Punainen Risti aloittaa ylijäämäruokajakelun kahdella koululla Liedossa

Punaisen Ristin vapaaehtoiset jakavat koulun ylijäämäruokaa. 
Punaisen Ristin vapaaehtoiset jakavat koulun ylijäämäruokaa. Kuva: Miika Norro / Suomen Punainen Risti

Punaisen Ristin vapaaehtoiset alkavat jakaa tiistaisin ja torstaisin Liedon Jokilaakson koulun ja Taatilan yhtenäiskoulun yläkoululla (entinen Keskuskoulu) ylijäämäruokaa. Ylijäämäruokajakelu käynnistyy tiistaina 21. tammikuuta. Ruokajako on kaikille avoin.

Ruokajakelu tapahtuu kouluilla tiistaisin ja torstaisin kello 13. Ruokajakeluun tulee saapua 15 minuutin kuluessa alkamisajasta. Ruoka jaetaan hakijoiden omiin astioihin. Astioita kannattaa ottaa mukaan useampia siltä varalta, että jaettavana on erikseen salaattia ja pääruokaa. Erityisesti keittoja ja kastikkeita varten astioiden on oltava riittävän tiiviitä.

Ruoan määrä vaihtelee ja saattaa olla päiviä, jolloin jaettavaa ei jää lainkaan, silloin ovella on lappu ettei tänään ole jaettavaa ruokaa. Ruokaa jaetaan koulupäivinä, ei loma-aikoina tai pyhäpäivinä. Ajantasaiset tiedot ruokajakeluista löytyvät osoitteesta ruoka-apu.fi.

Jokilaakson koululla (Karjatie 9) jakelu tapahtuu Karjatien sisäänkäynniltä keskustan puoleiselta ovelta (esteetön sisäänkäynti). Koulun välituntipihalle ei tule mennä. Autolla saavuttaessa auto tulee jättää Karjatien varteen tai Laurin kentän viereiselle parkkialueelle.

Keskuskoululla (Opintie 1) ruoka jaetaan sisäpihalla olevalta ruokasalin ulko-ovelta. Koulujen pihoille ei ole sallittua ajaa autolla, jotta ei aiheuteta vaaratilanteita koululaisille. Auto tulee jättää merkityille parkkialueille. Alueella on uuden koulun rakennustyömaa, joten noudatathan varovaisuutta. Koulujen alueet ovat savuttomia ja päihteettömiä.

– Ruokajakeluun voi edelleen ilmoittautua myös vapaaehtoiseksi. Punaisen Ristin vapaaehtoiset ovat iloinneet erityisesti niistä kohtaamisista, joita ruokaa haettaessa syntyy, kertoo Punaisen Ristin Varsinais-Suomen piirin projektityöntekijä Miika Norro tiedotteessa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Xoompoint valittiin Väyläviraston verkkokoulutusten sisällöntuottajaksi

Turkulainen verkko-oppimisen asiantuntijatalo Xoompoint Oy on voittanut Väyläviraston kilpailutuksen verkkokoulutusten sisällöntuotannosta. Sopimus kattaa vuosien 2025–27 välisen ajan. Sen kokonaisarvo on arviolta 275 000 euroa. Sopimus sisältää lisäksi kaksi yhden vuoden optiokautta.

Kitarataitelija Timo Korhonen konsertoi Sigyn-salissa

Kitarataiteilija Timo Korhonen.

Turun AMK:n Taideakatemian Sigyn-salissa järjestetään perjantaina 7. marraskuuta kello 18 konsertti, joka avaa retrospektiivisen näkymän mestarikitaristi Timo Korhosen poikkeukselliseen kansainväliseen uraan.

Väärä signaali maailmalle

Perussuomalaisten aluevaltuustoryhmä pitää vääränä, että laittomasti maassa olevat saavat jatkossakin kalliita erikoissairaanhoidon palveluita.

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluevaltuusto päätti pitää laajemmat terveyspalvelut laittomasti maassa oleville. Suomen hallitus esittää, että laittomasti maassa olevien palveluita hieman rajataan. Varha oli ottamassa tulevan lakimuutoksen täysimääräisesti huomioon, mutta nyt tullaankin tarjoamaan laajempia palveluita.

Loma-asunnon hankkiminen kiehtoo nyt monia suomalaisia

Vapaa-ajan asuntoja koskevat ostoaikeet ovat nousseet koko vuoden.

– Kuluttajien asunnonostoaikeet ovat olleet pitkään keskimääräistä matalammalla tasolla. Mökkikaupassa tilanne on päinvastainen. Mökkien ja loma-asuntojen ostoaikeet ovat selvästi keskimääräistä korkeammalla tasolla, kertoo Kiinteistönvälitysalan Keskusliiton toimitusjohtaja Tuomas Viljamaa tiedotteessa.

Tienkäyttäjien tyytyväisyys teiden kuntoon parantunut – korjausvelka aiheuttaa tyytymättömyyttä

Kesän tienkäyttäjien tyytyväisyystutkimuksen tulokset osoittavat, että Varsinais-Suomen ELY-keskuksen alueella tyytyväisyys teiden kuntoon on noussut selvästi edellisvuodesta. Erityisesti pääteiden kuntoa arvioitiin aiempaa myönteisemmin sekä yksityishenkilöiden että ammattiautoilijoiden osalta. Vaikka numeraaliset tulokset osoittavat parannusta, asiakaspalautteissa korostuu edelleen tyytymättömyys erityisesti vähäliikenteisen tieverkon kuntoon. Päällysteiden kunto on merkittävä asiakaskokemukseen vaikuttava tekijä.

Viking Line vuoden kuljetusyhtiöksi

Viking Linen markkinaosuus on Turun ja Tukholman välillä 70 prosenttia.

Suomen suurin meriliikenteen työnantaja Viking Line on valittu vuoden kuljetusyhtiöksi. Tunnustus jaettiin matkailualan vuotuisessa Finnish Travel Galassa.

Suuri varausmäärä kaatoi Tallink Silja Linen verkkosivut

Tallink Silja Linen verkkopalvelut ja varausjärjestelmä kaatuivat tiistaina illalla 4. marraskuuta suuresta varaus- ja vierailijamäärästä johtuen. Tilannetta päästiin korjaamaan pikaisesti, mutta palveluiden uudelleenkäynnistäminen on hidastanut matkojen varaamista myös 5. marraskuuta.

Saaristolaki ohjaa yhteysalusliikenteen järjestämistä

Yhteysalus Innamo liikennöi Norrskatan Houtsalaan. Se kulkee Nauvon pohjoisella reitillä Nauvosta Norrskatan lisäksi Ahvensaaren, Maskinnamon ja Järvsorin saarten välillä.

Saaristolain uudistamista valmistelevan työryhmän tavoitteena on määrittää laissa selkeät ja yhtenäiset kriteerit yhteysalusliikenteen järjestämiselle. Huomioitavia järjestämiskriteereitä olisivat muun muassa vakituiset asukkaat, kausiasukkaat ja elinkeinotoiminta. Tällä hetkellä kriteerit jättävät tulkinnanvaraa, ja niissä huomioidaan vain vakituiset asukkaat.

Hautausmaan huoltokeskukseen 290 paneelin aurinkovoimala

Turun hautausmaan vieressä sijaitsevan hautausmaiden huoltokeskuksen katolle on alettu rakentaa 290 aurinkopaneelin aurinkovoimalaa. Aurinkovoimala on osa seurakuntayhtymän työskentelyä kohti hiilineutraaliutta.

Joulukuusien myyntipaikat huutokaupataan Turussa

Myyntipaikkojen huutokauppa avautuu 17. marraskuuta.

Joulukuusia saa myydä Turun kaupungin osoittamilla yleisillä paikoilla 15.–24. joulukuuta. Myyntipaikkojen huutokauppa avautuu 17. marraskuuta kello 12 Huutokaupat.com:ssa. Myyntiaika on kello 7–20, jouluaattona kello 7–11.

Rokotusaikoja varattu jo lähes 58 000

Varsinais-Suomen hyvinvointialueen influenssa- ja koronarokotuksiin on varattu jo lähes 58 000 rokotusaikaa. Rokotukset ovat käynnissä koko Varhan alueella ja arvioiden mukaan kaikki halukkaat ehditään rokottamaan kuluvan rokotuskauden aikana.

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Velkomuskanteiden epäkohdat aiheuttavat vuosittain tuhansille kuluttajille taloudellisia menetyksiä

Riidattomiin velkomusasioihin tarkoitettuihin velkomuskanteisiin liittyy ongelmia, joiden seurauksena kuluttajat joutuvat maksamaan myös epäselviä ja perusteettomia saatavia. Kuluttaja-asiamies pitää tilannetta kuluttajien oikeusturvan kannalta huolestuttavana. Tilanteen korjaamiseksi velkomusmenettelyn väärinkäytöstä pitäisi seurata sanktio ja kuluttajien oikeudenkäyntikuluille pitäisi asettaa katto.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Köydenpunojankadulla

Viemäri- ja vesijohtotyö jatkuu Köydenpunojankatu 13:n kohdalla 5.–10. marraskuuta. Yksi ajokaista on pois käytöstä. Nopeusrajoituksena on 30 km/h.

Valmet aloittaa muutosneuvottelut lomautuksista – koskevat myös henkilöstöä Raisiossa

Valmet aloittaa 10. marraskuuta yhteistoimintalain mukaiset lomautuksia koskevat muutosneuvottelut osassa toimintojaan Suomessa. Muutosneuvottelut koskevat suunnitelmaa Pakkausmateriaalit- ja paperit -liiketoiminta-alueen ja Globaali toimitusketju -yksikön kapasiteetin sopeuttamiseksi ja kustannustehokkuuden parantamiseksi. Organisaatiot ovat jo aiemmin viime ja tänä vuonna tehneet vastaavia toimia muuttuneeseen markkinatilanteeseen sopeuttamiseksi.

Algoritmeihin perustuva ennakoiva poliisitoiminta herättää huolta, kertoo tuore tutkimus

Carlo Gatti.

Rikosten tapahtumapaikkoja tai mahdollisia tekijöitä voidaan ennakoida algoritmeihin perustuvien ennusteiden avulla. Turun yliopiston väitöskirjatutkija Carlo Gatti selvitti ennakoivan poliisitoiminnan oikeutusta sekä käyttöä kotimaassaan Italiassa. Tekoälyä hyödyntävästä rikosten ehkäisystä ollaan kiinnostuneita myös Suomessa.

Miten puhumme lippukassalla Ruotsissa ja Suomessa?

Turun Göteborg-seura – Göteborgsföreningen i Åbo on julkaissut uuden Turun ja Göteborgin välistä yhteistyötä esittelevän kaksikielisen kirjan Ystävyyttä ajan hengessä – Med vänskap i tiden . Kyseessä ei ole historiikki, vaan kokoelma turkulaisten ja göteborgilaisten eri aikoina ja elämänaloilla tapahtuneista kohtaamisista.

Naantalissa avautuu uusi Tokmanni-myymälä

Suomen toinen Spar-kauppa avautui Tokmannin yhteyteen lokakuussa Maskussa.

Tokmanni avaa myymälän Naantalissa torstaina 6. marraskuuta kello 8. Myymäläavajaiset ovat Tokmannin kolmannet maakunnassa tänä syksynä, sillä uutta Tokmanni-myymälää juhlistettiin Kemiönsaaressa syyskuussa ja uutta Eurospar-supermarketia saman katon alla Tokmanni-myymälän kanssa Maskussa lokakuussa.

Urheilu

Jussi Niska ja Niklas Pyyhtiä mukana Huuhkajissa

Jussi Niska.

Suomi kohtaa Maltan MM-karsintaottelussa Helsingissä (14.11.) ja Andorran A-maaottelussa Tampereella (17.11.). Päävalmentaja Jacob Friis nimesi 25 pelaajaa Malta- ja Andorra-otteluihin .

Albijon Muzaci valittiin Ykkösliigan lokakuun pelaajaksi

Albijon Muzaci.

Turun Palloseuran laitahyökkääjä Albijon Muzaci on valittu Ykkösliigan pelaajien äänestyksessä sarjan lokakuun parhaaksi pelaajaksi. TPS:n kausi huipentui lopulta liiganousuun, kun mustavalkoiset kampesivat KTP:n kumoon Veikkausliiga-karsinnoissa.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksiä Porissa

Roope Koskela.

Roope Koskela ui nuorten Suomen ennätyksen perhosuinnissa Porin Grand Prix -kilpailuissa. Koskela paransi ennätystään vakuuttavasti sekä 50 metrin että 100 metrin perhosuinnissa, tehden samalla kaksi uutta nuorten Suomen ennätystä.

Ommi Mingsupphakun kamppaili kaksi maailmanmestaruutta ensiyrittämällä

Ommi Mingsupphakunin kamppailu-urheilu-ura on ollut nousujohteinen. Ensimmäinen mitali oli vuoden 2019 thainyrkkeilyn SM-pronssi. Sittemmin voittoja on kertynyt runsaasti.

Turku Muay Thaita edustavalle Ommi Mingsupphakunille kuluva vuosi on ollut erityinen. Menestystä kamppailulajeista on tullut aiemminkin, mutta tämän vuoden saldo on kaksi maailmanmestaruutta. Kesäkuussa Mingsupphakun voitti WKU-liiton thainyrkkeilyn MM-tittelin. Lokakuun lopussa hän voitti saman liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruusottelussa saksalaisen Michaela Michlin Münchenissä.

Albin Granlund jatkaa Interin takalinjoilla

Albin Granlund.

Inter on tehnyt jatkosopimuksen toista kauttaan sinimustissa pelaavan Albin Granlundin kanssa. Paraisilta kotoisin olevan puolustajan jatkosopimus kattaa kauden 2026.

TPS:n ja Roni Seväsen pelaajasopimus purettu

Roni Sevänen.

Turun Palloseura ja puolustaja Roni Sevänen ovat purkaneet sopimuksensa yhteisymmärryksessä.