Taitotärppi: Loihditaan uutta jämälangoista

Birgit Hiironen virkkasi värikkään villatakin kirpputorilta ostamistaan jämälangoista.
Birgit Hiironen virkkasi värikkään villatakin kirpputorilta ostamistaan jämälangoista. Kuva: Birgit Hiironen

Kestävä kehitys on nyt muotia myös käsitöissä. Kaupallisetkin tahot kannustavat asiakkaitaan vastuulliseen kuluttamiseen.

Yksi esimerkki ekotrendistä on Laine-kustantamon uutuuskirja 52 x jämälangat, josta löytyy nimensä mukaisesti 52 erilaista ohjetta jämälankojen hyödyntämiseen. Mukana on muun muassa merinosukkalankojen jämistä neulottavan villapuseron ohje, jonka on suunnitellut turkulainen Jenna Kostet.

– Ilmeisin ja tärkein syy jämälankojen hyödyntämiselle on luonnollisesti ekologisuus. Ympäristön kannalta on huomattavasti parempi vaihtoehto neuloa jo omistamillaan langoilla sen sijaan, että ostaisi jatkuvasti uutta. Ja luonnon lisäksi säästät totta kai myös rahaa: miten tyydyttävältä tuntuukaan luoda uusi vaate tai asuste käytännössä nollabudjetilla, hehkutetaan kirjan esipuheessa.

Myös jämälankaohjeita ja -ideoita on saatavilla nollabudjetilla. Esimerkiksi Novitan ylläpitämään Facebook-ryhmään Jämälankaideoita satelee päivittäin kuvia erilaisista tavallisten neulootikkojen kässäprojekteista.

Turkulainen Noora Ahonen on löytänyt inspiraatiota Facebookin lisäksi Instagramista ja Ravelrysta, joka on kansainvälinen neulefoorumi. Ahonen neuloo lähinnä villasukkia. Muista sukista yli jääneitä jämäkeriä uppoaa mukavasti kirjoneuleisiin ja raidallisiin sukkiin.

– Joskus neulon sukkia käyttäen sekä uutta lankaa että jämälankaa. Tällä tavalla syntyy uusia jämälankoja, Ahonen toteaa.

Jos omat jämät eivät riitä, vajaita lankakeriä myös myydään kirpputoreilla. Nousiaisissa asuva innokas jämälankailija Birgit Hiironen antaa hyödyllisiä vinkkejä aloittelevalle kirpparihaukalle:

– Kirpputorilta löytyy toisinaan vajaita keriä, joiden hinta voi olla jopa kauppojen uusia keriä korkeampi. Kannattaa siis olla tarkkana, ettei maksa liikaa.

– Itse myös haistelen kirpputorilla myytävät langat, sillä pitkään esimerkiksi ullakolla säilytettyihin lankoihin on voinut tarttua epämiellyttäviä hajuja. Langoissa voi olla tuholaisiakin, joita ei halua omaan kotiin tuoda, Hiironen neuvoo.

Maria Helstola

Tunnelin kohdan kiertotien rakennustyöt etenevät Raisiontien risteysalueella

Rakennustyöt vaikuttavat liikennejärjestelyihin Raisiontien risteysalueella vuoden loppuun saakka.

Tunnelin kohdan kiertotien rakennustyöt etenevät Raisiontien risteysalueella Raision keskustassa. Työt vaikuttavat alueen kaistajärjestelyihin koko loppuvuoden.

Majoituspalveluiden nimissä lähetetyissä huijausviesteissä käytetään oikeita varaustietoja

Traficomin Kyberturvallisuuskeskus on saanut tällä viikolla useita ilmoituksia huijausviesteistä, joissa käytetään asiakkaiden oikeita varaustietoja.

Digitaalinen oppimisympäristö vahvistamaan sairaanhoitajien syöpähoitotyön osaamista

Kun väestö ikääntyy ja syövästä selviytyneiden määrä kasvaa, syöpähoitotyö kuuluu jokaisen sairaanhoitajan työhön. Kaikilla sairaanhoitajilla tulee olla perustason osaamista syöpähoitotyön koko hoitopolusta. Uusi digitaalinen oppimateriaali tuo laadukkaan syöpähoidon jatkumon opettamisen maksutta kaikkien sairaanhoidon kouluttajien käyttöön.

Törkeästä laittoman maahantulon järjestämisestä yli kahden vuoden ehdoton vankeustuomio

Varsinais-Suomen käräjäoikeus on antanut tuomion Rajavartiolaitoksen Turun rikostorjuntayksikön tutkimassa rikosasiassa. Rajavartiolaitos epäili esitutkinnan perusteella kansainvälisen rikollisorganisaation järjestäneen kolmansien maiden kansalaisia Valko-Venäjältä Suomen kautta muualle EU:n alueelle.

Turun seudun luonnonvärjäysryhmä Matarat esittelee töitään Taitokeskus Raisiossa

Tyynyleikissä on mukana monipuolisesti eri väriaineilla ja tekniikoilla värjättyjä tyynyjä aina neulatyynyistä lähtien.

Turun seudun luonnonvärjäysryhmä Matarat esittelee töitään Taitokeskus Raisiossa (Hulvelankatu 35, Raisio) 6.10.–13.11.

Lupa- ja valvontavirasto: Pelastustoimen palvelut pääosin hyvällä tasolla

Lupa- ja valvontavirasto on julkaissut ensimmäisen valtakunnallisen asiantuntija-arvionsa pelastustoimen palveluista. Arvio kokoaa yhteen hyvinvointialueiden pelastustoimen palvelujen tilan, keskeiset kehittämistarpeet sekä investointien vaikutukset vuoden 2025 tietojen perusteella.

Kauppakeskus Mylly täyttää 25 vuotta

Kauppakeskus Mylly on 25-vuotias.

Kauppakeskus Mylly täyttää 25 vuotta 18. lokakuuta. Raision lähitiet avajaispäivänään ruuhkauttaneesta kauppakeskuksesta on kasvanut yksi Suomen suurimmista. Myllyssä käy vuosittain 5,8 miljoonaa asiakasta, ja sen liikkeiden yhteenlaskettu myynti on 267 miljoonaa euroa.

Hallitus esittää muutoksia sähköajoneuvojen latauspisteiden määriin

Hallitus antoi eduskunnalle esityksen niin sanotun automaatio- ja latauspistelain muutoksesta. Muutoksella tarkennettaisiin rakennusten sähköajoneuvojen latauspisteiden vähimmäismäärää ja täsmennettäisiin latauspisteen määritelmää. Esitys on osa rakennusten energiatehokkuusdirektiivin (EPBD) toimeenpanoa.

Ansioturvan menot pienenivät ja työttömän perusturvan menot kasvoivat viime vuonna

Työttömyysturvaa maksettiin viime vuonna 3,9 miljardia euroa eli kaksi prosenttia vähemmän kuin edellisvuonna. Kelan maksaman perusturvan menot kuitenkin kasvoivat, ja työmarkkinatukea sai vuoden aikana noin 32 000 henkilöä enemmän kuin vuonna 2024.

Selvitys käynnistyy – Työurahuoltamo-malli auttaa työpaikkoja tukemaan pidempiä työuria

Työ- ja elinkeinoministeriö on käynnistänyt selvityksen työurahuoltamo-mallin käytännön soveltamisesta. Selvityksessä luodaan malli, jota työnantajat voivat hyödyntää uraohjauksen ja jatkuvan oppimisen tukemiseksi työpaikoilla.

Terhi Paasirinteelle Wihurin apuraha henkilökohtaisen avun käsikirjaan

Terhi Paasirinne.

Turkulainen filosofian maisteri, opettaja, kouluttaja ja tutkija Terhi Paasirinne on saanut Jenny ja Antti Wihurin rahastolta 14 000 euron apurahan hankkeeseen Erilaisuuden kohtaamisen käsikirja – tilanteita ja valintoja henkilökohtaisessa avustamisessa . Apuraha on tarkoitettu 11 kuukauden työskentelyyn. Käsikirja yhdistää tutkimus- ja opetustaustan henkilökohtaisen avun tuntemukseen sekä avustajan että työnantajan näkökulmasta.

Palliatiivisen hoidon ja saattohoidon järjestämistä täsmennetään laissa

Palliatiivisen hoidon ja saattohoidon järjestämistä koskevat säännökset täsmentyvät. Lisäksi terveysaseman vaihtaminen helpottuu ja erikoissairaanhoidon hoitoon pääsyä koskevia tietoja julkaistaan nykyistä useammin. Lakimuutokset tulevat voimaan 1.1.2027.

Key Ensemble johdattaa renessanssin ja varhaisen barokin mestariteoksien äärelle Maarian kirkossa

Key Ensemblen konsertti vie renessanssin ja varhaisen barokin mestariteoksien äärelle.

Kamarikuoro Key Ensemblen ilmaiskonsertti Katedraalikoulun aarteita esitetään Maarian kirkossa sunnuntaina 18. lokakuuta kello 15.

Tutkimus: Suomi24-verkkoyhteisön keskustelut väestörakenteen muutoksista poikkeavat tilastojen todellisuudesta

Kansalaisten verkkokeskustelut ja tilastojen todellisuus poikkeavat huomattavasti toisistaan, kun kyseessä ovat väestörakenteen muutokseen liittyvät ilmiöt, kuten maahanmuutto. Vaikka Suomen väestörakenteessa on tapahtunut isojakin murroksia, nousee Suomi24-keskustelupalstalle usein sytykkeitä aivan eri syistä kuin tilastot antaisivat olettaa.

Jere Pensikkalaa esitetään Turun kulttuurijohtajaksi

Turun kaupungin kulttuurijohtajan virkaan esitetään Turun Taiteen talon toimitusjohtajaa, kulttuurituottaja (YAMK) Jere Pensikkalaa . Kaupunginhallitus käsittelee valintaesitystä kokouksessaan 19. lokakuuta.

Kysely: Koulutus saatava johtamaan nykyistä useammin työhön

Varsinaissuomalaisista vastaajista 85 prosenttia katsoo työttömille suunnatun koulutuksen ensisijaisen rahoitusvastuun kuuluvan julkiselle sektorille.

Suomessa on samanaikaisesti suuri määrä työttömiä työnhakijoita ja yrityksiä, jotka eivät löydä tarvitsemaansa osaamista. Työuran aikaista, jatkuvaan oppimiseen tähtäävää koulutusta olisi suunnattava nykyistä vahvemmin työelämän tarpeisiin. Kauppakamarien syyskuisen kyselyn perusteella yritykset hahmottavat koulutuksen rahoitusvastuun sen mukaan, kenen tarpeeseen koulutus ensisijaisesti vastaa. Kyselyyn vastasi 72 Turun kauppakamarin jäsenyritystä Varsinais-Suomesta.

Yrttiaho: Hallitus pettämässä asumisoikeusasukkaiden kanssa tehdyt elinikäiset sopimukset

Kansanedustaja ja perustuslakivaliokunnan jäsen Johannes Yrttiaho (vas.) jätti eriävän mielipiteen valiokunnan lausuntoon asumisoikeusasuntojen omaisuuden suojan heikentämisestä.

Turun yössä suunnistetaan kahdeksan tuntia

Rogainingissa joukkueet suunnittelevat itse reittinsä ja keräävät rasteilta pisteitä kahdeksan tunnin aikana.

Turussa järjestetään 16.–17. lokakuuta YÖ-Rogaining, kahdeksan tunnin yösuunnistustapahtuma, jossa osallistujat etsivät rasteja pimeässä syysyössä jalan tai polkupyörällä.

Näköislehti

Urheilu

Turun yössä suunnistetaan kahdeksan tuntia

Rogainingissa joukkueet suunnittelevat itse reittinsä ja keräävät rasteilta pisteitä kahdeksan tunnin aikana.

Turussa järjestetään 16.–17. lokakuuta YÖ-Rogaining, kahdeksan tunnin yösuunnistustapahtuma, jossa osallistujat etsivät rasteja pimeässä syysyössä jalan tai polkupyörällä.

Åboraakkeli: Kiekkoyllätyksiä hurjalla tahdilla

Valtteri Karnaranta.

Jääkiekon ”superkausi” on jo aiheuttanut ison nipun outoja tapahtumia, joita ilman putoamispeikkoa tuskin olisi nähty. Näihin kuuluu muun muassa Aurajoen rannalla lenkkeilyyn viime aikoina keskittyneen Kai Suikkasen paluu Liiga-valmentajaksi. Suikkasen pestaaminen KooKoon peräsimeen oli vähintään keskisuuri yllätys.

Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen rannikkosoudun maailmanmestareiksi

Eeva Karppinen ja Joel Naukkarinen.

Joel Naukkarinen ja Eeva Karppinen voittivat rannikkosoudun sekakaksikon maailmanmestaruuden Qingdaossa Kiinassa tiistaina 13. lokakuuta. Molemmat saavuttivat MM-pronssia omissa yksikköveneissään.

Benjamin Sylvestersson hopealle ADAC GT4 -sarjassa Hockenheimissa

Benjamin Sylvestersson.

Paraislainen Benjamin Sylvestersson lähti rata-autoilun ADAC GT4 -sarjakauteen mestaruus tavoitteena. Ajoparinsa Gabriele Pianan kanssa Sylvestersson oli mestaruustaistelussa aina sarjan viimeiseen kilpailuviikonloppuun asti. Hockenheimissa ajetut sijoitukset 1., 3. ja 4., eivät kuitenkaan riittäneet, vaan ajopari Piana/Sylvestersson saivat sarjan hopeaa neljän pisteen erolla mestareille hävinneinä.

Juhlakauteen lähtevä Loimu tavoittelee keskikastia Mestaruusliigassa

Tällä hetkellä loukkaantuneena olevasta Hugo Kadista odotetaan yhtä keskeistä pelaajaa Loimun avausseitsikkoon.

Tuto Volleyn sarjapaikasta luopuminen vaikuttaa koko lentopallon Mestaruusliigaan. Raisiossa Loimu aloittaa juhlakauden. Kyseessä on Loimun 50. peräkkäinen pääsarjatasolla. Loimun päävalmentaja Teemu Mäkikyrö epäilee, että kahdeksan joukkueen sarjassa juhlakauden minimitavoite täyttyi jo ennen kauden alkua.

Otteluanalyysi: KuPS kaatui kärkipelissä – Inter tarrasi mestaruuteen

Clinton Jephta.

Inter tarrasi lujalla otteella jalkapalloilun Veikkausliigan mestaruuteen voittamalla Kuopion Palloseuran kärkikamppailussa Kupittaalla 1-0 Clinton Jephtan maalilla. Ottelu ratkesi käytännössä, kun KuPS-toppari Brahimi Magassa lensi kentältä suoralla punaisella. Sen jälkeen Inter otti kentän täysin hallintaansa ja vyörytti hyökkäyksiä kohti KuPS-maalia. Maalikin syntyi, vaikka ensi piti kolistella kaksi kertaa tolppaa ja kerran ylärimaa.