Life on a Leaf avaa ovensa Konstrundan-taidetapahtuman aikana
Life on a Leaf avaa ovensa yleisölle kansallisen Konstrundan-tapahtuman aikana 6.–7. syyskuuta kello 11–17. Tapahtuman aikana vierailijat pääsevät tutustumaan Jan-Erik Anderssonin yhteistyössä arkkitehti Erkki Pitkärannan kanssa luomaan kokonaistaideteokseen ja taiteilijaresidenssiin Life on a Leafiin.
Paikalla tapahtuman aikana on tämänhetkinen residenssitaiteilija, amerikkalainen äänitaiteilija Shawn Decker, jonka teos Äänisilta kuuluu talon alkuperäisteoksiin. Residenssinsä aikana Decker
työskentelee sekä vuonna 2009 valmistuneen Äänisillan korjauksen parissa että uuden materiaalin kehittämisen parissa kahta suurta näyttelyä varten, jotka pidetään New Yorkissa syksyllä.
Konstrundanin aikana Decker esittelee prototyypin 6-kanavaisesta ääni-installaatiosta, joka myöhemmin esitetään täysimittaisena Governor’s Islandilla New Yorkissa lokakuussa.
Shawn Decker on säveltäjä ja taiteilija, joka luo ääni- ja mediainstallaatioita sekä musiikkia näyttämölle, elokuviin ja videoihin. Hänen teoksiaan on esitelty johtavissa instituutioissa Yhdysvalloissa, Euroopassa, Aasiassa ja Australiassa, muun muassa Kiasmassa Helsingissä, Museum of Art and Designissa New Yorkissa, Victoria and Albert Museumissa Lontoossa sekä Art Basel Miamissa.
Hän tekee usein yhteistyötä muiden taiteilijoiden kanssa, viimeksi Jan-Erik Anderssonin ja Anne Wilsonin kanssa.
Decker on professori Art Institute of Chicagossa, ja hänen residenssinsä Life on a Leaf -tapahtumassa kestää 15.8.–15.10. Äänisillan ja talon pihalla sijaitsevan Äänisaunan restauroinnin lisäksi hän valmistelee kahta suurempaa installaatiota, jotka esitetään New Yorkissa loka–marraskuussa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)