Ahvenanmaalaisilla keskimäärin sekä suurimmat palautukset että mätkyt

Verohallinto maksaa tiistaina 3. syyskuuta veronpalautuksia lähes 1,2 miljardin euron verran, eli kyseessä on vuoden euromääräisesti suurin palautuspotti. Jäännösveroa, eli mätkyjä, erääntyy maksettavaksi maanantaina 2.9. kaikkiaan noin 270 miljoonaa euroa.

Noin 1,2 miljoonaa asiakasta saa veronpalautuksensa tiistaina. Verohallinto maksaa veronpalautuksia asiakkaille, jotka ovat maksaneet verovuoden 2023 aikana liikaa veroja. Tyypillinen syy veronpalautuksiin ovat vähennykset, joita ei ole huomioitu vuoden aikana veroprosentissa, vaan joita asiakas on hakenut vasta veroilmoituksen tarkistusvaiheessa.

Palautuksia maksetaan joka kuukausi heinäkuusta joulukuuhun riippuen siitä, koska asiakkaiden verotus valmistuu. Oman palautuspäivän näkee sekä OmaVerosta että verotuspäätöksestä.

Heinä–syyskuussa 2024 keskimääräiset veronpalautukset palautuksen saajaa kohden ovat 693 euroa. Veronpalautukset vaihtelevat maakunnittain. Suurimpia keskimääräisiä palautuksia saadaan Ahvenanmaalla (788 euroa) ja pienimpiä Pohjois-Karjalassa (627 euroa).

Keskimääräiset veronpalautukset maakunnittain heinä–syyskuussa, euroa

1. Ahvenanmaa: 788

2. Uusimaa: 726

3. Satakunta: 721

4. Etelä-Pohjanmaa: 717

5. Varsinais-Suomi: 698

6. Kanta-Häme: 692

7. Päijät-Häme: 685

8. Pirkanmaa: 684

9. Pohjois-Pohjanmaa: 672

10. Kymenlaakso: 672

11. Pohjanmaa: 668

12. Lappi: 667

13. Etelä-Karjala: 662

14. Pohjois-Savo: 660

15. Keski-Pohjanmaa: 659

16. Keski-Suomi: 657

17. Kainuu: 651

18. Etelä-Savo: 648

19. Pohjois-Karjala: 627

Veronpalautukset maksetaan tiistain aikana. Palautukset eivät välttämättä näy tilillä heti aamulla.

– Jos veronpalautus ei näy tilillä heti aamulla, tilin saldo kannattaa tarkistaa uudestaan iltapäivän puolella. Jos rahat eivät sittenkään näy tilillä, veronpalautusten maksupäivä on voinut siirtyä. Oman tilanteen voi käydä tarkistamassa OmaVerosta, ylitarkastaja Juha Villman neuvoo tiedotteessa.

Palautusten maksupäivä on voinut siirtyä eteenpäin esimerkiksi siksi, että Verohallinto on saanut uusia verotukseen vaikuttavia tietoja. Veronpalautus on myös voitu ulosmitata tai käyttää muiden verojen maksuun.

Jos Verohallinnolla ei ole asiakkaan tilinumeroa, veronpalautus lähetetään maksuosoituksena

Jos asiakas ei ole ilmoittanut Verohallinnolle ajantasaista tilinumeroa, veronpalautuksen saa maksuosoituksena eli rahalähetyksenä.

– Syyskuussa veronpalautuksia maksetaan maksuosoituksena noin 2 900 henkilölle. Maksuosoituksena maksetun veronpalautuksen voi lunastaa helpoiten Nordean Omaposti-palvelussa myöhemmin, mutta veronpalautuspäivänä ei rahoja valitettavasti vielä saa, Villman kertoo.

Tilinumero kannattaa ilmoittaa OmaVerossa, vaikka veronpalautus olisikin maksettu maksuosoituksena.

– Jos maksuosoitusta ei lunasta Nordeasta, veronpalautus palautuu takaisin Verohallinnolle neljän viikon kuluttua. Jos tilinumeron on ilmoittanut siihen mennessä, Verohallinto maksaa rahat asiakkaan tilille, Villman sanoo.

Syyskuussa erääntyy maksettavaksi myös vuoden euromääräisesti suurin jäännösveropotti. Jäännösveroja tulee maksettaviksi asiakkaille, jotka eivät ole maksaneet riittävästi veroja verovuoden 2023 aikana. Suuria jäännösveroja syntyy tyypillisesti silloin, kun asiakkaalla suuria tai monimutkaisia tuloja, eikä veroprosenttia ole verovuoden aikana nostettu riittävän korkeaksi.

Maanantaina 2.9. on mätkyjen eräpäivä noin 350 000 asiakkaalla, joista 300 000:lla kyseessä on ensimmäinen maksuerä. Kaikkiaan mätkyjä on syyskuussa maksettavana 270 miljoonaa euroa.

Heinä–syyskuussa 2024 keskimääräiset jäännösverot maksajaa kohden ovat 1 102 euroa. Myös jäännösverot vaihtelevat maakunnittain. Suurimpia jäännösveroja saadaan Ahvenanmaalla (1 653 euroa) ja pienimpiä Päijät-Hämeessä (828 euroa).

Keskimääräiset jäännösverot maakunnittain heinä–syyskuussa, euroa

1. Ahvenanmaa: 1 653

2. Uusimaa: 1 204

3. Etelä-Pohjanmaa: 1 142

4. Etelä-Savo: 1 121

5. Pohjois-Savo: 1 107

6. Varsinais-Suomi: 1 098

7. Satakunta: 1 090

8. Pohjanmaa: 1 072

9. Keski-Suomi: 1 058

10. Kanta-Häme: 1 054

11. Keski-Pohjanmaa: 1 047

12. Pirkanmaa: 1 047

13. Lappi: 1 034

14. Pohjois-Pohjanmaa: 1 025

15. Kainuu: 1 023

16. Etelä-Karjala: 1 022

17. Kymenlaakso: 1 020

18. Pohjois-Karjala: 1 019

19. Päijät-Häme: 828

Asiakkaat saavat verotuspäätöksensä eri aikaan.

– Loputkin saavat oman päätöksensä lokakuun loppuun mennessä, joten kannattaa odottaa rauhassa, sanoo Villman.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Kieli paljastaa asenteita ja toimii vastarinnan välineenä, kertoo suomalaisten sateenkaari-ihmisten kielenkäyttöä kartoittanut tutkimus

Meri Lindeman.

Sukupuoleen ja seksuaalisuuteen liittyvät sosiaaliset ja yhteiskunnalliset muutokset kytkeytyvät usein kieleen. Kieltä käytetään ihmisoikeuksien edistämiseen, niiden rajoittamiseen, erilaisista identiteeteistä keskustelemiseen ja yksittäisten ihmisten omaan sukupuolen ilmaisuun, sanoo FM Meri Lindeman .

Yliannostuksiin kuoli viime vuonna yli 200 ihmistä

Huumemyrkytyksiin eli huumeiden yliannostuksiin menehtyi Suomessa viime vuonna 209 ihmistä. Heistä viidesosa oli alle 25-vuotiaita nuoria. Päihdealan järjestöt vaativat nopeita ja konkreettisia toimenpiteitä huumekuolemien ehkäisemiseksi.

Turkulainen Frukt Coffee Roasters valittiin ammattilaisäänestyksessä vuoden kahviksi

Samuli Pääkkönen on pyörittänyt aiemmin pop up -kahviloita.

Turkulainen Frukt Coffee Roasters valittiin ammattilaisäänestyksessä vuoden kahviksi. Samuli Pääkkösen luotsaama Frukt Coffee sijoittui ammattilaisten äänestyksessä Suomen kuudenneksi. parhaimmaksi kahvilaksi (Puutarhakatu 8). Frukt Coffee sai erityismainintapalkintona Vuoden kahvi -palkinnon.

Masennuslääke voi heikentää istukan estrogeeni- ja vierasaineaineenvaihduntaa

SSRI-masennuslääkkeiden käyttö raskauden aikana voi muuttaa estrogeenien tuotantoon ja vierasaineiden käsittelyyn liittyvien entsyymien aktiivisuutta istukassa, osoitti filosofian maisteri Anna Itkosen väitöstutkimus. Toksikologian alaan kuuluva väitöskirja tarkastetaan Itä-Suomen yliopistossa 7. marraskuuta.

Raision Kirjastotalon Aulagalleriassa esillä Päivi Nätyngin teoksia

Päivi Nätynki, Croquis, 1993, hiilikynä.

Raision Kirjastotalon Aulagalleriassa nähdään 4.–27. marraskuuta paikallisen Päivi Nätyngin taidenäyttely Havaintoja ihmisestä – olevaisesta ja olemattomasta . Suurin osa näyttelyn vuosien varrella luoduista teoksista on esillä ensimmäistä kertaa.

Kuntien yhteistyötä perusopetuksen järjestämisessä vahvistetaan ikäluokkien pienentyessä

Perusopetuksen oppilasmäärä on kääntymässä voimakkaaseen laskuun. Väestönmuutos vaikuttaa opetuksen järjestämisen edellytyksiin erityisesti pienissä, väestöään menettävissä kunnissa. Opetus- ja kulttuuriministeriö avaa ensi vuoden alussa avustushaun, jolla turvataan perusopetuksen yhdenvertaista saavutettavuutta koko maan alueella.

Suuret klassikot voi soittaa yhdellä kitaralla

Tomi Paldanius.

Kitaravirtuoosi Tomi Paldanius esiintyy Raision Kirjastotalon Martinsalissa maanantaina 3. marraskuuta kello 18. Luvassa on kaikkien tuntemia klassikkokappaleita aina rockista klassiseen musiikkiin.

Kaupunkistrategian kuntalaiskysely: Turun vahvuudet kulttuuri ja asuminen

Turku uudistaa strategiaansa, joka ohjaa kaupungin kehittämistä ja kasvua tulevina vuosina. Turun kaupunki pyysi kaupunkilaisilta näkemyksiä tulevaisuuden Turun suuntaviivoihin. Vastauksissa korostui tyytyväisyys Turussa asumiseen sekä kulttuurin ja liikunnan palveluihin. Kehittämisen painopisteiksi nousivat mahdollisuudet vaikuttaa, luottamus ja kaupunkikehitys.

HKFoodsin pääkonttori muuttaa uusiin toimitiloihin DataCityyn

HKFoods siirtyy DataCityyn.

HKFoodsin Turussa sijaitseva pääkonttori siirtyy uusiin toimitiloihin Lemminkäisenkadulla. Uusi toimipaikka on 1. helmikuuta alkaen Turun Tiedepuiston DataCityssä, jonka osoite on Lemminkäisenkatu 14–18 (A-porras, 6. kerros). Pääkonttorin muut yhteystiedot säilyvät ennallaan.

Öljyvahinko Naantalin sataman ja Luonnonmaan välisellä vesialueella, veneväylä Ukko-Pekan sillan kohdalla suljettu toistaiseksi

Maanantaina 27. lokakuuta koeajossa ollut alus havaitsi hydrauliöljyvuodon, jonka seurauksena arviolta 100–200 litraa öljyä pääsi mereen.

Lajitteluasemilla siirrytään marraskuussa talvikauden aukioloihin

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemilla siirrytään marraskuun alusta suppeampiin talviaukioloaikoihin.

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemilla siirrytään marraskuun alusta suppeampiin talviaukioloaikoihin. Lajitteluasemalla otetaan vastaan kaikenlaista kodin siivouksessa, remontoinnissa tai muuton yhteydessä syntyvää jätettä. Esimerkiksi kotitalouksien vaarallisten jätteiden sekä kaikenkokoisen sähkölaiteromun ja puujätteen tuominen asemalle on maksutonta.

Varsinais-Suomen hyvinvointialue keskeyttää maksumuistutusten lähettämisen toistaiseksi

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on lähettänyt ja lähettää tämän vuoden aikana maksumuistutuksen kaikkiaan noin 40 000 asiakkaalle, joilla on erääntyneitä laskuja vuosilta 2023–25. Asiakaspalvelun puhelinaikaa on laajennettu. Asiakkaita kannustetaan sopimaan tarvittaessa lisää maksuaikaa tai muista maksujärjestelyistä.

Taiteilijat pohtivat yhteisnäyttelyssä omaa suhdettaan leikkiin

Minna Salomaan töitä on esillä Galleria Jäniksessä.

Minna Salomaan ja Lempeän Emmin yhteisnäyttely ↑=↓ on esillä 2.–28. marraskuuta Galleria Jäniksessä.

Seuratoiminnan kehittämistuki uudistuu

Seuratoiminnan kehittämistuki eli seuratuki uudistuu. Liikunta-, urheilu- ja nuorisoministeri Mika Poutala (kd.) kertoi uudistuksen valmistelun käynnistämisestä Kansallisessa liikuntafoorumissa Rovaniemellä.

Victoria Poleván teoksen Suomen ensiesitys John Storgårdsin johdolla

Simone Lamsma.

Ylikapellimestari John Storgårds johtaa Turun filharmonista orkesteria perjantaina 31. lokakuuta kello 18 Konserttitalossa. Adagio rauhalle -nimeä kantava konsertti pukee säveliksi sodan mielettömyyden. Illan solistina loistaa viulisti Simone Lamsma .

Eläkeläiset eivät juokse alennusten perässä

Erikoiskaupan liiton laaja kuluttajatutkimus kartoitti yli 55-vuotiaiden suomalaisten kulutustottumuksia. Tutkimuksen mukaan ikääntyneet kuluttajat ovat hintatietoisia, mutta laatu on tärkeämpi kriteeri ostospäätöksen yhteydessä. Laadun merkitys korostuu eniten kodinkoneiden ja elektroniikan ostamisen yhteydessä.

Muutos opiskelijoiden asumistuessa laski yleisen asumistuen saajamäärän alle 250 000 ruokakuntaan

Yleistä asumistukea sai lokakuussa 239 000 ruokakuntaa, mikä oli 141 000 ruokakuntaa vähemmän kuin vuotta aiemmin. Yleisen asumistuen ja opintotuen asumislisän yhteiskustannukset olivat syyskuussa yhteensä 119 miljoonaa euroa.

K-ryhmän päivittäistavara- ja autokauppa vetää, rakentaminen takkuaa

– K-ryhmän vähittäismyynti Varsinais-Suomessa kasvoi viime vuodesta, vaikka markkina on edelleen haastava ja kuluttajaluottamus heikko. Näkyvissä on kuitenkin merkkejä piristymisestä, mikä enteilee suhdanteen kääntymistä, arvioi Keskon Varsinais-Suomen aluejohtaja Janne Virtanen tiedotteessa.

Urheilu

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.

Turkulainen Vilho Aatola jatkaa formulauraansa Yhdysvalloissa ensi kaudella

Vilho Aatola.

Formulalupaus Vilho Aatola , 16, jatkaa ensi kaudella USF Juniors -formulaluokassa Yhdysvalloissa samassa tiimissä kuin tulokasvuonnaan. DEForce Racing Team kiinnitti Aatolan ensimmäisenä kuljettajanaan kaudelle 2026. Tulokaskaudellaan Aatola oli sarjassa seitsemäs.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.