalta puolen ja Kuusistossa pääsisäänkäynnin edestä. Piikkiön muistelupaikka on länsipäädyn portin lähellä.

Lasten muistolehtoon ja Tyhjän sylin muistopaikkaan Turun hautausmaalla pääsee helpoimmin Ylösnousemuskappelin portilta suuntaamalla käytävää alaspäin Hautausmaantien suunnassa.

Ympäristöystävällisin kynttiläkoriste on metallilyhty, johon vaihdetaan tavallinen kuoreton kynttilä. Myös lasiseen hautakynttilään voi laittaa sisälle uuden kynttilän. Kevään koittaessa uudelleen käytettävät lyhdyt ja kynttilät toivotaan varastoitavan kotiin.

Kun arki joulun jälkeen koittaa Turun hautausmailta kerätään jälleen useita kuorma-autollisia kynttiläjätettä. Hautausmailta löytyy reilusti yli sata jätteiden lajittelupistettä.

Hautaa siistittäessä muovikuoriset ja lasiset kynttilät lajitellaan polttokelpoiseen jätteeseen. Lasinkeräykseen kuumuutta kestävä lasi ei sovellu. Metalliosat kuten kannet ja kynttilöiden nastat lajitellaan metalliin, led-kynttilät sähkölaitteiden vastaanottopisteeseen ja niiden sormi- ja nappiparistot kaupan keräyspisteeseen. Hautausmaan kasvijätteet kuuluvat maatuvan jätteen keräykseen.

Partiolaiset 18 lippukunnasta siistivät hautausmaita kynttiläjätteestä lajittelutalkoissa jälleen tiistaina 30. joulukuuta. Talkoissa kerätään maassa olevat muovikynttilät ja niistä lajitellaan metallihatut erikseen. Lasi- tai led-kynttilöitä tai kynttilöitä lyhtyjen sisältä ei kerätä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yrityskauppoja tehtiin ennätysmäärä vuoden ensimmäisellä neljänneksellä

Vuoden ensimmäisen neljänneksen aikana Suomessa tehtiin 204 yrityskauppaa, mikä on enemmän kuin millään aiemmalla kvartaalilla vuoden 2009 mittaushetkestä lähtien. Yrityskauppoja oli 70 prosenttia enemmän verrattuna viime vuoden vastaavaan neljännekseen.

Naantalin kaupunki allekirjoitti elinvoimalupauksen yhdessä Naantalin ja Rymättylän yrittäjien kanssa

Naantalin Yrittäjien puheenjohtaja Minna Hellsten (kesk.), Rymättylän Yrittäjien puheenjohtaja Lassi Lähteenmäki (oik.) ja Naantalin kaupunginjohtaja Laura Leppänen (vas.) allekirjoittivat lupauksen 13. huhtikuuta.

Naantalin kaupunki on allekirjoittanut elinvoimalupauksen yhdessä Naantalin ja Rymättylän yrittäjien kanssa. Kaupunki ja yrittäjäyhdistykset sitoutuvat yhdessä edistämään kaupungin yrittäjäystävällistä ilmapiiriä sekä vahvistamaan elinvoimaisuutta.

Mynämäen risteysonnettomuuden esitutkinta valmistui, kuorma-auton kuljettajaa epäillään liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja kuolemantuottamuksesta

Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan onnettomuudessa, joka tapahtui lokakuussa Mynämäellä. Risteysonnettomuudessa menehtyi pieni lapsi, joka jäi kuorma-auton alle.

Oletko löytänyt unelmiesi kesämökin?

Mökin omistajan kannattaa selvittää perusasiat omistamastaan kiinteistöstä.

Oletko löytänyt unelmiesi kesämökin? Nyt on hyvä hetki selvittää muutama perusasia mökistäsi. Tiedätkö, missä kulkevat mökkitontin rajat? Ulottuuko tontti rantaviivaan asti vai onko rannassa vesijättöä? Ovatko tieoikeudet kunnossa? Tarkista tärkeimmät mökkikauppoihin ja mökin omistamiseen liittyvät asiat Maanmittauslaitoksen muistilistasta.

Lindén: Hallitus hakee säästöt vanhuksilta – hoivan ja kotihoidon maksuja korotetaan

Hallitus tavoittelee sosiaalihuollon uudistuksella 55 miljoonan euron säästöjä jo ensi vuonna ja noin sadan miljoonan euron säästöjä vuonna 2028. Säästöjä haetaan korottamalla asiakasmaksuja palveluissa, joita käyttävät erityisesti ikääntyneet ja paljon palveluja tarvitsevat.

Ihmisen suhtautuminen petoihin määrittelee yhteiselon mahdollisuuksia

Hyeenoja Keniassa.

Hyeenat ja karja saattoivat elää samoilla alueilla, jos ihminen suhtautui petoihin sallivasti, paljasti Keniassa tehty tutkimus. Ihmisten ja villieläinten rinnakkaiselo ei usein ole ongelmatonta. Erityisesti siitä kärsivät petoeläimet, joiden määrä laskee usein huomattavasti ihmisasumusten, peltojen ja laidunmaiden läheisyydessä.

Korppoo avaa ovensa uusille asukkaille

Korppoossa järjestetään lauantaina 2. toukokuuta tapahtuma, joka tarjoaa mahdollisuuden tutustua saariston arkeen ja elämään saarella. Tapahtuman järjestää Pro Korppoo r.y. yhteistyössä Paraisten kaupungin sekä paikallisten yhdistysten ja yritysten kanssa. Pro Korppoo r.y. toimii korppoolaisten järjestöjen kattojärjestönä, mutta käytännössä mukana on koko Korppoon yhteisö. Tavoitteena on toivottaa tervetulleiksi kaikki, jotka ovat joskus pohtineet muuttoa saaristoon.

Pääskyt saapuivat – lintukevät etenee silti hitaasti

Haarapääsky.

Kevään ensimmäiset haarapääskyt saapuivat Suomeen viime sunnuntaina. Sää on suosinut ulkoilua mutta ei kevätmuuton ripeää etenemistä. Rastaita ja joitakin hyönteissyöjiä on maastossa selvästi vähemmän kuin viime vuonna tähän aikaan.

Musiikintutkijat kokoontuvat Turkuun pohtimaan musiikin merkitystä yhteisöllisyydelle

Suomen johtavat musiikintutkijat sekä joukko kansainvälisiä asiantuntijoita kokoontuu tieteelliseen konferenssiin 22.–24. huhtikuuta Turussa. Åbo Akademissa järjestettävä tilaisuus juhlistaa samalla sitä, että yliopistoon perustettiin sata vuotta sitten Suomen ensimmäinen vakinainen musiikkitieteen professuuri.

Kauppakeskus Skanssi juhlii synttäreitään

Skanssin kauppakeskus täyttää perjantaina 17 vuotta.

– Kauppakeskus siirtyi vuosi sitten uusien omistajien hallintaan, ja mennyt vuosi on ollut ennätyksellinen. Tänä vuonna tammikuu ylitti ensimmäistä kertaa sekä kävijämäärässä että myynnissä koronapandemiaa edeltäneen, erittäin hyvän vuoden 2019. Kasvu on myös jatkunut helmi–maaliskuussa, Kauppakeskus Skanssin kauppakeskuspäällikkö Heli Järvelä kertoo tiedotteessa.

Läntisen Suomen järvien vedenpinnat tavanomaista matalammalla – kuivuus saattaa uhata kesällä

Läntisen Suomen järvien vedenkorkeudet jäävät todennäköisesti ensi kesänä tavallista alemmaksi, mikäli loppukeväästä ja alkukesästä ei tule tavallista runsaampia sateita. Lunta oli viime talvena alle puolet keskimääräisestä lumimäärästä ja kevättalven sademäärät jäivät vähäisiksi.

Logomon Terassikesässä kaksi ikärajatonta keikkaa

Marcus & Martinus.

Logomon Terassikesä täydentyy uusilla kiinnityksillä. Maailmanlaajuista suosiota nauttiva norjalainen pop-sensaatio Marcus & Martinus esiintyy ikärajattomalla keikalla lauantaina 8. elokuuta Turussa monen vuoden tauon jälkeen.

Viranomaisposti siirtyy sähköiseksi – Kelan kirjeet jatkossakin OmaKelaan

Viranomaisten kirjeet toimitetaan huhtikuun puolivälistä alkaen ensisijaisesti sähköisesti Suomi.fi-viesteihin. Kelan päätökset ja kirjeet toimitetaan jatkossakin OmaKelaan, ja niistä lähetetään heräteviesti. Paperipostia saavat edelleen asiakkaat, jotka eivät käytä OmaKelaa.

Yritysten maksuviiveet kääntyivät rajuun nousuun

Maksuviiveellisten yritysten suhteellinen osuus nousi korkeimmalle tasolle moneen vuoteen.

Luotonhallintayhtiö Intrumin katsaus vuoden ensimmäiseltä neljännekseltä kertoo rajusta muutoksesta maksuviiveellisten yritysten määrässä. Maksuviiveellisten yritysten osuus nousi jyrkästi viime vuoden viimeiseen neljännekseen sekä vuodentakaiseen verrattuna ja on tällä hetkellä korkeimmalla tasolla useaan vuoteen. Maksuviiveet voivat ennakoida vakavampia maksuongelmia kauan ennen kuin ne näkyvät maksuhäiriömerkintöinä. Vuoden 2025 lopun positiiviset talousnäkymät ja alkuvuoden kasvuodotukset kohtaavat nyt vastatuulta.

Järjestäytynyt rikollisuus pyrkii vaikuttamaan oikeusviranomaisiin Pohjoismaissa

Järjestäytyneen rikollisuuden epäasiallinen vaikuttaminen oikeusjärjestelmän viranomaisiin on kasvava ongelma kaikissa Pohjoismaissa, osoittaa uusi tutkimus. Ilmiö on odotettua hienovaraisempaa ja jää siksi usein piiloon.

Ajo Linnankadun kautta Turun satamaan katkaistu kesäkuulle asti

Linnankadun sataman puoleisessa päässä tehdään mittavia katutöitä. Kulku matkustajasatamaan on mahdollista ainoastaan Tukholmankadun ja Pansiontien kautta kulkevaa reittiä. Ajo Turun satamaan Linnankadun kautta on estetty 28.4.–18.6.

Turun kaupungin ympäristöterveys valvoo erityisesti pintahygieniaa palvelumyynnissä ja riisin mikrobiologista laatua

Turun kaupungin ympäristöterveys vastaa elintarvike-, tupakka- ja terveydensuojeluvalvonnasta sekä eläinlääkintähuollosta koko Turun kaupungin alueella. Ympäristöterveydessä laaditaan vuosittain valvontasuunnitelma, jonka mukaan valvontaa tehdään. Rakennus- ja lupalautakunta on hyväksynyt valvontasuunnitelman 26. helmikuuta.

Runoilija Jenni Simola vierailee Raision Kirjastotalossa

Jenni Simola.

Esikoisrunoilija Jenni Simola on vieraana Raision Kirjastotalon kirjastosalissa keskiviikkona 22. huhtikuuta kello 18.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Heilahtaako dynamiikka?

Varsinais-Suomen asema naisten salibandyssa vahvistuu. Ensi syksynä naisten F-liigassa pelaa kolme varsinaissuomalaista seuraa, kun korkeimmalla sarjatasolla TPS:n ja FBC Loiston lisäksi nähdään SBS Wirmo Mynämäeltä.

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne lainalle Espoon Palloseuraan

Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen pelaajat Nino Rajamäki ja Rasmus Harjanne siirtyvät lainalle miesten Kakkosta pelaavan Espoon Palloseuran riveihin. TPS-kaksikon lainasopimukset kattavat kauden 2026.

Vilho Aatolan kausi jatkuu Etelä-Carolinassa

Vilho Aatola.

Suomalaiskuljettaja Vilho Aatolan USF Juniors -kausi jatkuu viikonloppuna Etelä-Carolinassa, kun sarja palaa tositoimiin lähes kahden kuukauden tauon jälkeen Carolina Motorsports Parkin radalla. Aatola lähtee kilpailuviikonloppuun sarjataulukon kolmannelta sijalta.

Loimun valmennus vaihtuu kesken karsintasarjan

Tomi Saarinen.

Lentopallon Mestaruusliigan karsintaotteluita pelaavan Raisio Loimun vaihtopenkillä tapahtuu merkittäviä muutoksia ennen lauantaina Raisiossa pelattavaa ottelusarjan kolmatta kohtaamista. Loimun päävalmentajana kuluvan kauden loppuun asti, eli noin viikon verran, toimii joukkueen toiminnassa kaudella osittain apuvalmentajana mukana ollut Kai Stenius ja hänen avukseen joukkuetta tukemaan liittyy viime viikolla kautensa Saksan Bundesliigan pudotuspeleihin päättänyt Loimun oma kasvatti ja entinen kapteeni Tomi Saarinen .

Kolme TPS-pelaajaa mukana Pikkuleijonien MM-leiriryhmässä

Wilmer Kallio.

TPS:n Paavo Fugleberg , Wilmer Kallio ja Olli Wahlroos on nimetty mukaan alle 18-vuotiaiden maajoukkueen MM-leiriryhmään, joka suuntaa Slovakian Piestanyyn valmistautumaan huhtikuun MM-turnaukseen.

Olli Santalahti kohtaa portugalilaisen UFC-veteraanin

Olli Santalahti.

Viiden ottelun voittoputkessa oleva vapaaottelija Olli Santalahti kohtaa seuraavaksi portugalilaisen Andre Fialhon . Fialho on otellut seitsemän kertaa UFC:ssä vuosina 2022–23, joista kaksi voitollisesti. Molemmat voittonsa Fialho otti ensimmäisen erän tyrmäyksellä.