Metsätalouden tukihakemusten käsittelyssä ruuhkaa

Metsäkeskuksesta voi hakea tukea esimerkiksi taimikon ja nuoren metsän hoitoon. Metsäkeskuksesta voi hakea tukea esimerkiksi taimikon ja nuoren metsän hoitoon. Kuva: Metsäkeskus

Metsätalouden tukia on haettu Suomen metsäkeskuksesta viime vuotta vilkkaammin. Puuntuotannon tukia on käytetty tänä vuonna tähän mennessä 19,1 miljoonaa euroa, eli noin yhdeksän prosenttia enemmän kuin viime vuonna samaan aikaan. Metsänomistajat ovat hakeneet tukea paljon etenkin taimikoiden ja nuorten metsien hoitoon sekä terveyslannoituksiin. Tukihakemusten käsittelyssä on tällä hetkellä ruuhkaa.

Puuntuotannon tukia on maksettu tänä vuonna tähän mennessä metsänomistajille noin 19,1 miljoonaa euroa. Eniten tukea on käytetty taimikoiden ja nuorten metsien hoitoon, noin 17,2 miljoonaa euroa.

Tukivaroja on edelleen hyvin tarjolla, mutta niiden käyttö on kasvanut edellisvuoteen verrattuna.

– Jos tukia haetaan loppuvuonna samaan tahtiin tai enemmän, voivat varat loppua kesken. Varojen riittävyyteen vaikuttaa paljon se, kuinka paljon viime vuonna hyväksyttyjä nuoren metsän hoidon töitä toteutetaan tänä vuonna, sanoo hankehallinnon päällikkö Sameli Salokannel Suomen metsäkeskuksesta tiedotteessa.

Puuntuotannon tukiin on varattu tänä vuonna noin 38,4 miljoonaa euroa. Tukivaroista maksetaan sekä vanhan kemera-tukijärjestelmän että nykyisen metsätalouden kannustejärjestelmän, metkan, mukaisia tukia.

Taimikon ja nuoren metsän hoidon sekä terveyslannoituksen metka-tukihakemusten käsittelyajat ovat pidentyneet kesän aikana. Näiden tukihakemusten käsittelyaika on tällä hetkellä noin kolme kuukautta.

– Hakemusten käsittely on ruuhkautunut kesäkaudella henkilöstön lomautusten, lomien sekä maastotöiden vuoksi. Hakemusten käsittelyä hidastaa myös uuden hakemusten käsittelyssä käytettävän tietojärjestelmän käyttöönotto. Nyt syksyn ajan keskitymme hakemusruuhkan purkamiseen. Taimikon ja nuoren metsän hoidon metka-tukihakemuksia ja terveyslannoituksien toteutuksia on käsittelyssä noin kuuden miljoonan euron edestä, Salokannel kertoo.

Metsäkeskus käsittelee tukihakemuksia työlajeittain saapumisjärjestyksessä, ja tukipäätöstä kannattaa odottaa rauhassa. Hakemukset kannattaa mahdollisuuksien mukaan toimittaa sähköisesti, koska se sujuvoittaa niiden käsittelyä. Tällä hetkellä valtaosa hakemuksista tuleekin Metsäkeskukseen sähköisesti Metsään.fi-palvelun tai metsäalan toimijoiden järjestelmien kautta.

Tukiehdot kannattaa myös tarkistaa ennen hakemuksen lähettämistä. Jos hakemuksessa on virheellisiä tai puutteellisia tietoja, Metsäkeskus joutuu pyytämään lisätietoja. Tämä pidentää hakemusten käsittelyaikoja.

Metsäkeskus on aloittanut elokuussa metsätietuen metka-hakemusten käsittelyn. Metsätietukea voi hakea uuden metsätien rakentamiseen sekä metsätien perusparannukseen.

Ympäristötukihakemusten tarkistaminen on alkanut ja tukien maksu alkaa aikaisintaan syyskuussa. Suometsänhoidon ja luonnonhoidon tukihakemusten käsittely pyritään aloittamaan myöhemmin loppuvuoden aikana.

– Myös toteutusilmoitusten käsittely alkaa vaiheittain. Esimerkiksi kulotustuen toteutusilmoitusten käsittely ja tukien maksu pyritään aloittamaan vielä tämän vuoden loppupuolella, Salokannel sanoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Arkkipiispa tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa

Tapio Luoma.

Arkkipiispa Tapio Luoma tekee piispantarkastuksen Paattisten seurakunnassa 29.10.–1.11. Seurakunnissa säännöllisin väliajoin pidettävässä piispantarkastuksessa käsitellään nykytilannetta ja tulevia vuosia: seurakunnan toiminnan painopisteitä, työn kehittämistä sekä hallintoa ja taloutta. Piispa neuvottelee seurakunnan työntekijöiden ja luottamushenkilöiden kanssa ja tapaa seurakuntalaisia. Sisältöinä ovat muun muassa hengellinen elämä, toiminnan tukeminen, hallinnon ja talouden kehittäminen sekä seurakunnalle ajankohtaiset aiheet.

Furuholm: Sosiaaliturvan leikkaukset ja terveydenhuollon asiakasmaksujen korotukset vievät suomalaisia todella ahtaalle

Oppositiopuolueet jättivät perjantaina Orpon ja Purran hallitukselle välikysymyksen tavallisten ihmisten arjen kustannusten noususta.

Kellot talviaikaan sunnuntaina

Kesäaika päättyy ja talvi- eli normaaliaikaan palataan lauantain ja sunnuntain välisenä yönä. Kelloja siirretään tunti taaksepäin ensi sunnuntaina 25. lokakuuta aamuyöllä kello 4.

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa ollut häiriö ohi

Kelan kirjeiden ja päätösten tulostuksessa oli häiriö, joka on hidastuttanut kirjepostia asiakkaille. Häiriö on ohi, mutta kirjeiden perille saapumisessa voi olla vielä viiveitä.

Elifantree luo jazzin, elektronisen musiikin ja kokeellisen popin rajattoman äänimaailman

Elifantree esiintyy Logomon Logi-salissa lauantaina.

Logomon Logi-salissa kuullaan lauantaina 24. lokakuuta kello 19 Elifantreen omaleimaista elektroakustista musiikkia, jossa jazz, kokeellinen pop, elektroniikka ja improvisaatio sulautuvat yllätykselliseksi kokonaisuudeksi. Intensiivisestä live-energiastaan tunnettu trio esittää sävellyksiä tuoreelta Florescence -albumiltaan.

Uudet liikennevalot kolmeen risteykseen Turussa

Turun kaupunki rakentaa kuluvan vuoden aikana uudet liikennevalot kolmeen risteykseen liikenneturvallisuuden ja liikenteen sujuvuuden parantamiseksi.

Varsinais-Suomen kulttuuriympäristöteko -palkinto Onni Touru -hankkeille

Palkinnon vastaanottivat Lauri Viinikkala, Anne Sjöström, Ulla Clerc ja Tiltu Nurminen.

Onni Touru -hankkeet ovat tehneet merkittävän kulttuuriympäristöteon lisäämällä tietoisuutta Varsinais-Suomen maaseudun rakennusperinnöstä ja nostamalla esiin rakennusmestari Onni Tourun (1879–1945) laajaa tuotantoa. Hankkeiden aikana on kartoitettu, dokumentoitu ja tehty tunnetuksi kulttuurihistoriallisesti arvokkaita rakennuksia sekä niihin liittyvää paikallis- ja rakennushistoriaa.

EU:n ulkopuolelta saapuville verkkokauppaostoksille tulee uusi käsittelymaksu

EU:n ulkopuolelta saapuville verkkokauppaostoksille tulee marraskuussa kahden euron käsittelymaksu. EU:n ulkopuolelta tulevista halpatuontilähetyksistä täytyy ilmoittaa tuotetunnisteet.

Siljan liikuntakirja jaettiin kaikille Raision kakkosluokkaisille

Silja Kosonen, Eero Vainio ja Mikko Kalajoki.

Raision kaupungin toisen luokan oppilaat tapasivat moukarinheittäjä Silja Kososen Kirjastotalon Martinsalissa 22. lokakuuta. Oppilaat kuulivat Siljan liikuntakirjan ideasta ja kirjoittamisesta.

Poliisi sai kukkalähettihuijarin kiinni – tutkinnassa 20 epäiltyä rikosta

Lounais-Suomen poliisi on saamassa valmiiksi kukkalähettinä esiintyneeseen henkilöön liittyvän rikoskokonaisuuden esitutkinnan. Asia siirtyy syyteharkintaan lähiaikoina.

Täyttä asiaa: Kenenkään ei pitäisi joutua altistumaan tupakansavulle

Friisille armonaikaa? Kysymys pitää olla toisinpäin: Kuinka kauan Friis sietää Suomen maakuntasarjan tasoista jalkapallojoukkuetta? Inter tai KuPS olisivat pärjänneet Valko-Venäjää vastaan.

Poutainen syyssää väistyy – sää muuttuu epävakaisemmaksi ja pilvisyys lisääntyy

Sää on viikonloppuna epävakaisuudesta huolimatta tavanomaista lämpimämpää ajankohtaan nähden. Vielä lähiöinä kuuraa voi esiintyä paikoin maan keski- ja pohjoisosassa.

Kotimaisella kalalla enemmän kysyntää kuin tarjontaa

Suomalaiset arvostavat lähiruokaa ja huoltovarmuutta, mutta silti vain vajaa kolmannes Suomessa kulutetusta kalasta on kotimaista. Kalatoimiala esitteli torstaina 22. lokakuuta eduskunnan Pikkuparlamentissa seuraavalle hallituskaudelle laaditut tavoitteensa. Alan yhteinen viesti on selkeä: halua ja valmiuksia lisätä kotimaisen kalan tuotantoa on, mutta kasvu edellyttää myös poliittisia päätöksiä.

Energiakustannukset rasittavat Viking Linen tulosta

Viking Linen kolmannen kvartaalin liikevaihto oli 154,9 miljoonaa euroa (152,5 miljoonaa euroa). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,8 miljoonaa euroa (0,2). Liiketulos oli 25,5 miljoonaa euroa (28,7).

Suomalaiset haluavat säästää vettä kylpyhuoneissaan

Kylpyhuoneissa trendinä jylläävät vihreä ja ruskea laatoissa. Puukuosit kalusteissa ovat suosittuja.

Valtaosa suomalaisista pitää vettä säästäviä kylpyhuonekalusteita houkuttelevina, selviää K-Raudan kyselystä. Pelkällä suihkupään vaihdolla vedenkulutusta voisi vähentää merkittävästi, kirjaimellisesti käden käänteessä ilman remonttia tai ammattilaisen apua. Silti siihen ryhdytään usein vasta vanhan pään rikkoutuessa.

Syntyvyys nousi edelleen – silti yhä matalalla tasolla

Syntyneiden määrä jatkoi Suomessa hienoista nousuaan tammi–syyskuussa, jolloin syntyi 36 323 lasta. Se oli 1 830 enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Viimeisten 12 kuukauden kokonaishedelmällisyysluku nousi 1,36:een.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa eikä kiinteistöveroa

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa (6,4 %) eikä kiinteistöveroa. Kaupunginjohtaja Laura Leppäsen talousarvioesitys ensi vuodelle sekä toiminta- ja taloussuunnitelma 2027–30 esitellään kaupunginhallituksessa 26. lokakuuta. Kaupunginhallitus käsittelee talousarvion 9. marraskuuta, jonka jälkeen se esitetään kaupunginvaltuuston hyväksyttäväksi 16. marraskuuta.

Näköislehti

Urheilu

Interin 18 vuoden kultaodotus päättymässä?

Inter on tällä kaudella juhlinut jo kahta pokaalia. Ilman liigamestaruutta huikeasta kaudesta jäisi kuitenkin valju maku.

26. lokakuuta tulee kuluneeksi 18 vuotta siitä päivästä, kun FC Inter juhli seurahistoriansa ensimmäistä Suomen mestaruutta mutavellin keskellä sateisella Kupittaalla. Tällä kaudella Kupittaan lehtereillä on ollut runsaasti väkeä, joka ei ollut syntynytkään, kun Severi Paajanen puski Mika Ojalan vapaapotkun Jaron maaliin.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.