Palestiinalaisten koulutuksen ja opiskeluoikeuden puolesta marssitaan
Turun keskustassa marssitaan lauantaina 25. tammikuuta kello 14–16 palestiinalaisten koulutuksen ja opiskeluoikeuden puolesta. Mielenosoitus ilmoittaa vastustavansa ”Israelin sortotoimia” ja osoittavansa ”kunnioitusta palestiinalaisen väsymättömille ponnistuksille koulutuksen eteen”.
Tammikuun 24. päivänä vietetään YK:n kansainvälistä koulutuksen päivää, jolloin juhlistetaan koulutusta ihmisoikeutena sekä rauhan ja kehityksen kulmakivenä.
Mielenosoituksen järjestää Turku with Palestine, jonka mukaan Palestiinan koulutusjärjestelmän järjestelmällinen tuhoaminen on keskeinen osa Israelin toteuttamaa kansanmurhaa. Professori Karma Nabulsin vuonna 2009 käyttöön ottama termi opinmurha (eng. scholasticide) kuvaa Israelin pitkää historiaa palestiinalaisten tutkijoiden, opiskelijoiden ja oppilaitosten tuhoamisessa.
Israelin viimeisimmän Gazaan kohdistuvan hyökkäyksen aikana alueen yli 600 000 oppilasta eivät ole päässeet kouluun, kun kaikki oppilaitokset alueella ovat joutuneet pitämään ovensa kiinni Israelin pommitusten jatkuessa. Yli 90 prosenttia Gazan kouluista on vahingoittunut, ja Israelin armeija tuhosi viimeisen Gazassa jäljellä olleen yliopiston, Israa-yliopiston, yli vuosi sitten 17. tammikuuta 2024.
– Haluamme muistaa tämän tuhon ja vaatia sen loppumista, mutta samalla pysähtyä arvostamaan palestiinalaisten älyllistä ja taiteellista työtä sekä palestiinalaisten akateemikkojen, taiteilijoiden, opettajien ja opiskelijoiden väsymätöntä ponnistelua. Kansainvälisenä koulutuksen päivänä kunnioitamme heidän sitkeyttään, vaatiessamme samalla koulutusinfrastruktuurin pikaista parantamista ja miehityksen loppua. Ilmaisemme myös horjumattoman tukemme BDS-liikkeelle ja Palestiinan vastarinnalle, todetaan tiedotteessa.
Mielenosoittajat kokoontuvat Vanhalle Suurtorille, josta marssitaan kävelykadun onnenhevoselle kuuntelemaan puheita ja runoutta.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)
        
                
                
                
                
                
                
                
                
                











                
                
                
                
                







