Kirkkoon kuuluu Turussa ja Kaarinassa 56,2 prosenttia asukkaista

Mikaelinseurakunta kasvoi viime vuonna 363 jäsenellä, joista kirkkoon liittyneitä oli 201. Mikaelinseurakunta kasvoi viime vuonna 363 jäsenellä, joista kirkkoon liittyneitä oli 201. Kuva: Riitta Salmi

Evankelis-luterilaisten seurakuntien jäsenmäärä Turussa ja Kaarinassa oli vasta vahvistettujen tilastojen mukaan 136 444 vuoden lopussa. Ennakkoväkilukujen mukaan kirkkoon kuuluu reilusti yli puolet turkulaisista ja kaarinalaisista eli 56,2 prosenttia (31.12.2023 58 %).

Jäsenmäärä pieneni edellisvuodesta 1 032 hengellä. Kirkkoon liittyvien määrä on ollut hienoisessa kasvussa ja kirkosta eronneiden määrä loivassa laskussa parin vuoden ajan. Myös muuttoliike tasaa jäsenten vähenemistä.

Kirkkoon liittyi viime vuonna 1 127 jäsentä (2023: 982 ja 2022: 974) ja jäsenyydestä luopui 2 559 henkilöä (2023: 2 785 ja 2022: 3 197). Kristillisen kasteen sai 1 105 lasta, nuorta ja aikuista ja hautaan siunattiin 1 727 seurakuntalaista.

Jäsenmäärältään suurimmat seurakunnat Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymän kymmenestä seurakunnasta ovat Maarian seurakunta 24 345 jäsenellä, jäsenmääräänsä muun muassa alueelle muuttaneiden myötä kasvattanut Turun Mikaelinseurakunta 21 197 jäsenellä ja Turun Martinseurakunta 17 776 jäsenellä.

Mikaelinseurakunta kasvoi viime vuonna 363 jäsenellä, joista kirkkoon liittyneitä oli 201.

– Ennätysmäärä liittyneitä, toteaa Mikaelin kirkkoherra Jouni Lehikoinen tiedotteessa.

– Liittyneiden määrä ehkä kuvaa ajan hengellistä etsintää. Myös Mikaelin positiivinen työote tuo meille lisää jäseniä. Uudet alueet Linnafältti, Herttuankulma ja Kirstinpuisto tuovat muuttajia. Haasteeksi nouseekin näiden uusien pääosin 20–30-vuotiaiden seurakuntalaisten kohtaaminen – viime kutsutilaisuuteen TPS:n kiekkomatsiin heitä tuli jopa 400, kertoo Lehikoinen.

Lähes viidennes kaikkien seurakuntien jäsenistä Turussa ja Kaarinassa on 20–29-vuotiaita, joka on jäsenistön suurin ikäryhmä. Lähes joka kolmas jäsen on 20–39-vuotias, joka on suurin liittyjien ikäryhmä.

Myös Åbo svenska församling kasvatti hitusen jäsenmääräänsä, joka nyt on 9 306. Åbo svenska församlingiin kuuluu jäseniä koko Turun ja Kaarinan alueelta ja sen jäsenistä 11 prosenttia ilmoittaa äidinkielekseen suomen.

– Tavallisimmin suomenkielinen kuuluu Åbo svenska församlingiin siitä syystä, että perhe on kaksikielinen ja haluaa kuulua samaan seurakuntaan. Toinen syy on se, että Åbo svenska församling koetaan henkiseksi kodiksi tai että sen koetaan edustavan samoja arvoja kuin jäsen itse, taustoittaa kirkkoherra Mia Bäck.

Turun ja Kaarinan seurakuntien jäsenistä kaikkiaan 1109 eli noin joka sadas puhuu muuta kieltä kuin suomea tai ruotsia, kun Tilastokeskuksen mukaan alueen kaikista asukkaista lähes joka seitsemäs on muunkielinen.

Koko Suomessa evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuului vuoden lopussa 62,2 prosenttia väestöstä eli 3,5 miljoonaa suomalaista (3 506 207).

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä koostuu kymmenestä seurakunnasta ja kuudesta seurakuntayhtymän yksiköistä. Seurakuntayhtymässä ja siihen kuuluvissa seurakunnissa työskentelee noin 470 työntekijää.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Eurojackpotin päävoitto nousi 86 miljoonaan euroon, Suomeen 144 000 euron voitto

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 37/2025 täysosumia. Ensi viikon tiistaina potissa on noin 86 miljoonaa euroa.

Nyt järki käteen

Havainnekuva superbussista.

Kuuma peruna pyörii kaupunkilaisten mielissä edelleen, raitiotie vai superbussi? Nyt kaupungin päättäjät ovat tulleet ainakin osittain järkiinsä ja päättäneet tilata selvityksen superbusseista. Edellinen selvitys olikin jo vanhentunut ja yli kymmenen vuoden takaa. Tämä vanhentunut selvitys osoitti muuten superbussin tulevan 40 prosenttia halvemmaksi. Tämä selvitystyö maksaa kaupungille muutaman kymmenentuhatta euroa. Se on pieni hinta siihen nähden mitä on jo laitettu raitiotien suunnitteluun.

Naapurisopu sijaa antaa

Turkuun on viime vuosina syntynyt uusia asuinalueita enemmän kuin vuosikymmeniin. Asuntojen markkinoinnissa on korostettu taloryppäiden yhteisöllisyyttä. Turun Sanomissa julkaistiin kesällä artikkeli, jossa toimittaja lähti tätä yhteisöllisyyttä etsimään, havaiten sen lähinnä loistavan poissaolollaan.

Selvitys: Lasten silmäterveys huolettaa kouluterveydenhoitajia – yli kolmannes toivoo näöntarkastuksiin hammastarkastuksista tuttua mallia

Selvityksen mukaan 37 prosenttia kouluterveydenhoitajista kannattaa mallia, jossa lasten näkö tarkastettaisiin kouluissa säännöllisesti – optikolla tai silmälääkärillä – vastaavasti kuin suunterveyden osalta. Tarve on ilmeinen: joka toinen kouluterveydenhoitaja on huolissaan lasten näkökyvystä ja silmäterveydestä.

Lähimaksujen kokonaisarvo sirulla tehtyjä korttimaksuja suurempi huhti–kesäkuussa

Suomalaisilla maksukorteilla tehtiin vuoden toisella neljänneksellä 652 miljoonaa korttimaksua, mikä oli 21 miljoona eli kolme prosenttia enemmän kuin vuosi sitten vastaavana aikana. Lähimaksujen kokonaisarvo kasvoi edellisvuodesta 23 prosenttia.

Virta: Hallituksen julkinen riitely käy kestämättömäksi, kun se leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin

Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta seuraa järkyttyneenä hallituksessa vallitsevaa kaaosta. Hänen mielestään on huolestuttavaa, että sisäpoliittinen riitely leviää ulko- ja turvallisuuspolitiikan tulkintoihin.

Rakentamisen kehitys odotettua heikompaa – asuinrakentamisen toipuminen takkuaa

Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin.

Rakentamisen kasvu jää vaisuksi tänä vuonna. Asuinrakentaminen matelee edelleen pohjalukemissa ja toipuminen tapahtuu odotettua hitaammin. Kiinteistösijoitusmarkkina on selvässä kasvussa ja kuluvan vuoden ennustetta on nostettu merkittävästi. Yhdysvaltojen ja EU:n välisellä tullisopimuksella olisi merkittäviä vaikutuksia Suomen talouteen ja kiinteistö- ja rakentamisalaan.

Sun Mahis! -tapahtuma tarjoaa suoran reitin työnantajien ja kouluttajien luo

Varsinais-Suomessa työttömyys kasvaa kaikissa ikäryhmissä, mutta erityisesti nuorten tilanne huolestuttaa. Heinäkuun lopussa Varsinais-Suomessa oli yhteensä 6 900 alle 30-vuotiasta työtöntä, joista alle 25-vuotiaita oli 3 700. Alle 25-vuotiaiden työttömien lukumäärä on kasvanut vuodessa yli 16 prosenttia. Heikossa työmarkkinatilanteessa ammattiin valmistuneidenkaan nuorten työura ei pääse kunnolla alkamaan ja riski pitkittyneeseen työttömyyteen kasvaa.

Rautalankaa risteilyn täydeltä

Dangers.

Twist & Twang Rautalankaristeily 13 risteillään Viking Gracella Turun ja Tukholman välillä 6.–7. syyskuuta. Risteilijät saavat nautittavakseen kattauksen kitarointia.

Turun raitiotie mukana Turun päivässä

Turun raitiotietä esitellään Turun päivänä 21. syyskuuta kello 10–16 Yliopistonkadun kävelykadulla Hansakorttelin sisäänkäynnin läheisyydessä. Paikalla on Turun Raitiotieallianssin asiantuntijoita, jotka kertovat raitiotien reitistä, suunnittelusta ja raitiovaunuista sekä vastaavat kysymyksiin. Tarjolla on kahvia, ilmapalloja ja teemaan sopivia siirtotatuointeja.

Paimio 700 -juhlavuoden tapahtumatarjonta jatkuu syyskuussa

Paimio 700-juhlavuosi tarjoaa alkusyksystä ohjelmaa näyttelyistä ja näytelmistä konsertteihin ja opastuskierroksiin. Alkukuusta on tarjolla Paimio-Seuran järjestämä bussiretki lauantaina 6. syyskuuta merkittäville paimiolaisille näköalapaikoille. Arkkitehtuuriin liittyvä tapahtuma on luvassa parantolassa lauantaina 6. syyskuuta, jolloin uudella opastuskierroksella tutustutaan Paimion parantolan tiloihin ja suunnitteluratkaisuihin Aino Aallon näkökulmasta. Tapahtuma on jo etukäteen loppuunvarattu.

Vaarattomalta näyttävä lätäkkö voi aiheuttaa autolle tuhansien eurojen vahingon

Pohjola Vakuutukselle tulee vuosittain kymmeniä ilmoituksia rankkasateen tai tulvaveden aiheuttamista vahingoista ajoneuvoille. Laajakaan kaskovakuutus ei korvaa veden aiheuttamaa vahinkoa, kun ajoneuvolla ajetaan veden peittämällä tiellä tai alueella.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Nero ja Trinitas yhdistyvät – kotimainen lääkärikeskus kasvaa valtakunnalliseksi

Trinitas Lääkäripalvelut Oy on hankkinut enemmistöosuuden vaasalaisesta Lääkärikeskus Nero Oy:stä. Yhdistyminen vahvistaa kotimaisten terveys- ja työterveyspalveluiden tarjonnan asemaa, kasvattaa resursseja ja tuo asiakkaille entistä kattavammat ratkaisut – paikallisesti ja valtakunnallisesti.

Skanska rakentaa Turun sataman uuden matkustajaterminaalin S1-laiturin matkustajakäytävät ja maihinnoususillat

Matkustajakäytävä S1 toimii tulevaisuudessa laivamatkustajien sisäpuolisena kulkuyhteytenä Skanskan parhaillaan rakentamasta terminaalirakennuksesta uudelle S1-pistolaiturille.

Skanska ja Turun Satama ovat allekirjoittaneet sopimuksen Turun sataman S1-laiturin matkustajakäytävien sekä maihinnoususiltojen rakentamisesta. Asennustyöt Turun satamassa alkavat ensi toukokuussa ja valmistuvat vuoden loppuun mennessä.

Bergqvist: Otammeko naisiin kohdistuvan väkivallan vakavasti?

Kansanedustaja, RKP:n varapuheenjohtaja Sandra Bergqvist on syvästi huolestunut naisiin kohdistuvan väkivallan lisääntymisestä. Viimeisin tapaus, jossa 31-vuotias raskaana ollut nainen kuoli Espoossa parisuhdeväkivallan seurauksena, on hänen mukaansa karu muistutus siitä, että koti – jonka pitäisi olla turvallinen paikka – on usein naiselle Suomen vaarallisin paikka. Joka vuosi noin 15 naista kuolee Suomessa parisuhdeväkivallan seurauksena.

Köydenpunojankadun remontti valmistumassa – kiertotie poistuu käytöstä maanantaina

Köydenpunojankadulla viime vuodesta saakka käynnissä ollut katuremontti on valmistumassa. Lähes vuoden käytössä ollut kiertotie poistuu ja liikenne palaa koko matkalta Köydenpunojankadulle maanantaina 8. syyskuuta.

Tekoäly kykenee arvioimaan sosiaalisia tilanteita ihmisen tavoin

Tekoäly pystyy havaitsemaan ja tulkitsemaan ihmisten välisiä sosiaalisia piirteitä kuvista ja videoista lähes yhtä luotettavasti kuin ihmiset, osoittaa Turun yliopiston uusi tutkimus.

Urheilu

Otteluanalyysi: Onni Helén ja Elmer Vauhkonen sulattivat EIF:n puolustuksen

Onni Helén iski kaksi maalia.

TPS pudotti EIF:n kyydistä toisen puoliajan alussa ja eteni 4–0-voittoon jalkapalloilun Ykkösliigan ottelussa Kupittaalla. TPS vankisti asemaansa sarjan kärjessä. FC Lahti, joka on pelannut ottelun vähemmän, vaanii kuitenkin kolmen pisteen päässä.

Jussi Niska jatkaa Interin väreissä

Jussi Niska.

FC Inter on käyttänyt Jussi Niskan viime kaudella solmitussa jatkosopimuksessa olleen optiovuoden, jonka myötä Niska nähdään turkulaisten riveissä myös kaudella 2026.

Otteluanalyysi: Pikkuhuuhkajat aloitti karsinnat vakuuttavasti

Mika Lehkosuon valmentamat pikkuhuuhkajat aloittivat EM-paikan metsästyksen odotetulla voitolla.

Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkue aloitti EM-karsinnat odotetulla voitolla San Marinosta, kun karsinnat Kupittaalla torstaina alkoivat. Pikkuhuuhkajilla oli ennen karsintojen alkua vain kolme harjoitusta alla, mutta se ei ottelussa pahemmin näkynyt. Toki San Marino ei myöskään ollut merkittävä mittari joukkueen todellisesta iskukyvystä. Isompia haasteita Mika Lehkosuon valmennettaville on luvassa myöhemmin syksyn aikana, muun muassa marraskuussa, kun Suomi saa Kupittaalla Romanian vieraakseen.

Interin Eero Vuorjoki pikkuhuuhkajiin

Eero Vuorjoki.

Interin maalivahti Eero Vuorjoki on nimetty Suomen alle 21-vuotiaiden jalkapallomaajoukkueen kokoonpanoon. Pikkuhuuhkajat aloittaa matkansa kohti kesän 2027 EM-kisoja syyskuussa. Suomi kohtaa 4. syyskuuta Kupittaalla San Marinon kello 17 alkavassa ottelussa. 9. syyskuuta on edessä vierasottelu Kyprosta vastaan.

Puukkokatsomo: Urheilijat myrskyn silmässä

Makwan Amirkhani.

Suomalaisella urheilulla ei ole viime aikoina mennyt hyvin, ainakin jos kysytään salibandyväeltä tai kamppailu-urheilijoilta. Sekä salibandyssa että vapaaottelussa velloo kohu, jota ilmankin lajit pärjäisivät.

TPS tavoittelee miljoonan euron tappiota

HC TPS Oy:n tilikauden tulos saa omistajien luvalla painui miljoona euroa pakkaselle.

HC TPS Turku Oy tavoittelee tilikaudella 2025–26 noin yhden miljoonan euron tappiota. Tavoitteeseen vaikuttavat merkittävällä tavalla niin jo tehdyt henkilövaihdokset kuin urheilun pääomistajilta saama urheiluun kohdistettu tuki.