Suomelle MM-hopeaa sprinttiviestistä

Maija Sanoja. Maija Sanoja. Kuva: Anu Uhotoinen

Suomi sijoittui hopealle suunnistuksen MM-kilpailujen sprinttiviestissä Skotlannin Edinburghissa sunnuntaina. Mitali oli Suomen historian ensimmäinen sprinttiviestissä.

Maailmanmestaruuden voitti Sveitsi. Kisassa nähtiin dramatiikkaa, kun toisena maaliin tullut Ruotsi hylättiin Tove Alexanderssonin käytyä väärällä rastilla.

Ensimmäisellä osuudella Maija Sianoja jäi osuuden alkupuolella jonkin verran kärkipaikkaa pitäneistä Britanniasta ja Ruotsista. Ero oli jo yli 20 sekuntia, mutta lopussa Sianoja puristi muutaman sekunnin kiinni vaihtaen erinomaisella paikalla kahdeksantena 16 sekuntia kisaa johtaneesta Hollannista.

– Pitkälle välille otin oman hajonnan. Se tuli ihan suht ok, vaikka ehkä vähän jäin siinä. Sen jälkeen seuraavalle välille lähdin vähän turhaan oikomaan metsän läpi ja siinä tuli vähän takamatkaa. Lopussa yritin vain ottaa selkää kiinni. Suorituksessa oli vähän värinää, mutta kuitenkin sain hyvin seivattua loppuun ja olen tyytyväinen, ettei ero repsahtanut enempää. Hyvä veto.

Miika Kirmula nosti toisella osuudella Suomen jo kymmen sekunnin päähän viidenneksi, mutta loppuosuudella suurimmat ennakkosuosikit Ruotsi ja Sveitsi karkasivat muilta. Kilometri ennen vaihtoa Kirmula kaatui pahannäköisesti, mutta hän onnistui pysymään Britannian ja Tanskan mukana. Vaihtosija oli neljäs 20 sekuntia kärjestä.

Kirmula kertoi suunnistuksen olleen alusta asti hyvin hallussa ja omien reitinvalintojen toteuttaminen sujui ongelmitta.

– Oma suunnistus meni niin, että olin päättänyt reitinvalinnan ja menin sitten sitä, oli siellä porukkaa tai ei. Viisi minuuttia ennen maalia suoritus vähän hajosi, kun kaaduin ja kartta pyörähti. Oli vaikea saada sujuvuus takaisin, kun kaverit pääsi vähän edelle ja oli eri rasteja. Lopussa yritin vain saada porukkaa kiinni mitä pystyi.

Suomi oli mitalitaistossa koko viestin ajan, mutta kolmannella osuudella Tuomas Heikkilä piti hurjaa vauhtia ja nosti Suomen parinkymmenen sekunnin takamatkalta voittokamppailuun Ruotsin ja Sveitsin seuraksi.

Toiselle rastille asti Heikkilän suoritus haki vielä varmuutta, mutta sen jälkeen toteutus oli tutun oloista sujuvaa menoa. Vaikka Heikkilä kuvaili, että fyysinen vire olisi voinut olla parempikin, kärkikaksikko alkoi lähestyä vääjämättä.

– Reitinvalinnat lähtivät napsumaan paremmin. Aika nopeasti sain kaksikon selät näkyviin ja kun oli selkeätä ja helpompaa suunnistusta, pystyin imemään niitä kiinni. Yritin vain tulla perässä. Tyytyväinen olen vetoon.

Ankkuri Venla Harju pääsi radalleen lopulta kolme sekuntia Ruotsin Tove Alexanderssonin ja Sveitsin Simona Aebersoldin perään. Britannia ja Norja lähtivät takaa-ajoon parikymmentä sekuntia kärkikolmikon takana. Kärkikolmikko pysyi yhdessä radan alkupuolen.

– Siinä vaiheessa kun tuntui, että Simona meinaa vähän karata ja itseä rupeaa hapottamaan päätin, että jatkan sitä omaa työtä, luen karttaa ja jatkoin sitä loppuun asti tarkasti ja selvisin. Kyllä siinä välissä aika paljon jännitti, kun näki takana tulevat Norjan ja britit vastaan tulemassa.

Arvokasta kokemusta arvokilpailusprintin kärkikamppailuista Harju sai viime vuoden sprinttisuunnistuksen EM-kilpailuista. Siitä oli nyt hyötyä.

– Oli helpompaa päästä lähtemään. En ollut niin hermostunut kuin EM-kisoissa, kun olin ekaa kertaa mitalikamppailussa mukana. Keskityin siihen, että katsoin reitit loppuun asti ennen kuin lähdin ja paremmin kuin henkilökohtaisessa kisassa.

– Ihan lopussa oli hienosti suomalaisia kannustamassa ja kuulin että taaksepäin on tilaa. Sai rauhassa otettua lopun labyrintin. Oli kyllä upeeta!

Aebersold toi Sveitsin maailmanmestariksi peitoten Ruotsin Alexanderssonin, joka haparoi useammalla rastilla. Maalissa selvisi myös, että Alexandersson oli käynyt väärällä 12:nnella rastilla, ja Ruotsin joukkue hylättiin.

Kun Harju onnistui pitämään muut joukkueet takanaan, pääsi Suomi tuulettamaan historian ensimmäistä sprinttiviestin MM-mitalia. Suomen edellinen paras sijoitus MM-kilpailuissa on kuudes. Suomi jäi voittajille 39 sekuntia. Ruotsin hylkäyksen myötä Norja nousi pronssille 24 sekuntia Suomen takana.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Uudet liikennevalot kolmeen risteykseen Turussa

Turun kaupunki rakentaa kuluvan vuoden aikana uudet liikennevalot kolmeen risteykseen liikenneturvallisuuden ja liikenteen sujuvuuden parantamiseksi.

Varsinais-Suomen kulttuuriympäristöteko -palkinto Onni Touru -hankkeille

Palkinnon vastaanottivat Lauri Viinikkala, Anne Sjöström, Ulla Clerc ja Tiltu Nurminen.

Onni Touru -hankkeet ovat tehneet merkittävän kulttuuriympäristöteon lisäämällä tietoisuutta Varsinais-Suomen maaseudun rakennusperinnöstä ja nostamalla esiin rakennusmestari Onni Tourun (1879–1945) laajaa tuotantoa. Hankkeiden aikana on kartoitettu, dokumentoitu ja tehty tunnetuksi kulttuurihistoriallisesti arvokkaita rakennuksia sekä niihin liittyvää paikallis- ja rakennushistoriaa.

EU:n ulkopuolelta saapuville verkkokauppaostoksille tulee uusi käsittelymaksu

EU:n ulkopuolelta saapuville verkkokauppaostoksille tulee marraskuussa kahden euron käsittelymaksu. EU:n ulkopuolelta tulevista halpatuontilähetyksistä täytyy ilmoittaa tuotetunnisteet.

Siljan liikuntakirja jaettiin kaikille Raision kakkosluokkaisille

Silja Kosonen, Eero Vainio ja Mikko Kalajoki.

Raision kaupungin toisen luokan oppilaat tapasivat moukarinheittäjä Silja Kososen Kirjastotalon Martinsalissa 22. lokakuuta. Oppilaat kuulivat Siljan liikuntakirjan ideasta ja kirjoittamisesta.

Poliisi sai kukkalähettihuijarin kiinni – tutkinnassa 20 epäiltyä rikosta

Lounais-Suomen poliisi on saamassa valmiiksi kukkalähettinä esiintyneeseen henkilöön liittyvän rikoskokonaisuuden esitutkinnan. Asia siirtyy syyteharkintaan lähiaikoina.

Täyttä asiaa: Kenenkään ei pitäisi joutua altistumaan tupakansavulle

Friisille armonaikaa? Kysymys pitää olla toisinpäin: Kuinka kauan Friis sietää Suomen maakuntasarjan tasoista jalkapallojoukkuetta? Inter tai KuPS olisivat pärjänneet Valko-Venäjää vastaan.

Poutainen syyssää väistyy – sää muuttuu epävakaisemmaksi ja pilvisyys lisääntyy

Sää on viikonloppuna epävakaisuudesta huolimatta tavanomaista lämpimämpää ajankohtaan nähden. Vielä lähiöinä kuuraa voi esiintyä paikoin maan keski- ja pohjoisosassa.

Kotimaisella kalalla enemmän kysyntää kuin tarjontaa

Suomalaiset arvostavat lähiruokaa ja huoltovarmuutta, mutta silti vain vajaa kolmannes Suomessa kulutetusta kalasta on kotimaista. Kalatoimiala esitteli torstaina 22. lokakuuta eduskunnan Pikkuparlamentissa seuraavalle hallituskaudelle laaditut tavoitteensa. Alan yhteinen viesti on selkeä: halua ja valmiuksia lisätä kotimaisen kalan tuotantoa on, mutta kasvu edellyttää myös poliittisia päätöksiä.

Energiakustannukset rasittavat Viking Linen tulosta

Viking Linen kolmannen kvartaalin liikevaihto oli 154,9 miljoonaa euroa (152,5 miljoonaa euroa). Liiketoiminnan muut tuotot olivat 0,8 miljoonaa euroa (0,2). Liiketulos oli 25,5 miljoonaa euroa (28,7).

Suomalaiset haluavat säästää vettä kylpyhuoneissaan

Kylpyhuoneissa trendinä jylläävät vihreä ja ruskea laatoissa. Puukuosit kalusteissa ovat suosittuja.

Valtaosa suomalaisista pitää vettä säästäviä kylpyhuonekalusteita houkuttelevina, selviää K-Raudan kyselystä. Pelkällä suihkupään vaihdolla vedenkulutusta voisi vähentää merkittävästi, kirjaimellisesti käden käänteessä ilman remonttia tai ammattilaisen apua. Silti siihen ryhdytään usein vasta vanhan pään rikkoutuessa.

Syntyvyys nousi edelleen – silti yhä matalalla tasolla

Syntyneiden määrä jatkoi Suomessa hienoista nousuaan tammi–syyskuussa, jolloin syntyi 36 323 lasta. Se oli 1 830 enemmän kuin vastaavana aikana viime vuonna. Viimeisten 12 kuukauden kokonaishedelmällisyysluku nousi 1,36:een.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa eikä kiinteistöveroa

Naantali ei ole nostamassa kunnallisveroa (6,4 %) eikä kiinteistöveroa. Kaupunginjohtaja Laura Leppäsen talousarvioesitys ensi vuodelle sekä toiminta- ja taloussuunnitelma 2027–30 esitellään kaupunginhallituksessa 26. lokakuuta. Kaupunginhallitus käsittelee talousarvion 9. marraskuuta, jonka jälkeen se esitetään kaupunginvaltuuston hyväksyttäväksi 16. marraskuuta.

Silakkamarkkinoilta varattu lähes sata myyntipaikkaa

Silakkamarkkinat vetävät väkeä kelissä kuin kelissä. Kuva on viime vuodelta.

Turun 47. Silakkamarkkinat järjestetään 22.–25. lokakuuta. Silakkamarkkinat ovat järjestyksessä 47. nykymuotoiset markkinat. Turun Silakkamarkkinat on vakiinnuttanut asemansa yhdeksi valtakunnan tärkeimmistä kalamarkkinatapahtumista. Virallisten tietojen mukaan kalamarkkinoita Aurajoen rannalla on kuitenkin pidetty ensimmäisen kerran jo vuonna 1636.

Poliisi tuo digitaalisen henkilöllisyystodistuksen osaksi asiointia ensi vuonna

EU:n digitaalisen identiteettilompakon lainsäädäntö tuli voimaan lokakuussa. Uudistus mahdollistaa digitaalisen henkilöllisyystodistuksen käyttöönoton Suomessa ensi vuonna. Poliisi valmistautuu muutokseen kehittämällä toimintamalleja ja teknisiä valmiuksia sen tarkastamiseen.

BirdLife Suomi ry: Linnut huomioitava lasirakenteissa

Tilhiä.

Suomessa on viime päivinä havaittu poikkeuksellisen paljon tilhien ikkunatörmäyksiä. BirdLife muistuttaa, että törmäykset ikkunoihin ovat linnuille yksi merkittävimmistä ihmisen aiheuttamista kuolinsyistä. Törmäyksiä voidaan ehkäistä tekemällä lasipinnat linnuille näkyviksi esimerkiksi tarroilla, uv-kuvioilla, sälekaihtimilla tai käyttämällä valmiiksi pistekuvioitua turvalasia.

Poliisi varoittaa uudesta huijauksesta – ostokset päätyvät puhelinlaskulle

Poliisin tietoon on tullut uudenlainen huijaustapa, jossa rikolliset hyödyntävät matkapuhelinliittymän kautta tapahtuvaa laskutusta. Huijauksessa esiinnytään uhrin ystävänä sosiaalisessa mediassa tehdyllä valeprofiililla. Yhteydenotossa pyydetään uhrin puhelinnumeroa sekä tämän jälkeen puhelimeen saapuvaa vahvistuskoodia.

Onko mahdollista rakentaa kaunista Turkua?

Miten rakennuksia ja asuinalueita voitaisiin suunnitella siten, että ne ovat aidosti viihtyisiä ja kaunistavat ympäristöään, kysytään keskustelutilaisuudessa.

Arkkitehtuurikapina Turku järjestää keskustelutilaisuuden Panimoravintola Koulun Historialuokassa perjantaina 23. lokakuuta kello 18–20.

Näköislehti

Urheilu

Interin 18 vuoden kultaodotus päättymässä?

Inter on tällä kaudella juhlinut jo kahta pokaalia. Ilman liigamestaruutta huikeasta kaudesta jäisi kuitenkin valju maku.

26. lokakuuta tulee kuluneeksi 18 vuotta siitä päivästä, kun FC Inter juhli seurahistoriansa ensimmäistä Suomen mestaruutta mutavellin keskellä sateisella Kupittaalla. Tällä kaudella Kupittaan lehtereillä on ollut runsaasti väkeä, joka ei ollut syntynytkään, kun Severi Paajanen puski Mika Ojalan vapaapotkun Jaron maaliin.

Koivusen tallin Fly By Me ei sovi tavallisen ravihevosen muottiin

Fly By Me ja Harri Koivunen.

Porissa kilpaillaan lauantaina 24. lokakuuta lämminveristen perinteinen St. Leger, jonka voittaja kuittaa 36 000 euroa. Yksi kilpailun kiinnostavista osallistujista on kuusivuotias Fly By Me. Turkulaisen Harri Koivusen valmennettava on nopea ja luonteikas ruuna, joka opettaa valmentajaansa jokaisella treenilenkillä.

Puukkokatsomo: Soutajien olympiaunelma elää edelleen

Eeva Karppinen.

Euroopan mestaruus, EM-pronssi, MM-pronssi, maailmanmestaruus. Eeva Karppisen syksy on ollut huikeaa ilotulitusta. Rannikkosoudussa arvokisamenestystä on tullut viime viikkoina kahmalokaupalla. Ensin Karppinen souti syyskuun puolivälissä henkilökohtaisessa kisassa EM-pronssia ja sekaparikaksikossa Joel Naukkarinen kanssa kultaa. Lokakuun puolivälissä sijoitukset olivat samat MM-tasolla. Parhaillaan Kiinassa meneillään olevissa rantasprintin MM-kisoissa mitalisaalis saattaa hyvinkin kasvaa.

Raision Loimu vie Mestaruusliigan Kalevanniemen liikuntahalliin Naantaliin

Loimu pelaa lentopalloilun Mestaruusliigaa Kalevanniemen uudessa palloiluhallissa 4. marraskuuta.

Raision Loimu vie lentopalloilun Mestaruusliigan Naantaliin keskiviikkona 4. marraskuuta. Loimun 50. pääsarjakauden erikoisottelu pelataan uudessa Kalevanniemen liikuntahallissa. Ilta käynnistyy yritystapahtumalla Naantalin Kylpylässä ja huipentuu Mestaruusliigaotteluun.

Miekkailun huippunimet kohtaavat Kupittaalla

Inka Mikkilä.

Suomalaisen miekkailun perinteisin suurkilpailu Kupittaa Tournament järjestetään Turussa lauantaina 24. lokakuuta. Kupittaan urheiluhallissa nähdään kotimaisia huippumiekkailijoita sekä kansainvälisiä haastajia Ruotsista. Mukana on myös aivan maailman huipulla kilpailevia urheilijoita, jotka saapuvat Turkuun suoraan Marokon maailmancupista. Isäntäseura Turun Miekkailijat lähtee kilpailuun peräti 18 miekkailijan voimin.

Timo Zaal jatkaa TPS:n paidassa – ainakin paperilla

Timo Zaal.

Turun Palloseura on käyttänyt keskikenttäpelaaja Timo Zaalin sopimuksessa olleen option. Zaal jatkaa TPS:ssä kauden 2027 loppuun ulottuvalla sopimuksella.