Liedon Pallo ja Metsämäen ravirata aloittavat yhteistyön – totohallista uusi jalkapallon harjoitusareena

Metsämäessä on pitkäperjantaina takakonttikirppis. Metsämäessä on pitkäperjantaina takakonttikirppis. Kuva: Erja Andersson

Jalkapallo- ja futsalseura Liedon Pallo ry ja raviseura Turun Hippos ry ovat solmineet yhteistyösopimuksen. Metsämäki Areenan yli tuhannen neliömetrin kokoinen totohalli muuntuu loppukesän aikana tekonurmipohjaiseksi jalkapallon harjoitusareenaksi. Toiminta alkaa 1. lokakuuta, ja muutostyöt käynnistyvät loppukesästä.

Liedon Pallo on noin 770 jäsenen jalkapallo- ja futsalseura, joka on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja etsinyt aktiivisesti uutta tilaa talviharjoitteluun. Turun Hippos ry järjestää Metsämäessä vuosittain noin 22 totoravitapahtumaa sekä lisäksi poneille ja harjoitteluun suunnattuja raveja. Raviradan alue toimii myös monipuolisena tapahtumapaikkana ympäri vuoden, ja valmennusalueet ovat avoinna vuoden jokaisena päivänä.

Metsämäki Areenan totohalli on jalkapallon päivittäisessä harjoituskäytössä lokakuusta huhtikuulle. Tilan käyttöä on suunniteltu siten, että myös Metsämäki voi hyödyntää hallia omissa tapahtumissaan erikseen sovitusti.

– Olen erittäin iloinen yhteistyöstä Liedon Pallon kanssa, ja tuntuu, että olemme löytäneet järkevän mallin, joka tukee molempien yhdistysten toimintaa. Odotan innolla harjoituskauden alkua ja yhteistyön tiivistämistä entisestään. Metsämäessä on erinomaiset tilat moneen toimintaan ja tapahtumaan, Metsämäen raviradan toimitusjohtaja Eeva Karvonen kertoo tiedotteessa.

– Olemme kasvaneet lähivuosina monen sadan pelaajan toimesta yhdeksi suureksi seuraksi Turun alueella. Talviharjoitteluolosuhteet ovat olleet niin sanotusti “heikko lenkkimme” kasvun kannalta. Nyt voimme lopultakin tarjota tulevasta syksystä alkaen ympärivuotista toimintaa pelaajillemme perhe- ja ensifutislaisista aikuispelaajiin asti. Kun Eeva ensimmäisen kerran soitti ja ehdotti tapaamista asian tiimoilta, tiesin jo silloin, että nyt olemme tekemässä loistavan yhteistyökumppanin kanssa jotain uutta ja hienoa. Sopimusta on työstetty useamman kuukauden ajan, ja nyt saan vihdoin kertoa mahtavan uutisen koko seuralle. Punamusta syke jatkaa kulkuaan jatkossa ympärivuotisesti jalkapalloa potkien, sanoo Liedon Pallo ry:n puheenjohtaja Eija Isoheiko.

Uusi yhteistyö näkyy myös tulevassa yleisötapahtumassa. Metsämäessä järjestetään Pitkäperjantain perheravit perjantaina 18. huhtikuuta kello 11 alkaen. Liedon Pallo on mukana tapahtumassa omalla esittelypisteellään.

Tapahtumaan on vapaa pääsy, kunhan ilmainen lippu lunastetaan etukäteen verkkokaupasta. Osa aktiviteeteista on maksullisia ja vaatii rannekkeen.

Päivän ohjelmassa on muiden muassa takakonttikirppis kello 11 alkaen, Kepparilähtö raviradan etusuoralla kello 14.03, tasoitukset lapsien iän mukaan (oma keppari mukaan), oheisohjelmaa kello 13–15, Offroad-autoajelu katsomorakennuksen takana (rannekkeen ostaneille), koiravaljakot katsomorakennuksen varikkoalueen päädyssä (rannekkeen ostaneille), talutusratsastus katsomorakennuksen varikkoalueen päädyssä (rannekkeen ostaneille), linnunpönttöjen rakennuspiste terassi Alarikin edessä yhteistyössä Hakulan puun kanssa (rannekkeen ostaneille) ja hevosenkenkien koristelupiste katsomon välikerroksessa (rannekkeen ostaneille)

Tropicals ja matelijamessut ovat esillä Lemmikki ry:n pisteellä, jossa järjestetään eläinvisa. Liedon VPK:n paloauton ovat paikalla. Jalkapallopiste on totohallissa.

Kello 13 alkaen on Meet & Greet, jossa tavataan Ravikoira Nipa kaverinsa Nellan kanssa katsomon edessä. Kello 13 alkaen on myös Meet & Greet, jossa tavataan poniraviurheilija Matilda Korpi poninsa Emmeros Bambi kanssa katsomon edessä.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Koivun runsas siemensato helpottaa sekametsien perustamista

Koivun siemensato on tänä vuonna tavallista runsaampi. Maahan varisseita koivun siemeniä voi hyödyntää sekametsien perustamisessa. Osa siemenistä itää jo tänä syksynä, mutta valtaosa ensi keväänä. Sekametsät kestävät paremmin erilaisia tuhoja ja ovat luonnoltaan monimuotoisempia kuin yhden puulajin metsät.

Uusi tutkimus tuo esiin piirreresilienssin merkityksen äitien ja isien mielenterveydessä

Viivi Mondolin.

Turun yliopistossa toteutettu väitöstutkimus antaa uutta tietoa muun muassa piirreresilienssin pysyvyydestä ja sen merkityksestä erityisesti isien mielenterveydelle.

M/S Kesärauha järjestetään toistamiseen tammikuussa

M/S Kesärauha oli menestys tammikussa 2025 ja se saa jatkoa 30. tammikuuta 2026. Risteilylaivana on Viking Grace, joka lähtee Turun satamasta.

Rajavartiolaitoksen toisen vartiolaivan köli laskettiin perinteisin menoin

Rajavartiolaitoksen Meyer Turulta tilaamien uusien vartiolaivojen valmistuminen etenee. Toisen laivan kölinlaskua juhlittiin tiistaina 30. syyskuuta. Kölinlaskutilaisuus pidettiin Baltic Operatorin telakalla Gdanskissa.

Hansailmiö tuo Turun keskustaan sometähtiä ja ilmaiskeikkoja

Hansakorttelissa vietetään 1.–5. lokakuuta Hansailmiötä, joka tuo Turun keskustaan maksutonta ohjelmaa koko loppuviikon ajaksi. Hansatorin lavalle nousevat niin kotimaisen pop-kentän tähdet kuin someilmiöt ja lasten suosikkihahmot. Lisäksi ohjelmassa on kirjallisuutta, paneelikeskustelu sekä paljon tekemistä lapsille.

Rannikkolaivaston ylikersantille ja aliluutnantille sakkoja varusmiesten simputtamisesta

Varsinais-Suomen käräjäoikeus tänään on antanut tuomionsa sotilaisoikeudenkäyntiasiassa, jossa kolmea Rannikkolaivaston 8. huoltolaivueen tukikomppaniaan palkattua kouluttajaa syytettiin palveluksessa ollessaan maalis–syyskuussa 2022 tekemistään esimiesaseman väärinkäyttämisistä ja palvelusrikoksista. Asianomistajina asiassa oli kymmenen koulutettavana ollutta varusmiestä, joita syytteessä väitettiin simputetun muun muassa teettämällä heillä palveluksen kannalta tarpeettomia harjoituksia sekä kiusaamalla ja kohtelemalla heitä nöyryyttävällä tavalla.

Linnateatteri päästää alle 25-vuotiaat ilmaiseksi teatteriin

18–25 -vuotiaat nuoret pääsevät tänä syksynä ilmaiseksi katsomaan Linnateatterin Kultatytöt -komediaa. Pilottihankkeen tarkoituksena on satsata tulevaisuuteen ja painottaa ystävyyden merkityksellisyyttä osana kulttuuri- ja taidekokemuksia.

Metsämäki Areenan uusi jalkapallon harjoitusareena avataan 3. lokakuuta

Turun Hippos ry ja Liedon Pallo ry avaavat yhdessä uuden tekonurmipohjaisen jalkapallon harjoitusareenan Metsämäki Areenalla perjantaina 3. lokakuuta. Avajaisia vietetään osana Oktoberfest-raveja Turun Metsämäessä.

Krossin pelastus- ja ensihoitoasema vihitään perjantaina

Varsinais-Suomen pelastuslaitos ja Kuusiston VPK juhlistavat uuden Krossin pelastus- ja ensihoitoaseman käyttöönottoa perjantaina 3. lokakuuta.

Koko kaupungin yhteinen vanhempainilta pohtii vanhemman roolia muuttuvassa maailmassa

Turun kaupunki toteuttaa keskiviikkona 8. lokakuuta kello 17.30–19.30 koko kaupungin yhteisen vanhempainillan, jonka aiheena on vanhemman rooli muuttuvassa maailmassa. Tilaisuuteen voivat osallistua kaikki aiheesta kiinnostuneet.

Turun RetkiKinossa vaelletaan kansallispuistoihin

Reppu ja reissumies.

Kino Killassa Turussa päästään loppuvuoden aikana mukaan vaellusretkille kansallispuistoihin. RetkiKinon ensimmäisessä näytöksessä 7. lokakuuta Mikko “Mehtämikko” Karjalainen vie katsojan loppusyksyn vaellukselle Urho Kekkosen kansallispuiston Itäkairaan. Illan toisessa esityksessä päästään seuraamaan turkulaisen Olli "Reppujareissumies" Järvenkylän sadan päivän reissua samaan kansallispuistoon.

Turkuun avataan ensi vuonna uusi kansainvälinen päiväkoti

Suomenkielinen lasten ja nuorten palveluiden lautakunta on päättänyt, että Turkuun avataan elokuussa 2026 uusi kansainvälinen päiväkoti. Uuteen päiväkotiin voi hakea tammikuusta 2026 alkaen.

Lounais-Suomen Jätehuolto ulkoistaa tekstiilinlajittelun Turun Ekotorille

Lemppari sulkee ovensa vuoden loppuun mennessä.

Lounais-Suomen Jätehuolto (LSJH) on kilpailuttanut asukkailta kerättävän poistotekstiilin laadunvarmistuslajittelun. Vuoden 2026 alusta lajittelusta vastaa Kestävän Kehityksen Yhdistys ry., joka tunnetaan paremmin Turun Ekotorina.

Tasoristeystä huolletaan Vaalassa, tie poikki liikenteeltä

Tasoristeyksen huoltotyö Vaalantiellä katkaisee tien moottoriajoneuvoliikenteeltä keskiviikon ja torstain välisenä yönä 1.–2. lokakuuta kello 21–6. Kävelijät ja pyöräilijät pääsevät kulkemaan työmaan ohi. Paikalla on liikenneopasteet.

Löydä marja- ja sieniapajat karttojen ja ilmakuvien avulla

Verkossa avoimesti saatavilla olevia maksuttomia ainestoja voi hyödyntää myös marjastukseen ja sienestykseen.

Maanmittauslaitoksen kartat ja niihin perustuvat paikkatietopalvelut, kuten Karttapaikka, tarjoavat kattavasti tietoa Suomen maastoista ja metsistä. Verkossa avoimesti saatavilla olevia maksuttomia ainestoja voi hyödyntää myös marjastukseen ja sienestykseen.

Selvitys: Kausiasutus lisää merkittävästi palveluiden käyttöä ja kustannuksia hyvinvointialueilla

Kausiasutus on merkittävä, mutta usein vähälle huomiolle jäävä tekijä hyvinvointialueiden palvelujen ja resurssien kohdentamisessa. Tuoreen selvityksen mukaan väestömäärän kausivaihteluilla on huomattavia vaikutuksia palvelutarpeisiin.

Turun saaristo ja Ahvenanmaa näyttelyn inspiraationa

Tarja Pyysalon näyttely Meren tuoksu on esillä 7.–30. lokakuuta Piikkiön kirjastossa.

Työttömyysasteen trendi kohosi kymmeneen prosenttiin

15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku nousi elokuussa 10,0 prosenttiin. Työllisiä oli samassa ikäryhmässä 23 000 vähemmän kuin vuosi sitten ja työttömiä taas 53 000 enemmän.

Urheilu

Ei eläkkeelläkään Jerry rauhaa saa

Jerry Kvarnström on yksi eniten ammattilaisvapaaotteluita otelleista suomalaisista. 20 vuotta kestänyt ammattilaisura päättyy Kupittaalla lokakuun alussa. Myös Petri Palomäki (vas.) ottelee Turku Fightin illassa.

Yksi luku turkulaista, ja suomalaista, kamppailu-urheiluhistoriaa päättyy Kupittaan palloiluhallissa 4. lokakuuta. Tuolloin järjestetään Turku Fightin 15-vuotisjuhla. Tapahtumassa viimeisen vapaaottelunsa ottelee turkulaisen kamppailu-urheilun ehdottomiin legendoihin lukeutuva Jerry Kvarnström .

Otteluanalyysi: TPS kärsi karun tappion ottelussa, jossa hienouksia ei nähty

Torjuntavastuun lauantaina saanut Dan Lauri ei voinut ottelun ainoalle maalille mitään.

TPS kärsi karun tappion, kun Jippo vieraili Turussa. TPS:n viiden ottelun tappioton putki katkesi ottelussa, jossa ei juuri hienouksia nähty. Kun lauantaina FC Lahti voitti oman ottelunsa, siirtyi Lahti Ykkösliigan kärkipaikalle ohi TPS:n.

Åboraakkeli: Saavatko seurat vetoapua maajoukkueista?

Viime aikoina on saatu ihastella kahta kovan luokan suomalaista palloilutekoa. Ensin koripallossa Susijengi raivasi tiensä koripallon EM-kisojen neljän parhaan joukkoon. Suoritus, joka on melko lähellä kaikkien aikojen suomalaista palloilutekoa. Tosin lentopalloilijat saattavat jättää pöytäkirjaan eriävän mielipiteen. Lentopalloilijat kun olivat Euroopan neljän parhaan joukossa jo vuonna 2007. Noista kisoista monet muistavat ainakin huikean semifinaalin mestaruuden lopulta voittanutta Espanjaa vastaan. Suomi taipui viiden erän väännön jälkeen.

Suomi lähtee Trojansin kolmikon johdolla lippupallon EM-kisoihin

Essi Saastamoinen.

Suomen naisten lippupallomaajoukkue pelaa syyskuun viimeisenä viikonloppuna Pariisissa EM-mitaleista ja MM- sekä olympiahaaveen kannalta tärkeistä ranking-sijoituksista. Turkulaisista 12-henkiseen joukkueeseen on valittu pelinrakentaja Lea Kaszas , laitahyökkääjä Essi Saastamoinen ja puolustaja Hanna Ropanen . Pariisin EM-turnaus toimii karsintana ensi vuonna Saksassa pelattaviin MM-kisoihin.

Nordic Cup tuo kansainvälisen Kyokushin karaten Turkuun jo kolmannen kerran

Kyokushin karaten Nordic Cup -kilpailu kokoaa Turkuun lauantaina 27. syyskuuta yli 110 kilpailijaa ja harrastajaa yli kymmenestä eri maasta. Kupittaan palloiluhallissa nähdään edustajia muun muassa Puolasta, Norjasta, Liettuasta, Ranskasta, Bulgariasta, Saksasta ja Espanjasta.

Santalahti saa kotiyleisön edessä brittihaasteen

Olli Santalahti ottelee jälleen Turussa marraskuussa.

Vapaaottelija Olli Santalahti palaa kotiyleisön eteen 8. marraskuuta, kun Turun palloiluhallissa otellaan vapaaottelutapahtuma Hamara 8. Vastustajaksi turkulaiselle saapuu britti Jason Radcliffe .