Varhainen rokottautuminen ja muut ehkäisytoimet avainasemassa syksyn koronaepidemia-aallon torjunnassa

Viime syksynä ennätyslukemiin noussut koronakuolleisuus on saanut Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) suosittelemaan varhaisia koronarokotuksia riskiryhmille. Tänä syksynä voi esiintyä niin kutsuttua neloisepidemiaa eli neljää eri infektiota samaan aikaan. Epidemia kuormittaa terveydenhuoltoa ja voi vaikuttaa etenkin iäkkäiden ihmisten sairastavuuteen.

Koronakuolleisuus nousi Suomessa viime vuoden marraskuussa uusiin ennätyslukemiin. Tapauksia raportoitiin etenkin ikääntyneiden hoitokodeissa. Infektiosairauksien erikoislääkäri Veli-Jukka Anttila HUSista kertoo, että tilanteen taustalla oli muun muassa tautiaallon ja koronarokotteiden eriaikaisuus.

– Tautiaalto alkoi jo syys-lokakuussa, mutta valtaosa koronarokotteista tarjottiin vasta influenssarokotusten yhteydessä loppuvuodesta, Anttila kertoo tiedotteessa.

Tänä vuonna vastaavan tilanteen välttämiseksi THL on linjannut, että syksyn koronarokotukset aloitetaan viime vuotta selvästi aiemmin ja kohdistetaan suurimmassa riskissä oleviin väestöryhmiin.

Koronaviruksen lisäksi väestössä kiertää tulevalla infektiokaudella influenssavirusta, RS-virusta (respiratory syncytial) ja pneumokokkibakteeria, joka voi aiheuttaa esimerkiksi keuhkokuumeen. Neljän infektion yhtäaikaista esiintymistä kutsutaan neloisepidemiaksi. Näin voimakas epidemia voi lisätä erityisesti iäkkäiden ja riskiryhmiin kuuluvien potilaiden sairastavuutta ja kuormittaa terveydenhuollon resursseja.

Kaikkia neloisepidemian infektioita vastaan voi suojautua rokottautumalla. Rokottautuminen koronaa, influenssaa ja pneumokokkia vastaan on riskiryhmille maksutonta. Lääkäri voi myös suositella rokottautumista potilaskohtaisesti. Rokottautumisen lisäksi hengitystieinfektioita vastaan voi suojautua myös muilla toimilla. Tällaisia ovat ensimmäisinä koronavuosina tutuiksi tulleet hyvä käsihygienia, kotona sairastaminen, kasvomaskin käyttö sekä hyvästä ilmanvaihdosta huolehtiminen.

Riskiryhmiin kuuluvilla ikä, perussairaudet tai immuunipuolustusta heikentävä lääkehoito voivat lisätä vakavan koronainfektion todennäköisyyttä. Heillä myös rokotevaste voi jäädä heikoksi. Rokottautumisen ja muiden ehkäisykeinojen lisäksi riskiryhmien koronainfektiota voidaan hoitaa lääkehoidoilla, joihin kuuluvat varsinaiset viruslääkkeet ja vasta-ainehoidot.

– Korona vie riskiryhmiin kuuluvia muita useammin sairaalahoitoon ja myös heidän kuolleisuutensa infektioon on suurempi. Lääkehoito estää viruksen lisääntymistä elimistössä ja vähentää näin vakavia tautitapauksia ja kuolemia. Riskiryhmiin kuuluvien olisikin tärkeää tehdä koronatesti heti, jos heille ilmaantuu koronaan viittaavia oireita, jotta mahdollinen lääkehoito voidaan aloittaa mahdollisimman varhain, Anttila sanoo.

Koronatesti voidaan tehdä kotona tai laboratoriossa. Lääkehoidon tarve ja soveltuvuus arvioidaan kuitenkin aina terveydenhuollossa. Hyvinvointialueilla on omat ohjeistuksensa lääkkeiden kohderyhmistä ja niiden jakelusta.

THL on tiedottanut rokotusten alkamisesta 12. elokuuta. Hyvinvointialueet vastaavat rokotusten käytännön järjestelyistä ja tiedottavat tarkemmin, missä ja milloin rokottautuminen onnistuu.

Syksyn ajantasaista koronatilannetta voi seurata Koronatilastot-sivustolla (https://www.koronatilastot.fi/), jossa esitetään THL:n rekisteritietoa sairaanhoidon, kuolemien, rokotekattavuuden ja jätevesiseurannan osalta.

Kesän aikana laboratoriovarmistetuissa koronatapauksissa ja koronaviruksen jätevesiseurannassa on havaittu lievää nousua. Tämä vastaa edellisvuotta, joskin tapausmäärien nousu on alkanut hieman viime kesää aiemmin. Tilanne on samankaltainen myös muualla Euroopassa ja maailmalla.

– Epidemia-aaltojen ennustaminen on kuitenkin vaikeaa. Tämä koskee koronavirusta ja myös muita hengitysinfektioita. Tarpeeksi aikaisin aloitetut ehkäisy- ja hoitotoimet suojaavat erityisesti haavoittuvaisimpia väestöryhmiä ja ne säästävät myös terveydenhuollon rajallisia resursseja, Anttila toteaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kysely: Joka viides kertoo näpläävänsä puhelinta suojatien ylityksessä

Joka viides suomalainen myöntää, että puhelimen käyttö vie huomiota suojatien ylityksessä. Liikenteessä myös kävelijällä on oltava aistit valppaina. Jos puhelinta pitää käyttää, kertoo Liikenneturva tiedotteessaan.

Turussa sähköt palanneet katkon jälkeen

Turun aamupäväinen sähkönjakelun häiriö Ruissalo, Raisionjoen, Pernon ja Pansion alueella on päättynyt kello 12.12. Häiriön piirissä oli vajaat 3 000 käyttöpaikkaa.

Sallamaari Tulvalehto voitti Runo-Kaarinan

Sallamaari Tulvalehto.

Valtakunnallisen Runo-Kaarina-esikoiskokoelmakilpailun voittajaksi on valittu Sallamaari Tulvalehto . Vuodesta 1994 järjestettyyn kilpailuun saapui kaikkiaan 167 käsikirjoitusta. Kaarinan kaupunki kustantaa voittajateoksen, joka julkaistaan Turun Kirjamessuilla Logomossa perjantaina 2. lokakuuta.

Sähköt poikki liki 3 000 taloudelta Ruissalon, Pernon ja Pansion suunnalla

Sähköverkon vika on aiheuttanut noin tunti sitten sähkönjakelun keskeytyksen osissa alueita Ruissalo, Raisionjoki, Perno, Pansio. Vian arvioitu korjausaika ei olei tiedossa.

Kirkkopuiston kesänäyttely avautuu tänään

Kirkkopuiston terassin kesän taidenäyttely Opus 6 on musiikista inspiroitunut visuaalinen kokonaisuus. Valokuvataiteilija Vesa Aaltonen rinnastaa Suomen tunnetuimpia maalauksia museon arkistoihin sekä omiin teoksiinsa ja koostaa museon laajasta soitinkokoelmasta kuvaamistaan soittimista muun muassa viuluaiheisen installaation. Kaikille avoimia Opus 6:n avajaisia vietetään 9. kesäkuuta kello 18. Näyttely on auki elokuun loppuun saakka.

Berliinin filharmonikkojen Europakonzert esitetään Fuugassa vappuna 2027

Turun musiikkijuhlat tuo Turkuun yhden eurooppalaisen klassisen musiikkikentän näkyvimmistä konserttitapahtumista, kun Berliner Philharmoniker esiintyy musiikkitalo Fuugassa järjestettävässä Europakonzertissa 1. toukokuuta 2027.

Tutkimus: Turun telakan taloudellinen merkitys maakunnalle kasvaa edelleen

Icon-sarjan kolmas alus on Legend of the Seas.

Turun telakan ja sen laajan kumppaniverkoston taloudelliset vaikutukset ulottuvat selvästi Varsinais-Suomea laajemmalle, ja kasvavat edelleen. Turun kaupungin ja Meyer Turku Oy:n Turun yliopistolta tilaama tuore, lajissaan neljäs tutkimus vahvistaa kehityksen: telakka on yhä merkittävämpi työllistäjä ja taloudellisen toimeliaisuuden veturi Suomessa.

Naantali myönsi tapahtumatukea 11 tapahtumalle

Trumputtajat kuuluvat Naantalin kesään.

Naantalin kaupunki myönsi toukokuun haussa tukea 11 tapahtumalle. Tuen avulla tapahtumia järjestetään pitkin syksyä Manner-Naantalissa ja saaristossa. Tänä vuonna tapahtumatukea haettiin yhteensä 38 tapahtumalle, joista 16:lle kaupunki myönsi tukea. Yhteensä rahaa oli jaossa tänä vuonna 30 000 euroa.

Vaakahuoneesta tulossa leipomo, ravintola ja sauna

Turun kaupunginhallitus valitsi kokouksessaan 8. kesäkuuta Vaakahuoneen liikkeenluovuskilpailun voittajaksi ehdotuksen ”Kätketty puutarha”. Voittajasuunnitelma sisältää leipomon, ravintolan ja erilliset saunatilat. Raadin mukaan suunnitelma on kilpailun tavoitteiden mukainen ja sen uudisosan mittakaava, materiaalit ja muotokieli korostavat onnistuneesti Vaakahuoneen rakennusta.

Turku Tuomiopäivä laajenee kauppatorille – Market Square Meltdownissa käsilläkävelypiruetteja

Adrian Mundwiler voitti Turku Tuomiopäivän 2022. Nyt hän palaa Turkuun.

Crossfit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä järjestetään 11.–13. kesäkuuta. Seitsemän vuoden jälkeen kilpailu siirtyy Kupittaan jäähalliin. Perinteinen ulkoilmatapahtuman henki pyritään säilyttämään ulos rakennettavalla fan zone -alueella.

Pönttölintujen pesinnät sujuneet hyvin

BirdLifen viikonloppuna järjestämässä Pönttöbongaus-tapahtumassa pesintöjä todettiin 55 prosentissa pöntöistä. Se on neljänneksi eniten vuodesta 2013 alkaen järjestetyn Pönttöbongauksen historiassa. Alustavat tiedot perustuvat noin 3 300 paikan ja 25 000 pöntön havaintoihin.

Turun Vanhakaupunki juhlii jälleen lauantaina

Turun Vanhakaupunki juhlii 13. kesäkuuta. Historiallisiin kortteleihin, puistoihin ja kulttuuritiloihin levittäytyvä tapahtuma tarjoaa monipuolisen ohjelmakokonaisuuden kaupunkilaisille ja vierailijoille.

Turku Energia vastaa kasvavaan jäähdytystarpeeseen lisäämällä Biolaakson tuotantokapasiteettia

Turku Energia investoi kaukojäähdytyksen tuotantoon lisäämällä tuotantokapasiteettia Biolaakson olemassa olevaan jäähdytyskeskukseen. Investointi vastaa kysynnän aiheuttamaan kaukojäähdytyksen tuotannon lisäystarpeeseen. Lisäkapasiteetti otetaan käyttöön kesä–heinäkuussa 2026. Kaukojäähdytyksen tuotannossa sivutuotteena syntyvä hukkalämpö voidaan hyödyntää kaukolämpönä.

Turun uusi urbaani uimaranta yhdistää merimaisemat ja historiallisen ympäristön

Kaarle Knuutinpojan uimaranta kutsuu kaupunkilaiset viettämään kesäpäiviä ainutlaatuisessa ympäristössä Aurajoen suulla. Virkistäytymisestä rannalla voi nauttia turvallisesti, mutta uimareiden tulee huomioida veden syvyyserot, virtaukset ja veneväylä. Näistä syistä uimarantaa ei suositella lapsiperheille.

Robokuljetukset laajenevat kesällä useaan Turun Osuuskaupan myymälään

Turun Osuuskauppa jatkaa ruoan verkkokaupan kehittämistä ja laajentaa robokuljetuksia entisestään. Touko-kesäkuussa robokuljetukset otetaan käyttöön yhteensä 12 myymälässä.

Nostotyö alkaa Puistokadulla tiistai-keskiviikkoyönä

Puistokadulla Ruusukorttelin hyvinvointikeskuksen kohdalla tehdään nostotyötä tiistain ja keskiviikon välisenä yönä 8.–9. kesäkuuta. Työt alkavat tiistai-iltana kello 21 ja päättyvät keskiviikkoaamuna kello 06:een mennessä.

Oireettomuus haasteena seksitautien torjunnassa Varsinais-Suomessa

Seksitauteja esiintyy Suomessa edelleen paljon, ja niiden hoitoon liittyvät käyntimäärät ovat lisääntyneet Tyksin seksitautien poliklinikalla. Erityisesti tippuri on yleistynyt viime vuosina, kun taas klamydiatapaukset ovat hieman vähentyneet, kerrotaan Varhan tiedotteessa.

Uimari autettiin ylös Aurajoesta maanantain vastaisena yönä

Pelastuslaitoksen pintapelastajat avustivat uimaan lähteneen henkilön pois Läntisen Rantakadun kohdalta Aurajoesta maanantain vastaisena yönä hieman ennen kello kolmea. Ensihoito tarkasti uimarin kunnon.

Näköislehti

Kaupunki
Sallamaari Tulvalehto.
Ritva Kovalainen: Hirviläinen, sarjasta Nature Morte, 2017, pigmenttivedos, editio 2/25. Turun kaupungin taidekokoelma.
Vanhimmat Olipa kerran kevät -levyn kappaleista ovat syksyltä 2010.
Heikki Kustila ei koskaan ole haaveillut teatteriammattilaisuudesta. Hän halusi pysytellä etäällä maailmasta, jossa kilpailu rooleista ja kateellisuus ovat monasti läsnä.
Suvi Uusitalo-Siréniä harmitti lapsena, kun lyhyt nimi ei vääntynyt lempinimeksi, mutta nykyään asia ei enää kiusaa.
Opel Kadet ja ”pikku-kuski” vuonna 1965 Liedon Saukonojalla.
Urheilu

Turku Tuomiopäivä laajenee kauppatorille – Market Square Meltdownissa käsilläkävelypiruetteja

Adrian Mundwiler voitti Turku Tuomiopäivän 2022. Nyt hän palaa Turkuun.

Crossfit-tapahtuma Turku Tuomiopäivä järjestetään 11.–13. kesäkuuta. Seitsemän vuoden jälkeen kilpailu siirtyy Kupittaan jäähalliin. Perinteinen ulkoilmatapahtuman henki pyritään säilyttämään ulos rakennettavalla fan zone -alueella.

Taika Koilahti oppi nauttimaan urheilijan arjesta vaikeiden vuosien jälkeen

Taika Koilahti avaa ulkokautensa kotiyleisön edessä Paavo Nurmi Gamesissa, jossa vastaan asettuu harjoittelukaveri Jessica Kähärän lisäksi muun muassa Tokion MM-kisojen pronssinainen Kolumbian Natalia Linares.

Pituushyppääjä Taika Koilahti hymyilee vapautuneesti, pitkästä aikaa. Syykin on selvä.

Kubbin ensimmäiset SM-kisat järjestetään Turussa kesäkuussa

Kubb on ikivanha peli, mutta ensimmäiset SM-kisat järjestetään vasta nyt Turussa.

– On aika siistiä, että puukeppien heittelystä voi innostua näin paljon. Minusta on hienoa, että voi suhtautua tosissaan johonkin tällaiseen leikkimieliseen asiaan, kun ympärillä maailmassa tapahtuu kaikenlaista, nauraa Pekka Laamanen .

Jephta Veikkausliigan toukokuun pelaaja

Clinton Jephta (oik.) iski voittomaalin Jaroa vastaan.

FC Interin ja TPS:n hyvät otteet kotoisessa jalkpalloliigassa näkyvät myös Veikkausliigan toukokuun joukkueessa. 11 pelaajan joukkoon kelpuutettiin Interin Clinton Jephta , Jussi Niska ja Jasse Tuominen sekä TPS:n Eetu Turkki .

Puukkokatsomo: Kyseenalaiset kisat

Toukokuun lopulla Las Vegasissa järjestettiin kohua herättäneet Enhanced Gamesit, eli dopingin käytön sallineet urheilukisat. Virallisten maailmanennätysten rikkojille oli porkkana vielä miljoonan dollarin bonus.

Lukas Wernblom jatkaa TPS:ssä ensi kaudella

TPS ja hyökkääjä Lukas Wernblom ovat solmineet vuoden mittaisen sopimuksen, jonka myötä ruotsalaishyökkääjä jatkaa mustavalkoisissa myös kaudella 2026–2027. Tuleva kausi on Wernblomille jo neljäs, kun hän pukee TPS-paidan ylleen. Vasemmalta laukova 25-vuotias Wernblom siirtyi joukkueeseen kesken kauden 2023–2024 Ruotsin SHL-seura Malmö Redhawksista.