Talvihoidon optimoinnilla voidaan vain rajallisesti lisätä liikkumista talvisin jalankulku- ja pyöräväylällä

Uudenmaantien jalankulku- ja pyöräilyolosuhteita on parannettu useilla toimenpiteillä. Uudenmaantien jalankulku- ja pyöräilyolosuhteita on parannettu useilla toimenpiteillä. Kuva: Marttiina Sairanen

Talvihoidon tehostaminen sekä jalankulku- ja pyöräilyolosuhteiden parantaminen kasvattavat merkittävästi tienkäyttäjien tyytyväisyyttä ja lisäävät hieman lihasvoimin liikkumista talvisin valmistuneen tutkimuksen mukaan. Sää- ja keliolosuhteet näkyvät kävelyn ja pyöräilyn määrässä talvisin ja liikenneympäristön parantamisella ja talvihoidon optimoinnilla voidaan vaikuttaa vain rajallisesti lihasvoimin liikkumiseen talvisin.

Tulokset perustuvat Varsinais-Suomen ELY-keskuksen ja Väyläviraston yhteistyössä tekemään tutkimukseen liikenneympäristön, sään, kelin ja kunnossapidon vaikutuksista jalankulkuun ja pyöräilyyn talvella. Tutkimuskohteena oli seututien 110 (Uudenmaantie) jalankulku- ja pyöräilyväylät Turun ja Kaarinan välillä.

Varsinais-Suomen ELY-keskus ja Väylävirasto aloittivat vuonna 2018 tutkimushankkeen, jonka tavoitteena oli muodostaa kokonaiskuva liikenneympäristön, sään, kelin ja kunnossapidon vaikutuksista jalankulun ja pyöräliikenteen olosuhteisiin ja käyttöön talvella. Tutkimuskohteeksi valittiin seututien 110 varren jalankulun ja pyöräliikenteen väylät Turun ja Kaarinan välisellä noin viiden kilometrin osuudella. Tutkimus toteutettiin kolmessa vaiheessa: ennen-tutkimus (2018), ensimmäinen jälkiseuranta ja talviolosuhteiden optimointi (2021) ja viimeisenä vaiheena (2024) tehty toinen jälkiseuranta ja harjahiekoituksen arviointi lumenpoiston ja liukkaudentorjunnan menetelmänä.

Tutkimuksen aikana vuosina 2018–24 seututien 110 jalankulku- ja pyöräilyolosuhteita on parannettu useilla toimenpiteillä. Väylien päällyste on uusittu kokonaan. Pohjoispuolen väylää parannettiin merkittäväksi, kun väylä tehtiin yhtenäiseksi ja sitä levennettiin vuonna 2021. Väylien varustelua on myös parannettu, kun väylille on lisätty pyöräliikenteen opasteita ja nojauskaiteita.

Myös talvikunnossapidon toimenpiteitä ja laatutasoa on nostettu suositusten mukaisiksi. Kunnossapidon toimenpiteitä on ajoitettu työmatkaliikennettä edeltäviin ajankohtiin, jolloin väylää käytetään eniten. Pohjoisella väylällä on pilotoitu myös harja-hiekotusmenetelmää lumenpoistossa ja liukkaudentorjunnassa. Talvihoidon kalusto on myös optimoitu sopimaan tähän kohteeseen.

Tehtyjen parannusten myötä pyöräilijät ilmoittivat olleensa nykytilassa erittäin tyytyväisiä seututien 110 jalankulku- ja pyöräilyväylään – vähintään 75 prosenttia vastaajista antoi kaikille osa-alueille arvosanan melko hyvä tai todella hyvä. Pyöräilijöiden havaittiin olevan myös jalankulkijoita tyytyväisempiä tutkimuskohteen olosuhteisiin. Jalankulkijoistakin yli puolet olivat tyytyväisiä väylään. Parannuksia jalankulkijat ja pyöräilijät kaipasivat kuitenkin lumenpoistoon, polanteiden poistoon, alikulkujen kunnossapitoon sekä valaistuksen lisäämiseen.

Kyselyyn vastanneista pyöräilijöistä kaksi kolmasosaa ilmoitti lisänneensä pyöräilyä. Jalankulkijat arvioivat myös talvikunnossapidon toimenpiteiden lisänneet heidän kävellen tekemiään matkoja. Tämä ei kuitenkaan erityisesti näy väylän pyöräliikennemäärien mittaustuloksissa. Talviaikana pyöräilijöiden määrä painottuu eteläiselle väylälle, jonka lumenpoisto hoidetaan perinteisesti auraamalla. Talviaikana etelä- ja pohjoispuolisen väylän käytön eroa kesäaikaan nähden selittää todennäköisimmin puutteellisesti hoidetut alikulut.

Parannustoimet ovat vastaajien mukaan lisänneet sekä jalan että pyörällä tehtyjen matkojen määrää jonkin verran, mutta pyöräliikenteen kausivaihtelu on edelleen suurta talvihoidon laadun parantamistoimista huolimatta. Tutkimuskohteessa pyöräilymäärät kasvoivat selvästi ensimmäisestä vaiheesta (2018) toiseen vaiheeseen (2021), mutta vuosien 2021 ja 2024 määrissä ei ole havaittu selkeää eroa.

Sää ja keli vaikuttavat vahvasti liikkumisen määrän

Sää, keli ja liikkumisolosuhteet vaikuttavat tutkitusti lihasvoimaisen liikkumisen määrään. Noin 10–20 prosenttia väylää käyttävistä pyöräilijöistä liikkuu pyörällä päivittäin myös talvella, mikä asettaa vaatimuksia talvihoidolle.

Tutkimuksen kolmannessa vaiheessa seurattiin lumensyvyyden, sademäärän ja keskilämpötilan vaikutuksia liikkujien määrään. Lämpötilan nousu lisää pyöräilijöiden määrää erityisesti keväällä, mutta jossain määrin myös talvella. Talviaikana lämpötilaa merkittävämpi pyöräilymääriä selittävä tekijä on lumena tulevan sateen määrä ja liukkaus, joka näyttää tutkimuksen perusteella vaikuttavan eniten pyöräliikenteen määrään. Liukkaus on jalankulkijalle merkittävämpi haaste kuin pyöräilijälle. Harjahiekoituksen on koettu lisänneen erityisesti jalan tehtäviä matkoja. Jalankulkijat arvioivat liukkaudentorjunnan kohteessa onnistuneeksi. Eniten kehitettävää on liukkaudentorjunnan ajoituksessa.

Tutkimustulosten perusteella jalankulku- ja pyöräilyväylien käyttöä ei nykytilanteessa voida merkittävästi talviaikana lisätä olosuhteita parantamalla. Käyttöä näyttää selittävän olosuhteita merkittävämmin sää ja keli.

Tutkimustulosten perusteella erityisesti alikulkujen huolellista ja oikea-aikaista talvihoitoa suositellaan parannettavaksi jatkossa merkittävästi nykyisestä. Lisäksi sulamisvesien hallintaa tulee parantaa, jotta väylän kuivatus toimii nykyistä paremmin. Näiden toimenpiteiden avulla voidaan edelleen parantaa väylien käytettävyyttä ja turvallisuutta talvella. Tutkimushankkeen tulokset voidaan yleistää ja siirtää muualle Suomeen, ja erityisesti maantieympäristöihin.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.

Asumiskulujen kasvu jatkuu

Eniten ovat kasvaneet kaukolämmön sekä veden ja jäteveden kustannukset.

Asumiskulujen kasvu jatkuu yhä. Tämä käy ilmi Kiinteistöliiton Indeksitalo-vertailusta. Tarkastelemalla kuvitteellista standardoitua asuintaloa kyetään vertailemaan kaikkia asumisen kustannuksia valtakunnallisesti.

THL: Hyvinvointialueiden talous tasapainottumassa, mutta rakenteelliset uudistukset etenevät eri tahtiin

Hyvinvointialueet ovat saaneet talouttaan aiempaa parempaan tasapainoon ja löytäneet uusia tapoja turvata palvelujaan vaikeassa tilanteessa, kertoo Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) vuotuinen arvio sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämisestä.

Miten suomennetaan seafood?

Halloween-pasta.

Seafood tarkoittaa vedestä peräisin olevaa ruokaa, mutta sanalle ei ole vakiintunutta suomenkielistä vastinetta. Pro Kala järjestää kilpailun, jossa halutaan löytää seafood-sanalle toimiva suomenkielinen vastine. Toiveena on, että uusi sana pääsisi jatkossa laajaan käyttöön – ja myös sanakirjaan.

Teknologiakiinteistöt osti Arkenin

Turun Teknologiakiinteistöt osti Åbo Akademin säätiöltä osoitteessa Tehtaankatu 2 sijaitsevan Arken-kiinteistön. Arken koostuu 13 rakennuksesta, jotka sijaitsevat Piispankadun, Tehtaankadun ja Kasarmikadun rajaamassa korttelissa Turun Tiedepuistossa. Rakennuskokonaisuuden pinta-ala on reilut 15 000 neliömetriä. Kohteen kauppahinta oli noin 43 miljoonaa euroa.

Eurospar-supermarket Tokmanni-myymälän yhteyteen Maskussa

Ensimmäinen Eurospar-supermarket avautui Tokmanni-myymälän kanssa saman katon alle Ylöjärvelle viime kesänä.

Suomen toista Tokmanni-myymälän yhteydessä palvelevaa Eurospar-supermarketia juhlistetaan Maskussa torstaina 23. lokakuuta kello 8 alkaen.

Selvitys: Hankintalain uudistamisesta satojen miljoonien kustannukset kunnille

Jos hankintalain uudistukseen liittyvä kuntien in house -yhtiöitä koskeva muutos tulee voimaan hallitusohjelmakirjauksen mukaisena, kunnille koituu uudistuksesta noin 600 miljoonan euron lisäkustannukset. Tämä käy ilmi FCG:n Kuntaliitolle tekemästä selvityksestä, jossa kunnat arvioivat mahdollisen lakiuudistuksen muutoskustannusvaikutuksia.

OP Nauvo, OP Niinijokivarsi ja OP Rymättylä selvittävät yhdistymistä osaksi tulevaa OP Varsinais-Suomea

Jari Viitasalo (edessä vas., hallituksen pj., OP Vakka-Auranmaa), Juha Salonen (hallituksen pj., OP Turun Seutu), Esa Heinonen (hallintoneuvoston pj., OP Rymättylä), Alice Björklöf (toimitusjohtaja, OP Nauvo) ja Juha Mäkinen (hallituksen pj., OP Niinijokivarsi). Takarivissä Petteri Rinne (vas., toimitusjohtaja, OP Turun Seutu), Joakim Ljungman (hallintoneuvoston pj., OP Nauvo), Mats Eriksson (hallituksen pj., OP Nauvo), Mirkkaliina Pettersson (toimitusjohtaja, OP Niinijokivarsi), Kalle Martti (hallintoneuvoston pj., OP Niinijokivarsi), Mikko Paijola (toimitusjohtaja, OP Rymättylä) ja Mika Putus (hallituksen pj., OP Rymättylä).

OP Varsinais-Suomi aloittaa toimintansa ensi vuoden alussa. Myös OP Nauvo, OP Niinijokivarsi ja OP Rymättylä selvittävät yhdistymistä osaksi OP Varsinais-Suomea.

lkääntyneet luottavat viranomaisiin mutta eivät palveluihin

Ikääntyneet luottavat viranomaisiin ja yhteiskunnan toimintaan nuorempia enemmän, mutta luottamus palveluihin ja niiden riittävyyteen on heikkoa. Ikääntyneillä on voimavaroja toimia oman ja ympäröivän yhteisön turvallisuuden tueksi, mutta ei välttämättä mahdollisuuksia siihen. Tämä käy ilmi sisäministeriön tilaaman ja Ikäinstituutin, Taloustutkimuksen ja Taso Researchin toteuttaman väestötutkimuksen tuloksista. Tutkimus sisälsi kyselyn yli 74-vuotiaille ja ryhmähaastatteluja eri taustoista tuleville iäkkäille.

Abstraktio kohtaa tutun, sotkuinen ruumiillisuus muuttuu aistilliseksi

Océane Bruelin näyttely on esillä Titanik-galleriassa.

Océane Bruelin näyttely Fall on esillä Titanik-galleriassa 24.10.–16.11. Avajaiset ovat torstaina 23. lokakuuta.

Kela käynnistää perhevapaakyselyn perhevapaauudistuksen arviointia varten

Kela lähettää runsaalle 30 000 pienen lapsen vanhemmalle perhevapaakyselyn. Tutkimuksessa selvitetään vanhempien kokemuksia perhevapaista. Tutkijat toivovat myös isien osallistuvan kyselyyn, jotta uudistuksen arviointia varten saadaan kattavat tiedot.

Silakkamarkkinoilta varattu 107 myyntipaikkaa

Silakkamarkkinat järjestetään Aurajokirannassa 23.–26. lokakuuta.

Silakkamarkkinat järjestetään nykymuodossaan 45. kertaa 23.–26. lokakuuta. Kalamarkkinoita on Aurajoen rannalla kuitenkin pidetty ensimmäisen kerran jo vuonna 1636.

Varsinais-Suomeen 49 000 euroa työelämän kehittämisrahaa Kevalta

Kevan myöntämää työelämän kehittämisrahaa saa tänä vuonna yhteensä 17 julkisen alan hanketta ympäri Suomea. Varsinais-Suomen alueelle rahoitusta myönnettiin yhteensä 49 000 euroa Raision kaupungin sekä Ruskon kunnan hankkeille. Keva myönsi työelämän kehittämisrahaa 547 000 euroa eri puolille Suomea.

Alfan kisoissa mukana sekä kokeneita nyrkkeilijöitä että ensikertalaisia

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät nyrkkeilyn Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 25. lokakuuta kello 12.

Valtion palvelu- ja toimitilaverkkouudistuksen alueellinen suunnittelu käynnistyy Varsinais-Suomessa

Valtiovarainministeriö on pyytänyt Varsinais-Suomen liittoa koordinoimaan valtion palvelu- ja toimitilaverkkouudistuksen alueellisen suunnitelman valmistelun. Uudistuksen tavoitteena on kehittää valtion asiakaspalvelua ja toimitilaverkkoa kokoamalla käyntiasiointi yhteisiin Suomi-pisteisiin sekä tehostamalla toimitilojen käyttöä.

Nostotyö katkaisee liikenteen Kauppiaskadulla keskiviikkona

Nostotyö katkaisee moottoriajoneuvoliikenteen Kauppiaskatu 9: kohdalta keskiviikkona kello 8–16.

Raision nuorisopalvelut tuo nuorille aikuisille uusia mahdollisuuksia kohdata ja saada tukea

Yhä useampi nuori aikuinen kokee yksinäisyyttä ja ulkopuolisuutta arjessaan. Raision nuorisopalvelut vastaa haasteeseen tarjoamalla maksutonta, matalan kynnyksen toimintaa, jossa 16–29-vuotiaat voivat löytää seuraa ja mielekästä tekemistä sekä tukea tulevaisuuden suunnitteluun. Uusi toiminta rohkaisee nuoria rakentamaan yhteisöä ja vahvistamaan hyvinvointiaan yhdessä.

Artukaisten harjoitusjäähallille haetaan rakentamislupaa

Havainnekuva harjoitusjäähallin sisäänkäynnistä.

Artukaisten harjoitusjäähallille haetaan rakentamislupaa torstaina kokoontuvalta rakennus- ja lupalautakunnalta. Ehdotuksena on, että lupa myönnetään.

Urheilu

Rasmus Holmasta FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja

Rasmus Holma.

TPS Jalkapallon organisaatio vahvistuu paluumuuttajalla, kun entinen TPS-kapteeni, kahdeksan kauden aikana 186 virallista ottelua raitapaidoissa pelannut Rasmus Holma aloittaa seuran miesten edustusjoukkueen taustayhtiön, FC TPS Turku Oy:n, toimitusjohtajana.

Alfan kisoissa mukana sekä kokeneita nyrkkeilijöitä että ensikertalaisia

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliitto, Turun Jyry ja Turun Teräs järjestävät nyrkkeilyn Alfan kisat Turussa Liikuntakeskus Alfassa lauantaina 25. lokakuuta kello 12.

Raision Loimu avaa vihdoin kautensa

Raision Loimu kohtaa lentopallon Mestaruusliigan avauksessa Hurrikaanin Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta.

Raision Loimu aloittaa pitkän odottelun jälkeen lentopallon Mestaruusliiga-kautensa kotisalissa Kerttulan liikuntahallissa keskiviikkona 22. lokakuuta. Avausvastustajaksi saapuu kivikova paikallisvastustaja Hurrikaani-Loimaa, jota on povattu tälläkin kaudella aivan sarjan kärkikastiin mitali- ja mestariehdokkaaksi.

Turkulaiset futsalseurat lähtevät kauteen erilaisista lähtökohdista

TPK:n looginen tavoite alkaneella kaudella miesten Futsal-liigassa on palauttaa turkulainen futsal mitalipeleihin.

Turkulainen futsal astui tänä syksynä uuteen aikaan, kun miesten Futsal-liigassa pelaa kaksi turkulaista joukkuetta. TPK:lla alkoi viides peräkkäinen kausi korkeimmalla sarjatasolla. Perinteikäs seura sai tänä vuonna kirittäjäkseen KF Kosovan.

Otteluanalyysi: FC Lahti nousi kolmen maalin takaa tasoihin ja juhli Kupittaalla

Soihdut paloivat läpi ensimmäisen puoliajan. Kuvakaappaus Ruutu+:n lähetyksestä.

FC Lahti nousee jalkapalloilun Ykkösliigasta Veikkausliigaan ja TPS karsii liigapaikasta mutta toisistaan joukkueet eivät saaneet selvää kolmessa kohtaamisessa. Kaksi ensimmäistä peliä päättyi numeroihin 2-2, kolmas 3-3. TPS meni ensimmäisellä jaksolla jo 3-0-johtoon mutta sekään ei kestänyt. FC Lahti tuli takaa ja tasoitti ottelun viime hetkillä. Lahtelaisten juhlat saattoivat alkaa.

Laitahyökkääjä Vilho Huovila Interin väreihin

FC Inter ja FC Lahti ovat päässeet sopimukseen Vilho Huovilan siirrosta Turkuun. Interin ja hyökkäyksen laidalla pelaavan Huovilan sopimus on voimassa kauden 2027 loppuun ja se sisältää seuran option myös kaudesta 2028. Nuorena pelaajana Huovila saa edustaa Interiä Veikkausliigassa jo kuluvalla kaudella.