Korkeakouluihin 148 000 hakijaa kevään toisessa yhteishaussa
Ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihin haki kevään toisessa yhteishaussa 148 000 hakijaa, mikä on noin 3 700 enemmän kuin viime vuonna. Korkeakoulujen syksyllä alkaviin suomen- ja ruotsinkielisiin koulutuksiin oli tarjolla 55 000 aloituspaikkaa.
Korkeakoulujen kevään yhteishaku päättyi tiistaina 25. maaliskuuta. Hakijoista 42,5 prosenttia haki pelkästään ammattikorkeakouluihin ja 42,4 prosenttia yliopistoihin – 15,1 prosenttia haki molempiin. Haettavana oli noin 55 000 aloituspaikkaa suomen- ja ruotsinkielisissä hakukohteissa, joista 54 prosenttia on ammattikorkeakouluissa ja 46 prosenttia yliopistoissa.
Määrällisesti eniten hakijoita pyrkii terveys- ja hyvinvointialoille, kaupan, hallinnon ja oikeustieteiden aloille sekä yhteiskunnallisille aloille. Haussa pystyi hakemaan kuuteen hakukohteeseen, ja keskimäärin haettiin 2,8 hakukohteeseen. Hakukohteita oli haussa yli 1 600.
Suurin osa haettavana olleista koulutuksista on suunnattu toisen asteen tutkinnon suorittaneille. Näihin koulutuksiin oli 129 100 hakijaa.
Hakijamäärät yhtä aloituspaikkaa kohden vaihtelevat aloittain. Kovin kilpailu aloituspaikoista käydään lääketieteissä (9,9 hakijaa/aloituspaikka). Yhtä aloituspaikkaa kohti on yli seitsemän hakijaa yhteiskunnallisilla aloilla (7,1) ja yli 5 hakijaa kaupan, hallinnon ja oikeustieteiden aloilla (5,4).
Palvelualoilla yhtä aloituspaikkaa tavoitteli 4,8 hakijaa, maa- ja metsätalouden alalla 4,5 hakijaa, taiteissa ja kulttuurialoilla 4,3 hakijaa ja humanistisilla aloilla 4,1 hakijaa.
Vähiten hakijoita suhteessa aloituspaikkoihin oli kasvatusaloille (2,9 hakijaa) ja tekniikan aloille (2,8 hakijaa).
Todistusvalinnan tulokset julkaistaan viimeistään maanantaina 26. toukokuuta. Todistusvalinnassa hakija hyväksytään korkeakouluun pelkkien ylioppilastutkinnon, kansainvälisen EB-, IB- tai RP/DIA-tutkinnon tai ammatillisen perustutkinnon arvosanojen perusteella. Ammatillisen perustutkinnon osalta todistusvalinta koskee 1.8.2015 alkaen suoritettuja ammatillisia perustutkintoja. Tulokset näkyvät hakijoiden Oma Opintopolku -palvelussa ennen valintakokeita.
Koko yhteishaun tulokset valmistuvat viimeistään 3. heinäkuuta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)