Volter Kilpi Kustavissa -kirjallisuusviikko kutsuu taas saaristoon
Kirjailija Volter Kilvelle omistettua monitaiteista kirjallisuusfestivaalia vietetään kesäisessä Kustavin saaristossa 9.–13. heinäkuuta. Omaleimainen kirjallisuusfestivaali tunnetaan korkeatasoisesta, mutta helposti lähestyttävästä tiedettä ja taidetta yhdistävästä ohjelmasta.Ohjelmisto koostuu yleisöluennoista, työpajoista, keskustelutilaisuuksista, teatteriryhmien esityksistä, musiikista, retkistä Volter Kilven maisemiin maalla ja merellä sekä muusta oheisohjelmasta.
Keskiviikkona avajaisten juhlapuhujana on kirjailija Anneli Kanto, lisäksi ohjelmassa on Marielle Eklund-Vasaman käsikirjoittama ja ohjaama ruotsinkielinen pienoismusikaali Det Blir bara värre.
Torstaina on Soiva Kivi -luentokonsertti, jossa kuullaan Juha Hurmeen luennointia Aleksi Parviaisen ja Marie Körkön musiikin ohella.
Perjantaina on Elina Kilkun ohjaama uutuusesitys Hagar Olssonin näytelmästä S.O.S. Lisäksi tarjolla on Maaretta Riionheimo ohjaus Hilja Kilven näytelmästä Sillankorvan emäntä.
Lauantaina on vuorossa Elviira Davidowin Houkka – yhteiseksi hyväksi sekä Pinja Hahtolan Saa rumiakin tanssittaa – Siiri Angerkosken opissa.
Sunnuntaina vuoron saavat Hurmeen ohjaamat esitykset Leo ja Liina sekä 30. merkkivuottaan juhliva Albatrossin tarina, jonka juhlanäytös ja paneelikeskustelu päättävät festivaalin.
Kirjallisuusviikko suuntaa katseen valoihin ja varjoihin. Kirjallisuuden kaanoniin, lehtien palstoille, taidemaailman eliittiin ja historiaan pääsevät vain harvat ja usein sattuman takia valitut. Mitä kaikkea hienoa jää varjoon, marginaaliin ja unohduksiin?
Kustaviin pääsee myös linja-autolla tai omalla veneellä.Kirjallisuusviikolla teatteriesityksiä, konsertteja ja muuta ohjelmaa järjestetään ympäri Kustavia. Reitit esityspaikoille ovat suurelta osin viitoitettuja.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)