Turun päivänä yli sata erilaista tapahtumaa

Turun päivä huipentuu ilotulitukseen. Kuva on vuodelta 2017. Turun päivä huipentuu ilotulitukseen. Kuva on vuodelta 2017. Kuva: Ari-Matti Ruuska

Suomen vanhin kaupunki täyttyy turkulaisia ja Turun ystäviä liikuttavista tapahtumista ja juhlahumusta Turun päivänä sunnuntaina 21. syyskuuta. Juhlapäivänä järjestetään yli sata erilaista tapahtumaa.

Turun päivä liikuttaa kaupunkilaisia Liikuttavan ihana Turku -teemalla. Turun kaupungin lisäksi tapahtumia järjestävät paikalliset yhdistykset, yritykset ja seurat. Turun päivänä pääsee muun muassa liikkumaan urheiluseurojen lajikokeiluissa, nauttimaan taiteesta ja kokemaan markkinahumua Vanhalla Suurtorilla ja Kauppatorilla.

Juhlatunnelmaan pääsee virittäytymään jo lauantaina 20. syyskuuta Turun päivän etkoilla Gatorade Centerissä, jolloin TPS kohtaa KalPan. Jääkiekko-ottelun ohessa yleisöllä on mahdollisuus tutustua monipuoliseen turkulaiseen urheilutoimintaan ja harrastemahdollisuuksiin. Ilta huipentuu turkulaisen Robin Packalenin esiintymiseen.

Turun päivän teema näkyy erityisesti liikuntatapahtumien tarjonnassa. Useat kuntosalit pitävät avoimia ovia saliharjoittelun ystäville Turun päivän kunniaksi. Turun Päivän tanssirieha Loisteella tarjoaa testitunteja ja tanssiesityksiä uusissa tiloissa. Joogaamaan pääsee muun muassa Joogastudio 8 Yin-joogatunnilla, jossa rentoudutaan viulumusiikin säestyksellä. Turun päivänä voi kokeilla esimerkiksi CrossFitiä, frisbeegolfia, allasjumppaa, Taekwondoa ja karnevaalisambaa.

Perheen pienempiä liikuttavat muun muassa Perhepäivä Kupittaan urheiluhallissa, jossa voi kokeilla erilaisia yleisurheilulajeja, sekä suosittu InterAction -liikuntatapahtuma. Turun Suunnistajat tarjoaa mahdollisuuden kokeilla suunnistusta koko perheen kanssa kaupunkiympäristössä. Pääkirjaston Studiossa lapsiperheet pääsevät Tarinankertojan matkaan ja voivat bongata peikkoja Kirjastopihalla. Blomberginaukiolla järjestetään jo kolmannen kerran koko perheen Isot koneet -tapahtuma, jossa tutustutaan Turun katuja ja puistoja kunnossapitäviin koneisiin ja laitteisiin.

Urheilutapahtumien lisäksi Turun päivänä koetaan liikuttavia hetkiä taide-, kulttuuri- ja musiikkielämysten parissa. Turun kaupunginmuseon museoihin voi tutustua Turun päivänä maksutta, ja esimerkiksi Kuralan Kylämäellä sekä Turun linnassa järjestetään juhlapäivän kunniaksi erityistä ohjelmaa. Myös moniin taidegallerioihin kuten Kriittiseen Galleriaan ja Turun Taidehallin Iso Galleria -tilaan on vapaa pääsy.

Ympäri Turkua kuullaan paljon erilaisia musiikkiesityksiä. 8raita-levykaupassa turkulainen artisti Elaine Alaïs esiintyy bändinsä kanssa. Telmu ry kokoaa illalla Ravintolalaiva Donnalle paikallisia artisteja. Pääesiintyjänä nähdään elektronista funkpop-musiikkia esittävä Muscular heti kaupungin ilotulituksen jälkeen. Nuorten taide- ja toimintatalo Vimmassa on runsaasti nuorille suunnattua ohjelmaa, kuten Turku Rock Academyn bändin esitykset.

Turun päivä on tänä vuonna kirppistelijöiden unelmapäivä. Useat kirpputorit ja pihakirppikset kutsuvat juhlijoita vierailulle, kuten esimerkiksi Vartsikan koko perheen kirppis, Kårenin Kirppis ja Kutomon flikkojen kirppis. Taiteen talosta löydät useiden taidenäyttelyiden lisäksi muun muassa Turun Antikvaariset Kirjamessut. Juhlapäivää vietetään yhteisen pöydän äärellä Taiteen talon makasiineilla Turun päivän illallisella.

Kauppahalli palvelee jälleen Turun päivänä poikkeuksellisesti sunnuntaina ja täyttyy Meksikon itsenäisyyspäivän tunnelmasta. Kauppatorilla nautitaan tunnelmasta Turun päivän suurmarkkinoilla, jotka täyttävät torin monipuolisista kojuista ja yhteisöllisestä markkinahumusta. Vanhan Suurtorin toritapahtumassa esittäytyvät paikalliset yhdistykset, seurat ja valtuustopuolueet, ja lavalla nähdään monenlaisia tanssi- ja lauluesityksiä. Lavalla julkistetaan myös Turkuseuran valitsema vuoden kulttuuriturkulainen, jota tervehtimään saapuu Turun pormestari Piia Elo.

Turun päivänä koetaan joka vuosi uusia tapahtumaelämyksiä, ja sellaisen tarjoaa tänä vuonna esimerkiksi Lainnon Kutomon avoimet ovet. Joogan ja kirpputorin lisäksi Kutomo Openissa pääsee tutustumaan muun muassa tanssi- ja esitystaidetoimintaan, ompelimoon sekä konetuftauksen maailmaan. Kutomon läheisyydessä Linnanfältissä julkistetaan kuvataiteilija Mika Natrin yhdeksästä värikkäästä kukkaveistoksesta koostuva Kukat-teoskokonaisuus kaikille avoimessa avajaistilaisuudessa.

Liikuttavan ihanan Turun päivän juhlallisuudet kruunaa Tuomiokirkon edustan näyttävä tulishow kello 20. Päivän päätteeksi ihaillaan jo perinteeksi muodostunutta Samppalinnanmäen ilotulitusta kello 21.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Hesburger istutti yli 16 000 taimea Kankaanpäähän

Kankaanpäähän istutettiin kesäkuun alussa yli 16 000 taimea entiselle viljelystä poistuneelle turvepeltoalueelle.

Hesburger on jatkanut metsitystyötään yhteistyössä kotimaisen Carboreal Oyj:n kanssa myös tänä vuonna. Kankaanpäähän istutettiin kesäkuun alussa yli 16 000 taimea entiselle viljelystä poistuneelle turvepeltoalueelle. Uusi metsä tukee hiilensidontaa, vähentää maaperäpäästöjä ja lisää luonnon monimuotoisuutta.

Väkivaltainen The Com -verkosto painostaa nuoria satuttamaan itseään tai muita

Poliisi on jo aiemmin tuonut esiin huolta kansainvälisestä, äärimmäisen väkivaltaisesta The Com -verkostosta, jonka uhreja ovat etenkin haavoittuvassa asemassa olevat nuoret, joilla saattaa olla vahva tarve kuulua johonkin yhteisöön tai verkostoon.

Kadoksissa ollut tyttö löytynyt kunnossa

Turussa kadonneeksi ilmoitettu 13-vuotias tyttö on löytynyt kunnossa. Poliisi kiittää havainnoistaan ilmoittaneita.

Aurinkopaneelien suosio kasvaa, samoin vahinkojen määrä

Aurinkopaneeleiden ylivoimaisesti suosituin asennuspaikka on katto.

Aurinkopaneelien suosio on kasvanut nopeasti, mutta samalla myös vahingot ovat lisääntyneet. Erityisesti asennusvirheet ja puutteellinen huolto voivat johtaa kalliisiin vaurioihin – ja joissain tapauksissa vakuutus ei korvaa vahinkoa lainkaan.

Levähdyspaikalla ei tapahtunut rikosta

Lounais-Suomen poliisi on selvittänyt välikohtausta, jonka ilmoitettiin tapahtuneen viime viikolla Uudessakaupungissa sijaitsevalla levähdyspaikalla. Rikosta ei enää epäillä.

Energiajuomien myynti aiotaan kieltää alle 16-vuotiaille

Energiajuomien sisältämä kofeiini heikentää unta, vaikeuttaa keskittymistä ja aiheuttaa sydänoireita.

Maa- ja metsätalousministeriö lähettää lausunnoille hallituksen esitysluonnoksen, jossa energiajuomien myynti kiellettäisiin alle 16-vuotiaille ja käyttämättä jääneiden elintarvikkeiden uudelleenjakelua vahvistettaisiin. Tavoitteena on suojella nuorten terveyttä ja vähentää ruokahävikkiä.

Viiden viikon liikennekatko päättyy maanantaina rantaradalla

Espoon kaupunkirata -hankkeen viiden viikon junaliikennekatkon työt ovat tulossa päätökseen. Junaliikenteen on määrä palata rantaradalle maanantaina 27. heinäkuuta kello 4. Katkon aikana on tehty noin 30 miljoonan euron arvosta rata- ja infrarakentamista, mikä vastaa euromääräisesti noin neljännestä hankkeen koko vuoden töistä.

Challenge Turku -triathlontapahtuma aiheuttaa muutoksia liikenteeseen viikonloppuna

Challenge Turku -urheilutapahtuma aiheuttaa merkittäviä muutoksia liikenteeseen tulevana viikonloppuna 25.–26. heinäkuuta. Tapahtuma aiheuttaa suurta liikennehaittaa keskustan alueella sekä ykköstiellä. Autoilijoita kehotetaan käyttämään muita ajoreittejä mahdollisuuksien mukaan.

Työelämägallup: Joka kahdeksas ollut syyttä sairauslomalla

Työelämässä olevista suomalaisista 12 prosenttia arvioi olleensa työuransa aikana sairauslomalla ilman aihetta, ilmenee Työelämägallupista. Valtaosa, 86 prosenttia, kiistää toimineensa näin.

Tyttö kateissa Turussa, poliisi pyytää havaintoja

Lounais-Suomen poliisi pyytää havaintoja kadonneeksi ilmoitetusta 13-vuotiaasta tytöstä, joka mahdollisesti liikkuu Turun seudulla, pääkaupunkiseudulla tai Pirkanmaalla.

Videopuheluissa poliiseina esiintyvät huijarit uhkailevat ulkomaalaistaustaisia henkilöitä

Poliisi on havainnut myös Itä-Suomessa rikosaallon, jossa rikolliset lähestyvät poliiseina esiintyen erityisesti Suomessa asuvia ulkomaalaistaustaisia henkilöitä Google Meet -videopuheluiden välityksellä.

Saaristomeren venekeräyksen ilmoittautuminen avoinna heinäkuun loppuun asti

Saaristomeren venekeräykseen ehtii ilmoittautua vielä heinäkuun loppuun saakka.

Saaristomeren venekeräyksen ilmoittautuminen on auki vielä viikon verran, perjantaihin 31. heinäkuuta asti. Lounais-Suomen Jätehuolto ja Pidä Saaristo Siistinä ry noutavat keräykseen ilmoitetut, käytöstä poistetut veneet loppukesän ja syksyn aikana.

Kerrostaloasunnossa syttyi tulipalo Varissuolla

Kerrostaloasunnossa syttyi torstaina illalla pieni tulipalo Kraatarinkadulla Varissuolla. Palo oli sammunut ennen pelastuslaitoksen saapumista paikalle.

DBTL-kaupunkifestivaali sulkee Tuomiokirkkotorin, Brahenpuiston ja Rothoviuksenkadun yleiseltä liikenteeltä

DBTL-kaupunkifestivaali sulkee Tuomiokirkkotorin, Brahenpuiston ja Rothoviuksenkadun yleiseltä liikenteeltä 23.–25. heinäkuuta. Itäisen Rantakadun moottoriajoneuvoliikenne katkaistaan Nunnankadun ja Rettiginrinteen välillä päivittäin kello 17–22. Paikalla on liikenneopasteet.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Asuntokauppalain kustannusvaikutuksia arvioitava tarkemmin

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut oikeusministeriölle lausunnon asuntokauppalain muuttamista koskevasta esityksestä. Esitysluonnoksesta saa melko hyvän käsityksen asian taustasta, tavoitteista ja keskeisistä ehdotuksista, mutta taloudellisten vaikutusten suuruusluokka ja kohdentuminen jäävät monin osin epäselviksi.

Tarkista viemärin hajulukko ennen kesälomareissua

Vesilukon tehtävä on estää viemärikaasujen pääsy huoneilmaan, mutta käyttämättömänä sen vesi haihtuu vähitellen.

Pidemmälle kesälomareissulle suuntaavan on syytä tehdä kotona muutama tärkeä siivoustoimenpide ennen lähtöä. Koti Puhtaaksi Oy:n toimitusjohtaja Reetta Alastalo kehottaa puhdistamaan ainakin lattikaivon ja laskemaan sen vesilukkoon vettä, jotta kotona ei odota lomalta palatessa viemärin haju.

Kulta löi osakkeet tuotoissa

Suomalaiset pitävät osakkeita selvästi parhaana pitkän aikavälin sijoituskohteena. LähiTapiolan Arjen katsaus -kyselyssä 29 prosenttia suomalaisista pitää osakkeita parhaana sijoituksena pitkällä aikavälillä. Asunnon valitsee 13 prosenttia, kullan tai muut fyysiset arvotavarat 12 prosenttia, korkosijoitukset yhdeksän prosenttia, metsän kahdeksan prosenttia, talletukset viisi prosenttia, käteisen kaksi prosenttia ja bitcoinin tai muut kryptovaluutat yksi prosentti. Vastaajista 18 prosenttia ei osaa nimetä parasta sijoitusta.

OP Varsinais-Suomi teki vahvan tuloksen vaikka liikevoitto laski

Petteri Rinne.

Varsinais-Suomen Osuuspankin liikevoitto oli alkuvuonna 64,4 miljoonaa euroa (71,2 miljoonaa euroa). Liikevoiton kehitykseen vaikutti korkokatteen heikkeneminen 69,6 miljoonaan euroon. Palkkiotuotot olivat selvässä kasvussa ja olivat 23,9 miljoonan euron (21,6 miljoonaa euroa) tasolla. Kulut yhteensä laskivat kaksi prosenttia asettuen 47,2 miljoonaan euroon.

Näköislehti

Urheilu

Alexej Zhbankov Veljesten mukana koko kesän

Alexej Zhbankov.

Lentopalloilija Alexej Zhbankov , 23, treenasi ja pelasi kesän miesten lentopallomaajoukkueessa. Tänä kesänä pelattiin ensimmäistä kertaa Euroopan liigaa, jonka kaikki pelit Veljekset eli miesten maajoukkue voitti.

TPS:aa uhkaa pakkipula

Miska Ylitolva (vas.) ja Eetu Turkki.

TPS:n jalkapalloilun Veikkausliigassa pelaavaa edustusjoukkuetta uhkaa pakkipula. TPS:n pelit Veikkausliigassa jatkuvat tulevana sunnuntaina 26. heinäkuuta, kun turkulaisjoukkue matkaa Helsinkiin kohtaamaan HJK:n. HJK-ottelusta TPS:n riveistä on pelikiellon vuoksi sivussa laitapuolustaja Oscar Häggström , joka sai yhden ottelun mittaisen pelikiellon maanantaisen Ilves-pelin kahden keltaisen kortin myötä.

Saga Vanninen siirtyy Turkuun Jarno Koivusen valmennustiimiin

Jarno Koivunen.

Seitsenottelija Saga Vannisen ura jatkuu Jarno Koivusen vetämässä valmennustiimissä. Koivusen johdolla tiimissä valmentavat Mika Lönnblad , Tuomas Laaksonen , Johan Meriluoto ja Susann Sundkvist . Valmennusjärjestelyyn liittyen Vanninen muuttaa elokuussa Turkuun.

Dan Lauri lainalle Ykkösliigan Käpylän Palloon

Dan Lauri.

Maalivahti Dan Lauri siirtyy lainasopimuksella Turun Palloseurasta Käpylän Palloon. Laurin lainasopimus jalkapalloilun Ykkösliigassa pelaavaan KäPaan kattaa loppukauden. TPS:llä on mahdollisuus kutsua pelaaja takaisin joukkueen vahvuuteen kesken laina-ajan Palloliiton siirtosääntöjen mukaan.

Toppari Yeboah Amankwah siirtyy Maarianhaminasta Interin vahvuuteen

Yeboah Amankwah.

Inter on tehnyt sopimuksen puolustaja Yeboah Amankwahin kanssa. IFK Mariehamnista Turkuun siirtyvän 25-vuotiaan topparin sopimus kattaa loppukauden ja sisältää seuran option kahdesta seuraavasta kaudesta.

Alexis Binner jatkaa TPS:n takalinjoilla myös ensi kaudella

Alexis Binner.

HC TPS on solminut ruotsalaispuolustaja Alexis Binnerin kanssa kauden 2026–27 kattavan pelaajasopimuksen. Stocksundissa, Ruotsissa, syntynyt Binner on Stocksund IF:n kasvatti. 191-senttinen ja 95-kiloinen puolustaja liittyi TPS:n riveihin viime tammikuussa siirryttyään Turkuun Ranskan pääsarjassa pelanneesta Grenoblesta