Origin by Ocean ja Pidä Saaristo Siistinä ry keräsivät Itämerestä sinilevää, joka voi tulevaisuudessa muuttua merten riesasta arvokkaiksi kemianteollisuuden raaka-aineiksi

Roska-Roope kerää sinilevää viime kesänä. Roska-Roope kerää sinilevää viime kesänä. Kuva: Origin by Ocean

Kemianteollisuuden startup-yritys Origin by Ocean ja Pidä Saaristo Siistinä ry pilotoivat menneen kesän aikana sinilevän keräämistä siihen valjastetulla Roska-Roope-aluksella. Pilottiprojektin kokemusten perusteella Origin by Ocean pyrkii nyt laajentamaan pilottihankettaan, jotta sinilevän keräämisellä voitaisiin saavuttaa merkittävää helpotusta paikallisiin sinileväkukintoihin.

Sinilevän kerääminen ympäristölle merkittävissä määrissä vaatii investointeja ja keräysmenetelmien kehittämistä, sekä sinilevästä jalostettavan mykosporiini- valmisteen jatkojalostamista kaupalliseen käyttöön.

Origin by Oceanin patentoiman bioprosessin avulla haitalliset, ja syanobakteerin osalta myös mahdollisesti myrkylliset levät voidaan muuttaa arvokkaiksi, puhtaiksi ja toiminnallisiksi kemianteollisuuden raaka-aineiksi.

Globaaliin haitallisten levien aiheuttamaan ympäristöongelmaan saadaan ratkaisu vain muuntamalla biomassan kerääminen ja jatkojalostaminen liiketoiminnaksi, uskoo Origin by Oceanin operatiivinen johtaja Heikki Heiskanen.

– Syanobakteeri sisältää runsaamman pitoisuuden mykosporiinia kuin ruskolevät, joita muuten hyödynnämme biojalostamomme raaka-aineena. Siksi pienemmälläkin keräyskapasiteetilla voidaan saavuttaa kaupallinen kannattavuus, mikä kannustaa meitä kehittämään sinilevän keräyksen lisäksi mykosporiinituotettamme, kertoo Heiskanen tiedotteessa.

Sinilevästä saatava mykosporiini on yksi harvoista luonnonmukaisista UV-tehostajista maailmassa. Kun UV-tehostajaa hyödynnetään aurinkosuojatuotteissa, voidaan ei-biohajoavien, virallisten UV-suoja-aineiden määrää vähentää, jolloin aurinkosuojatuotteen haitallinen ympäristövaikutus pienenee.

Aurinkosuojatuotemarkkina on tällä hetkellä hyvä esimerkki siitä, miten kuluttajien vaatimukset ja kiristyvä lainsäädäntö ohjaavat aurinkosuojatuotteita valmistavia yrityksiä kehittämään entistä laadukkaampia ja puhtaampia, ympäristöä vähemmän kuormittavia tuotteita. Siksi kiinnostus Origin by Oceanin kehittämää Oceanshield-tuotetta kohtaan on ollut kansainvälisesti liiketoiminnan kehittämistä kannustavaa.

– Sadasta tonnista märkää sinilevää saadaan noin kymmene tonnia kuiva-ainetta, josta yksi prosentti on mykosporiinia. Lopputuotteen sisältämästä mykosporiinimäärästä riippuen tästä voidaan valmistaa jopa miljoona tuotetta, jonka UV-suojakerrointa on tehostettu puhtaalla täysin biopohjaisella ja biohajoavalla Oceanshield-tuotteellamme, kertoo tuotekehityksestä vastaava Kristofer Vänttinen.

Sinilevää keräämällä voidaan vähentää ympäristöhaittoja, puhdistaa rantoja ja poistaa liikaravinteita Itämerestä, sekä samalla luoda hyödyllisiä biokemikaaleja teollisuuden käyttöön.

Tulevaisuudessa ratkaisevaa on se, miten kerättyä sinilevää voidaan käsitellä niin, että sen hyödyntäminen vastaa kiertotalouden periaatteiden mukaista liiketoimintaa.

– Tällä hetkellä meillä ei ole suuresta kiinnostuksesta huolimatta mahdollisuuksia vastaanottaa ja jatkojalostaa yksityishenkilöiden keräämää sinilevää, vaan meidän on jatkettava keräyksen ja levän jalostamisen kehittämistä, jotta toimintaa voidaan laajentaa. Tavoitteena onkin jatkaa yhteistyötä Pidä Saaristo Siistinä ry:n kanssa ensi kesänä. Saadun kokemuksen myötä suunnittelemme myös suuremman käsittelykapasiteetin lauttoja, joita toivottavasti nähdään tulevina kesinä suodattamassa sinilevää pois Itämerestä, kertoo Heiskanen.

Ekosysteemien ja vedenlaadun parantuminen sekä terveysriskien vähentyminen tekevät sinilevän hallinnasta keskeisen osan vesistöjen hoitoa ja suojelua. Pidä Saaristo Siistinä ry pitää merkittävänä sitä, että voi olla mukana kehittämässä ratkaisuja, jotka konkreettisesti voivat parantaa Itämeren tilaa tulevaisuudessa.

– Yhteistyömme Origin by Oceanin kanssa on herättänyt paljon huomiota, mikä kertoo paitsi itse toiminnan kiinnostavuudesta ja tärkeydestä, myös ihmisten lisääntyneestä huolesta ympäristön tilaa kohtaan. Me Pidä Saaristo Siistinä ry:ssä olemme seuranneet jo 55 vuoden ajan Itämeren tilaa, ja viime vuosina on huomattu esimerkiksi roskaisuuden vähentyneen rannoilla. Ympäristöviestintä ja konkreettiset toimet, kuten Roope-palvelupisteemme, ovatkin lisänneet ihmisten tietoisuutta vesistöjen tilasta. Rehevöitymistä vähentävien toimenpiteiden vaikutus näkyy vasta pidemmän ajan kuluessa. On tärkeää luoda erilaisia toimia ongelman ratkaisemiseksi, sillä monitahoiseen ongelmaan tarvitaan monenlaisia ratkaisuja, painottaa varainhankintapäällikkö Anne Ala-Pöllänen Pidä Saaristo Siistinä ry:stä.

Origin by Ocean voi hyödyntää prosessissaan kaikkia maailman ruskoleviä, kuten erityisesti Karibianmerta ja sen alueen ekosysteemiä sekä elinkeinoa piinaavaa sargassolevää. Tavoitteena onkin aloittaa ruskolevästä valmistettujen tuotteiden valmistaminen Suomessa vuoden 2026 aikana ja siirtyä asteittain paikallisten levälajien hyödyntämiseen Euroopassa. Sargassolevää halutaan tulevaisuudessa hankkia ja myös jalostaa valmiiksi tuotteiksi Karibialla.

– Funktionaalisten raakaöljypohjaisia tuotteita korvaavien ainesosien kysyntä markkinoilla on nyt todella kuumentunut ja käytännössä mm. ruskolevästä valmistamamme alginaatin kysyntä ylittää tuotantokapasiteettimme Suomessa jo vuoden 2027 aikana. Yksi suurimmista vahvuuksistamme on, että tuotteillamme voidaan korvata raakaöljypohjaisia tai eläinperäisiä tuotteita kosmetiikan lisäksi muun muassa tekstiili- ja ruokateollisuudessa, kertoo Heiskanen.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lantmännen Agro Turku vahvistaa konemyyntiään

Filip Björklöf.

Lantmännen Agro Turku (Karis Järn Ab – Karjaan Rauta Oy) vahvistaa konekaupan ja asiakaspalvelun osaamistaan. Esa Vuorela aloittaa konemyynnin myyntipäällikkönä Karjaan Rauta Oy:n Turun toimipisteessä.

Työryhmä valmistelemaan vaalialuemallin vaatimia lakimuutoksia

Oikeusministeriössä käynnistetään lainsäädäntöhanke perustuslain ja vaalilain muuttamiseksi. Hankkeessa valmistellaan hallituksen esitys, jolla eduskuntavaalien vaalijärjestelmää kehitetään parlamentaarisen vaalialuetyöryhmän enemmistön ehdotuksen mukaisesti.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Tunnistatko sähkön varastoimisen riskit?

Akkuvarastointi houkuttelee yhä useampaa yritystä ja yrittäjää sekä turvaamaan sähkön saantia että tienaamaan ylimääräistä sähkömarkkinoilta. Lue LähiTapiolan riskipäällikkö Matti Juvenin vinkit, mitä jokaisen yrittäjän kannattaa tietää akkujen hankinnasta, sijoittamisesta ja turvallisuudesta.

Levyverhoiltujen parvekekaiteiden riskeihin halutaan puuttua

Alaprofiiliin kertynyt kosteus on sälöyttänyt kevytrakenteisen kaidelevyn.

Julkisivuyhdistys on julkaissut levyrakenteisten parvekekaiteiden tarkastukseen ja suunnitteluun väliaikaiset ohjeet, joissa suositellaan, ettei kuitusementtilevyä toistaiseksi käytetä ensisijaisena putoamissuojana. Yhdistys kiirehtii viranomaisohjeita ja kuormitusstandardeja.

Suun sairaudet lisäävät aivovaltimopullistumien puhkeamisen riskiä

Hampaan kiinnityskudossairaudet, kuten vaikea ientulehdus ja parodontiitti, näyttäisivät lisäävän aivovaltimon pullistuman eli aneurysman muodostumisen ja puhkeamisen riskiä, osoittaa tuore väitöstutkimus 13 vuoden seuranta-aineistosta. Suu- ja leukakirurgian erikoishammaslääkäri Joona Hallikaisen väitöskirja tarkastetaan Itä-Suomen yliopistossa 12. joulukuuta.

Turun musiikkijuhlien Oopperajoulun solisti vaihtuu

Stella Tähtinen.

Turun musiikkijuhlien (TMJ) Oopperajoulua vietetään sunnuntaina 14. joulukuuta kello 18 Turun konserttitalolla. Konsertin ohjelma koostuu tunnetuista ooppera-aarioista sekä merkittävimmistä joululauluista ympäri Eurooppaa. Taiteilijakokoonpano muuttuu, kun Iris Candelarian tilalle tulee turkulaislähtöinen sopraano Stella Tähtinen .

Black Fridayn kulutus kasvoi, petosten torjunta tehostui

Black Friday sai kuluttajat jälleen aktiivisesti liikkeelle. Visan kokoaman datan mukaan keskimääräinen asiakaskulutus kasvoi yli 17 prosenttia marraskuun keskimääräiseen perjantaihin verrattuna.

Opastettuja kierroksia Konsulinnaan Annan päivänä

Konsulinnassa on paljon upeita yksityiskohtia.

Aboa Vetus tarjoaa Annan päivän kunniaksi 9. joulukuuta opastettuja kierroksia Rettigin palatsin kanssa samalla tontilla sijaitsevaan ja nykyisin toimistona toimivaan Konsulinna-rakennukseen kello 13.00, 15.00 ja 17.00.

YIT käynnistää Taito-kampuksen ja infrahankkeen toteutuksen

YIT ja Turun kaupunki ovat allekirjoittaneet Kupittaan kärjen kumppanuushankkeen toteutussopimukset, jotka käynnistävät Taito-kampuksen ja infrahankkeen rakentamisen. Turun kaupunginvaltuusto hyväksyi hankkeen toteutusvaiheeseen siirtymisen marraskuussa.

Paimio-mitali Aino Tikalle ja Irmelin Isokoskelle

Aino Tikka (vas) ja Irmelin Isokoski saivat tänä vuonna Paimio-mitalit numero 31 ja 32.

Paimio-mitali myönnetään henkilölle, joka on saavuttanut merkittävää menestystä toiminnallaan Paimion ja paimiolaisuuden hyväksi eri elämänalueilla, kuten kulttuurissa, tieteessä, urheilussa, sosiaalitoimessa, talouselämässä tai yhdyskuntatyössä. Paimiolaisen kuvanveistäjä Raili Mikkosen suunnittelema Paimio-mitali jaettiin ensimmäisen kerran vuonna 2003. Tänä vuonna kaupunginhallituksen päätöksellä jaetaan kaksi Paimio-mitalia.

Loton potti kohoaa yhdeksään miljoonaan euroon

Loton lauantai-illan arvonnassa ei löytynyt täysosumia, joten ensi viikolla potti nousee yhdeksään miljoonaan euroon. Jokerista osui lauantaina miljoonan euron täysosuma pienelle paikkakunnalle Kanta-Hämeeseen.

Muistojeni joulu -konsertti kerää tähtiesiintyjiä Raisioon

Janiina Lehtonen.

Raision Kuula on järjestänyt kesätansseja Raision Huvilinnussa jo 1960-luvulta lähtien. Mäntymetsän siimeksessä sijaitsevalla omalla lavalla on tanssittu suosittujen artistien ja tanssiorkestereiden tähdittämissä illoissa perinteisesti vappuaatosta pitkälle syksyyn. Kesään on kuulunut myös karaokeiltoja. Perinteeksi on muodostunut myös seuran järjestämä joulukonsertti. Tänä vuonna konsertoidaan teemanimellä Muistojeni joulu.

Kriivarin koulun ja päiväkodin lähimetsien puolustamiselle Paimion ympäristöpalkinto

Paimion ympäristöpalkinnon vastaanottajat Jutta Mutila, Anne-Mari Auer, Sari Välimaa ja Pekka Salmi.

Paimion kaupunki perusti 700-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi ympäristöpalkinnon, jonka tavoitteena on edistää ilmasto-, ympäristö- ja luontotekoja sekä tuoda näkyväksi jo tehtyjä paikallisia ympäristötekoja. Palkinnon avulla haluttiin kannustaa positiivisiin ja vaikuttaviin ympäristötekoihin ja nostaa esimerkkejä, joita muut voivat helposti hyödyntää/monistaa omassa toiminnassaan. Samalla palkinto tukee palkittavien myönteisen ympäristöidentiteetin vahvistumista. Ympäristöpalkinto on tunnustus Paimion hyväksi tehdystä työstä, tapahtumasta tai muusta teosta, joka on toteutettu 2020-luvun aikana.

Uudet karttatyökalut tarjoavat tarkkaa tietoa ilmastonmuutoksesta ja kaupunkien pienilmastosta

Miten ilmastonmuutos etenee maakunnittain seuraavien vuosikymmenten aikana? Missä suomalaiskaupungeissa syntyy kuumia lämpösaarekkeita jo nyt? Muun muassa näihin kysymyksiin löytyy tietoa uusista karttatyökaluista, jotka ovat maksutta kaikkien käytettävissä.

Asukkaat tarvitsevat hyvät ohjeet palovaroittimista taloyhtiöiltä

Palovaroittimet siirtyvät taloyhtiöiden vastuulle.

Vastuu palovaroittimien toimintakunnosta siirtyy vuodenvaihteessa taloyhtiöille. Se tarkoittaa, että rakennuksen omistajalla on velvollisuus huolehtia, että asunnoissa on riittävä määrä toimivia palovaroittimia. Huoneiston asukkaan tehtävänä on ilmoittaa omistajalle viipymättä palovaroittimissa havaitsemistaan vioista. Suomen Pelastusalan Keskusjärjestön (SPEK) asiantuntija kannustaa taloyhtiöitä antamaan selkeät ohjeet asukkaille.

EU:n metsäkatoasetuksen soveltamisen lykkäämisestä ja yksinkertaistamisesta alustava sopu

EU:n kolmikantaneuvotteluissa saavutettiin 4. joulukuuta alustava sopu metsäkatoasetuksen muutosehdotuksista. Keskeisiin sisältömuutoksiin kuuluisi asetuksen soveltamisen lykkääminen vuodella sekä tiettyjen toimijoiden ja alkutuotannon velvoitteiden keventäminen. Muutokset tulee vielä vahvistaa Euroopan unionin neuvostossa ja Euroopan parlamentissa ennen vuodenvaihdetta. Kansallinen täytäntöönpano yhteensovitetaan muutoksiin.

Työelämäauditointi yritysten ja opiskelijoiden välillä alkaa Varsinais-Suomessa

Työelämäauditointi koostuu neljästä oppilaitoksen valitsemasta teemasta, joista yksi on työllistymisen ja osaamisen kehittäminen. Kuvassa yritysauditoijat ja oppilaitoksen edustajat Turun ammattikorkeakoulusta (Petri Rainio, Turun yksikönjohtaja, Bravida Finland Oy, Harri Salminen, Verkostotekniikka-yksikön johtaja, Turku Energia, Patrik Ginström, aluepäällikkö, Saipu Oy Turku, Teemu Lähde, sähkösuunnittelun tiimipäällikkö, Afry, Petri Rantapaju, toimitusjohtaja, Cervius, Satu Lindén, osaamisasiat, asiantuntija, Turun kauppakamari, Jussi Hurri, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu, Ilkka Jyväs, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu, Anne Norström, sektorin johtaja, Turun ammattikorkeakoulu, Osmo Huhtala, koulutus- ja tutkimuspäällikkö, Turun ammattikorkeakoulu, Ville Lavonen, lehtori, Turun ammattikorkeakoulu ja Liisa Porento, kehittämispäällikkö, Pohjois-Karjalan kauppakamari.

Turun kauppakamari järjestää seudun ensimmäisen työelämäauditoinnin yhteistyössä Pohjois-Karjalan kauppakamarin kanssa. Ensimmäisenä Hyväksytysti työelämäauditoitu -arvioinnin kohteena on Turun ammattikorkeakoulun sähkö- ja automaatiotekniikan koulutus.

Urheilu

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.

FBC Turku ei ole onnistunut tiivistämään puolustustaan

Tuttu näky FBC Turun otteluista tällä kaudella. Pallo on maalissa, vastustaja juhlii.

14 ottelua, viidessä ottelussa omiin yli kymmenen maalia, omiin yhteensä 116 ja maaliero -75.