Föli liikennöi Kuhankuonolle myös tänä vuonna
Turun kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta kokoontui keskiviikkona 12. maaliskuuta. Kokouksessa käsiteltiin Kuhankuonolle järjestettävää liikennettä ja Fölin aikatauluja 11. elokuuta alkaen runkolinjaston liikenteen alettua heinäkuun alussa.
Kuhankuonolle Kurjenrahkan kansallispuistoon liikennöidään tänä vuonna vastaavaan tapaan kuin viime vuonna eli toukokuusta alkaen. Föli on liikennöinyt kesäkausina Kuhankuonolle vuodesta 2018 alkaen.
Viime kauden liikennöintikustannukset Tortinmäen ja Kuhankuonon välillä olivat noin 24 000 euroa. Lipputuloja tuli noin 6 500 euroa. Runkolinjaston liikenteen alkaminen mahdollistaa jatkossa liikenneyhteyden järjestämisen Kuhankuonolle aiempaa pienemmin lisäkustannuksin. Mahdollinen ympärivuotinen viikonloppuyhteys tuodaan lautakunnalle päätettäväksi erikseen.
Turun kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta päätti, että 10.5.–26.10. ajetaan lauantaisin ja pyhäpäivinä kymmenen edestakaista vuoroa Turun keskustan ja Kuhankuonon välillä. Koulujen kesäloman aikana 2.6.–6.8. ajetaan arkisin kuusi edestakaista vuoroa. Varsinais-Suomen liitto osallistuu Fölin Kuhankuonon liikenneyhteyteen 4 000 eurolla.
Runkolinjaston liikenne käynnistyy 1. heinäkuuta. Linjastouudistus tuo mukanaan tiheästi liikennöivät runkolinjat ja samalla koko Turun sisäinen liikenne uudistuu. Liikennettä on jopa 20 prosenttia enemmän kuin aiemmin.
Runkolinjaston liikenteen alkaessa heinäkuussa ajetaan kesäaikataulujen mukaista liikennettä. Kesäaikataulukausi on voimassa kuitenkin vain 10. elokuuta saakka. Tämän jälkeen alkaa runkolinjaston ensimmäinen perusaikataulujen kausi ja se jatkuu aina 31.5.2026 saakka.
Runkolinjaston myötä Fölin kesäaikataulut ovat voimassa vain koulujen kesäloman ajan. Erillisiä kesä- ja keskikesäaikataulua ei enää ole. Turun kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta päätti eilisessä kokouksessaan runkolinjaston ensimmäisen perusaikataulukauden vuorotarjonnasta. Aikataulut julkaistaan myöhemmin.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)