Jarno Puumalainen haluaa kirkastaa hopean kullaksi kotimaastoissa

Off road trialin Euroopan mestaruudet ratkotaan toista kertaa Raisiossa. Eurotrial järjestettiin Raisiossa myös 2019. Off road trialin Euroopan mestaruudet ratkotaan toista kertaa Raisiossa. Eurotrial järjestettiin Raisiossa myös 2019. Kuva: Tatu Lertola

Raision moottoriradan ympäristössä ratkaistaan off road trialin Euroopan mestaruudet 19.–20. heinäkuuta. Kyseessä on toinen kerta, kun Euroopan mestaruudet ratkotaan Raisiossa. Paikalle on tulossa 87 maanosan maastoajamisen huippua.

– Kilpailijoita on tulossa 15 maasta. Pohjoismaiden lisäksi kisaajia on tulossa muun muassa Espanjasta, Italiasta, Saksasta, Sveitsistä ja Bulgariasta, kertoo Raision Urheiluautoilijoiden Jarno Puumalainen.

Puumalainen on paitsi mukana kisan järjestelyissä, hän myös kisaa EM-tittelistä. Puumalaisen ja Miika Niinimäen muodostamalla autokunnalla on puolustettavanaan viime vuoden EM-hopea modified-luokassa.

– Tänä vuonna mestaruus on ehdottomasti tavoitteena. Saamme vähän kotikenttäetuakin, kun Raisiossa maasto on hyvin pitkälle kalliota. Tällaiset maastot eivät ole keskieurooppalaisille niin tuttu. Se vähän harmittaa, etteivät viime vuoden voittajat pääse tänä vuonna puolustamaan voittoaan, Puumalainen sanoo.

Off road trialin kisapäivä koostuu kymmenestä tai 12 jaksosta, jotka saa ajaa päivän aikana vapaassa järjestyksessä ensimmäistä jaksoa lukuun ottamatta. Sen järjestäjät määräävät. Kisaajat saavat sen jälkeen suorittaa muut jaksot vapaassa järjestyksessä päivän aikana.

– Raisiossa kisapäivä alkaa kello 8 ja kello 18:aan mennessä kaikki jaksot pitää olla ajettuna. Jaksojen välissä autoja saa korjata ja huoltaa haluamansa mukaan, Puumalainen kertoo.

Jaksolla on portteja, joista tulee ajaa läpi määrätyssä ajassa. Yleensä aikaa on käytettävänä viisi minuuttia per jakso.

Jaksoilla portteihin on merkitty ajojärjestys sekä ajosuunta, kaikilla luokilla on omat värinsä. Lajissa on viisi ajoneuvoluokkaa. Tulos ratkaistaan virhepistein. Virhepisteitä tulee portti- ja siimakosketuksista, peruutusvaihteen käytöstä ja ajamattomista porteista.

Puumalaisella on pitkä kokemus off road trialista. Hän alkoi kisata lajissa 1990-luvulla. Sitä ennen ajokokemusta oli kertynyt rallista ja jokkiksesta.

– Off roadissa minuun vetosi ennen kaikkea sosiaalisuus ja yhteisöllisyys. Jaksoilla ajetaan tosissaan, mutta muuten ollaan kavereita. Kavereita autetaan ja muiden kilpailijoiden autoja korjataan yhdessä. Sekään ei ole harvinaista, että lähdetään hakemaan toiselle kilpailijalle varaosia kauempaa kesken päivän. Samanlainen henki on kaikkien kisaajien kesken kansallisuudesta riippumatta, Puumalainen sanoo.

Toisinaan jaksoille kysytään myös kilpakumppaneilta vinkkejä.

– Se on sitten vähän tilannekohtaista annetaanko niitä vinkkejä. Jos on omasta mielestään keksinyt jonkun näppärän ajolinjan jaksolle, kannattaa se ehkä pitää omana tietonaan.

Ilkka Lappi

Tuulivoima Suomen toiseksi suurin sähköntuottaja viime vuonna

Tuulivoiman osuus Suomen sähköntuotannosta kasvoi viime vuonna lähes 28 prosenttiin, mikä tekee siitä maan toiseksi suurimman sähköntuotantomuodon. Vain ydinvoimalla tuotettiin enemmän sähköä. Samalla myös aurinkovoiman tuotanto on kasvanut. Sähkön kokonaiskulutus kasvoi maltillisesti vuoden aikana, ja kotimainen tuotanto vahvistui.

Hesburgerin siirtymä uudelleenkäytettäviin astioihin alkaa Liettuasta

Kupit ovat jo käytössä kaikissa 69 Hesburger-ravintolassa Liettuassa.

Hesburger vähentää kertakäyttöisten tarjoiluastioiden käyttöä. Hesburger on valinnut kumppanikseen Sulapacin. Sulapacin ratkaisu uudelleenkäytettäviin astioihin, sataprosenttisesti biopohjainen Sulapac Solid -materiaali, toimii kuten perinteinen muovi, mutta ei jätä jälkeensä pysyvää mikromuovia. Sen hiilijalanjälki on merkittävästi pienempi kuin perinteisellä muovilla. Kun Sulapac-kupit tulevat elinkaarensa päähän – jopa 300 pesukerran jälkeen – ne voidaan kierrättää uudeksi elintarvikekontaktiin soveltuvaksi materiaaliksi.

Turun tuomiokirkon peruskorjauksen hinta täsmentyi

Turun tuomiokirkon peruskorjauksen kokonaiskustannusennuste on urakkatarjousten perusteella tarkentunut 23,94 miljoonaan euroon alveineen.

Harva asunto-osakkeen omistaja tietää, milloin remontista pitää ilmoittaa taloyhtiölle

Yleisiä muutostöitä, joista pitää ilmoittaa taloyhtiölle, on esimerkiksi lattian vaihtaminen.

Asunto-osakkeiden omistajilla on velvollisuus ilmoittaa taloyhtiölle kaikista rakenteisiin vaikuttavista muutostöistä, mutta moni jättää ilmoituksen tekemättä. Osakkaalla on oikeus tehdä muutostöitä, mutta vastuu niiden mahdollisista seurauksista voi jäädä osakkaalle, jos ilmoitusta ei ole tehty.

Poliisi tutkii henkirikosta Naantalissa, tekijäksi epäilty otettu kiinni

Lounais-Suomen poliisi selvittää Naantalissa tapahtunutta henkirikosta. Poliisi on ottanut teosta epäiltynä kiinni yhden henkilön.

Loukinaisten koulun keittiö laajenee Liedossa

Loukinaisten koulu.

Liedon kaupunginvaltuusto hyväksyi kokouksessaan 26. tammikuuta teknisen lautakunnan esityksen 330 000 euron lisämäärärahasta Loukinaisten koulun keittiön laajennus 2026 -hankkeelle. Hankkeelle oli varattu vuoden 2026 talousarviossa 300 000 euroa, mutta edullisinkin saatu urakkatarjous oli yli kaksinkertainen alkuperäiseen määrärahaan nähden.

Fölläreiden matkamäärä kasvoi ennätykseen, käyttäjämäärä laski

Fölläreiden eli Turun kaupungin kaupunkipyörien varsinainen kausi ajoittui viime vuonna huhtikuun alusta lokakuun loppuun, jonka aikana matkoja ajettiin yhteensä 425 216. Matkamäärä on edellisvuotta hieman suurempi, mikä tekee siitä tähänastisen föllärihistorian ennätysmatkamäärän. Yksittäisiä käyttäjiä oli 15 370, jossa on oli pientä laskua edelliseen vuoteen verrattuna.

Tarja Jalonen Turun Osuuskaupan toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi

Tarja Jalonen.

Turun Osuuskauppa on nimittänyt EMBA Tarja Jalosen toimialajohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Jalonen vastaa 1. helmikuuta alkaen toimialajohtajana Turun Osuuskaupan matkailu- ja ravitsemiskaupasta, tavaratalo- ja erikoisliikekaupasta sekä liikennekaupasta.

Hammashoidon Kela-korvaukset uudistuivat – ennaltaehkäisyä painotetaan

Hammashoidon Kela-korvaukset uudistuivat viime keväänä. Uudistukset jatkuivat vuoden alussa, ja keväällä tehtyjä muutoksia täsmennettiin. Korvaukset kohdistuvat nyt erityisesti ennaltaehkäisevään hoitoon ja suun terveyden pitkäjänteiseen ylläpitoon.

Turku selvitti Kupittaan palloiluhallin pelialustan puutteita – uusia ratkaisuja luvassa

Kupittaan palloiluhallin matto-ongelmat olivat ilmeisiä 25. tammikuuta. Kaupunki ei ollut huolehtinut mattoa pelikuntoon, vaan TPS:n taustahenkilöt joutuivat teippaamaan sitä ennen ÅIF-ottelua.

Kupittaan palloiluhallin F-liigan salibandyotteluissa on ollut puutteita pelialustassa. Ne ovat huolestuttaneet seuroja. Turun kaupunki selvitti salibandyliigaotteluiden tapahtumat, jotka koskevat Kupittaan palloiluhallin maton teippauksen puutteita.

Eläinsuojelurikoksiin erikoistunut poliisi Lounais-Suomen poliisilaitokselle

Lounais-Suomen poliisi sai eduskunnalta 70 000 euron määrärahan eläinpoliisikokeiluun Turun seudulle. Poliisilaitoksella aloittaa eläinsuojelurikosten tutkintaan perehtynyt tutkija.

Naantaliin laaditaan elinvoimaohjelmaa – saaristolaiset kutsutaan työpajaan

Elinvoimaohjelman saariston tavoitteita ja toimenpiteitä työstetään työpajassa helmikuussa.

Naantalin kaupungin kehittämispalvelut järjestää elinvoimaohjelman työpajan, jossa yhdessä saariston asukkaiden ja yrittäjien kanssa ideoidaan tapoja viedä uutta kaupunkistrategiaa käytäntöön saaristossa. Työpaja järjestetään torstaina 5. helmikuuta kello 18–20 Naantalin kylpylässä.

Asunnottomuus kymmenen prosentin kasvussa Varsinais-Suomessa, nuorten asunnottomien määrässä pientä laskua

Suomessa oli viime vuonna 4 579 asunnotonta – määrä nousi 20 prosenttia verrattaessa vuoteen 2024. Varsinais-Suomessa asunnottomia oli viime vuonna 545 eli noin kymmenen prosenttia enemmän kuin vuonna 2024. Keskeisiä syitä tähän ovat sosiaaliturvan muutokset sekä elin- ja asumiskustannusten nousu. Valtion tukeman asuntorakentamisen keskuksen (Varke) 28. tammikuuta julkaisema asunnottomuusselvitys kuvaa tilannetta laskentapäivänä 15. marraskuuta.

Kaarina Maununtyttären arkku avataan ensimmäistä kertaa sitten 1860-luvun

Katariina Maununtyttären tutkimuksia johtaa Vapriikin tutkija Ulla Nordfors.

Kuningatar Kaarina Maununtyttären (1550–1612) arkku tutkitaan ensimmäistä kertaa sitten vuoden 1867. Tutkimus on osa museokeskus Vapriikin vuonna 2028 avautuvaa näyttelyä, joka ajoittuu ajankohtaan, jolloin Kaarinan kruunajaisista tulee kuluneeksi 460 vuotta.

Keuhkosyövän seulontapilotin osallistujamäärä täyttyi ennätysvauhdissa

Keuhkosyövän seulontapilotti keräsi ennätysmäärän hakijoita heti käynnistymisensä jälkeen. Poikkeuksellisen suuri kiinnostus osoittaa, että seulonnalle on Suomessa selkeä tarve. Ilmoittautuminen tutkimukseen on Pohjanmaata lukuun ottamatta nyt suljettu.

Yleisen asumistuen saajamäärä laski yli kolmanneksella viime vuonna

Yleisen asumistuen saajien määrä laski syksyllä noin 240 000 saajaruokakuntaan, kun opiskelijat siirtyivät elokuun alusta alkaen yleisen asumistuen piiristä opintotuen asumislisän saajiksi. Joulukuussa yleistä asumistukea sai 240 360 kotitaloutta, mikä oli 142 000 saajaruokakuntaa eli 37 prosenttia vähemmän kuin vuotta aiemmin.

Toimeentulotuen uudistus voimaan – muutokset näkyvät asiakkaiden elämässä lähikuukausina

Toimeentulotukilain muutos tiukentaa tuen saamisen ehtoja 1. helmikuuta. Muutos tarkoittaa erityisesti sitä, että toimeentulotuen perusosaa voidaan alentaa entistä useammin. Tuen perusosaa myös leikataan kaikilta 18 vuotta täyttäneiltä 2–3 prosenttia. Tuesta poistetaan 150 euron ansiovähennys. Muutos vaikuttaa myös muun muassa siihen, miten vuokran osuus maksetaan.

Tutkijat selvittävät suomalaisten asenteita vieraslajeja kohtaan – vastaa kyselyyn

Kurtturuusu (Rosa rugosa) leviää nopeasti juurivesojen avulla muodostaen tiheitä kasvustoja, jotka syrjäyttävät alkuperäistä kasvillisuutta ja muuttavat elinympäristöjen ominaisuuksia.

Turun yliopiston tutkijat selvittävät, millaisia ajatuksia, mielikuvia ja asenteita suomalaisilla on haitallisia vieraslajeja kohtaan. Kun ihmisten asenteita ymmärretään paremmin, voidaan suunnitella tehokkaampia keinoja vieraslajien torjuntaan.

Näköislehti

Urheilu

Turku selvitti Kupittaan palloiluhallin pelialustan puutteita – uusia ratkaisuja luvassa

Kupittaan palloiluhallin matto-ongelmat olivat ilmeisiä 25. tammikuuta. Kaupunki ei ollut huolehtinut mattoa pelikuntoon, vaan TPS:n taustahenkilöt joutuivat teippaamaan sitä ennen ÅIF-ottelua.

Kupittaan palloiluhallin F-liigan salibandyotteluissa on ollut puutteita pelialustassa. Ne ovat huolestuttaneet seuroja. Turun kaupunki selvitti salibandyliigaotteluiden tapahtumat, jotka koskevat Kupittaan palloiluhallin maton teippauksen puutteita.

Puukkokatsomo: Kentät kuntoon Kupittaalla

Cira Virta.

Cira Virta , Tuulia Lahti , Jenna Saario … Kalliiksi tuntuvat käyvän Kupittaan palloiluhallin olosuhteet turkulaisille salibandyjoukkueille.

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .

Eevi Saloselle ja Roope Rusille SM-hopeaa painissa

Roope Rusi.

Vaajakoskella painittiin 23.–24. tammikuuta naisten vapaapainin ja miesten kreikkalais-roomalaisen painin Suomen mestaruuksista.

Åboraakkeli: Hyvää kyytiä, Muuse!

Mustafe Muuse.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muuse on ollut alkuvuodesta hyvässä vauhdissa. Turkulainen aloitti vuotensa parantamalla maantiejuoksun kymmenen kilometrin Suomen ennätystä. Valenciassa juostu kymppi kulki aikaan 27.50. Viime syksynä Lillessä Muuse kellotti aiemman SE:n 28.16.

Silja Kosonen vuoden urheilija Varsinais-Suomessa

Silja Kosonen.

Logomossa juhlittiin varsinaissuomalaista urheiluvuotta yli 700 osallistujan voimin. Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n (LiikU) ja järjestäjäkumppaneiden isännöimässä gaalassa jaettiin tunnustusta liikunnassa ja urheilussa menestyneille henkilöille ja tahoille.