OP Turun Seudun liikevoitto supistui, asuntoluottoja nostettiin enemmän

Petteri Rinne. Petteri Rinne. Kuva: Lennart Holmberg

OP Turun Seudun liikevoitto supistui alkuvuonna noin neljä prosenttia vuoden takaiseen vertailukohtaan (46,8 miljoonaa versus 48,9 miljoonaa euroa). Liikevoiton kehitykseen vaikutti erityisesti korkokatteen supistuminen (-16 %) markkinakorkojen laskujen myötä.

Palkkiotuotot kasvoivat kolme prosenttia vuoden takaisesta. Muut tuotot kasvoivat selvästi OP Ryhmän sisäisten osinkotulojen ansiosta. Kulut kasvoivat yhteensä 11 prosenttia.

– Sääntelyn, asiakkaiden toiveiden ja kasvavien volyymien edellyttämän pankkitoiminnan harjoittaminen vaatii koko ajan enemmän resursseja. Edellä mainituista syistä olemme lisänneet henkilökuntamme määrää. Kokonaisuutena vuosi 2025 on sujunut varsin hyvin ja suunnitelmia paremmin. Tuloksellisesti ja uusmyynnin näkökulmasta odotamme koko tilikaudesta varsin hyvää ja näemme asuntokaupan ja talouden hiljalleen piristyvän, OP Turun Seudun toimitusjohtaja Petteri Rinne summaa tiedotteessa.

Järjestämättömien luottojen määrä pienentyi vuoden takaisesta ja oli 1,5 prosenttia luottokannasta.

– Odotettujen luottotappioiden määrä oli alkuvuonna hienoisesti negatiivinen eli vanhoja arvonalentumisia on purettu uusia kirjauksia enemmän. Tämä alleviivaa luottokantamme terveyttä ja laatua ja ennen kaikkea asiakkaidemme hyvänä säilynyttä luotonhoitokykyä, toteaa Rinne.

Hyvästä tuloksesta huolimatta pankin vakavaraisuus (CET1 22,4 prosenttia) heikkeni 1,3 prosenttiyksikköä vakavaraisuuslaskennan mallimuutosten (vakuuksien hyödyntäminen) vaikutuksesta.

– Vuoden ensimmäinen puolisko on ollut rahoitustoiminnan kasvun osalta vahvempi kuin vuosi sitten tähän aikaan. Asuntoluottoja nostettiin vajaa viidennes enemmän kuin vuosi sitten. Uusien yritysluottojen määrä oli runsaan kolmanneksen suurempi kuin vuotta aiemmin. Kokonaisuutena pankin rahoitustoiminta kasvoi kaksi prosenttia vuodenvaihteesta ja tämän vuoden alusta laskien uusia velkakirjalainoja nostettiin kaikkiaan 420 miljoonaa euroa. Lisäksi on ilahduttavaa, että vuoden toisella neljänneksellä uusien asuntoluottojen kasvu kiihtyi jo noin 30 prosenttia. Asuntokauppa onkin myönnettyjen asuntoluottojen näkökulmasta piristynyt selvästi, sanoo Rinne.

– Asiakastalletusten määrä kasvoi alkuvuonna 5,4 prosenttia vuodenvaihteeseen verrattuna. Kotitalouksien tilanne on maan yleisistä talousnäkymistä huolimatta säilynyt talletuskehityksen ja maksukorttien käyttöä mittaavan datan näkökulmasta varsin hyvänä, mikä antaa pohjaa sille, että talouden tilanne piristyisi edelleen tulevina kuukausina heijastuen sekä asuntokauppaan että yritysten investointeihin.

Maailmantalouden kasvu hidastui hieman edellisvuoden lopusta. Euroalueen talous kasvoi ensimmäisellä neljänneksellä 1,5 prosenttia vuotta aiemmasta. Kesäkuussa euroalueen inflaatio hidastui viime vuoden lopun 2,3 prosentista kahteen prosenttiin. Maalis–huhtikuussa osakekurssit laskivat maailmalla jyrkästi kauppapoliittisen epävarmuuden vuoksi. Notkahdus jäi lyhytaikaiseksi ja maailman osakemarkkinoita kuvaavat indeksit nousivat touko–kesäkuussa vuodenvaihdetta korkeammalle. Myös euroalueen ja Suomen osakemarkkinoilla kurssit olivat kesäkuussa vuoden loppua korkeammalla.

EKP laski ensimmäisellä vuosipuoliskolla ohjauskorkojaan neljästi. Talletuskorko aleni 2,00 prosenttiin. Keskeinen asuntolainojen viitekorko, 12 kuukauden euriborkorko, laski kesäkuun loppuun mennessä 2,07 prosenttiin vuoden lopun 2,46 prosentista.

Suomessa BKT kasvoi ennakkotietojen mukaan ensimmäisellä vuosineljänneksellä 1,0 prosenttia vuotta aiemmasta ja kasvun odotetaan olleen hieman nopeampaa toisella neljänneksellä. Työttömyysaste laski toukokuussa 8,8 prosenttiin vuoden 2024 lopun 9,0 prosentista. Inflaatio hidastui kesäkuussa 0,2 prosenttiin viime vuoden joulukuun 0,7 prosentista. Asuntokauppa vilkastui edellisvuodesta, mutta talouden näkymät sekä maailmalla että Suomessa ovat edelleen hyvin epävarmat mm. maailmantalouteen vaikuttavien tullien korotuksien vuoksi. Talouskuvaa tukevat osaltaan hidastunut inflaatio niin Suomessa kuin euroalueella sekä markkinakorkojen lasku.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yhdistykset vaikeuksissa yhdistysten luvatussa maassa

Suomi on yhdistysten luvattu maa ja joidenkin mielestä niitä on aivan liikaakin. Monet yhdistykset toimivat jäsenmaksutulojensa ja valtion sekä kuntien avustuksien tuella. Nyt näitä tukia ollaan voimakkaasti leikkaamassa valtion ja kuntien taloudellisten ongelmien vuoksi. Tämä johtanee monien yleishyödyllistenkin yhdistysten toiminnan supistamiseen ellei peräti lakkauttamiseen.

OAJ antoi syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin

Ammattikorkeakoulujen työriitaan ei ole vieläkään löytynyt ratkaisua. OAJ antoi 7. syyskuuta syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin. Jos sopua ei synny, uusi kolmipäiväinen lakko alkaa 22. syyskuuta.

Rantakäärme luikerteli rivitaloasunnon sähköhellan uumeniin Halisissa

Rantakäärme luikerteli rivitaloasunnon sähköhellan uumeniin Hehtokadulla Halisissa maanantaina illalla.

Pieni tukos voi johtaa suureen vesivahinkoon

Sadevesikourut saa helposti puhtaaksi esimerkiksi pyöreäpäisellä WC-harjalla. Roskien poistaminen niistä ennen pakkasia on tärkeää, jotta roskat eivät jäädy ja tuki vesikouruja.

Sadevesikouruihin kertyvät lehdet ja neulaset voivat aiheuttaa vahinkoja, jotka paljastuvat vasta kuukausien päästä. Alle tunnin huoltotoimella voi välttää tuhansien eurojen korjauslaskun.

Poliisi pysäytti Paraisilla viritetyn mopon, kuski 15-vuotias

Poliisi tapasi sunnuntaina illalla Paraisilla 15-vuotiaan pojan, jonka mopo oli viritetty kulkemaan 95 kilometrin tuntinopeutta. Mopoon oli tehty sellaisia rakenteellisia muutoksia, että se luokitellaan kevytmoottoripyöräksi. Tämä vuoksi poikaa epäillään kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Kupittaan kärjen kannen rakennustyöt jatkuvat rata-alueella

Kupittaan kärjen joukkoliikennekannen tukitelineen rakennustyöt alkoivat heinäkuussa ja etenevät syyskuussa rata-alueelle. Taustalla kohoaa Taito-kampus, jossa runkotöitä tehdään neljännessä kerroksessa.

Kupittaan ja Itäharjun yhdistävän joukkoliikennekannen rakennustyöt jatkuvat rata-alueella syyskuussa. Työvaiheeseen kuuluu melua ja tärinää aiheuttavaa paalutusta, jota tehdään yöaikaan maanantaista 14. syyskuuta alkaen arviolta noin kahden viikon ajan. Paalutukset jatkuvat päivätöinä arviolta marraskuuhun saakka.

Turussa kuvattu The Last Light of Summer yhdistää muodin, hevostaiteen ja Artukaisten historiallisen miljöön

Aada Uhlgrén ja Guizo da Fareja.

Turussa toteutettu muotihenkinen hevosaiheinen kuvasarja The Last Light of Summer tuo yhteen pohjoismaisen luonnon, pelkistetyn nykytyylin sekä naisen ja hevosen välisen sanattoman yhteyden. Luovan suunnittelijan Aada Uhlgrénin ja valokuvaaja Emilia Hynnisen yhteistyönä syntynyt sarja kuvattiin Artukaisissa, historiallisessa kartano- ja hevosmiljöössä.

Auto ulos Tampereen valtatieltä lentoaseman rampissa, kuski jäi jumiin autoon

Poliisi sai iltapäivällä kolmen jälkeen ilmoituksen kyljellään makaavasta henkilöautosta Tampereen valtatiellä lentoaseman rampissa. Pelastuslaitos on tapahtumapaikalla poliisin kanssa ja irrottaa kuljettajaa autosta.

Eteislepatus aiheuttaa pienemmän aivoinfarktiriskin kuin eteisvärinä

Laaja rekisteritutkimus tuo uutta tietoa kahden yleisen sydämen rytmihäiriön eroista. Tulokset auttavat arvioimaan verenohennuslääkityksen hyötyjä ja haittoja entistä yksilöllisemmin.

Vähäjoen ylittävä kevyen liikenteen silta poissa käytöstä

Vähäjoen ylittävä kevyen liikenteen silta Krapupuistikon kohdalla poissa käytöstä 7.–18. syyskuuta. Sillalla tehdään korjaustöitä.

Kittuisten yhteysaluslaiturin jatkosta keskustellaan sidosryhmien kanssa

Lounais-Suomen elinvoimakeskus on purkamassa Houtskarissa Kittuisten vanhan yhteysaluslaiturin. Laituri on huonokuntoinen ja se on riski Korppoon–Houtskarin väliselle maantielauttaliikenteelle. Yhteysalusliikenteellä ei ole enää käyttöä laiturille. Purkutyön käynnistyttyä elinvoimakeskus sai tietoa laiturin muista käyttötarpeista. Elinvoimakeskus on keskeyttänyt laiturin purkutyöt ja keskusteluja käydään vielä sidosryhmien kanssa ennen töiden jatkumista.

Osa Vuolahdentietä otetaan työalueeksi Kuusistossa

Osa Vuolahdentietä otetaan työalueeksi Kuusistossa keskiviikosta 9. syyskuuta lähtien. Järjestelyn arvioidaan kestävän muutaman viikon ajan.

Älylasit mullistavat yritysvakoilun

Älylasit päässä pahantahtoinen toimija voi kerätä toimitiloista hetkessä tietoa esimerkiksi näytöiltä, kulunvalvontakäytännöistä ja kohtaamiltaan ihmisiltä. Älylasien kautta tietoja voi päätyä myös tahattomasti vääriin käsiin. Työpaikoilla on nyt aika herätä pohtimaan riskejä, sanovat LähiTapiolan asiantuntijat.

Alkoholista kannattaa luopua jo raskautta suunnitellessa

Varhainen kehitysvaihe on erityisen herkkä, ja alkoholi voi vaikuttaa sikiön kehitykseen jo aivan raskauden alussa.

Alkoholista luopuminen jo raskautta suunniteltaessa on tärkeä tapa suojata kehittyvää lasta. Asiasta muistutetaan FASD-päivänä 9. syyskuuta, jolloin alkoholinmyynti aloitetaan yhdeksän minuuttia tavallista myöhemmin.

Sähköautojen kysyntä ennätysvahvaa

Elokuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 51,6 prosenttia oli täyssähköisiä. Heinäkuu oli historiallisesti ensimmäinen kerta Suomessa, kun kuukausitasolla yli puolet uusista ensirekisteröidyistä autoista oli täyssähköisiä.

Ero tapahtuu yhä useammin jo vauva-aikana

Perheet tarvitsevat matalan kynnyksen tukea vauva-aikana.

Yhä useampi vanhempi eroaa jo raskausaikana tai lapsen ensimmäisten elinvuosien aikana. Ilmiö näkyy Ensi- ja turvakotien liiton jäsenyhdistysten palveluissa, joissa apua saaneiden määrä on kasvanut tänä vuonna lähes viidenneksellä viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Pikkulapsiperheiden lisääntyvät erot kertovat kasvavasta kuormituksesta elämänvaiheessa, jossa vanhemmuus, työelämän paineet ja taloudellinen epävarmuus kasaantuvat samaan aikaan.

Kuluttajalla uusi mahdollisuus saada hajonnut laite korjatuksi

Tavaran valmistajalla voi olla velvollisuus korjata esimerkiksi normaalin kulumisen vuoksi vioittunut kodinkone myös silloin, kun kuluttajalla ei ole kuluttajansuojalain tai takuun perusteella oikeutta maksuttomaan korjaamiseen. Valmistaja voi periä korjauksesta kohtuullisen maksun.

Näköislehti

Urheilu

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.

Puukkokatsomo: Interin väkevä vuosi

Alie Conteh, Ilari Kangasniemi ja Jussi Niska.

Vaikka Inter ei Konferenssiliigan liigavaiheeseen selvinnytkään, oli joukkueen suoritus kansainvälisissä otteluissa erinomainen. Vastaava menestys on ollut turkulaisittain äärimmäisen harvinaista.