Suomelle MM-hopeaa sprinttiviestistä

Maija Sanoja. Maija Sanoja. Kuva: Anu Uhotoinen

Suomi sijoittui hopealle suunnistuksen MM-kilpailujen sprinttiviestissä Skotlannin Edinburghissa sunnuntaina. Mitali oli Suomen historian ensimmäinen sprinttiviestissä.

Maailmanmestaruuden voitti Sveitsi. Kisassa nähtiin dramatiikkaa, kun toisena maaliin tullut Ruotsi hylättiin Tove Alexanderssonin käytyä väärällä rastilla.

Ensimmäisellä osuudella Maija Sianoja jäi osuuden alkupuolella jonkin verran kärkipaikkaa pitäneistä Britanniasta ja Ruotsista. Ero oli jo yli 20 sekuntia, mutta lopussa Sianoja puristi muutaman sekunnin kiinni vaihtaen erinomaisella paikalla kahdeksantena 16 sekuntia kisaa johtaneesta Hollannista.

– Pitkälle välille otin oman hajonnan. Se tuli ihan suht ok, vaikka ehkä vähän jäin siinä. Sen jälkeen seuraavalle välille lähdin vähän turhaan oikomaan metsän läpi ja siinä tuli vähän takamatkaa. Lopussa yritin vain ottaa selkää kiinni. Suorituksessa oli vähän värinää, mutta kuitenkin sain hyvin seivattua loppuun ja olen tyytyväinen, ettei ero repsahtanut enempää. Hyvä veto.

Miika Kirmula nosti toisella osuudella Suomen jo kymmen sekunnin päähän viidenneksi, mutta loppuosuudella suurimmat ennakkosuosikit Ruotsi ja Sveitsi karkasivat muilta. Kilometri ennen vaihtoa Kirmula kaatui pahannäköisesti, mutta hän onnistui pysymään Britannian ja Tanskan mukana. Vaihtosija oli neljäs 20 sekuntia kärjestä.

Kirmula kertoi suunnistuksen olleen alusta asti hyvin hallussa ja omien reitinvalintojen toteuttaminen sujui ongelmitta.

– Oma suunnistus meni niin, että olin päättänyt reitinvalinnan ja menin sitten sitä, oli siellä porukkaa tai ei. Viisi minuuttia ennen maalia suoritus vähän hajosi, kun kaaduin ja kartta pyörähti. Oli vaikea saada sujuvuus takaisin, kun kaverit pääsi vähän edelle ja oli eri rasteja. Lopussa yritin vain saada porukkaa kiinni mitä pystyi.

Suomi oli mitalitaistossa koko viestin ajan, mutta kolmannella osuudella Tuomas Heikkilä piti hurjaa vauhtia ja nosti Suomen parinkymmenen sekunnin takamatkalta voittokamppailuun Ruotsin ja Sveitsin seuraksi.

Toiselle rastille asti Heikkilän suoritus haki vielä varmuutta, mutta sen jälkeen toteutus oli tutun oloista sujuvaa menoa. Vaikka Heikkilä kuvaili, että fyysinen vire olisi voinut olla parempikin, kärkikaksikko alkoi lähestyä vääjämättä.

– Reitinvalinnat lähtivät napsumaan paremmin. Aika nopeasti sain kaksikon selät näkyviin ja kun oli selkeätä ja helpompaa suunnistusta, pystyin imemään niitä kiinni. Yritin vain tulla perässä. Tyytyväinen olen vetoon.

Ankkuri Venla Harju pääsi radalleen lopulta kolme sekuntia Ruotsin Tove Alexanderssonin ja Sveitsin Simona Aebersoldin perään. Britannia ja Norja lähtivät takaa-ajoon parikymmentä sekuntia kärkikolmikon takana. Kärkikolmikko pysyi yhdessä radan alkupuolen.

– Siinä vaiheessa kun tuntui, että Simona meinaa vähän karata ja itseä rupeaa hapottamaan päätin, että jatkan sitä omaa työtä, luen karttaa ja jatkoin sitä loppuun asti tarkasti ja selvisin. Kyllä siinä välissä aika paljon jännitti, kun näki takana tulevat Norjan ja britit vastaan tulemassa.

Arvokasta kokemusta arvokilpailusprintin kärkikamppailuista Harju sai viime vuoden sprinttisuunnistuksen EM-kilpailuista. Siitä oli nyt hyötyä.

– Oli helpompaa päästä lähtemään. En ollut niin hermostunut kuin EM-kisoissa, kun olin ekaa kertaa mitalikamppailussa mukana. Keskityin siihen, että katsoin reitit loppuun asti ennen kuin lähdin ja paremmin kuin henkilökohtaisessa kisassa.

– Ihan lopussa oli hienosti suomalaisia kannustamassa ja kuulin että taaksepäin on tilaa. Sai rauhassa otettua lopun labyrintin. Oli kyllä upeeta!

Aebersold toi Sveitsin maailmanmestariksi peitoten Ruotsin Alexanderssonin, joka haparoi useammalla rastilla. Maalissa selvisi myös, että Alexandersson oli käynyt väärällä 12:nnella rastilla, ja Ruotsin joukkue hylättiin.

Kun Harju onnistui pitämään muut joukkueet takanaan, pääsi Suomi tuulettamaan historian ensimmäistä sprinttiviestin MM-mitalia. Suomen edellinen paras sijoitus MM-kilpailuissa on kuudes. Suomi jäi voittajille 39 sekuntia. Ruotsin hylkäyksen myötä Norja nousi pronssille 24 sekuntia Suomen takana.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Philia Ensemblen konserteissa soivat pääsiäismusiikin helmet keskiajalta 2000-luvulle

Philia Ensemble joulukonsertissa.

Philia Ensemble tuo suositut O res mirabilis! -pääsiäiskonserttinsa Turkuun ja Helsinkiin nyt jo kolmatta kertaa. Tänä vuonna pääsiäisen tunnelmaan virittäydytään Turun Martinkirkossa sunnuntaina 5. huhtikuuta kello 18 ja Helsingin Käpylän kirkossa maanantaina 6. huhtikuuta.

Lietekuljetukset laajenevat uusille saarille

Lietekuljetukset laajenevat uusille lossi-, lautta- ja yhteysalusliikennöidyille saarille. Lautakunnalle esitettiin uutta saariston vyöhykemaksua, mutta lautakunta päätti säilyttää maksut samansuuruisina koko toimialueella.

Pääsiäinen vaikuttaa jätehuoltoon

Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) asiakaspalvelu, toimistot Turussa ja Salossa sekä kaikki lajitteluasemat ja jätekeskukset ovat suljettuina 3.–6. huhtikuuta.

Pääsiäinen tuo muutoksia Lounais-Suomen Jätehuollon (LSJH) lajitteluasemien, asiakaspalvelun ja toimistojen aukioloaikoihin sekä jäteastioiden tyhjennyspäiviin. Jotta kierrätettävät materiaalit saadaan pelastettua sekajätteestä, ei lajittelua pidä unohtaa pyhinäkään.

Kielteisen oleskelulupapäätöksen saanut ei voi saada Kelan asumisperusteisia etuuksia huhtikuun alusta alkaen

Jos henkilöllä ei ole oleskelulupaa, hänellä ei ole oikeutta Kelan asumisperusteisiin etuuksiin 1. huhtikuuta alkaen. Oikeus etuuksiin päättyy kielteiseen oleskelulupapäätökseen, vaikka päätökseen hakisi muutosta.

Raision kaupunki kaipaa vuokralaista Friisilän verstasalueen Navetta-rakennukseen

Vuokrattava työpajatila sijaitsee oikeassa reunassa olevan Navetta-rakennuksen päädyssä.

Raision Friisilän idylliseltä verstasalueelta vapautuu vuokralle työpajatila Navetta-rakennuksen päädystä 1. heinäkuuta alkaen.

Maaliskuu mittaushistorian lämpimin Suomessa

Lähes jokaisella havaintoasemalla mitattiin uusi maaliskuun keskilämpötilan ennätys. Sodankylässä maaliskuu oli lämpimin yli sataan vuoteen.

Topinojan risteyssilta korjataan Orikedolla – työmaasta haittaa liikenteelle Kehätiellä

Kehätien ylittävän Topinojan risteyssillan peruskorjaus alkaa viikolla 15. Työmaa muuttaa liikennejärjestelyjä Kehätiellä ja Pitkäsaarenkadulla. Sillan korjaustyöt valmistuvat marraskuussa.

Kiirastorstai pääsiäisliikenteen vilkkain päivä

Pääsiäisliikenteen vilkkain päivä, kiirastorstai (2.4.), lähestyy ja tuhannet suomalaiset valmistautuvat lähtemään pian pyhien viettoon. Fintraffic, Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, poliisi, Sisäministeriön pelastusosasto, Hätäkeskuslaitos sekä Liikenneturva toivottavat turvallista matkaa tienpäälle. Katso nyt pääsiäisen tieliikenne-ennusteet ja varmista turvallinen sekä sujuva matka ajankohtaisilla pääsiäisliikenteen vinkeillä.

Turvaväli auttaa välttämään routakuoppaan ajon

Operaatio Pajunkissa turvaa pääsiäisliikennettä kiirastorstaista pääsiäismaanantaihin jo 56. kerran.

Routakuoppaan ajo saattaa vaurioittaa autoa ja aiheuttaa rengasrikkoja. Pitämällä riittävää turvaväliä edellä ajavaan parantaa mahdollisuuksia havaita kuoppa ajoissa.

Föli haluaa kokeilla nivelbusseja, kapasiteettia tarvitaan lisää

Seudullinen joukkoliikenne aikoo käynnistää nivelautokokeilun yhdessä Turun Kaupunkiliikenne Oy:n kanssa ruuhkaliikenteen matkustajakapasiteetin kasvattamiseksi. Kokeilu alkaisi kesällä ja kestäisi kesään 2029. Liikenteeseen tulisi vähintään yksi sähköinen nivelauto. Kokeilun aikana viranomainen kerää tietoa kaluston soveltuvuudesta uusille runkolinjoille, korkean kuormituksen täydentäville linjoille sekä asiakkaiden kokemuksia kalustotyypistä.

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Lainsäädännön arviointineuvosto: Yksityiselämän suojaa muuttavan lain vaikutuksia arvioitu suppeasti

Lainsäädännön arviointineuvosto on antanut lausunnon oikeusministeriölle lakiehdotuksesta perustuslain muuttamiseksi. Lakiehdotuksessa on hyvin valmisteltuja osiota, mutta vaikutuksia on arvioitu suppeasti. Lakiehdotuksesta ei ilmene vaikutukset kotirauhan suojan ja luottamuksellisen viestin suojan toteutumiseen. Myös lakiehdotuksen yhteisvaikutuksia myöhemmin annettavien rikos-, siviili- ja sotilastiedusteluun liittyvien lakiehdotusten kanssa tulisi arvioida.

Turun Journalistiyhdistys valitsi Vuoden Naakaksi Panu Savolaisen

Panu Savolainen.

Turun Journalistiyhdistys jakoi viidettä kertaa uuden Vuoden Naakka -palkinnon maanantaina vuosikokouksessaan. Kunnianosoitus jaetaan vuosittain henkilölle tai yhteisölle, joka on edistänyt journalismin tai journalistien asiaa omalla toiminnallaan ammattikunnan erityisesti arvostamalla tavalla.

Suomessa syntyneitä ulkomaalaistaustaisia yli 100 000

Toisen polven ulkomaalaistaustaisten määrä Suomen väestössä ylitti 100 000 henkilön rajan viime vuonna. Lisäksi Ukrainan kansalaiset nousivat suurimmaksi ulkomaiden kansalaisten ryhmäksi.

Viemäri- ja vesijohtotyö sulkee ajokaistan Hirvensalon puistotiellä, luvassa jonoja

Hirvensalon puistotiellä tehdään viemäri- ja vesijohtotyötä noin sata metriä ennen Reelinkikadun risteystä 1.–15. huhtikuuta. Oikeanpuoleinen ajokaista keskustan suuntaan on pois käytöstä. Ajokaista otetaan pois käytöstä keskiviikkona 1. huhtikuuta kello 9 alkaen.

Eurojackpot-täysosuma Saksaan, Suomeen yli 600 000 euron voitto

Eurojackpot-arvonnan ainoa täysosuma pelattiin Saksassa. Voittaja kuittaa 70,7 miljoonaa euroa. Perjantain 3. huhtikuuta arvonnan potissa on kymmenen miljoonaa euroa.

Yli puolet eläkeläisistä saa alle 2 000 euroa kuukaudessa

Naisten keskieläke oli viime vuonna 1 930 euroa ja miesten 2 388 euroa kuukaudessa. Eläkkeitä maksettiin vuonna 2025 yhteensä 39,8 miljardia euroa, ilmenee Eläketurvakeskuksen (ETK) ja Kelan yhteistilastosta.

Taloyhtiön autopaikoista kannattaa laatia pelisäännöt

Taloyhtiön hallinnassa olevat erilaiset autopaikat ovat potentiaalisia riidan aiheuttajia.

Autopaikkoihin liittyvät kysymykset nousevat säännöllisesti esiin Kiinteistöliiton lakineuvonnassa. Kysymyksiä herättävät autopaikkojen jakamiseen ja maksujen määräytymiseen liittyvät asiat, mutta myös virheellinen pysäköinti taloyhtiön alueella.

Näköislehti

Urheilu

Turku-Rastit täyttää 50 vuotta

Turun seudun suunnistuksen kulmakivi, Turku-Rastit, täyttää tänä vuonna 50 vuotta. 1970-luvun alussa käynnistynyt kuntosuunnistustoiminta on kasvanut vuosikymmenten aikana yhdeksi alueen suosituimmista liikuntamuodoista. Juhlavuoden kunniaksi on luvassa juhlarasteja, joissa pääsee testaamaan suunnistusmaastoja 1970-luvun karttojen kera. Turku-Rastien kausi alkaa keskiviikkona 1. huhtikuuta Impivaarassa.

Jaramillo ja Roquet eivät esiinny Loimun paidassa karsinnoissa

Samuel Jaramillo ja Max Roquet eivät jääneet odottelemaan liigakarsintojen alkua.

Runkosarjan viimeisen sijan kautta lentopallon Mestaruusliigan karsintoihin joutuvan Raision Loimun kaksi ulkomaalaispelaajaa, kolumbialaispassari Samuel Jaramillo ja jenkkiyleispelaaja Max Roquet , eivät halunneet jäädä viikoiksi odottamaan kauden jatkumista, vaan pelaajat pyysivät seuralta lupaa lähteä kotiin heti runkosarjan jälkeen. Loimu ei halunnut pitää ulkomaalaisia ammattilaisia tahtonsa vastaisesti viikkoja odottamassa karsintapelejä, vaan suostui pelaajien toiveisiin.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyivät

Turku Tuomiopäivän loppukilpailuun karsitaan osallistujia.

Turku Tuomiopäivän karsinnat käynnistyvät maanantaina ja ovat käynnissä 12. huhtikuuta asti. Turku Tuomiopäivä on Suomen suurin CrossFit-lisensoitu kilpailu, joka järjestetään tänä vuonna jo kahdeksatta kertaa – mutta ensimmäistä kertaa uudessa lokaatiossa Rajupaja Areenalla.

SPV juhlii liigapaikkaa, Wirmolla karsinnassa vastassa Porvoon Salibandyseura

SPV löi Wirmon Superfinaalissa maalein 5-1.

Seinäjoen Peliveljet pelaa ensi kaudella F-liigan naisten sarjassa kaadettuaan lauantaina Inssi-Divarin Superfinaalissa SBS Wirmon 5–1 Mynämäessä. SBS Wirmo saa vielä yrittää liigapaikkaa karsinnassa F-liigassa toiseksi viimeksi jäänyttä Porvoon Salibandyseuraa vastaan.

RaiFu selvänä suosikkina naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin

RaiFu saa kantaa ennakkosuosikin paineita alkavissa pudotuspeleissä. Muut pääsevät haastamaan hallitsevia mestareita paineettomassa tilassa.

Hallitseva Suomen mestari ja runkosarjan selkeä ykkönen. RaiFu lähtee maaliskuun viimeisenä viikonloppuna alkaviin naisten Futsal-liigan pudotuspeleihin ylivoimaisena ennakkosuosikkina. Tilanne on henkisesti haastava, koska kaikki odottavat mestaruuden uusimista. RaiFulla on vain hävittävää.

Åboraakkeli: Wirmo taistelee liiganoususta

Olivia Pietilä.

Varsinais-Suomen asema naisten F-liigassa saattaa hyvinkin vahvistua ensi kaudella. Salibandyn naisten divarin superfinaalissa kohtaavat Mynämäen SBS Wirmo ja SPV. Finaali pelataan Mynämäellä lauantaina 28. maaliskuuta.