Suomalaisjohdossa Turku Openin finaaliin
Turku Openin toinen kilpailupäivä käytiin aurinkoisessa, mutta tuulisessa säässä. Silva Saarinen onnistui pelaamaan uransa parhaan kierroksen ja otti vakuuttavan viiden heiton johtoaseman. Avoimessa luokassa Lauri Lehtinen ja Daniel Davidsson kiilasivat jaetulle kärkipaikalle.
Turku Openin toinen kilpailupäivä käynnistyi aurinkoisissa tunnelmissa. Paikalle oli kokoontunut jo heti aamulla runsaasti yleisöä. Puuskittainen tuuli oli läsnä koko naisten luokan kierroksen ajan, mutta se ei Silva Saarista haitannut. Saarinen pelasi kierroksensa tulokseen -12. Kierroksen alustava kierrosrating 1035 viittaisi Saarisen koko uran parhaaseen kierrokseen.
Saarisen yhteistulos -18 ennen finaalipäivää riittää peräti viiden heiton johtoasemaan. Viron Kaidi Allsalu pelasi niin ikään hyvän kierroksen, mutta Saarisen vauhti oli poikkeuksellisen kova. Finaalipäivän kärkiryhmän täydentävät toisen kierroksen tapaan jaetulla kolmannella sijalla majailevat Anneli Tõugjas-Männiste sekä Iida Lehtomäki.
Matkaa kärkeen on kuitenkin jo yhdeksän heiton verran, joten lähes ihmeitä saa tapahtua mikäli kolmannelta sijalta noustaan voittoon. Kärkikymmeniköstä löytyvät suomalaispelaajista myös Jenni Karppinen sijalla 5, sekä Netta Leppäaho ja Tinja Väisänen sijalla T10.
Avoimen luokan puolella nähtiin melkoista myllerrystä tuloslistoilla, kun Lauri Lehtinen ja Daniel Davidsson nousivat jakamaan kärkipaikkaa yhdessä Aaron Gossagen kanssa tuloksessa -19. Lehtinen pelasi koko päivän parhaan kierroksen -12 ja nousi sijalta 12 aina kärkeen saakka. Davidsson nousi jahtikortista hyvällä -9 kierroksella jakamaan kärkeä.
Lehtisen kierros on lähes virheetön, ei yhtään bogia ja vain kaksi hutia puttigreenillä. Davidssonin kierrokseen mahtui enemmän tapahtumia. Väylältä 10 tuli bogi, kun avaus lipsahti pelialueen ulkopuolelle. Isoin virhe tuli väylällä 12, kun pelialueen ulkopuolelle karanneen avauksen lisäksi putti ei uponnut koriin.
Suomalaisista kovaa nousua teki myös Eetu Salomäki tuloksellaan -10. Salomäki nousi tuloslistalla lähes 30 sijaa ulospäin jahtikorttiin asti tulokseen -14. Toistaiseksi ainoastaan Niklas Anttila sekä Jesse Nieminen ovat onnistuneet suomalaismiehistä voittamaan Elite Series -kilpailun.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM).


















