Toukokuu Fölin historian paras
Fölin alkuvuosi on ollut nousujohteinen ja toukokuu oli Föli-historian paras toukokuu. Matkoja tehtiin ennätysmäärä eli yli 2,2 miljoonaa, joka on 3,2 prosenttia enemmän kuin viime vuoden toukokuussa. Myös Turun kaupunkipyörillä eli fölläreillä on tehty ennätyksellisen paljon matkoja huhtikuussa alkaneella kaudella. Fölläri-matkoja on tehty tähän mennessä noin 117 000.
Fölin matkamäärät ovat nousseet tasaisesti korona-ajan jälkeen. Vähiten Föli-matkoja tehtiin koronapandemian keskellä 2020, jolloin kokonaismatkamäärä jäi alle 17 miljoonan. Luvut kääntyivät reippaaseen nousuun vuonna 2022 ja viime vuonna matkoja tehtiin jo melkein 27 miljoonaa. Tämän vuoden alusta matkoja on tehty jo liki 12,2 miljoonaa ja Föli onkin hyvää vauhtia matkalla kohti matkamääräennätystä. Keskimääräinen arkipäivän matkamäärä Fölissä on noin 100 000.
Fölissä valmistaudutaan parhaillaan 1. heinäkuuta tapahtuvaan suureen muutokseen. Runkolinjastouudistus tuo Fölin mukaan parannuksia Turun seudun joukkoliikenteeseen. Se lisää liikennettä jopa 20 prosenttia ja tiheästi liikennöivät runkolinjat aloittavat liikennöinnin. Uudistuksen yhteydessä Turun sisäisen liikenteen reitit ja numerointi muuttuvat. Parhaillaan pysäkeille päivitetään pysäkki-informaatiota ja myös pysäkkien infrastruktuuria päivitetään eri puolilla kaupunkia. Uusi linjasto ja palveluajat vastaavat nykyistä linjastoa paremmin muuttuviin liikkumistarpeisiin kasvavalla kaupunkiseudulla.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)