Työpajoissa ideoidaan uusia kiertotalousratkaisuja elämysteollisuuden käyttöön

CCC-projektikoordinaattori Emil Kusnetsoff (vas.) Turun kaupungilta, Valonian toimialapäällikkö Riikka Leskinen, Humakin luova asiantuntija Oona Tikkaoja, tekninen tuottaja Kristian Uusitalo Linnateatterista, projektiasiantuntija Eveliina Inkinen Humakista sekä Ruissalon Telakan Eero Lehtinen. 
CCC-projektikoordinaattori Emil Kusnetsoff (vas.) Turun kaupungilta, Valonian toimialapäällikkö Riikka Leskinen, Humakin luova asiantuntija Oona Tikkaoja, tekninen tuottaja Kristian Uusitalo Linnateatterista, projektiasiantuntija Eveliina Inkinen Humakista sekä Ruissalon Telakan Eero Lehtinen. Kuva: Emma-Karoliina Reponen

Luovan alan toimijat ja kiertotalousosaajat kokoontuvat tammi–huhtikuussa Taiteen talolle ideoimaan kiertotalousratkaisuja elämysteollisuuden käyttöön. Monialaisissa tiimeissä toivotaan

syntyvän uudenlaisia ratkaisuja.

Turun elämysteollisuuden kärkitoimijat lähtevät mukaan kiertotalousteemaiseen ideahautomoon pohtimaan, miten kiertotalous saataisiin entistä vahvemmin mukaan alan tapahtumiin ja toimintaan. Hautomoon osallistuvat taiteilijat tuovat mukaan luovaa ajattelua ja tapoja nähdä asiat toisin.

Taiteen talo muuntuu kevään ajaksi kiertotalouden ideahautomoksi. Linnateatteri, Turun musiikkijuhlat ja Ruissalon Telakka osallistuvat 28. tammikuuta starttaavaan työpajasarjaan, jossa ideoidaan uusia kiertotalousratkaisuja elämysteollisuuden käyttöön.

– Tämänhetkinen tilanne ylikulutuksen osalta on täysin kestämätön. Kaikki mahdollisuudet vaikuttaa ovat tervetulleita. Teemme jo paljon esimerkiksi lavasteiden kierrättämiseksi ja koetamme jatkuvasti kehittää toimintaamme vihreämpään suuntaan. Näemme mahdollisuuden tässä hautomossa päästä kiinni sellaiseen verkostoitumiseen, jossa löydämme lisää keinoja tähän, toteaa tekninen tuottaja Kristian Uusitalo Linnateatterilta tiedotteessa.

Alfons Håkans -konserni toteuttaa kiertotaloutta konsernitasolla Veritas-stadionilla sekä Ruissalon Telakan ravintolatoiminnoissa ja klassikkovenelaivueessa.

– Kiertotalous on ajan henki, ja mielestäni kaikkien – alasta riippumatta – pitää aktiivisesti hakea uusia toimintatapoja, jotta saisimme maapalloa kuormittavat huolestuttavat ilmiöt kuriin. Odotamme hautomolta uusia ideoita ja ajatuksia, yhteistyössä monien jo ennestään tuttujenkin toimijoiden sekä uusien tuttavuuksien kanssa, toteaa Eero Lehtinen Ruissalon Telakalta.

Turun musiikkijuhlilla kiertotalous on aktiivisen kehittämisen kohteena.

– Olemme etsineet tapoja kehittää toimintaamme kestävämpään suuntaan, ja kiertotalous on ollut yksi tapa muiden muassa Ekokompassi- ja STF-Finland-sertifikaattien avulla. Toivomme, että saamme eri toimialojen ammattilaisten kanssa työstettyä yhdessä keinoja kestävämpään tapahtuma- ja kulttuurituotantoon. Uskon, että ulkopuolisten katseiden avulla löydämme entistä parempia keinoja kestävään toimintaan, kertoo

viestintä- ja tuotantokoordinaattori Mike Valtonen Turun musiikkijuhlilta.

Taiteilijat tuovat yhteiseen tekemiseen oman luovuutensa ja kykynsä nähdä asiat toisin. Tämän toivotaan vievän tiimejä kohti uusia ratkaisuja, toimintamalleja ja ympäristöjä, joissa kiertotaloutta voidaan hyödyntää.

– Taiteilijan näkökulmasta hautomossa motivoi mahdollisuus monialaiseen työskentelyyn ongelmanratkaisun parissa. Odotan yhteistyötä muiden osallistujien kanssa, uudenlaisia työskentelyn tapoja sekä oman ammattitaitomme ja ajattelumme tuomista yhteiseen pöytään tärkeän asian hyväksi, mainitsee kuvanveistäjä sekä taideaineiden opettaja ja ohjaaja Kaisa Nurminen.

Kiertotalousosaajat tuovat mukaan oman asiantuntijuutensa ja alan uusimman tiedon. Monialaiset tiimit yhdistävät eri alojen parhaan osaamisen, kokemuksen ja luovuuden. Tiimit kokoontuvat hautomotyöpajoihin kevään aikana viisi kertaa.

– Prosessin toivotaan synnyttävän tapahtumiin uusia kiertotalousratkaisuja, joita voidaan toivottavasti soveltaa laajasti koko toimialalla. Olemme saaneet hienon porukan yhteiselle matkalle ja samalla olemme todella kiitollisia siitä, että ihmiset panostavat aikaansa tärkeälle asialle, toteaa ideahautomon toteutuksesta vastaavan Humakin projektipäällikkö Markus Suomi.

– Hautomotiimit pääsevät testaamaan ideoitaan yleisön pariin Halisissa ja Runosmäessä touko–kesäkuussa pidettävissä kiertotaloustapahtumissa, kertoo tapahtumista vastaavan Valonian toimialapäällikkö Riikka Leskinen.

Ideahautomon tarjoaa Creative Circular Cities -hanke, jossa Turusta ovat mukana Turun kaupunki, Humak ja Valonia. Hautomon tuotoksia ja muita hankkeessa syntyviä hyviä käytäntöjä jaetaan hankkeen toimesta kansallisesti sekä Itämeren maiden alueella. Hanke tukee halukkaita tiimejä kiertotalousideoiden kaupallistamisessa myös hautomon päättymisen jälkeen.

Creative Circular Cities on EU:n Interreg Baltic Sea Region -ohjelman 2021–27 osarahoittama hanke.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Silmänliikkeiden muutosten mittaaminen voi auttaa tunnistamaan alkavan muistisairauden

Silmänliikkeiden mittaaminen voisi auttaa tunnistamaan Alzheimerin taudin aikaisemmin, osoittaa lääketieteen lisensiaatti Sanna Hannosen väitöstutkimus. Hannonen väittelee Itä-Suomen yliopistossa 28. elokuuta.

Näyttelyn teokset syntyivät käsityöaktivismipajoissa

Hanna Väätäisen taidenäyttely Tanssimme kuuluu kauas on esillä Linnasmäen galleriassa 24.8.–29.10. Näyttelyn avajaiset ovat 24. elokuuta kello 16–18.

Varsinais-Suomi vaatii E18:ta ja Uudenkaupungin rataa valtion investointiohjelmaan

Varsinais-Suomen keskeiset vienti-, satama- ja lähijunayhteydet on tunnistettu valtion suunnitelmissa, mutta ne puuttuvat Väyläviraston tuoreesta investointiohjelmasta. Maakunnasta ohjelmaan mahtuu vain kourallinen pieniä tiehankkeita, vaikka alue vastaa 11 prosentista koko maan viennistä. Maakuntahallitus vaatii lausunnossaan rahoitusta kriittisille kohteille, kuten E18-tien jatkoparantamiselle, Uudenkaupungin radalle ja lähijunaliikenteen seisakkeille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.

Parannusta palvelutiskien ja allastilojen hygieniassa

Turun kaupungin ympäristöterveyden tämän kesän pintapuhtausprojekteissa selvitettiin myymälöiden palvelutiskien sekä yleisten allastilojen pintahygienian tasoa. Tulokset osoittavat, että palvelutiskien hygieniataso oli kokonaisuudessaan hyvä ja aiempia vuosia parempi. Allastiloissa pintapuhtaus on kohentunut vuosi vuodelta, mutta erityisesti suihkutilojen puhtaudessa on edelleen parannettavaa.

Pikkulotista kasvatettiin ihanteellisia ja uhrautuvia isänmaan palvelijoita, jotka halusivat antaa panoksensa maanpuolustukselle

Heli Teittisen Suomen historian väitöskirja tarkastetaan Turun yliopistolla perjantaina 28. elokuuta.

Lotta Svärdin tyttötyö alkoi sisäpoliittisesti levottomaan aikaan 1930-luvun alussa. Pikkulotat olivat 8–16-vuotiaita tyttöjä, ja he siirtyivät 17-vuotiaina aikuisiin lottiin.

43 työtöntä töihin seurakuntayhtymälle Täsmänä-hankkeen kautta

Turun ja Kaarinan seurakuntayhtymä on tarjonnut työ- tai työkokeilupaikan 43 pitkäaikaistyöttömälle Täsmänä – tukea työpoluille -hankkeen kautta viimeisen vuoden aikana. Työ- ja työkokeilupaikkoja on löytynyt erityisesti Varikko-kohtaamispaikoista mutta myös mm. keskuskeittiöltä, hautausmailta, hallinnosta, vaateapu Karderoopista sekä lapsi- ja perhetyöstä.

Maskun kunta juhlistaa Yhdenvertaisuusviikkoa sateenkaariliputuksella

Sateenkaariliput liehuvat Maskun kunnantalolla neljättä kertaa.

Maskun kunta on nostanut sateenkaariliput kunnantalon salkoihin Yhdenvertaisuusviikon ajaksi. Liputuksella kunta haluaa ilmaista sitoutumisensa yhdenvertaisuuteen, osallisuuteen ja kaikkien ihmisten tasapuoliseen kohteluun.

Ilmastonmuutos koettelee hengitystä – helle ja maastopalot pahentavat astmaa

Helleaallot ja laajat maastopalot Euroopassa muistuttavat, että ilmastonmuutos on myös terveyskysymys. Ilmastonmuutos lisää astman riskiä ja kuormittaa erityisesti hengityselinsairauksia sairastavia, painottaa Allergia-, iho- ja astmaliitto.

TFO:n maksuton kävelykonsertti vie Konserttitalolta Fuugan kulmille

TFO jättää Konserttitalon.

Turun filharmoninen orkesteri kutsuu kaupunkilaiset mukaan maksuttomaan kävelykonserttitapahtumaan keskiviikkona 26. elokuuta kello 16.30–20. Usean konsertin Soittaen Fuugaan! -kokonaisuus johdattelee yleisön kohti musiikkitalo Fuugaa.

Uudet kartat auttavat varautumaan ilmastoriskeihin Varsinais-Suomessa

Lounaistiedon karttapalveluun kootut aineistot tukevat kuntien ja yritysten työtä, kun tulviin, kuumuuteen, maaperään ja pohjavesiin liittyviä riskejä huomioidaan suunnittelussa, rakentamisessa ja varautumisessa.

Kaupunkien valkoposkihanhilla poikasia vähemmän kuin viime vuonna

Valkoposkihanhia Vuosaaressa.

Kaupungeissa pesivien valkoposkihanhien määrä pysyi vakaana, mutta poikasia havaittiin vähemmän kuin viime vuonna.

Paraisten keskustassa käynnistyy useita rakennushankkeita

Paraisten keskustassa käynnistyy useita rakennushankkeita. Investoinnit ovat osa keskustan kehittämistä ja tukevat kaupungin tavoitteita kasvaa, vahvistaa vetovoimaansa sekä luoda edellytyksiä elinvoimaiselle keskustalle.

Turku Energia muuttaa kaukolämmön hinnoittelua

EnergiaOnline-palvelusta voi seurata omia kaukolämmön kulutustietoja.

Turku Energia uudistaa kaukolämmön hinnoitteluaan 1. joulukuuta alkaen. Uudistuksen tavoitteena on lisätä hinnoittelun läpinäkyvyyttä ja varmistaa, että kaukolämmön perusmaksu vastaa asiakkaan todellista tehontarvetta. Muutos koskee kaikkia Turku Energian kaukolämpöasiakkaita. Asiakkaita tiedotetaan uudistuksesta erillisellä kirjeellä elo-syyskuun vaihteessa. Kaukolämmön kokonaishinta säilyy asiakkailla pääasiassa ennallaan. Muutos ei edellytä toimenpiteitä Turku Energian asiakkailta.

Kerrostalon ulko-oven edustalla tulipalo Suikkilassa

Kerrostalon ulko-oven edustalla syttyi pieni tulipalo Toistalontiellä Suikkilassa sunnuntain ja maanantain välisenä yönä.

Kysely: EU-laajentuminen saa suomalaisilta varovaista tukea – suosikkeja uusiksi jäsenmaiksi Norja ja Islanti

Suomalaiset suhtautuvat varovaisen myönteisesti EU:n laajentumiseen. Sitran ja Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA:n yhteisen kyselyn mukaan tuki laajentumiselle on kuitenkin ehdollista: laajentumisen halutaan tapahtuvan unionin toimintakykyä vaarantamatta.

Linnateatteri tuo Turkuun kaksi täysin uutta Broadway-tuotantoa

Linnateatterin syksy tarjoaa kolme keskenään täysin erilaista teatterielämystä: parisuhdefarssin Avioliitto on ikuista , Broadwaylla menestyneen Gutenberg! Musikaali! -musikaalikomedian sekä toisen Broadway-musikaalin, klassikkohahmon uudelleen tulkitsevan Dracula – karmiva komedia -esityksen.

Nuoret eivät luota influensserien rahaoppeihin

Noin kolmannes 15–19-vuotiaista kokee, että some ohjailee heidän ostoksiaan. Tytöt ovat tälle alttiimpia kuin pojat. Tutkijat arvioivat sosiaalisen median vaikutuksen suuremmaksi kuin nuoret itse. Talousosaamisbarometri kertoo myös, että nuorten some kuhisee vaikuttajien tuottamia rahaneuvoja. Luottamus niihin on huomattavasti heikompaa kuin kotoa ja koulusta saatuihin oppeihin.

Näköislehti

Urheilu

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko säilyi hyvin kasassa

TPS Salibandyn viime kevät päättyi pudotuspelitappioon Classicille.

TPS Salibandyn miesten edustusjoukkueen runko on pysynyt hyvin kasassa. Viime kaudella nuori TPS-ryhmä sijoittui F-liigan runkosarjassa kuudenneksi ja eteni pudotuspeleihin. Pudotuspeleissä vastaan asettui Tampereen Classic, joka oli tällä kertaa turkulaisia vahvempi ja eteni jatkoon otteluvoitoin 4–0.

Palaako Olli Santalahti Ice Cage 8:ssa voittojen tielle?

Olli Santalahti.

Ice Cage 8 -kamppailu-urheilutapahtuma otellaan Turkuhallissa 19. syyskuuta. Kotihäkissä jälleen otteleva Olli Santalahti saa mielenkiintoisessa suomalaisten kohtaamisessa vastaansa Riku Urholinin . Porilainen on tunnettu erityisesti brasilialaisen jujutsun taitajana. Santalahden viiden ottelun voittoputki katkesi edellisessä ottelussa toukokuussa Andre Fialhoa vastaan. Myös Fialho ottelee syyskuussa Turussa.

Otteluanalyysi: Elmo Henriksson torjui vajaamiehiselle TPS:lle pisteen kuumassa derbyssä

Elmo Henrikssonin torjunnat toivat poisteen TPS:lle.

Sekä TPS että Inter olisi tarvinnut voiton jalkapalloilun Veikkausliigan kauden toisesta paikalliskamppailusta. TPS tarvitsee pisteitä, sillä se tavoittelee yhä paikkaa ylemmästä loppusarjasta eli Mestaruussarjasta. KuPS hävisi kotonaan yllättäen jumbo IFK Mariehamnille ja Inter olisi päässyt voitolla kuopiolaisten kantaan. Kumpikaan ei voittoa saanut, sillä ajoittain kuumaksi käynyt derby päättyi maalittomana 0–0.

Interin Euro-menestys vie huomiota sunnuntain derbystä

Kauden ensimmäinen paikallisottelu ratkesi Jasse Tuomisen maalilla. Tuominen on ollut hyvässä iskussa myös viime aikoina.

Inter on viime aikoina ansaitusti hallinnut turkulaisen jalkapallon ilmatilaa. Joukkueen eteneminen Konferenssiliigan karsinnoissa on ollut komea tarina, joka jatkuu tällä viikolla. Kiitos sen, Turussa on aluillaan huikea jalkapalloviikko.

Gambialaispuolustaja Abdoulie Tamba Ruotsista lainalle TPS:aan

Abdoulie Tamba.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkue vahvistaa puolustustaan. Abdoulie Tamba siirtyy turkulaisseuran riveihin loppukauden kattavalla lainasopimuksella IFK Norrköpingin joukkueesta. Tamba, 20, pystyy pelaamaan niin keskuspuolustajana kuin vasempana laitapuolustajanakin.

Puukkokatsomo: Katse Losiin olympia-altaaseen

Aliisa Soini.

Viime viikolla käytiin yleisurheilun EM-kisojen lisäksi myös toiset EM-kisat, kun uimarit ratkoivat paremmuuksia Pariisissa.