Vaatteita kierrättävä Emmy avaa Wiklundilla

Suomen suurin second hand -merkkivaatekauppa Emmy saapuu lokakuussa Wiklundille.
Suomen suurin second hand -merkkivaatekauppa Emmy saapuu lokakuussa Wiklundille. Kuva: Katariina Salmi

Suomen suurin second hand -merkkivaatekauppa Emmy avaa lokakuussa myymälän Wiklundille. Yhteistyön tavoitteena on pidentää vaatteiden, asusteiden ja jalkineiden käyttöikää sekä helpottaa käyttökelpoisten ja hyväkuntoisten merkkivaatteiden oikea-aikaista kierrättämistä.

– Sokoksen ja Emmyn yhteistyö on tärkeä osa S-ryhmän vastuullisuusohjelmaa, jonka yksi keskeinen tavoite on kestävän kuluttamisen edistäminen yhdessä asiakkaiden kanssa. Yhteistyön ytimessä tärkeä viesti asiakkaillemme on: kun ostat laatumerkkejä Sokokselta, sillä on hyvä jälleenmyyntiarvo second handina, sanoo Sokos Wiklundin johtaja Sanna-Liisa Byskata tiedotteessa.

Pohjoismaiden suurimmalla second hand -vaatteiden verkkokauppa Emmyllä on dataa yli miljoonan vaatteen myynnistä. Yläosat myyvät noin kaksi kertaa nopeammin kuin alaosat, mutta poikkeuksen tekevät hyväkuntoiset lenkkarit ja tennarit.

– Turussa vyötäröstä ylöspäin olevat vaatteet myyvät verkossa kaksi kertaa todennäköisemmin kuin vyötäröstä alaspäin. Jos yläosa on tunnetun brändin vaate, myynnin todennäköisyys on lähes sata prosenttia. Myymälöissä myös second hand -vaatteiden alaosat liikkuvat erinomaisesti, mikä johtuu sovitusmahdollisuudesta, kertoo operatiivinen johtaja Sienna Kruk Emmystä.

Käytettyjen vaatteiden kaupassa tarjonta ja kysyntä eivät tällä hetkellä vielä kohtaa oikea-aikaisesti. Vaatteiden löytäminen on aikaa vievää ja usein vaivalloista. Tarkoitus on tuoda uudenlainen sesonkiajattelu ja koottain kuratoitu second hand -valikoima Sokos Wiklundille.

Global datan mukaan z-sukupolven nuorista 64 prosenttia aloittaa vaatteiden ostopolkunsa second handista. Nuorten ostovoima kasvaa tulevina vuosina ja alan kasvu näyttää todennäköiseltä. Pullonkaula muodostuu tarjonnan puutteesta sesonkien alussa, sillä vaatteita ei ole riittävästi myynnissä kysynnän ollessa korkea.

– Väärästä myyntiajankohdasta muodostuu noidankehä. Myyjä ei koe saavansa vaatteista tarpeeksi tuottoa hintojen painuessa sesonkien ulkopuolella alas. Ostajalle taas jää kokemus, ettei ole sopivaa tarjontaa. Kuluttajina osaamme ostaa oikeaan aikaan, mutta myynnin oikea ajoitus vaatii tapojen muuttamista. Datan avulla kerromme asiakkaillemme milloin on oikea aika käydä kaapit läpi ja laittaa tavaraa myyntiin, taustoittaa Kruk.

Käytettyjen vaatteiden löytäminen on hankalampaa kuin uusien, sillä tarjonta on sirpaleista. Sokos ja Emmy ratkaisevat ongelmaa tuomalla sesongit ja vaatteiden kokolajittelut second hand -valikoimaan, jolloin kynnys käytetyn ostamiseen madaltuu. Tavoitteena on tehdä käytetyn ostamisesta todellinen vaihtoehto uuden ostamiselle.

– Haluamme rakentaa tulevaisuuden vaatekauppaa, jossa käytetyn ostaminen on todellinen vaihtoehto uudelle. Emmy-myymälään tulee käsin Suomessa kuratoituja, sesongin perusteella valittuja ja koottain lajiteltuja tuotteita, jolloin käytetyn ostamisesta tulee yhtä helppoa kuin uuden hankinnasta, taustoittaa Byskata.

Emmy-myymälä avataan keskiviikkona 16. lokakuuta. Uusi myymälä on katutasossa Kukkakauppa Vivahdetta vastapäätä ja auki Sokoksen aukioloaikoina.

Avajaisia vietetään keskiviikosta lauantaihin, jolloin päivien aikana Emmy ja Sokos yhdessä järjestävät asiakkaille mielenkiintoista ohjelmaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Ohra tuotti parhaiten itävää satoa

Kylvösiemenen tarkastuskauden 2025–26 keskimääräiset itävyydet ovat valmistuneet. Itämislaatu ei poikkea merkittävästi tälläkään kaudella pitkän ajan keskiarvoista. Sertifiointia varten tarkastettavien viljanäytteiden itävyydet ovat vuodesta toiseen hyvällä tai erinomaisella tasolla.

Matkustatko lemmikin kanssa ulkomaille? – muista maahantulovaatimukset, kun palaat Suomeen

EU-alueella lemmikillä olla säädetyt rokotukset ja lääkitykset voimassa, lemmikin on oltava tunnistusmerkitty ja lemmikin mukana on oltava lemmikkieläinpassi.

Lemmikkien kanssa matkustaminen ja lemmikkien siirrot yli rajojen yleistyvät jatkuvasti ja samalla lisääntyvät tautiriskit. Ruokavirasto muistuttaa lemmikkieläinten kanssa matkustavia maahantulovaatimuksista Suomeen palattaessa.

Vältä suojaamattomia julkisia WiFi-verkkoja ulkomailla

Kesälomakausi vie suomalaisia ulkomaille ja mukana kulkee puhelin, jonka rooli lomailijan apurina on kasvanut. Suomalaisten mobiilidatan käyttö on kasvanut vuosi vuodelta, ja ulkomaanmatkalla kulutus voi olla jopa moninkertainen verrattuna kotimaan arkeen.

Yli puolet suomalaisista heittää kaikki tekstiilit samaan koneeseen

Hankalimmaksi asiaksi vaatteiden pesussa koetaan eri materiaalien peseminen oikein.

Kutistuneet neuleet, värjäytyneet paidat ja pesussa kadonneet sukat ovat suomalaisille tuttuja ilmiöitä. Lindströmin selvitys osoittaa, että pyykinpesussa tehdään samoja virheitä vuodesta toiseen.

Hallitus esittää lakimuutoksia palkkauksen läpinäkyvyyden vahvistamiseksi

Hallitus esittää muutoksia tasa-arvolakiin EU:n palkka-avoimuusdirektiivin kansalliseksi voimaan saattamiseksi. Työntekijällä olisi oikeus saada tieto samaa tai samanarvoista työtä tekevän työntekijäryhmän keskipalkkatasoista. Ehdotettujen muutosten on tarkoitus tulla voimaan 1.1.2027.

Pakasteherneen puinti käynnistyi Mynämäellä

Apetitin sopimusviljelijät viljelevät pakastehernettä Suomessa noin 2 000 hehtaarilla.

Kotimaisen pakasteherneen puinti käynnistyi tänä vuonna Mynämäeltä Varsinais-Suomesta. Pakasteherneen puinti käynnistyi torstaina 9. heinäkuuta Mynämäeltä. Tänä vuonna Apetitin sopimusviljelijät viljelevät pakastehernettä Suomessa noin 2 000 hehtaarilla.

S-ryhmän myynti kasvoi alkuvuonna

S-ryhmään kuuluvien alueosuuskauppojen, SOK:n ja niiden tytäryhtiöiden veroton vähittäismyynti tammi–kesäkuussa oli 7 319,3 miljoonaa euroa. Myynti kasvoi edellisvuodesta 4,5 prosenttia. Kasvu oli vahvaa muun muassa liikennekaupassa ja marketkaupassa.

Äidin sensitiivisyys suojaa keskosta tunne-elämän ja käyttäytymisen ongelmilta

Sensitiivinen vuorovaikutus suojaa etenkin ennenaikaisesti syntyneitä.

Äidin lämmin, nopea ja tilanteeseen sopiva reagointi lapsen tarpeisiin ehkäisee tunne-elämän ja käyttäytymisen ongelmia lapsen myöhemmällä iällä. Uuden tutkimuksen mukaan sensitiivinen vuorovaikutus suojaa etenkin ennenaikaisesti syntyneitä.

Maahanmuuttovirasto: Kaikki turvapaikkahakemukset käsitellään EU:ssa yhteisten kriteerien mukaisesti

Julkisuudessa on käyty keskustelua venäläisten turvapaikkahakemuksista sekä Maahanmuuttoviraston niihin tekemistä päätöksistä ja niiden perusteista. Venäjän kansalaisten turvapaikkahakemusten käsittelyssä ei ole tapahtunut linjausmuutoksia, jotka ohjaisivat myönteisten ja kielteisten päätösten jakaumaa.

Rakentamisen liikevaihto vahvassa kasvussa

Rakentamisen liikevaihdon kasvu jatkui toukokuussa.

Rakentamisen liikevaihdon kasvu jatkui toukokuussa. Alan työpäiväkorjattu liikevaihto kasvoi ennakkotiedon mukaan 9,9 prosenttia viime vuoden toukokuuhun verrattuna. Samaan aikaan myynnin määrä, josta hintojen muutosten vaikutus on poistettu, kasvoi 9,3 prosenttia.

Ville Niinistö: Olympiakomitean päätös sallia Venäjän urheilijoiden osallistuminen olympialaisiin haastettava ja FIFA:n toiminta tutkittava

Europarlamentaarikko Ville Niinistö (vihr.) osallistui kahteen urheilupolitiikkaa koskevaan europarlamentaarikkojen yhteiskirjeeseen, jotka on julkaistu tänään. 72 europarlamentaarikkoa vaati yhteiskirjeessään eurooppalaisia jalkapalloliittoja toimimaan sen puolesta, että FIFA:n toiminnan eettisyyttä ja tasapuolisuutta aletaan tutkia puheenjohtaja Infantinon ja Yhdysvaltain presidentti Trumpin läheisten välien vaikutuksesta muun muassa Yhdysvaltoja suosiviin kurinpitopäätöksiin.

Yrityksen purkamisesta ja rekisteristä poistamisesta halutaan tehdä nykyistä helpompaa

Lakiuudistuksilla pyritään keventämään yritysten hallinnollista taakkaa

Hallitus esittää useita yksittäisiä muutoksia osakeyhtiö- ja osuuskuntalainsäädäntöön. Uudistuksilla pyritään keventämään yritysten hallinnollista taakkaa, parantamaan yritystoiminnan edellytyksiä sekä yksinkertaistamaan ja selkeyttämään osakeyhtiö- ja osuuskuntalainsäädäntöä.

Kyberhyökkäykset suomalaisyrityksiin lisääntyneet 35 prosenttia

Suomalaisorganisaatioihin kohdistuneiden kyberhyökkäysten määrä kasvoi 35 prosenttia viime vuoden kesäkuuhun verrattuna. Kiristyshyökkäykset lisääntyivät maailmanlaajuisesti 33 prosentilla, ja uusi The Gentlemen -ryhmä nousi nopeasti aktiivisimmaksi toimijaksi.

Tyksin kutsukirjeiden lähetyshäiriö jatkuu edelleen

Varsinais-Suomen hyvinvointialueella (Varha) havaittiin torstaina häiriö Tyks-sairaalapalveluiden sähköisten kutsukirjeiden lähetyksessä. Häiriön selvittely jatkuu edelleen.

Ensimmäiset muurahaiset kannattaa torjua heti

Yksittäiset muurahaiset ovat usein tiedustelua tekeviä työläismuurahaisia, jotka etsivät ravintoa muulle yhdyskunnalle.

Kun kotonaan havaitsee muurahaisen, sitä ei kannata vaan litistää ja unohtaa asiaa. Kyseessä saattaa olla niin sanottu tiedusteleva työläismuurahainen, joka houkuttelee paikalle pian kymmeniä lisää. Koti Puhtaaksi Oy toimitusjohtaja Reetta Alastalon mukaan tärkeintä on poistaa syyt, miksi muurahainen on tullut sisään.

Sakkomenettelyn uudistamisella halutaan nopeuttaa rikosasioiden käsittelyä

Sakkomenettelylaki uudistuu ensi kesänä. Muutos vapauttaa viranomaisten resursseja vaativien asioiden käsittelyyn ja nopeuttaa rikosasioiden käsittelyä. Tasavallan presidentti vahvisti lakimuutokset torstaina.

Yli puolet suomalaisista ei koe voivansa mennä naapuriin kylään

Asuntosäätiön selvitys paljastaa, että suomalaiset tervehtivät naapureitaan tunnollisesti, mutta kahvikutsut naapurin luo jäävät usein haaveeksi. Yli puolet suomalaisista ei koe voivansa piipahtaa naapuriin kylään, vaikka joka kymmenes kaipaa enemmän yhteisiä hetkiä naapureidensa kanssa.

Viranomaisten tiedonvaihtoa tehostetaan

Tasavallan presidentti vahvisti 9. heinäkuuta hallituksen esityksestä muutokset viranomaisten tiedonvaihtoa koskevaan sääntelyyn. Muutoksilla sujuvoitetaan poliisin ja muiden viranomaisten tiedonvaihtoa. Lakimuutokset tulevat voimaan 1. lokakuuta.

Näköislehti

Urheilu

Joko tulee mestaruus Cupissa?

Inter kohtaa HJK:n Suomen Cupin finaalissa.

Inter kohtaa Suomen Cupin loppuottelussa HJK:n Tammelassa 5. syyskuuta. HJK on hallitseva Suomen Cupin mestari. Sama parivaljakko oli finaalissa vastakkain myös vuonna 2018, jolloin Inter voitti toistaiseksi viimeisimmän Suomen Cupinsa. Cupin finaali on viime vuosina ollut Interille lähes tapa.

Miro Varhelahti jatkossa myös TPS:n naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtaja

Miro Varhelahti.

TPS:n Juniorijalkapallo ry:n valmennuspäällikkö Miro Varhelahti työskentelee jatkossa oman toimensa ohessa seuran naisten edustusjoukkueen urheilutoimenjohtajana.

Nino Rajamäki lainalle Pallo-Iiroihin

Nino Rajamäki.

Turun Palloseuran Veikkausliiga-joukkueen 18-vuotias laitahyökkääjä Nino Rajamäki siirtyy lainalle Pallo-Iiroihin.

Puukkokatsomo: Pelin evoluutiota

Kun VAR vajaa kymmenen vuotta sitten teki tuloaan osaksi jalkapalloa, videotuomarointia perusteltiin muun muassa sillä, että se poistaa oikeusmurhat. Ei enää Diego Maradonan ”jumalan käden” kaltaisia virheitä.

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond kolmanneksi

Henri Ruoste ja Tiffanys Diamond esittivät varman ja laadukkaan suorituksen kansainvälisessä kouluratsastuksen Grand Prix Special -luokassa Hagenissa, Saksassa. Ratsukko sijoittui kovatasoisessa CDIO4-kilpailussa kolmanneksi varmalla suorituksellaan. Luokan voitti lajilegenda Isabell Werth Wendy de Fontainella yli 82 prosentin tuloksella. Raphael Netz ja Great Escape Camelot sijoittuivat toiseksi.

Wirmolle sopimuksia ensi kaudelle

Naisten F-liigaan ensi kaudeksi SBS Wirmo on tehnyt uusia pelaajasopimuksia ensi kaudeksi. Wirmon paidassa ensi kaudella nähdään Eveliina Hannula , Emmi Mäkelä ja Eevi Lehmusvuori . Hannula on aiemmin urallaan pelannut myös FBC Loiston paidassa, Mäkelä edusti päättyneellä Northern Starsin joukkueessa Espoossa ja Lehmusvuori siirtyy Mynämäelle TPS:stä.