Uskonnot kävelevät rinnakkain hyvän tulevaisuuden puolesta

Uskontojen rauhankävely päättyy Turun tuomiokirkon rappusille. Uskontojen rauhankävely päättyy Turun tuomiokirkon rappusille. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Uskontojen rauhankävely järjestetään YK:n päivän aattona 23. lokakuuta kello 17 alkaen viidessä kaupungissa samanaikaisesti: Turussa, Oulussa, Tampereella, Jyväskylässä ja Joensuussa.

Turussa Uskontojen rauhankävely alkaa Puolalanpuistosta ja päättyy Turun tuomiokirkon rappusille. Kävelyn varrella pysähdytään Turun ortodoksisen seurakunnan kirkolle ja Turun Islamilaisen Yhdyskunnan moskeijalle, jossa kirkon ja moskeijan edustajat pitävät puheenvuoron hyvästä tulevaisuudesta. Tuomiokirkon rappusilla puheenvuoron pitävät myös muiden uskontojen edustajat. Lopuksi Turku 800 vuotta -hanke tarjoaa kahvit ravintola Gräddässä, missä Turun kaupungin hankejohtaja Suvi Innilä kertoo juhlavuosihankkeesta.

Heikoimpien tukeminen on monille uskonnoille ja katsomuksille keskeinen osa opetusta ja elämää. Uskonnot eivät ole vain hengellisiä instituutioita, vaan myös aktiivisia yhteiskunnallisia toimijoita, jotka tukevat haavoittuvassa asemassa olevia. Yhteisöjen merkitys korostuu erityisesti silloin, kun ihminen tarvitsee tukea tai suuntaa.

– Uskonnot tuovat paljon hyvää ihmisten ja yhteisöjen elämään. Uskontojen ja uskonnollisten yhteisöjen rooli aletaan tunnistaa myös laajemmin yhteiskunnassa. Tuomme USKOT-foorumissa esille uskontojen positiivisen vaikutuksen ja vahvistamme uskontojen välistä yhteistyötä. Yhdessä autamme heikoimpia ja tuemme syrjittyjä, sanoo USKOT-foorumin toiminnanjohtaja Katri Kuusikallio tiedotteessa.

Rauhankävelylle ovat tervetulleita kaikki. Kävelyt järjestää uskontojen yhteistyöjärjestö USKOT-foorumi kunkin kaupungin uskonnollisten yhteisöjen ja yhteistyöverkostojen kanssa.

– Kiinnostus uskontoa kohtaan on viime vuosina Suomessa kasvanut, ja se näkyy monissa yhteisöissä myös Turussa. Samalla uskontojen välinen vuoropuhelu on vahvistunut. Yhteistyön tavoitteena on rakentaa hyvää tulevaisuutta eli edistää yhteiskuntarauhaa ja vahvistaa suomalaista yhteiskuntaa. Uskontojen rauhankävely on jo vuosien ajan ollut tästä yhteistyöstä näkyvä merkki, kertoo kävelyn yksi järjestäjistä Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakuntapastori Tuomas Vaura.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Keskikenttämies Aly Coulibaly jatkaa TPS:ssa

Aly Coulibaly.

TPS on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskikenttäpelaaja Aly Coulibalyn kanssa. Ranskasta kotoisin oleva 29-vuotias keskikenttäpelaaja siirtyi turkulaisten riveihin viime kesänä ja jatkaa nyt joukkueessa tulevalla Veikkausliiga-kaudella.

Toimeentulotuen lainmuutos vaikuttaa vuokranmaksuun

1. helmikuuta tulee voimaan toimeentulotukilain muutos, joka vaikuttaa tuen maksuun vuokranantajalle. Helmikuusta alkaen Kela maksaa asiakkaalle myönnetyn toimeentulotuen vuokran osuuden suoraan vuokranantajalle, jos asiakkaalle on myönnetty Kelasta vuokravakuus nykyiseen asuntoon osana toimeentulotukea.

Poliisi etsii kadonnutta miestä Turussa, viimeinen havainto tammikuun alusta

Viimeinen havainto kadonneesta on torstailta 1. tammikuuta.

Lounais-Suomen poliisi etsii Turussa kadonnutta 34-vuotiasta miestä. Viimeinen havainto kadonneesta on torstailta 1. tammikuuta.

Skanska toteuttaa Kompassisairaalan toisen vaiheen

Hanke koostuu kahdesta erillisestä sairaalasiivestä sekä kahdesta liittymästä, jotka yhdistävät uuden rakennusosan Tyks Kompassisairaalan ensimmäisen vaiheen rakennuksiin. Lisäksi olemassa olevien rakennusosien liittymäkohtiin tehdään muutoksia.

Skanska ja Varsinais-Suomen hyvinvointialue ovat sopineet Turun yliopistollisen keskussairaalan (Tyks) psykiatrian uudisrakennuksen eli Kompassisairaalan toisen vaiheen toteuttamisesta. Rakennustyöt käynnistyvät maaliskuussa. Kakkososa valmistuu vuonna 2028. Urakan arvo Skanskalle on noin 50 miljoonaa euroa.

Keuhkosyövän seulontapilotti käynnistyy – mukaan etsitään pitkään tupakoineita 50–74-vuotiaita

Keskiviikkoa alkava keuhkosyövän seulontapilotti toteutetaan viiden alueellisen sairaalan kanssa. Pilottiin voivat hakea mukaan 50–74-vuotiaat, pitkään tupakoineet henkilöt Uudenmaan, Pirkanmaan, Pohjanmaan, Pohjois-Pohjanmaan ja Varsinais-Suomen alueilta.

Playa Del Raisio Beach Party jo neljättä kertaa Hahdenniemen rannalla

Bess nähdään Hahdenniemen rannalla.

Playa del Raisio Beach Party järjestetään jo neljättä kertaa Hahdenniemen uimarannalla. Festivaalipäivät ovat perjantai ja lauantai 26.–27. kesäkuuta.

Teleste toimittaa LED-näyttöjä Belgian valtionrautateiden operointiyhtiölle

Belgian valtionrautateiden operointiyhtiö Infrabel on valinnut Telesten edistyksellisten RGB LED -monivärinäyttöjen toimittajaksi rautatieasemilleen Belgiassa. Yhteistyö merkitsee tärkeää askelta Telesten jatkuvassa työssä julkisen liikenteen infrastruktuurin digitaalisen transformaation tukemiseksi. Telesten ja infrabeliin välinen puitesopimus on nelivuotinen sisältäen jatko-optiot.

Meyer Turun telakalla käynnistettiin viidennen Icon-luokan aluksen tuotanto

Meyer Turun projektipäällikkö Noora Maunila ja Royal Caribbeanin projektipäällikkö Janne Auvinen käynnistävät Icon 5 aluksen tuotannon.

Meyer Turun telakalla aloitettiin maanantaina 19. tammikuuta Icon-luokan viidennen aluksen tuotanto. Levyhallissa oli läsnä edustajia niin aluksen tilaajan, Royal Caribbean Groupin kuin Meyer Turun organisaatioista sekä luokituslaitoksesta.

Eurojackpotin päävoitto nousi 52 miljoonaan

Eurojackpotin tiistain arvonnasta ei löytynyt kierroksella 4/2026 täysosumia. Tämän viikon perjantaina potissa on 52 miljoonaa euroa.

Naantali kiilasi Liedon edelle

Naantali kiilasi kärkeen yrittäjien kyselyissä.

OP Varsinais-Suomi ja Varsinais-Suomen Yrittäjät julkaisivat maakuntaennusteen, joka perustuu 682 yrittäjän vastauksiin. Ennuste povaa kasvua. Saldoluku lupaa sekä liikevaihdon kasvua että kannattavuuden parantumista. Myös henkilöstön määrän odotetaan kasvavan. Uskoa tulevaisuuteen on yhä, vaikka ajat ovat jo vuosikymmenen ajan olleet takkuisia.

Pelastuslaitos tutki avannon Aurajoella, ketään ei löytynyt

Pelastuslaitos sai tehtävän Auranjoelle tiistaina illalla. Epäilynä oli, että ihminen olisi pudonnut jäihin. Jalanjäljet johtivat Aurajoen jäällä avantoon, mutta jatkuivat sen jälkeen jäätä pitkin. Pelastuslaitoksen pintapelastajat tarkastivat varmuuden vuoksi avannon, eikä sieltä löytynyt ketään.

Taloyhtiöiden hoitokustannuksiin lievää nousua

Lämmitys on kallistunut monilla paikkakunnilla tuntuvasti edellisvuosina.

Taloyhtiöiden hoitokustannukset nousevat tänä vuonna lievästi. Kiinteistöliitto julkaisee taloyhtiöiden talouden suunnittelun tueksi kaksi kertaa vuodessa Talousarvio-ohjeen, jonka uusimmassa päivityksessä ennakoimme kaupunkien kaukolämpötaloihin karkeasti arvioiden 2–2,5 prosentin kasvupainetta hoitokuluihin. Paikkakunta- ja taloyhtiökohtaiset erot ovat suuria.

Digita saanut valmiiksi taajuusmuutostyöt Turun radio- ja tv-asemalla – muutostöiden jälkeen tehtävä tarvittaessa kanavahaku antenni-tv-kotitalouksissa

Digita on saanut valmiiksi Turun radio- ja tv-aseman taajuusmuutostyöt. Nyt aseman peittoalueen antennitalouksissa on tarvittaessa tehtävä kanavahaku.

Oluen myynti laski, alkoholittoman oluen suosio kasvoi

Oluen myynti laski viime vuonna.

Viime vuosi oli panimoalan tuotteiden kysynnän osalta kasvun pysäyttänyt vuosi. Panimo- ja virvoitusjuomateollisuusliiton jäsenyritysten tuotteita myytiin yhteensä 846,1 miljoonaa litraa, mikä on lähes sama määrä kuin edellisvuonna (+0,045 %).

Käynnissä harvinainen avaruusmyrsky

Auringossa syntyi sunnuntaina 18. tammikuuta voimakas, tason X1.9 roihupurkaus eli röntgenalueen sähkömagneettisen säteilyn leimahdus. Tässä yhteydessä Auringosta lähti kohti Maata koronan massapurkaus eli avaruuteen sinkoutunut kaasupilvi. Revontulia on nähty Keski-Eurooppaa myöten. Suomessa pilvisyys voi estää revontulien näkemisen suuressa osassa maata.

Maalivahti Alex Hildén mukaan Interin edustusjoukkueeseen

Alex Hildén.

Interin Veikkausliiga-joukkueen maalivahtiosasto on täydentynyt junioreista mukaan nousseella Alex Hildénillä . Viime kaudella Hildén pelasi Interin reservijoukkueessa seitsemässä ottelussa sekä SM-hopeaa saavuttaneessa P17-joukkueessa 11 ottelussa.

Otkes: Muistisairas kuoli Turussa liikkumista rajoittavien toimien seurauksena

Onnettomuustutkintakeskus (Otkes) käynnistää turvallisuustutkinnan ikääntyneiden palveluyksiköissä tapahtuneista kahden muistisairaan asiakkaan kuolemista.

Väitös: Tulevissa pandemioissa tartuntoja estetään antigeenitesteillä – suomalaisella teknologialla tunnistaa tartuttajat

Juha M. Koskinen.

Turun yliopistossa tarkastettavassa väitöstutkimuksessa suunniteltiin ja kehitettiin automatisoidut pikatestit usealle tartuntataudille. Väitöskirjatyön aikana kaupallistetut testit tunnistavat tartuttavat ja aktiivisessa tautivaiheessa olevat henkilöt virusten tai bakteerien antigeenien avulla. Antigeenitestejä hyödyntämällä voidaan tehostaa tartuntatautien hoitoa ja hallita taudin leviämistä pandemioiden ja epidemioiden aikana.

Näköislehti

Urheilu

Keskikenttämies Aly Coulibaly jatkaa TPS:ssa

Aly Coulibaly.

TPS on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen keskikenttäpelaaja Aly Coulibalyn kanssa. Ranskasta kotoisin oleva 29-vuotias keskikenttäpelaaja siirtyi turkulaisten riveihin viime kesänä ja jatkaa nyt joukkueessa tulevalla Veikkausliiga-kaudella.

Maalivahti Alex Hildén mukaan Interin edustusjoukkueeseen

Alex Hildén.

Interin Veikkausliiga-joukkueen maalivahtiosasto on täydentynyt junioreista mukaan nousseella Alex Hildénillä . Viime kaudella Hildén pelasi Interin reservijoukkueessa seitsemässä ottelussa sekä SM-hopeaa saavuttaneessa P17-joukkueessa 11 ottelussa.

Nuori maalivahti Dan Lauri ja TPS jatkosopimukseen

Dan Lauri.

Veikkausliiga-seura TPS on solminut jatkosopimuksen nuoren maalivahtilupauksensa Dan Laurin , 16, kanssa. Laurin ja TPS:n olemassa oleva sopimus kattoi jo valmiiksi kauden 2026 ja nyt sopimusta on pidennetty ulottumaan kauden 2027 loppuun.

Samuel Anini Junior TPS:n riveihin

Samuel Anini Junior.

Jalkapallon Veikkausliigan kauteen valmistautuva Turun Palloseura on kiinnittänyt riveihinsä uuden pelaajan. Laitahyökkääjä Samuel Anini Junior liittyy turkulaisseuran vahvuuteen 1+1-vuotisella sopimuksella.

Alvar Siimesvaaralle kartingin tehdassopimus

Alvar Siimesvaara.

Kaarinasta kotoisin oleva ja Salon Urheiluautoilijoita edustava Alvar Siimesvaara , 17, jatkaa kansainvälistä karting-uraansa KZ2-luokassa, mutta tiimi vaihtuu tämän hetken menestyneimpään KZ-luokkien tehdastiimiin, Sodi CPB Sports -tiimiin. Ranskalaistiimin kuljettajat ovat vakiokalustoa KZ-luokkien palkintopallilla. Viime kaudella Sodi voitti sekä KZ- ja KZ2 -luokan maailmanmestaruudet ja euroopanmestaruudet.

Toisen polven hyökkääjä jatkaa raitapaidassa

Nino Rajamäki.

Turun Palloseura on solminut 1+1-vuotisen jatkosopimuksen laitahyökkääjä Nino Rajamäen , 18, kanssa. Rajamäki on Tepsin oma kasvatti, joka on kantanut TPS-paitaa kymmenvuotiaasta lähtien.