LSJH lajitellut kahden vuoden aikana miljoona kiloa poistotekstiiliä

Lemppariin ovat ensimmäisen toimintavuoden aikana löytäneet niin tiedostavat kuluttajat kuin trenditietoiset nuoret aikuiset, kertoo Elina Kokko.
Lemppariin ovat ensimmäisen toimintavuoden aikana löytäneet niin tiedostavat kuluttajat kuin trenditietoiset nuoret aikuiset, kertoo Elina Kokko. Kuva: Eero Saarikoski

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajittelun kautta on tekstiilien erilliskeräysvelvoitteen voimaan astumisen jälkeen kulkenut kaikkiaan miljoona kiloa poistotekstiiliä. Ammattilajittelijoiden lajittelemasta määrästä on viimeisen vuoden aikana päätynyt tekstiilien kierrätysmyymälä Lempparin kautta uusiin koteihin miltei 25 000 kiloa vielä käyttökelpoista tekstiiliä.

Euroopan jätteen vähentämisen viikolla 22. marraskuuta viime vuonna Pläkkikaupunkiin avattu Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) tekstiilien kierrätysmyymälä Lemppari juhlistaa ensi viikolla ensimmäistä toimintavuottaan.

Samassa kiinteistössä sijaitsee LSJH:n lajittelu, jonka kautta on viimeisten kahden vuoden aikana kulkenut yhteensä miljoona kiloa kotitalouksilta kerättyä poistotekstiiliä ympäri Suomen. Lemppariin päätyvät tekstiilinlajittelijoiden pöydältä ne tekstiilit, jotka tunnistetaan käyttökelpoisiksi vielä sellaisenaan, ovat helposti korjattavissa tai hyödynnettävissä uusiotuotteiden materiaalina.

– Lemppariin ovat ensimmäisen toimintavuoden aikana löytäneet niin tiedostavat kuluttajat kuin trenditietoiset nuoret aikuiset. Käytetyt vaatteet ovat kovassa suosiossa, kun muut elinkustannukset ovat Suomessa kasvaneet. Tämä on näkynyt myynnin tasaisena kasvuna, Lempparin myymälävastaava ja LSJH:n materiaalineuvoja Elina Kokko kertoo tiedotteessa.

Lempparin tarjonta on täysin riippuvainen siitä, mitä asukkaat lajittelevat poistotekstiilien keräyslaatikoihin. Poistotekstiilin joukkoon laitetaan vielä usein täysin käyttökelpoista vaatetta ja tekstiiliä.

Poistotekstiiliä ovat vaatteet, kodintekstiilit ja kankaat, jotka ovat esimerkiksi nukkaantuneita, joissa on reikiä tai joissa olevat tahrat eivät lähde pois pesussa.

– Käyttökelvoton on kuitenkin subjektiivinen käsite, ja jonkun toisen jäte onkin toisen aarre. Poistotekstiili onkin loistotekstiiliä ja siksi on tärkeää, että lajittelussa pystytään pelastamaan arvokkaat materiaalit vielä sellaisenaan kiertoon, Kokko sanoo.

Sen lisäksi, että Lempparista päätyy kuluttajille vaatteita ja tekstiilejä sellaisenaan, hyödyntävät Lempparin tarjontaa sekä LSJH:n lajittelua myös yrittäjät.

– Toimintamme on laajentunut, ja nykyään asiakkaina kasvava määrä tekstiilitaiteilijoita, kirpputoreja ja upcyclaajia, joille toimimme materiaalipankkina.

Helmikuussa 2024 Lempparissa avattu “Penkola” on ainutlaatuinen osasto, jossa korjauskelpoiset kakkoslaatuiset tekstiilit saavat uuden elämän. Lempparissa on pidetty myös asiakkaiden ylistämiä, penkojaispäiviä, joita järjestetään myös jatkossa.

– Tekstiilien elinkaaren pidentäminen ja kierrätystoiminta vaativat uusia, innovatiivisia ideoita, kokeiluja ja yhteistyötä yli toimialarajojen. Jäteyhtiö voi hyvin tehdä yhteistyötä esimerkiksi muotibrändien kanssa, Kokko muistuttaa.

Lempparissa ollaan Euroopan jätteen vähentämisen viikolla synttäritunnelmissa. Synttäriviikolla 18.–21. marraskuuta kaikki tekstiilit myydään kolmen euron kilohinnalla.

Maanantaina 18. marraskuuta LSJH:n ympäristöneuvoja on paikalla opastamassa halukkaille, miten irronnut nappi ommellaan takaisin ja miten villasukkiin tulleet pienet reiät korjataan parsimalla.

Synttäriviikon aikana Lempparissa on myös näyttely, jossa on esillä teoksia neljältä upcycling-yrittäjältä, jotka hankkivat osan materiaaleistaan LSJH:lta. Mukana näyttelyssä ovat HanJan Kimonos, Pukuprinsessa Aada, Tyyki Design sekä VAIN.

Ympäristöneuvojat ovat paikalla Lempparissa koko synttäriviikon ajan. Neuvojilta voit kysyä muun muassa poistotekstiilin lajittelusta sekä tekstiilien hyödyntämisestä. Lisäksi pisteellä on päivittäinen arvonta, jossa osallistujien kesken arvotaan päivän voittajalle viisi vapaavalintaista tekstiiliä Lempparista.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Väkivaltarikoksen kohteeksi joutuminen voi vähentää luottamusta poliisiin

Tuoreen poliisibarometritutkimuksen aineistosta selviää, että monet seksuaalirikoksen kohteeksi joutuneista ovat kokeneet poliisin toiminnan ja rikosprosessin yleisemminkin epäoikeudenmukaiseksi. Uhrien kokemusten mukaan heidän kertomustaan ei ole asianmukaisesti kuultu tai uskottu, heihin ei ole suhtauduttu kunnioittavasti tai poliisin kysymykset ovat tuntuneet syyllistäviltä.

Joka neljäs vuokralainen ei tiedä, mistä asunnon vedentulon saa katkaistua

Lähitapiolan kyselyn mukaan jopa lähes puolet vuokra-asunnossa asuvista ei tiedä, mistä asuntonsa vedet saa kytkettyä pois esimerkiksi vesivahingon sattuessa. Lähitapiolan korvausjohtajan mukaan tämä voi pahimmillaan aiheuttaa vaikeita vastuukysymyksiä vuokralaisen ja vuokranantajan välillä, jos esimerkiksi jäätynyt putki aiheuttaa vesivahingon.

Tutkijaryhmä löysi harvinaisen supernovan – voi tarjota uuden tavan mitata maailmankaikkeuden laajenemisnopeutta

 Supernova Winny. Kuvassa kaksi galaksia on merkitty G1 ja G2. Supernovan kuvien paikat on merkitty A, B, C, D ja E.

Jo sadan vuoden ajan on tiedetty, että universumi laajenee. Laajenemisen tarkka nopeus on kuitenkin kysymys, joka edelleen haastaa kosmologian vakiomallin. Turun yliopiston tutkijoita on mukana kansainvälisessä tutkijaryhmässä, joka on nyt löytänyt ainutlaatuisen supernovan eli räjähtävän tähden. Se voi tarjota uuden tavan mitata universumin laajenemisnopeutta.

Kaarina Maununtyttären haudasta löydettiin historiallisesti merkittävä sormus

Kaarina Maununtyttären kultasormuksessa on musta emalointi ja turkoosi.

Kuningatar Kaarina Maununtyttären (1550–1612) hautaa tutkitaan parhaillaan Turun tuomiokirkossa. Tutkimusten ensimmäisellä viikolla tehtiin huomattava esinelöytö: Kaarinan käyttämä kultasormus. Löytö on historiallisesti merkittävä, sillä muita varmuudella Kaarina Maununtyttärelle kuuluneita henkilökohtaisia esineitä ei ole säilynyt nykypäivään. Tieteellinen tutkimus on osa museokeskus Vapriikin vuonna 2028 avautuvaa näyttelyä, jonka yhteydessä tuotetaan uutta tietoa Kaarinan ja hänen perheensä elämästä nykyaikaisen tieteen keinoin.

KSBR valittu LogoHubiin betonirunkorakenteiden toimittajaksi

LogoHubista on tulossa tämän näköinen. Havainnekuva.

KSBR (Keski-Suomen Betonirakenne Oy) rakentaa paikallavalurungon Turun LogoHubin asema- ja pysäköintirakennukseen Turkuun. KSBR:n sopimus pääurakoitsijana toimivan rakennusliike Lapti Oy:n kanssa kattaa myös kohteen rakennesuunnittelun tuoteosakauppana.

Vanhojen asunto-osakkeiden hinnat halpenivat viime vuonna eniten Turussa

Vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat vuoden 2025 viimeisellä neljänneksellä koko maassa 3,3 prosenttia edellisvuodesta. Joulukuussa hintojen lasku oli nopeinta koko vuonna, 4,5 prosenttia.

Auto pyörähti katolleen Turun keskustassa – kukaan ei loukkaantunut vakavasti

Auto pyörähti katolleen liikenneonnettomuudessa Martinsillalla eilen keskiviikkona iltakahdeksan maissa. Kahden auton kolari tapahtui Martinsillan ja Itäisen Rantakadun risteyksessä. Ajoneuvot olivat tulleet keskustan suunnasta yksisuuntaista Martinsiltaa pitkin kohti Itäistä Rantakatua. Toisen auton kuljettaja oli vaihtanut kaistaa huolimattomasti ja osunut toiseen ajoneuvoon, joka oli kääntynyt katolleen.

Sofia Virta vaatii sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmania lopettamaan lisäleikkausten valmistelun

Sofia Virta.

Vihreiden puheenjohtaja, turkulainen kansanedustaja Sofia Virta lähettää tiedotteessa terveisiä perussuomalaisten tuoreelle sosiaali- ja terveysministerille Wille Rydmanille.

Kotiteatteri etsii makuuhuoneita esityksen näyttämöksi

Olisiko makuuhuoneesi sopiva teatterinäyttämö?

Yksityiskotien makuuhuoneissa kesällä 2026 tapahtuva Makuuhuone -esitys kutsuu yleisönsä jaettuun uneen, jossa sänky muuttuu näyttämöksi. Kiertue ajoittuu aikavälille 16.–17. kesäkuuta ja 6.–8. elokuuta. Voit ehdottaa makuuhuonettasi ja kotiasi käytettäväksi Varsinais-Suomessa mille päivämäärälle vain.

Pelastusarmeijan joulupatoihin lahjoitettiin 860 000 euroa

Pelastusarmeijan Joulupata-keräystulos vuonna 2025 oli 860 000 euroa. Tulos kasvoi yhden prosentin edellisvuodesta. Käteislahjoittaminen säilytti vahvan aseman, sillä 53 prosenttia kaikista lahjoitetuista euroista annettiin perinteisesti joulupataan. Vuonna 2025 Joulupata-keräyksen kuluprosentti oli 13,75 prosenttia, joten yli 86 prosenttia varoista ohjautuu suoraan auttamistyöhön.

Aggressiivinen suusyöpä voidaan tunnistaa imusuonien muutoksista

Suuontelon ja kielen syöpä on yleisin pään ja kaulan alueen pahanlaatuinen kasvain ja se aiheuttaa yli 188 000 kuolemaa maailmassa vuosittain. Monista muista syövistä poiketen suusyövässä myös pienet ja varhain havaitut kasvaimet voivat johtaa kuolemaan. Suomessakin jopa viidesosa varhaisvaiheessa hoidetuista potilaista menehtyy myöhemmin sairauteen.

Huolimaton tulisijan lämmitys voi halkaista hormin

Kireät pakkaset haastavat kotien lämmitystä. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Juha Helkamäki muistuttaa, että pitkään käyttämättä olleen tulisijan liian nopea lämmittäminen voi aiheuttaa sen rakenteisiin vakavia vaurioita. Myös mahdollinen savukanaviston kosteus voi aiheuttaa vaaratilanteita tai vahinkoa huoneilmaan pääsevän savun vuoksi.

Joka viides työssäkäyvä ei piittaa työantajan palkitsemisesta

Kaikkia suomalaisia työssäkäyviä ei voi sitouttaa palkitsemisella. Peräti joka viides kuuluu ryhmään, jota palkitsemisen keinot eivät juuri hetkauta. LähiTapiolan kokonaispalkitsemistutkimuksen analyysi paljastaa viisi erilaista “palkitsemisen arkkityyppiä” ja näyttää, millä keinoilla motivaatiota ja sitoutumista voidaan vahvistaa eri ryhmissä.

Timo Furuholm: Ministeri Lulu Ranne jarruttaa Länsirataa

Timo Furuholm.

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunnan varapuheenjohtaja Timo Furuholm (vas) kritisoi liikenne- ja viestintäministeri Lulu Rantee n (ps) linjauksia, jotka hänen mukaansa jarruttavat Varsinais-Suomen raideliikennehankkeita ja heikentävät alueen investointeja ja työllisyyttä.

Poliisi otti apteekkiryöstöä yrittäneen verekseltään kiinni Turussa

Lounais-Suomen poliisi sai keskiviikkona hieman ennen kello 11 ilmoituksen ryöstöstä Turussa Kunnallissairaalantien sijaitsevassa apteekissa.

Turun XV sellokilpailun finaalistit selvillä

Turun sellokilpailun tuomaristo on tehnyt valintansa toisesta erästä finaaliin jatkavien kilpailijoiden osalta. Ensimmäiseen erään osallistui 25 kilpailijaa, joista 12 jatkoi toiseen erään. Torstaina 19. helmikuuta ja perjantaina 20. helmikuuta kilpailun finaalissa jatkavat kuusi kilpailijaa kilpailujärjestyksessä ovat Alma Stupak , Iiris Piri , Pekka Smolander , Alli Mankkinen , Maria Morfin Venäläinen ja Artturi Aalto .

Turku Muay Thain ottelijoille kolme thainyrkkeilyn Suomen mestaruutta

Ommi Mingsupphakun (punaisissa) voitti Suomen mestaruuden sarjassaan kuudennen kerran.

Turku Muay Thain ottelijat voittivat viime viikonloppuna kolme Suomen mestaruutta thainyrkkeilyn SM-kisoissa Lahdessa. Tylyintä jälkeä teki kuudennen kerran SM-kultaa voittanut Ommi Mingsupphakun , joka tyrmäsi teknisesti semifinaalissa ensimmäisessä erässä ja lasketti finaalissa kolme kertaa lukua vastustajalleen.

Varsinaissuomalainen talviolympiamenestys on jääkiekon sävyttämä

Saku Koivu voitti urallaan neljä olympiamitalia, mutta silti helposti Koivu ja olympialaiset tuovat monelle ensimmäisenä mieleen Torinossa olympiafinaalin ratkaisuhetkillä katkenneen mailan.

Parhaillaan Italiassa käynnissä olevissa talviolympialaisissa oltiin poikkeuksellisen lähellä varsinaissuomalaista olympiamitalia, kun Lauri Vuorinen hiihti sprinttihiihdossa neljänneksi. Perniöläistaustaisella Vuorisella mitaliin matkaa jäi vajaat viisi sekuntia, mikä on sprintissä pitkä aika.

Näköislehti

Kaupunki
ZoomRock-aseman mikseri pyörii Google Chrome -selaimessa.
Kemiönsaaren luonto ry perustettiin yli 40 vuotta sitten.
Olisiko makuuhuoneesi sopiva teatterinäyttämö?
Pepe Ahlqvist.
Raisio Pride on kasvanut raisiolaisittain isoksi tapahtumaksi.
Anu Laitila.
Urheilu

Petri Seppinen jatkaa TPS:n valmennusryhmässä

TPS Salibandy on tehnyt jatkosopimuksen miesten edustusjoukkueen valmennusryhmään kuuluvan Petri Seppisen kanssa. Kyseessä on kauden 2026–27 kattava optiovuosi. Seuran mukaan Seppinen on muodostanut toimivan parivaljakon päävalmentaja Jere Jokisen kanssa. Ennen TPS:ää Seppinen on valmentanut Sveitsissä. Suomessa hän on valmentanut päävalmentajana muun muassa SBS Wirmoa ja SalBaa.

Turku Muay Thain ottelijoille kolme thainyrkkeilyn Suomen mestaruutta

Ommi Mingsupphakun (punaisissa) voitti Suomen mestaruuden sarjassaan kuudennen kerran.

Turku Muay Thain ottelijat voittivat viime viikonloppuna kolme Suomen mestaruutta thainyrkkeilyn SM-kisoissa Lahdessa. Tylyintä jälkeä teki kuudennen kerran SM-kultaa voittanut Ommi Mingsupphakun , joka tyrmäsi teknisesti semifinaalissa ensimmäisessä erässä ja lasketti finaalissa kolme kertaa lukua vastustajalleen.

Varsinaissuomalainen talviolympiamenestys on jääkiekon sävyttämä

Saku Koivu voitti urallaan neljä olympiamitalia, mutta silti helposti Koivu ja olympialaiset tuovat monelle ensimmäisenä mieleen Torinossa olympiafinaalin ratkaisuhetkillä katkenneen mailan.

Parhaillaan Italiassa käynnissä olevissa talviolympialaisissa oltiin poikkeuksellisen lähellä varsinaissuomalaista olympiamitalia, kun Lauri Vuorinen hiihti sprinttihiihdossa neljänneksi. Perniöläistaustaisella Vuorisella mitaliin matkaa jäi vajaat viisi sekuntia, mikä on sprintissä pitkä aika.

Suomen suurin CrossFit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä siirtyy Rajupaja Areenalle

Tuomiopäivä siirtyy Rajupajalle.

Suomen suurin kansainvälinen CrossFit-kilpailu ja urheilufestivaali, Turku Tuomiopäivä, on järjestetty vuodesta 2019 alaken Turun Urheilupuiston Yläkentällä. Ensi kesäkuussa tapahtuma siirtyy uuteen kotiinsa Rajupaja Areenalle. Muutto takaa urheilijoille ja yleisölle paremmat puitteet säästä riippumatta.

Åboraakkeli: Tulos toi sähköä Suomen cupiin

Aurelija Zarina (13.).

Tämä selvisi, kun Aurelija Zarina iski jatkoajalla FBC Loiston voittomaalin TPS:ää vastaan Suomen cupin semifinaalissa. Palloseura on hallitseva mestari vielä 1. maaliskuuta pelattavaan finaaliin saakka. Tuolloin uudeksi mestariksi kruunataan joko Loisto tai Eräviikingit.

Kristians Samitis IPK:sta Tutoon loppukaudeksi

Santeri Virta (vas.) ja Kristians Samitis. Samitis vaihtaa loppukaudeksi Tuton paitaan.

Tuto Hockey on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen latvialaishyökkääjän Kristians Samitisin kanssa. Samitis on pelannut tällä kaudella IPK:ssa 38 ottelua tehden tehot 6+7.