Kohtuuhintaisen asumisen tyytyväisyyttä tutkittu
Kohtuuhintaisten vuokra- ja asumisoikeusasunnoissa elävien vuokrat ovat kasvaneet viitisen prosenttia, mutta nousussa on myös asukastyytyväisyys. Tämä selviää alan järjestön KOVA ry:n jäsenyhdistysten asukkaiden vastauksista, joita tuli yli 26 000 kappaletta.
– On ilahduttavaa havaita, että kohtuuhintaisissa asunnoissa asuvien asumistyytyväisyys on kasvanut. Hyvien naapurisuhteiden ohella aktiivisella asukastoiminnalla koetaan olevan positiivinen vaikutus asumistyytyväisyyteen. Lisäksi on mielenkiintoista, että asukastoimintaan itse osallistuneet asukkaat raportoivat olevansa selvästi tyytyväisempiä sekä naapurisuhteisiinsa että asukastoimintaan, kuvailee KOVA:n ekonomisti Eetu Kauria.
Kohtuuhintaisissa vuokra-asunnoissa asuvista kotitalouksista yli kolmasosa saa asumistukea ja kymmenesosa toimeentulotukea. Asumistukea saavien osuus on laskenut yhdeksän prosenttiyksikköä kolmen vuoden takaisesta, jolloin kysely edellisen kerran järjestettiin.
Kysely toteutettiin yhteistyössä Asumisen rahoitus- ja kiinteistökeskus Aran kanssa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)