Tarkista talvirenkaiden kunto ennen vaihtamista

Kuva: Jori Liimatainen

OP Ryhmän teettämään kyselyyn vastanneista jopa 37 prosenttia ei tiedä koska renkaat ovat liian kuluneet tai arvelee väärin renkaiden urasyvyyksien riittävyyden. Talvirenkaiden kunto on syytä tarkistaa ennen renkaiden vaihtamista.

Pohjoisemmassa Suomessa on koettu jo ensilumi ja renkaiden vaihtokausi on alkanut. Eteläisemmässä Suomessa vielä monella on kesärenkaat käytössä. Tieliikennelain mukaan marraskuun alusta maaliskuun loppuun saakka on käytettävä talvirenkaita eli kitka- tai nastarenkaita, jos sää tai keli sitä edellyttää. OP Ryhmän teettämään kyselyyn vastanneista autoilevista suomalaisista lähes kaikki kertovat tietävänsä tai ainakin luulevat tietävänsä koska renkaat täytyy vaihtaa.

– Viime kevään takatalvien suuret vahinkomäärät kuitenkin kertovat, että renkaiden vaihtamisen ajoittaminen ei ole helppoa. Vahinkoja sattui kaksinkertainen määrä normaaliin verrattuna 23. huhtikuuta ennätyksellisen runsaan lumisateen vuoksi. Vahinkoilmoituksissa näkyi, että kesärenkaat olivat monen vahingon takana. On siis tärkeää seurata sääennusteita ja näin syyskaudella ennakoida tarpeeksi aikaisin renkaiden vaihto. Kannattaa myös muistaa, että keliolosuhteet voivat vaihdella eri puolella maata rajustikin, Pohjola Vakuutuksen ajoneuvovakuuttamisesta vastaava johtaja Kristian Hiljander kertoo tiedotteessa.

Renkaiden vaihdon yhteydessä on hyvä hetki tarkistaa niin kesärenkaiden kuin myös autoon vaihdettavien talvirenkaiden kunto. Renkaiden kunnossa kannattaa kiinnittää huomiota erityisesti renkaan urasyvyyteen, käyttöikään sekä nastarenkaissa nastojen määrään.

Kyselyyn vastanneista 17 prosenttia kertoi, että ei tiedä milloin talvirenkaat ovat liian kuluneet. Lisäksi 20 prosenttia vastasi tietävänsä milloin renkaat ovat liian kuluneet, mutta arvioivat vaaditun renkaiden urasyvyyden alakanttiin.

– Talvirenkailla pääurien syvyyden tulee olla vähintään kolme millimetriä. Vaativilla talvikeleillä renkaiden urasyvyyden olisi kuitenkin hyvä olla lähempänä kuutta millimetriä, eikä kovin kuluneita renkaita enää kannata vaihtaa autoon, Hiljander neuvoo.

Renkaiden tekninen käyttöikä on noin kuusi vuotta. Se tarkoittaa sitä, että ajan myötä renkaiden kumiseos kovettuu ja silloin myös renkaan ominaisuudet eivät ole tarvittavalla tasolla.

Pohjola Vakuutuksessa havaitaan vuosittain muutaman kymmenen autovahingon kohdalla, että renkaissa on kulutuspintaa liian vähän jäljellä.

– Vaikka taloustilanne olisi tiukka, renkaiden kohdalla ei kannata säästää. Liian kuluneet tai vanhat renkaat ovat suuri turvallisuusriski. Renkaiden tyyppi ja kunto vaikuttavat paljon ajettavuuteen. Renkaiden kunto on myös asia, joka vaikuttaa mahdollisten vakuutuskorvausten tasoon. Esimerkiksi jos vahinko sattuu johtuen laittomista renkaista, voi se alentaa korvauksia, Hiljander sanoo.

Jos talvirenkaissa on nastat, pitää vaihdon yhteydessä tarkistaa, ettei iso osa nastoista ole irronnut renkaista. Nastojen määrä samassa autossa olevissa renkaissa ei saa poiketa yli 25:ä prosenttia. Muutenkin on syytä käyttää samanikäisiä, samantyyppisiä ja kulutuspinnaltaan suunnilleen samanlaisia renkaita. Myös sekarengastus on kielletty, eli esimerkiksi nasta- ja kitkarenkaita ei saa ajoneuvossa käyttää sekaisin.

Tänä syksynä talvirenkaita vaihtaessa kannattaa olla erityisen tarkkana, sillä 1. joulukuuta lähtien nastattomina talvirenkaina ei voi käyttää renkaita, joissa on pelkkä M+S-merkintä. Renkaista täytyy löytyä lisäksi myös 3PeakMountainSnowFlake eli niin sanottu ”vuoristomerkintä” tai talvirengas tulee olla nastoitettu.

Kyselyn mukaan itse renkaansa vaihtavista 17 prosenttia jättää jälkikiristyksen tekemättä. Seitsemälle prosentille on sattunut vahinko renkaiden vaihtamisen tai vaihtamatta jättämisen yhteydessä.

– Jos renkaat vaihtaa itse, on syytä olla tarkkana pulttien kiinnityksessä, etteivät ne mene väärille kierteille. Renkaiden pyörimissuunta on myös syytä tarkistaa. Vaikka renkaat vaihdattaisi ammattilaisella, tulee pultit jälkikiristää 100–150 kilometrin ajon jälkeen. Näin vältytään siltä riskiltä, että rengas löystyisi ajaessa tai pahimmillaan irtoaisi ajon aikana, Hiljander neuvoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tulevat tanssin ammattilaiset antavat taidonnäytteensä

Henna Hägg, Helmi Tuominen, Petra Myllyperkiö ja Jenny Luomajoki.

Yhtä köyttä on kolmannen vuoden tanssinopettajaopiskelijoiden teoskokonaisuus, joka tuo 10–13. joulukuuta Taideakatemian näyttämölle seitsemän ryhmäkoreografiaa.

Vapaaehtoisia kaivataan lisää urheiluseuratoimintaan

Seurabarometri 2025 on seurojen omaan arvioon perustuva tilannekuva suomalaisista seuroista. Kyselyyn vastasi valtakunnallisesti 980 seuraa. Kartoitus sisälsi kahdeksan teemaa, jotka käsittelivät muun muassa hallintoa, taloutta, valmennusta, viestintää ja vastuullisuutta. Tarkoituksena oli rakentaa mahdollisimman ajantasainen ja kokonaisvaltainen kuva siitä, millaisena seurat itse näkevät toimintansa vahvuudet sekä ne kohdat, joihin tarvitaan lisää tukea tai kehittämistä.

Kaupallisilla dna-testeillä etsitään isiä

DNA-testeihin liittyy merkittäviä tietosuojahuolia ja eettisiä ongelmia, joita moni ei tule ajatelleeksi.

– Ihmisellä on voimakas tarve ja oikeuskin tietää taustastaan. Tässä mielessä dna-testit ovat tärkeitä ja arvokkaita, tutkijatohtori Anna Reetta Rönkä sanoo.

Uusi etäkuntoutus keliakiaa sairastaville

Kela käynnistää uuden etäkuntoutuksen iho- tai suolistokeliakiaa sairastaville aikuisille ensi vuoden alussa. Kelan uusi keliakiaa sairastavan kuntoutus on suunnattu aikuisille, joilla on diagnosoitu iho- tai suolistokeliakia ja jotka kokevat gluteenittoman ruokavalion noudattamisen, oireiden hallinnan tai ruokavalion sovittamisen muun sairauden hoitoon haastavaksi.

Vuoden ympäristöteko -palkinto Andreas von Bergmannille ja Ålönlahden säätiölle

Palkinnolla halutaan lisätä tietoisuutta siitä, miten paikallisilla ratkaisuilla voidaan vaikuttaa ympäristön tilaan.

Paraisten kaupunki jakoi maanantaina yhdessä Saaristomeren biosfäärialueen kanssa Vuoden ympäristöteko -palkinnon saaristomerivuoden päätösseminaarissa.

Lainsäädäntöehdotukset kuolinpesän sähköisestä asioinnista lausuntokierrokselle

Lainsäädäntöehdotusten tavoitteena on mahdollistaa kuolinpesän sähköinen asiointi nykyistä laajemmin. Jatkossa asiakas voisi laatia perukirjan ja perintöveroilmoituksen Verohallinnon OmaVero-asiointipalvelussa. Mahdollisuutta paperiasiointiin ei kuitenkaan olla poistamassa.

Liikenneturva: Vaaralliset somehaasteet ja sladittelu eivät kuulu liikenteeseen

Matkustaja voi puuttua tilanteeseen, jossa kuljettaja on luisumassa riskinottoon tai muihin typeryyksiin.

Liikenneturvan kyselyssä nuorista vain harva kertoo osallistuneensa somehaasteeseen, jossa on rikottu liikennesääntöjä tai toimittu muuten vaarallisella tavalla. Useampi on kuitenkin ollut kyydissä, kun kaveri on tarttunut haasteeseen. Osa myös myöntää yllyttäneensä kuljettajaa riskinottoon. Liikenneturva korostaa, että vaaralliset somehaasteet, sladittelu tai muu temppuilu eivät kuulu liikenteeseen.

Lastenneuvola-aikoja pystyy varaamaan Varha-sovelluksesta

Varha-sovelluksen ajanvarauspalvelu laajenee. Sovelluksen kautta pääsee varaamaan myös lastenneuvola-aikoja. Aiemmin ajanvaraus on ollut avoinna influenssarokotuksiin sekä ehkäisyneuvolaan.

Kielikoulutus maahan muuttaneiden hyvinvoinnin perusta

Miira Häkkinen.

Turun yliopistossa toteutettu väitöskirja tuo esiin Suomen ja Saksan kielikoulutuksen eroavaisuudet ja yhtäläisyydet. Tutkimuksessa ääneen pääsivät sekä uutta kieltä opettavat että opiskelevat ihmiset.

Tilapäistä suojelua ei jatkossa enää myönnetä Suomessa, jos hakijalla on tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa

Maahanmuuttovirasto on muuttanut päätöskäytäntöään Euroopan unionin tuomioistuimen ja Euroopan unionin neuvoston uusien päätösten mukaiseksi, eikä enää lähtökohtaisesti myönnä tilapäistä suojelua niille, joilla on jo tilapäisen suojelun oleskelulupa toisessa EU-maassa. Neuvosto toi esille heinäkuussa päätöksessään periaatteen siitä, että henkilö voi saada tilapäiseen suojeluun liittyviä oikeuksia vain yhdessä jäsenvaltiossa kerrallaan. Tämän periaatteen noudattaminen varmistaa ja välttää päällekkäiset rekisteröinnit. Neuvoston päätöksen jälkeen virasto aloitti uuden linjauksen valmistelun.

Kauneimmat joululaulut kutsuvat Turussa ja Kaarinassa

Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa joululauluja yhdessä.

Kauneimmat Joululaulut ovat Suomen suurin yhteislaulutapahtuma ja monelle tärkeä jouluperinne. Tilaisuudet eivät ole vain rakkaita lauluja ja lämmintä tunnelmaa, vaan niissä kerätään kolehti Suomen Lähetysseuran työhön maailman heikoimmassa asemassa olevien lasten hyväksi. Tänäkin jouluna Turun ja Kaarinan seurakunnat tarjoavat yli 50 mahdollisuutta laulaa yhdessä ja tehdä samalla hyvää maailman lasten puolesta.

Muistin ja ajattelun heikkeneminen viidenkympin jälkeen voi kertoa myöhemmästä hauraudesta

Gerastenia on oireyhtymä, joka johtuu ikääntymisen aiheuttamasta elinjärjestelmien heikentymisestä. Tuoreen tutkimuksen mukaan hitaampi reagointiaika sekä tarkkuus kognitiivisissa tehtävissä on yhteydessä korkeampaan gerastenian tasoon. Tutkimus nostaa esiin, että tämä yhteys on nähtävissä jo myöhäiskeski-iässä 57–70-vuotiailla.

Kun komedia valloitti politiikan – uusi kirja paljastaa televisioviihteen vaikutuksen Yhdysvaltain politiikkaan

Turun yliopistossa julkaistava kirja arvioi, että Perhe on pahin -tilannekomedia oli aloittamassa amerikkalaisen politiikan viihteellistymistä 1970-luvulla.

Archie Bunker for President: How One Television Show Remade American Politics on Oscar Winbergin ensimmäinen poliittiseen historian keskittyvä kirja. Teoksen on julkaissut University of North Carolina Press, ja sen julkistustilaisuus järjestetään torstaina 11. joulukuuta.

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi vaikuttaa elämään monin tavoin

Nuorena saatu endometrioosidiagnoosi on yhteydessä suurempaan sairastavuuteen sekä koulutuksellisiin ja ammatillisiin haasteisiin. Aikaisella hoidolla voitaisiin helpottaa sairaustaakkaa.

Turku tähtää matalan ilmatilan teknologioiden edelläkävijäksi

Matalan ilmatilan infrastruktuuri, eli autonomisten koptereiden käyttö 0–150 metrin korkeudessa, täydentää Turun tie- ja raideliikennettä sekä energia-, tieto- ja lentokenttäverkkoja uusilla palveluilla. Koptereita voidaan käyttää esimerkiksi kaupungin liikennesuunnittelun tukena.

Turun seudun elinkeinoyhtiö Business Turku perustaa Low Altitude Economy Hubin yhteistyössä Turkuun investoivan Rumble Toolsin, Turun kaupungin ja Turun ammattikorkeakoulun kanssa. Verkosto rakentaa ja kehittää Turkuun Euroopan kehittyneintä robottikoptereihin perustuvaa, matalan ilmatilan infrastruktuuria.

Ympäristöterveys muistuttaa – elintarvikehuoneistojen ja terveydensuojelulain kohteiden pidettävä rekisteritiedot ajan tasalla

Ympäristöterveyden valvonnan perusmaksu peritään elintarvike- ja terveydensuojelulain mukaisilta valvontakohteilta, jotka ovat ympäristöterveyden rekisterissä aktiivisena 1.1.2026. On tärkeää pitää tiedot ajan tasalla ja ilmoittaa toiminnan muutoksista, kuten aloittamisesta ja lopettamisesta, jotta vältytään aiheettomilta laskuilta.

Lyhytelokuvapäivän ohjelmistossa kaksi Taideakatemian opiskelijoiden animaatiota

Kutkuttaja.

Lyhytelokuvapäivää vietetään tänä vuonna kolmattatoista kertaa 21. joulukuuta, ja sitä juhlistetaan 8.–21. joulukuuta. Kuratoiduista lyhytelokuvapaketeista löytyy kaksi Turun AMK:n Taideakatemian animaatiokoulutuksen opiskelijaelokuvaa.

Uudet verokortit voimaan heti tammikuun alussa

Kaikkien suomalaisten ensi vuoden verokortit ovat nyt OmaVerossa. Vuoden 2026 verokortti tulee voimaan 1. tammikuuta.

Urheilu

Vapaaottelija Olli Santalahdelle kova puolalaisvastus

Olli Santalahti (punaiset hanskat) voitti marraskuussa Turussa Renan Martinsin.

Espoossa tapaninpäivänä järjestettävässä kamppailu-urheilutapahtuma Ice Cage 6:ssa ottelevan turkulaisen Olli Santalahden vastustajaksi on kiinnitetty puolalainen Mateusz Rybak . 29-vuotias Rybak on otellut ammattilaisurallaan 12 kertaa ja voittanut otteluistaan yhdeksän. Voitoistaan seitsemän hän on ottanut tyrmäyksellä. Hän on hävinnyt vain kerran ennen täyttä aikaa. Suomeen Rybak saapuu kolmen ottelun voittoputkessa.

Ari Nymanista Veikkausliigan Legenda

Ari Nyman.

Captain's Ball -gaalassa torstaina palkittiin myös uusi Veikkausliigan Legenda. Kunnian sai Ari Nyman .

Daniel Forsberg minuutissa thainyrkkeilyn Euroopan mestariksi

Daniel Forsberg (oik.) otti komean sulan hattuunsa thainyrkkeilyn EM-kisoista. Sparraajana valmentaja Riku Immonen.

Turkulainen Daniel Forsberg on voittanut thainyrkkeilyn alle 91-kiloisten Euroopan mestaruuden. Finaalissa kaatui Albanian Egli Sina . Ottelu päättyi albanialaisen luovutukseen reilun minuutin jälkeen.

Passarilegenda Mikko Esko vahvistamaan Tutoa loppukaudeksi

Mikko Esko.

Passarilegenda Mikko Esko tekee paluun lentopalloilun Mestaruusliigaan. Esko ja Tuto Volley ovat tehneet loppukauden kestävän pelaajasopimuksen.

Laituri Miika Kauppila jatkossopimukseen TPS:n kanssa

Miika Kauppila.

Turun Palloseura on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Miika Kauppilan , 25, kanssa. Kauppila saapui TPS:ään viime keväänä Käpylän Pallosta. Laitapelaaja tunnetaan monipuolisuudestaan, ja hän pelasi menneellä kaudella Tepsissä niin laitahyökkääjänä kuin laitapuolustajanakin.

FC Inter lunastaa Alan Ahmedin ja Edor Hajdinin optiovuodet

Edor Hajdini.

Viime kaudella FC Interiä edustaneet maalivahti Eero Vuorjoki , puolustaja Julius Tauriainen sekä reservijoukkueessa pelanneet hyökkääjät Alan Ahmed ja Edor Hajdini ovat seuran riveissä myös ensi kaudella.