Säästöpankki Kalanti-Pyhärannan tulos vahvistui ja liiketoiminta kasvoi

Ossi Öhman. Ossi Öhman. Kuva: Maria Laato

Viime vuosi oli Säästöpankki Kalanti-Pyhärannalle onnistunut sekä liiketoiminnan kasvun että tuloskehityksen kannalta. Sekä liiketoiminnan volyymi että liiketulos kasvoivat merkittävästi, vaikka taloussuhdanne pysyi vaisuna ja asuntokaupan elpyminen antoi yhä odottaa itseään.

Pankin liikevoitto vahvistui selvästi vuoden 2023 tasosta ja kohosi 3,26 miljoonaan euroon. Luottokanta kasvoi 21,3 miljoonalla eurolla, eli 10,2 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna. Asuntolainakanta kasvoi 9,9 miljoonalla eurolla (+8,2 %) ja yritysluottokanta 11,2 miljoonalla eurolla (+17,3 %). Talletuskanta kasvoi 16,3 miljoonalla eurolla (+8,7 %), ja korkokate vahvistui 0,23 miljoonalla eurolla (+3,4 %).

– Onnistuimme vuonna 2024 saavuttamaan suurimman osan niistä asioista, mitkä liiketoimintamme tavoitteeksi asetimme. Erityisesti luotto- ja talletuskantamme selvästi markkinaa nopeampi kasvu on meille vahva signaali siitä, että liiketoimintamme kivijaloille, paikallisuudelle ja henkilökohtaiselle palvelulle, on kysyntää suhdannekehityksestä riippumatta. Kun onnistumme viime vuoden tavoin yhdistämään vauhdikkaan kasvun suotuisaan kannattavuus- ja tuloskehitykseen, luomme samalla vahvaa pohjaa kasvun jatkumiselle myös tulevina vuosina, summaa toimitusjohtaja Ossi Öhman pankin liiketoiminnan kehitystä menneeltä vuodelta.

– Yritysasiakasliiketoimintamme hieno kehitys jatkui vuonna 2024. Yritysluottokannan kasvu oli huomattavan nopeaa, mutta siitä huolimatta pankin vakavaraisuus vahvistui tilikauden aikana entisestään, samalla kun rästi- ja ongelmaluottojen määrät pysyivät vallinneessa heikossa taloustilanteessakin edelleen alhaisina. Joustavuus ja ripeys yhdistettynä paikalliseen päätöksentekoon ja helppoon tavoitettavuuteen ovat niitä keskeisimpiä asioita, joista olemme vuoden aikana saaneet kiitosta niin uusilta kuin jo pidempään asiakkaanamme olleilta yrityksiltä ja yrittäjiltä, Säästöpankki Kalanti-Pyhärannan yrityspankista vastaava liiketoimintajohtaja Teemu Vainio kertoo.

Yleisen korkotason lasku vaikuttaa pankin korkokatteeseen ja myös tuloskehitykseen, mutta toisaalta antaa odotusten mukaan piristyvän kysynnän myötä tukea liiketoiminnan kasvun jatkumiselle ja jopa sen vahvistumiselle.

– Odotamme liiketoimintamme nopean kasvun jatkuvan myös alkaneena vuonna, vaikka korkojen laskun myötä loivasti laskeva korkokate heikentäneekin jonkin verran liiketulostamme vuoden 2024 huipputasolta. Tästä huolimatta jatkamme pitkäjänteisesti panostuksiamme palvelukykymme vahvistamiseen, erityisesti asiantuntevaan henkilöstöömme sekä digitaalisten palveluidemme kehittämiseen, arvioi Öhman.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Naantalissa äänestetään asukasbudjetista – mukana 18 ideaa

Vuonna 2024 naantalilaiset äänestivät Naantalin historiasta kertovien opastaulujen puolesta.

Naantalilaiset saavat tänäkin vuonna äänestää, mihin kaupunki käyttää 50 000 euroa.

Turun hallinto-oikeus ratkaisi viime vuonna asioita enemmän kuin vuosikausiin

Turun hallinto-oikeus ratkaisi viime vuonna asioita enemmän kuin vuosikausiin. Käsittelyajat ovat lyhentyneet niin että kaikkien asioiden keskimääräinen käsittelyaika oli alle kahdeksan kuukautta. Myös vanhojen asioiden määrä on vähentynyt.

Uusi tila, akustiikka ja yleisö vaikuttavat siihen, miten musiikki etenee

Eero Savela on verrannut musiikin syntymistä kaatuneeseen puuhun, joka jää paikalleen mutta alkaa vähitellen muuttua osaksi maata ympärillään.

Trumpetisti Eero Savela matkusti viime vuoden tammikuussa pohjoisen talvesta Ranskaan äänittämään musiikkia osana äänitaideprojektia Atmosfärg Travelogue, jonka hän toteutti Yle Radio 1:lle ja on kuultavissa myös Yle Areenassa. Projektin ajatuksena oli matkustaa, kohdata muusikoita ja tallentaa ensimmäiset yhteiset äänet sellaisina kuin ne syntyvät.

Uusi tiedustelututkimuksen opintokokonaisuus vastaa muuttuvan maailman osaamistarpeisiin

Turun yliopisto käynnistää syksyllä uuden tiedustelututkimuksen opintokokonaisuuden, joka tarjoaa opiskelijoille ajankohtaisen ja monitieteisen näkökulman turvallisuuteen, tiedonhankintaan ja kansainvälisiin toimintaympäristöihin.

Lapset tenttaavat päättäjiä Maskussa

Maskun ensimmäinen lapsiparlamentti tenttaa paikallisia kuntapäättäjiä ensi maanantaina.

Maskussa tehdään maanantaina 13. huhtikuuta historiaa, kun kunnan ensimmäinen lapsiparlamentti tenttaa paikallisia kuntapäättäjiä monipuolisista aiheista. Maskulaisista 4.-luokkalaisista muodostuva kymmenjäseninen lapsiparlamentti on kokoontunut lukuvuoden 2025–26 aikana jo kolmesti keskustelemaan ajankohtaisista asioista, ja muotoilemaan kiperiä kysymyksiä valtuutetuille.

Kuluttaja-asiamies vie Finnairin pitkittyneet rahanpalautusajat markkinaoikeuteen – lahjakorttikäytäntöjen korjaamisesta sopu

Kuluttaja-asiamies vaatii markkinaoikeutta kieltämään Finnair Oyj:n menettelyn, jossa perutuista lennoista ei palauteta rahoja matkustajille EU-asetuksen vaatiman seitsemän päivän kuluessa. Kuluttaja-asiamiehen vaatimuksesta Finnair suostui muuttamaan lainvastaisen lahjakorttikäytäntönsä.

Martin Taidepäivä -tapahtumat starttaavat

Ilana Gothóni.

Martinseurakunnassa alkavat kaikille avoimet Martin Taidepäivä -tapahtumat. Ensimmäinen pidetään huhtikuussa. Tapahtuma tuo taiteen, musiikin ja yhdessäolon kaikkien ulottuville. Taidetoiminnan ”kotipesä” on Hirvensalon seurakuntakeskus.

LiikU talvella -kampanjassa liikuttiin 416 823 kilometriä

LiikUn ja 42 kunnan yhteisessä LiikU talvella -kampanjassa liikuttiin 10.1.–31.3. yhteensä 416 823 kilometriä. Kokonaiskilometrimäärä jäi vähän edellisvuotta pienemmäksi, mihin vaikuttivat erityisesti talven poikkeukselliset sääolosuhteet. Alkuvuotta leimasivat pitkät pakkasjaksot sekä vähäluminen talvi, mikä rajoitti erityisesti perinteisten talvilajien harrastamista.

Komeetta C/2025 R3 (PANSTARRS) kirkastuu aamutaivaalla

C/2025 R3 (PANSTARRS) kuvattuna Tervakoskella 8. huhtikuuta. Kuvaa on valotettu 17 sekuntia.

Komeetta C/2025 R3 (PANSTARRS) on jo nyt havaittavissa kiikareilla ja valokuvaamalla, mutta lähipäivinä sen odotetaan kirkastuvan himmeästi paljain silmin nähtäväksi. Komeetta lienee parhaimmillaan 10.–20.4., minkä jälkeen se katoaa Auringon kirkkauteen. Pyrstötähtien kirkkauden ennustaminen on kuitenkin aina epävarmaa.

Lounais-Suomen poliisilaitos selvitti laajan petosvyyhdin – pääepäilty oli vangittuna syksyn ja talven

Poliisi epäilee, että vuosina 2024–25 toteutetussa petosrikosten sarjassa tekijät saivat erehdytettyä uhreiksi joutuneilta yhtiöiltä varoja, irtainta omaisuutta sekä erilaisia palveluja yhteensä yli 700 000 euron arvosta. Epäiltyjä on yhteensä yhdeksän.

Turku korjaa metsätuhoja Paimalassa, myrskytuhoja kuuden hehtaarin alueella

Turun kaupungin omistamassa metsässä Paimalassa joudutaan tekemään metsätöitä metsätuhojen torjumiseksi. Talven aikana alueella kaatui runsaasti puita. Puiden korjuu on välttämätöntä tuholaisten leviämisen estämiseksi.

Kaukolämpötyö jatkuu Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä – ajokaistoja pois käytöstä

Kaukolämpötyö jatkuu Linnankadun ja Aurakadun risteyksessä 24. huhtikuuta asti. Risteysalueella on ajokaistoja pois käytöstä. Linnankadulla sataman suunnasta ajettaessa kääntyminen Auransillan suuntaan on estetty. Aurakadulla Auransillan suunnasta ajettaessa on vain yksi ajokaista käytössä. Paikalla on liikenneopasteet. Työkoneita liikkuu liikenteen seassa.

Yleistuki työttömille käyttöön toukokuun alussa

Toukokuun alussa otetaan käyttöön uusi yleistuki työttömille. Yleistukea voivat saada työttömät, joilla ei ole oikeutta ansiopäivärahaan tai joiden ansiopäivärahakausi on päättynyt. Kela siirtää nykyiset työmarkkinatuen ja peruspäivärahan saajat yleistuen piiriin 1. toukokuuta alkaen.

Arkkipiispan kunniamerkit Heikki Huttuselle ja Pekka Simojoelle

Pekka Simojoki ja Heikki Huttunen.

Arkkipiispa Tapio Luoma jakoi Pyhän Henrikin ristin ja Mikael Agricolan ristin Turussa 8. huhtikuuta. Tänä vuonna arkkipiispa myönsi Pyhän Henrikin ristin rovasti, isä Heikki Huttuselle . Huttunen on monin tavoin edistänyt ekumeenista yhteistyötä oman kirkkomme ja Suomen ortodoksisen kirkon välillä. Hän on suomalaisen ekumenian pitkän linjan vaikuttaja sekä kotimaassa että kansainvälisesti.

Noin joka kymmenes suomalainen kantaa perinnöllistä sydän- ja verisuonitautien riskitekijää

Lähes 5 500 suomalaiselta aikuiselta kerättyyn väestöaineistoon perustuvan tutkimuksen perusteella noin 11 prosenttia miehistä ja kymmenen prosenttia naisista kantaa perinnöllisesti kohonnutta lipoproteiini(a) eli Lp(a) -pitoisuutta.

Varha hakee väistötiloja osalle Raision sairaalan toiminnoista

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen (Varha) ja Tyksin käytössä olevan Raision sairaalan tiloissa on todettu korjaustarpeita. Kosteus- ja sisäilmateknisten kuntotutkimusten perusteella osalle rakennusta haetaan korvaavia tiloja vuoden 2027 aikana.

Lanttu valittu vuoden maatiaiskasviksi

Lanttu on tunnettu myös näillä nimillä: räätikkä, sinikka ja juuriska.

Lanttu ( Brassica napus subsp. napobrassica ) on etupäässä Pohjoismaissa tunnettu ja viljelty juurikasvi. Lanttu kuuluu kaalien tavoin ristikukkaisiin. Se on kaksivuotinen kasvi, joka ensimmäisenä kasvuvuonna muodostaa suurikokoisen mukulan. Vuonna 2024 Suomessa saatiin lanttusatoa 11 546 miljoonaa kiloa. Suomalainen syö lanttua vain kilon vuodessa ja se pääosin joulun aikaan.

Poliisi: Kaarinalaisessa alikulkutunnelissa tapahtuneessa onnettomuudessa ei epäillä rikosta

Lounais-Suomen poliisi ei epäile rikosta Kaarinassa 27. helmikuuta tapahtuneessa onnettomuudessa, jossa lapsi joutui veden varaan alikulkutunnelissa. Poliisin mukaan asiassa ei ollut kyse kadun kunnossapidon laiminlyönnistä. Päätös perustuu Kaarinan kaupungin antamaan selvitykseen.

Näköislehti

Urheilu

Puukkokatsomo: Imppari jää muistoihin

Marko Kiprusoff.

Yksi aikakausi turkulaista jääurheiluhistoriaa tuli päätökseensä pääsiäisen alla, kun Impivaaran jäähallin ovet sulkeutuivat viimeistä kertaa ja lopullisesti. Sisäilmaongelmista kärsineen ”Impparin” painoarvo turkulaisen jääkiekkoilun kehittäjänä on valtava.

Turun Voimamiesten nuorille painijoille alkuvuonna kuusi SM-mitalia ja kolme edustuspaikkaa PM-kisoihin

Roope Rusi.

Turun Voimamiesten nuoret urheilijat ovat saavuttaneet alkuvuoden aikana neljän ikäluokan Suomen mestaruuskisoissa kuusi mitalia. Kevät huipentuu tulevana viikonloppuna, kun kolme SM-mitalisteista suuntaan Suomen maajoukkueen mukana Pohjoismaiden mestaruuskisoihin (PM-kisat Nykøbing Falster, Tanska, kreikkalais-roomalainen paini, alle 17-vuotiaat ja alle 20-vuotiaat, naispaini alle 17-vuotiaat).

Turun Pallokerhon värit ensi kaudella futsalin kahdella korkeimmalla sarjatasolla

TPK2 varmisti sarjanousunsa Hämeenlinnassa maanantaina.

Turun Pallokerhon kakkosjoukkue, TPK2, varmisti maanantaina 6. huhtikuuta Nokialla sarjanousun miesten toiseksi korkeimmalle sarjatasolle Futsal-Ykköseen. Seuran edustusjoukkue on jo pelannut viisi kautta putkeen korkeimmalla sarjatasolla Futsal-Liigassa.

SBS Wirmo voiton päässä liiganoususta

SBS Wirmo hävisi Superfinaalissa SPV:lle mutta on nyt yhden voiton päässä noususta naisten F-liigaan.

SBS Wirmo löi naisten salibandyn F-liigan karsinnassa kotonaan PSS:n 5–1 ja on enää voiton päässä ensi kauden liigasta johtaessaan ottelusarjaa 2–0.

Otteluanalyysi: Inter pysähtyi VPS:n lihamuuriin

Juuso Hämäläinen oli Interin parhaimmistoa.

Mestarisuosikiksi nostettu Inter aloitti Veikkausliigan Kupittaalla tahmeasti. Vaasan Palloseura pysäytti Interin maalittomaan tasapeliin. Tulos oli pettymys kotiyleisölle. Maalitilanteilla ei mässäilty.

Turun Moottorikerhon perustamisesta sata vuotta

Turun Moottorikerhon Jaakko Lehmuskoski (2) vauhdissa motocrossin SM-osakilpailussa Turun Artukaisissa vuonna 1964.

Turun Moottorikerhon perustamisesta on kulunut sata vuotta. Suomen vanhimpiin moottoriurheiluseuroihin lukeutuvan Turun Moottorikerhon toiminta peilaa koko maamme moottoripyöräurheilun kehitystä.