Valotaideteos Ihme Mirakel sytytetään perjantaina Paraisilla
Valotaideteos Ihme Mirakel sytytään oppimiskeskus Bravan ulkoseinään pääsisäänkäynnin yläpuolelle perjantaina 1. marraskuuta kello 19 (Koulukatu 14, Parainen). Taideteosta on suunniteltu rakennukseen jo rakennusvaiheessa ja se vihitään käyttöön nyt Lux Archipelago -valofestivaalin yhteydessä. Teoksen taustalla on Paraisilla asuva valotaiteilija Vespa Laine ja teos on Paraisten kaupungin ensimmäinen pysyvä valotaideteos.
– Kolmesta valon pääväristä, punaisesta, sinisestä ja vihreästä koostuva teos muodostaa optisen ihmeteon, kun ne kohtaavat. Kolmen värin risteyksestä muodostuu valkoinen valo: monesta väristä tulee yksi. Sen ympärillä värit sekoittuvat luoden lisää sävyjä. Additiiviseen väriavaruuteen perustuva teos muistuttaa kokijalleen maailmasta, jossa lennetään kuuhun ja missä kaikki on mahdollista, kommentoi taiteilija Vespa Laine kuvailee taideteosta ja ajatusta tiedotteessa.
– Maailmankuva on juuri sellainen, jollaiseksi sen itse teet. Värien sekoittumisessa ei sinänsä ole mitään taikaa, lopulta kyse on ”vain fysiikasta”. Teos itsessään ei ole ihme, mutta rakennus sen taustalla sisältää tulevaisuuden ihmeidentekijöitä. Teoksen keskiössä oleva, kaikki värit sisältävä valkoinen valo, on allegoria monimuotoisuudesta, jossa saamme elää, sekä yhteistyön voimasta. Kukaan ei lennä kuuhun yksin,
Lux Archipelago -valofestivaali avataan perjantaina 1. marraskuuta kello 18 Paraisten Kauppiaskadun Ahosen kulmalla, minkä jälkeen voidaan siirtyä Storgårdinkadun kautta kohti oppimiskeskus Bravaa, ja valotaideteos Ihme Mirakel sytytetään kello 19. Paraisten kaupunki tarjoaa yleisölle glögiä ja piparkakkua.
Vespa Laine (s. 1977) on paraislainen valotaiteilija (TeM), joka on tutkinut optisia ihmetekoja jo lopputyössään Teatterikorkeakoulussa vuonna 2010. Lainetta kiinnostavat kvanttifysiikan monimaailmantulkinnat ja hän on perustanut tiede- ja taidekollektiivi Fern Orchestran, jonka taiteellinen praktiikka pohjautuu kvanttifysiikan lainalaisuuksiin teosten käsitellessä luonnon ilmiöitä. Laineelle on myönnetty Säde-kunniamaininta "Lajienvälisestä valosuunnittelusta” teoksesta Mareld (Turun kaupunginteatteri 2020) sekä ensimmäinen palkinto ”Best Alternative Design” World Stage Design -näyttelyssä Calgaryssä Kanadassa vuonna 2022.
Hän on toteuttanut ammattimaisia valoteoksia vuosittain Paraisten omaan valotaidefestivaaliin, Lux Archipelagoon yksin tai yhdessä kollegojensa kanssa, muun muassa Glittrande rondell (2017), RGB (2018 & 2019), Havets viskning (2021), Mare Solis (2022) ja Surgo 2100 (2023).
Hän on järjestänyt lukuisia valotaidetyöpajoja ja -tapahtumia myös saaristokaupungin eri osissa. Laineen töitä on myös kuratoitu Best Light Art in Finland -valotaidematrikkeliin ja hänen töitään on ollut esillä suomalaisissa museoissa ja gallerioissa. Laine on Suomen valotaiteen seuran FLASH:n jäsen sekä Suomen valo-, ääni- ja videosuunnittelijoiden liiton puheenjohtaja.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)