Peura yllättää autoilijan yleisimmin Lounais-Suomessa

Peurakolarit aiheuttavat keskimäärin yli 5 000 euron vahingot autojen korjauskuluissa. Autoilijoille suositellaan erityistä varovaisuutta pimeneviin syysiltoihin Lounais-Suomen alueella.

Peura- sekä kauristörmäysvahinkoja sattuu eniten Lounais-Suomen alueella, osoittavat Pohjola Vakuutuksen vahinkotilastot. Kärkipaikkaa vahinkotiheydessä pitää Varsinais-Suomi, Kanta-Hämeen tullessa seuraavana ja Satakunnan kolmantena. Peuratörmäyksen vahinkotiheys on Varsinais-Suomessa jopa yli 30-kertainen verrattuna Pohjois-Karjalaan.

– Kolarit eläinten kanssa ovat jokasyksyinen haaste. Absoluuttiset vahinkomäärät ovat pysyneet viime vuosina melko muuttumattomina, mutta peurakolarien määrä on kasvanut 2000-luvulla peurakannan kasvaessa. Vahinkojen huippu painottuu tyypillisesti loka-marraskuulle, Pohjola Vakuutuksen korvauspäällikkö Sami Reinikka sanoo tiedotteessa.

Manner-Suomen tieliikenteessä sattui viime vuonna noin 12 900 riistaonnettomuutta. Alueellisesti tarkastellen suurin osa riistaonnettomuuksista tapahtui Varsinais-Suomessa ja Uudellamaalla. Näissä kahdessa maakunnassa tapahtui lähes puolet kaikista riistaonnettomuuksista. Eniten kolareita sattuu tunti auringonlaskun jälkeen, hämärän aikaan.

Eniten kolaroitiin valkohäntäpeurojen kanssa, noin 5 800 kertaa ja toiseksi eniten metsäkauriiden kanssa, noin 5 300 kertaa. Hirvikolareita tapahtui vuonna 2024 yhteensä noin 1 700.

– Eläinkolarit ovat ikäviä, mutta myös kalliita. Peura- ja kaurisvahinkojen keskimääräinen korjauskustannus on noin 5 400 euroa, mutta hirvikolareiden korvaussumma nousee jo yli 7 000 euroon. Hirvikolareiden kustannus on yli 20 prosenttia korkeampi verrattuna peura- ja kauriskolareihin, Reinikka kertoo.

Eläinkolareissa tapahtuu harvoin ihmisten vakavampia loukkaantumisia, mutta hirvet muodostavat poikkeuksen, sillä lähes joka viidenteen hirvikolariin liittyy ihmisten loukkaantumisia. Ero on suuri verrattuna onnettomuuksiin metsän muiden isojen eläinten, kauriiden ja peurojen, kanssa.

– Meidän tietojemme mukaan yli 30 prosentissa hirvikolareista vauriot ovat niin suuria, että auto on mennyt lunastukseen, Reinikka sanoo.

Ajoneuvon vaurioiden laajuus ja korjauskustannukset suhteessa sen käypään arvoon vaikuttavat siihen, että lunastetaanko auto vai ei. Hirvikolareissa lunastettujen autojen osuus on silti noin kaksinkertainen verrattuna jopa peura- tai kauriskolareihin. Pohjola Vakuutuksen tilastojen mukaan alueellisesti suurimmat riskit joutua hirvikolariin ovat Keski-Pohjanmaalla, Etelä-Pohjanmaalla, Pohjois-Karjalassa ja Lapissa.

Älä lähde ajoon tai jatka ajamista, jos tunnet olosi väsyneeksi. Pidä taukoja ajosi aikana.

Keskity vain ajamiseen. Pikainenkin herpaantuminen, kuten esimerkiksi vilkaisu puhelimeen saattaa olla kohtalokasta.

Ajaessasi pimeällä käytä kaukovaloja.

Pidä ajovalot kunnossa ja puhtaana. Puhdista tuulilasi myös sisäpuolelta.

Vähennä nopeutta metsäisillä tieosuuksilla ja erityisesti alueilla, joilla on varoitusmerkkejä hirvieläimistä.

Katso kauas ja tarkkaile tien reunoja. Jos näet yhden peuran, varaudu siihen, että niitä voi olla useampi.

Varmista, että ajoneuvosi vakuutuksessa on eläintörmäysturva. Peurakolarit voivat aiheuttaa tuhansien eurojen vahinkoja.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kevätmyrsky kurittaa maan etelä- ja keskiosia viikonloppuna

Pohjoistuuli voimistuu jo lauantaina iltapäivällä maan länsiosassa ja leviää sunnuntaina maan etelä- ja keskiosiin aiheuttaen vahinkoja. Runsaimmat lumisateet osuvat maan keski- ja itäosiin ja tekevät ajokelistä hetkittäin jopa erittäin huonon.

Moottoripyöräilijän havaittavuuden parantaminen voi ehkäistä onnettomuuksia

Pyörän hallintataitojen ja ennakoivan ajamisen lisäksi moottoripyöräilijän turvallisuuteen vaikuttaa keskeisesti näkyvyys – kuinka havaittava tämä on erityisesti muiden kuljettajien näkökulmasta.

Poliisi ja Liikenneturva kannustavat moottoripyöräilijöitä turvalliseen kauden aloitukseen. Motoristi voi itse torjua monet riskitekijät ennalta ajotavallaan sekä paikan ja varusteiden valinnoillaan. Myös kaikkien muiden tielläliikkujien on syytä valpastua moottoripyöräilykauden aloitukseen.

Poliisi vieraillut Lounais-Suomen kouluilla ja päiväkodeissa jo yli 200 kertaa tänä vuonna

Lounais-Suomen poliisi on tehnyt koulujen ja päiväkotien kanssa yhteistyötä alueen molemmissa maakunnissa Varsinais-Suomessa ja Satakunnassa. Alkuvuoden aikana poliisi on jalkautunut kouluille ja päiväkodeille jo yli 200 kertaa.

Lintukevät etenee, mutta ei ryminällä

Punakylkirastas.

Rastaiden muutto on vilkastunut, ja kuluneella viikolla Suomeen on saapunut kymmenkunta uutta muuttolintua. Pohjoisvirtaus pidättelee kuitenkin muuttajia, eikä muuttoryntäyksiä ole luvassa.

Liisa Hyssälä Euroopan elintarviketurvallisuusvirasto EFSA:n johtokunnan jäseneksi

Kelan ex-pääjohtaja, ministeri Liisa Hyssälä on valittu Euroopan parlamentin edustajaksi Euroopan elintarviketurvallisuudesta vastaavan organisaation EFSA:n johtokuntaan.

Turun kaupunginhallitus käsittelee raitiotiepäätöstä maanantaina

Raitiotien linjaus kulkisi Humalistonkatua pitkin.

Turun joukkoliikenneratkaisu etenee päätöksentekoon, kun Turun kaupunginhallitus käsittelee raitiotie-esitystä maanantaina 27. huhtikuuta. Kaupunginhallitukselle esitetään, että Turkuun rakennetaan satama–Varissuo-raitiotie. Esitys etenee kaupunginvaltuuston käsiteltäväksi 18. toukokuuta.

Markkinaoikeudelta ratkaisu kotimyynnin peruuttamisajan laskemisesta

Markkinaoikeuden Freshin Oy:tä koskeva ratkaisu vahvisti kuluttaja-asiamiehen kannan, jonka mukaan ilmanvaihtolaitteita ja niiden asennusta kotimyynnillä myyvän yrityksen on annettava kuluttajalle 14 päivän peruuttamisoikeus laskettuna tavaroiden tai viimeisen tavaraerän toimittamisesta.

Kaksi vangittu epäiltynä Lausteella tehdystä taposta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on perjantaina vanginnut poliisin esityksestä kaksi henkilöä todennäköisin syin epäiltynä tappoon, joka tapahtui tiistaina Turun Lausteella. Poliisi on vapauttanut kaksi muuta kiinniotettua.

Funikulaari alkuviikolla poissa käytöstä huoltokatkosten takia

Funikulaari pääsee kevätsiivouksen kohteeksi.

Funikulaari on poissa käytöstä maanantaista keskiviikolle 27.–29. huhtikuuta kevätsiivouksen vuoksi. Funikulaarilla tehdään muun muassa ikkunanpesutöitä.

Arkkihiippakuntaan kuuluvan seurakunnan työntekijä syytteessä seksuaalirikoksesta

Arkkihiippakuntaan kuuluvan seurakunnan työntekijää epäillään seksuaalirikoksesta. Poliisi on saanut esitutkinnan valmiiksi ja syyte on nostettu. Asiakokonaisuus käsitellään Satakunnan käräjäoikeudessa.

Länsi-Suomessa lupaavia tuloksia alle 23-vuotiaiden terapiatakuusta

Alle 23-vuotiaiden terapiatakuun ensimmäinen vuosi osoittaa, että laki on toteutunut Länsi-Suomen hyvinvointialueilla toivotulla tavalla. Varsinais-Suomen hyvinvointialueella terapiatakuu on seuranta-aikana toteutunut ilman määräajan ylityksiä. Länsi-Suomen psykososiaalisten menetelmien osaamiskeskus koordinoi ja ylläpitää terapiatakuun edellyttämien psykososiaalisten menetelmien osaamista.

Kaupungintalon korttelissa käynnissä laajat arkeologiset kaivaukset – löydöt pääosin 1700–1800-luvuilta

Seurahuone Turku 1827 -diginäyttelyssä.

Turun kaupungintalossa on käynnissä arkeologiset kaivaukset, joiden vanhimmat löydökset ovat 1500-luvun lopulta. Kaivauksia tehdään, koska kaupungintalossa ja koko korttelissa on käynnissä peruskorjaus. Kyseessä on yksi Turun keskustan laajimmista kaivauksista.

Turkuun uusi suuri meripartiolippukunta

Turkuun syntyy uusi lippukunta eli partion paikallisyhdistys, kun Henrikin Tapulitytöt ja Kupittaan Henrikinpojat yhdistyvät uudeksi lippukunnaksi nimeltään Henrikin Merenkulkijat. Uusi kaikille lapsille ja nuorille avoin lippukunta on lähes kolmella sadalla jäsenellään yksi Itämeren alueen suurimmista meripartiolippukunnista.

Kevät kauriskolarien aikaa – törmäysmäärät kasvussa joka vuosi

Eläinkolarien määrä kasvoi vuonna 2025 erityisesti kevätkuukausina verrattuna aiemman vuoden kevääseen.

Perinteisesti eläinten kanssa on kolaroitu syystalvella pimeään aikaan. Keväiset eläinkolarit ovat kuitenkin lisääntyneet jo usean vuoden ajan.

Eloranta: Mediakasvatuksen korkeakouluopetusta ei saa päästää loppumaan

Kansanedustaja, sivistysvaliokunnan jäsen Eeva-Johanna Eloranta (sd.) on huolissaan mediakasvatuksen korkeakouluopetuksen päättymisestä Suomessa kokonaan vuonna 2027. Hänen mukaansa mediakasvatus ja -lukutaito ovat nykyään entistä tärkeämpiä sosiaalisen median ja tekoälyn yleistyessä erityisesti nuorten tietolähteenä. Eloranta on jättänyt hallitukselle kirjallisen kysymyksen aiheesta.

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Epävarmuus kasvanut – Viking Linen hallitus ei anna arviota koko vuoden tuloskehityksestä

Viking Linen ensimmäisen vuosineljänneksen liikevaihto oli 84,6 miljoonaa euroa (87,3 miljoonaa euroa viime vuonna vastaavana ajankohtana). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,2 miljoonaa euroa (0,4 miljoonaa euroa).

Uudenmaankadulla sijaitsevasta puistosta löytyi miehen ruumis

Lounais-Suomen poliisi sai tänään perjantaina ennen kahdeksaa aamulla tehtävän Uudenmaankadulle, missä ilmoituksen mukaan mies makaa maassa kallion alapuolella.

Näköislehti

Urheilu

Moukarin supertähti Camryn Rogers Paavo Nurmi Gamesiin

Camryn Rogers.

Naisten moukarinheiton supertähdeksi noussut kanadalainen Camryn Rogers kilpailee Turun Paavo Nurmi Gamesissa 3. kesäkuuta.

Åboraakkeli: Toukokuu on julmin?

Theodoros Tsirigotis.

Ei nyt vielä julisteta mitään, kun Veikkausliigaa on takana vasta kolme kierrosta, mutta korkeimmalle sarjatasolle palanneen TPS:n osalta alku on ollut lupauksia herättävä. Pisteitä on tullut, eikä tie Suomen Cupissakaan katkennut Tammisaaressa.

Milla Granlund palautti TPS:n salibandyn Suomen mestariksi

TPS voitti Tampereen Classicin neljännen kerran naisten F-liiganfinaaleissa ja palasi vuoden tauon jälkeen Suomen mestariksi. Finaalisarja meni TPS:lle suoraan neljässä ottelussa.

Hannes Hyvönen palaa TPS:ään

Hannes Hyvönen vuonna 2000.

Hannes Hyvönen toimii TPS:n U20-jääkiekkojoukkueen päävalmentajana kaudella 2026–27. Hyvönen siirtyy TPS:ään Ässien organisaatiossa, jossa hän on toiminut kaudesta 2023–24 lähtien useassa roolissa. Hyvösen pelaajaura lähti aikanaan nousuun juuri Turussa, kun hän tuli Oulusta Vladimir Jursinovin valmennukseen 1990-luvun puolivälissä. Joukkueen valmennuksessa jatkavat Miikka Järvenpää ja Joonas Lappalainen .

Loimu vei viidennen ottelun ja karsintasarjan voiton

Lokmu vei karsintasarjan voitoin 3-2.

Loimun peli oli heti ensimmäisestä erästä alkaen aivan ilmiliekeissä karsintasarjan viidennessä pelissä. Kerttulan yleisö eli mukana ja tarjosi Loimulle tukea koko pelin ajan. Loimun pelaajat löysivät piilossa olleet tuuletusrepertuaarinsa ja he esittelivät niitä yleisölle varsinkin kolmannessa ja neljännessä erässä.

Benjamin Sylvesterssonin GT-ura jatkuu Saksan ADAC GT4 -sarjassa

Benjamin Sylvestersson.

Paraisilta kotoisin oleva Benjamin Sylvestersson osoitti viime kaudella kuuluvansa Saksan ADAC GT4 -sarjan nopeimpien kuljettajien joukkoon, vaikka vastoinkäymiset hieman rajoittivat huipputuloksia. Tänä vuonna sarja sekä tiimi pysyy samana.