Ensimmäiset veronpalautukset maksetaan keskiviikkona

Verohallinto aloittaa vuoden 2023 veronpalautusten maksamisen keskiviikkona 3. heinäkuuta. Palautukset maksetaan päivän aikana, joten jos rahat eivät heti aamulla näy tilillä, kannattaa tarkistaa tilanne myöhemmin.

Keskiviikkona veronpalautuksia saavat toiminimiyrittäjät, maataloudenharjoittajat ja heidän puolisonsa. Heillä veroilmoittamisen määräpäivä oli 2. huhtikuuta. Palautuksia maksetaan noin 210 000 asiakkaalle, yhteensä noin 226 miljoonan euron verran. Veronpalautuksia maksetaan tästä edespäin joka kuukausi vuoden loppuun asti. Valtaosa suomalaisista saa palautukset joko elo- tai syyskuussa.

Veronpalautusajan alkaessa myös huijarit saattavat aktivoitua. Verohallinnon nimissä on liikkunut erilaisia verotuspäätöksiin ja veronpalautuksiin liittyviä huijausviestejä, jotka voivat tulla tekstiviestillä, sähköpostilla tai puhelimitse. Yhteistä huijausyrityksille on, että niissä pyydetään asiakasta antamaan pankki- tai henkilötietoja, kertoo Verohallinnon ylitarkastaja Juha Villman tiedotteessa.

− Vaikka osa huijausviesteistä on hyvin aidon näköisiä, niissä olevia linkkejä ei pidä klikata. Verohallinnon lähettämissä viesteissä ei koskaan ole linkkejä, eikä Verohallinto ikinä pyydä asiakkaalta pankkitietoja viestillä, Villman muistuttaa.

Kun asiakkaan verotus on valmistunut, Verohallinto lähettää asiakkaalle verotuspäätöksen, josta selviää mahdollisen veronpalautuksen tai jäännösverojen eli mätkyjen määrä. Verotuspäätös ilmestyy OmaVeroon.

Verotuspäätöksestä tulee asiakkaalle lisäksi heräte sähköpostiin tai Suomi.fi-sovellukseen, jos hän on ottanut käyttöönsä sähköisen viranomaisasioinnin eli Suomi.fi-viestit. Sähköpostiviestissä ei turvallisuussyistä ole linkkiä OmaVeroon, eli avatakseen päätöksen asiakkaan pitää kirjautua erikseen OmaVeroon.

OmaVeroon kannattaa mennä kirjoittamalla palvelun osoite www.vero.fi/omavero suoraan selaimen osoitekenttään. OmaVeroon ei siis kannata mennä hakukoneen ehdottaman linkin kautta, sillä huijarit ovat tehneet aidon näköisiä sivustoja, jotka ilmestyvät hakukoneen tuloksiin.

Jos Suomi.fi-viestejä ei ole ottanut käyttöön, verotuspäätös tulee myös paperikirjeenä kotiin.

Verohallinnolta puuttuu tällä hetkellä yli 48 000:n veronpalautuksia saavan tilinumero. Tämä koskee erityisesti nuoria, jotka saavat veronpalautuksia ensimmäistä kertaa.

Myös muiden kannattaa tarkistaa, että tilinumero on oikein. Tilinumeron tarkistaminen, lisääminen ja muokkaaminen onnistuvat OmaVerossa.

Saitko huijausviestin? Tuhoa viesti välittömästi äläkä avaa siinä olevia linkkejä. Jos erehdyit antamaan luottokorttitietosi, sulje kortti välittömästi soittamalla pankkiisi tai ottamalla yhteys korttisi myöntäjään.

Jos erehdyit antamaan verkkopankkitunnuksesi, ota yhteyttä pankkisi ilmoittamaan palvelunumeroon ja sulje tunnukset. Jos erehdyit maksamaan epäilyttävän maksun, ole välittömästi yhteydessä omaan pankkiisi.

Jos erehdyit antamaan luottokorttitietojasi tai verkkopankkitunnuksesi, olet voinut joutua petoksen uhriksi. Kun olet ensin ollut yhteydessä pankkiisi, tee sen jälkeen rikosilmoitus poliisille. Myös petoksen yritykset kannattaa ilmoittaa.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Muutos opiskelijoiden asumistuessa laski yleisen asumistuen saajamäärän alle 250 000 ruokakuntaan

Yleistä asumistukea sai lokakuussa 239 000 ruokakuntaa, mikä oli 141 000 ruokakuntaa vähemmän kuin vuotta aiemmin. Yleisen asumistuen ja opintotuen asumislisän yhteiskustannukset olivat syyskuussa yhteensä 119 miljoonaa euroa.

K-ryhmän päivittäistavara- ja autokauppa vetää, rakentaminen takkuaa

– K-ryhmän vähittäismyynti Varsinais-Suomessa kasvoi viime vuodesta, vaikka markkina on edelleen haastava ja kuluttajaluottamus heikko. Näkyvissä on kuitenkin merkkejä piristymisestä, mikä enteilee suhdanteen kääntymistä, arvioi Keskon Varsinais-Suomen aluejohtaja Janne Virtanen tiedotteessa.

Kirjalansalmen uusi silta avataan kokonaan liikenteen käyttöön

Torstaina 6. marraskuuta noin kello 9 myös Paraisten suuntaan menevä kaista otetaan käyttöön, ja vanha silta jää pois käytöstä.

Kirjalansalmen uusi silta avataan kokonaan liikenteen käyttöön 6. marraskuuta. Uuden sillan käyttöönotto on tehty maantiehen 180 liittyvien väylätöiden takia vaiheittain lokakuun aikana. Ensimmäisenä uudelle sillalle pääsivät kävelijät ja pyöräilijät, seuraavaksi moottoriajoneuvoliikenne ohjattiin uutta siltaa pitkin Kaarinan suuntaan kulkevalle kaistalle. Torstaina 6. marraskuuta noin kello 9 myös Paraisten suuntaan menevä kaista otetaan käyttöön, ja vanha silta jää pois käytöstä.

17-vuotiaan poikkeusluvalle tiukemmat ehdot ja ajamisen kielto öisin

Liikenne- ja viestintäministeriö pyytää lausuntoja hallituksen esitysluonnoksesta, joka koskee ajokorttilain muuttamista. Esityksen tavoitteena on parantaa nuorten liikenneturvallisuutta. Lausuntoja voi antaa 14. joulukuuta asti.

Päihdehuollon uusi monipalvelukeskus valmistui Mäntymäkeen

Hemsön omistamaan uuteen monipalvelukeskukseen keskitetään Turun päihdehuollon sosiaali- ja terveyspalveluja.

Hemsön rakennuttama uusi päihdehuollon monipalvelukeskus Toivo on valmistunut Mäntymäkeen. Varsinais-Suomen hyvinvointialue Varha vuokraa tilat Hemsöltä 20 vuoden vuokrasopimuksella.

Pikkukeskosen heikkoon kielitaitoon kannattaa puuttua jo taaperoiässä

Hyvin ennenaikaisesti syntyneillä lapsilla kaksivuotiaana havaittu heikko kielellinen kehitys on yhteydessä heikkoon luetun ymmärtämiseen vielä 11-vuotiaana. Varhaisten kielivaikeuksien tunnistaminen on tärkeää, jotta lapsille voidaan tarjota tukea ajoissa.

Pohdintoja väliinjäävistä ja liki huomaamattomista hetkistä ja yksityiskohdista

Asta Caplanin näyttely Tales of the Deep Dance and Sparkle of the Mind on esillä Auran Galleriassa 31.10.–18.11. Avajaisia vietetään torstaina 30. lokakuuta.

Tavallinen ihminen ajetaan kaupungista

Kirjoittajan mielestä asuntopolitiikkaa ohjaa nyt talous, ei inhimillisyys.

Turku kasvaa – mutta kasvaako se ihmisille vai sijoittajille? Kun uudet asunnot nousevat taivasta kohti ja hinnat nousevat mukana, tavallinen ihminen jää kadunvarteen. Turun asuntopolitiikka on unohtanut sen, mitä varten kaupunki on olemassa: ihmisiä varten.

Oikeisto arvostaa sosiaalisessa mediassa tykkää-toimintoa, vasemmisto välttää sitä

Oikeistolainen aatemaailma hyväksyy kilpailullisen logiikan sosiaalisessa mediassa. Tässä aatteessa parhaat ajatukset nousevat esille tykkäämällä. Vasemmistolaisessa aatemaailmassa karsastetaan ideoiden välistä kilpailua, ilmenee tutkimuksesta.

Turun Nuorkauppakamari valitsi hallituksen ensi vuodelle – puheenjohtajaksi Samuli Tähtinen

Julius Håkans (ylh. vas.), Marko Suominen, Eveliina Salminen, Niko Vuorinen ja Iina Puisto, Kia Kilpinen (kesk. vas.) , Alma Kuvaja, Teemu Vesiluoma ja Henna Pursiheimo sekä Niko Hiltunen (ed. vas.), Samuli Tähtinen ja Petteri Ahokoski.

Turun Nuorkauppakamari nimesi lauantaina vaalikokouksessaan Hamburger Börsissä vuoden 2026 hallituksen ja valitsi puheenjohtajakseen Samuli Tähtisen . Uuden hallituksen keskiössä on vuoden teema Menestyksen resepti, joka keskittyy etsimään onnistumisen raaka-aineita niin yksilö- kuin organisaatiotasolla.

Hepatiittirokote yleisin matkailijan tarvitsema lisäsuoja

Matkailijan rokotustarve määräytyy aina matkakohteen, matkan luonteen ja keston perusteella. Suomalaiset saavat kansallisessa rokotusohjelmassa hyvän perussuojan matkailuun, mutta varsinaisten matkailurokotteiden hankkiminen on aina matkailijan omalla vastuulla. Lomamatkalle suomalainen tarvitsee useimmiten vähintään A-hepatiittirokotuksen, mutta myös muita vakavia sairauksia voi ehkäistä rokotteilla.

Jazz-akvarellit soivat perjantain Flame Jazz -illassa

The Watercolors esiintyy Bar Ö:ssä perjantaina.

Taidemusiikin äänivärit yhdistyvät jazzin rytmiikkaan uniikilla tavalla jazzoboisti Janne Saarisen johtaman The Watercolors -seitsikon käsissä perjantaina 31. lokakuuta kello 19 Linnankadun Bar Ö:ssä.

Maastopalojen pienhiukkaset aiheuttavat yli 100 000 ennenaikaista kuolemaa vuosittain

Maastopaloista syntyvät pienhiukkaset aiheuttavat maailmassa yli 100 000 ennenaikaista kuolemaa vuodessa, kertoo Lancet Countdown 2025 -raportti. Tutkimuksen mukaan savujen pienhiukkaspitoisuudet eivät ole maailmanlaajuisesti merkittävästi lisääntyneet, mutta savulle altistuvien ihmisten määrä kasvaa väestönkasvun myötä etenkin paloherkillä alueilla.

Väitöstutkimus osoitti melanokortiinijärjestelmän tuntemattoman roolin sydämessä

Anni Hallanheimo.

Turun yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoitti ensimmäistä kertaa, että sydämestä löytyy aktiivinen melanokortiinijärjestelmä, joka säätelee sen toimintaa, vaikuttaa sydämen liikakasvun ja vajaatoiminnan muodostumiseen ja toimii potentiaalisena lääkekehityskohteena uusille sydämen vajaatoiminnan hoitomuodoille.

Sään ääri-ilmiöiden voimistuminen vaatii kunnilta varautumista

Ilmastonmuutoksen vaikutukset eivät ole enää vain tulevaisuuden huoli. Ifin tilaamasta kyselystä selviää, että vaikka valtaosa suomalaiskunnista on havainnut sään ääri-ilmiöiden vaikutuksia, vain murto-osa on valmistautunut riittävästi.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Yli kolmannes nuorista harkitsee työn perässä ulkomaille muuttoa

Yli 17 500 vastaajan kyselyssä useampi kuin joka kolmas 18–34-vuotiaista kertoo harkinneensa töiden perässä ulkomaille lähtemistä. Erityisesti kulttuurialan, tutkimuksen, viestinnän ja ICT:n ammattilaiset ovat kiinnostuneita ulkomailla työskentelystä.

Valtaosa autoilijoista ei tiedä, kuinka vanhoilla renkailla ajaa

Jos renkaiden iästä tai kunnosta ei ole tietoinen, huono pito saattaa käydä ilmi vasta liikenteessä, kun esimerkiksi äkkijarrutus ei onnistukaan. Renkaiden ikä ja kunto kannattaa tarkistaa aina talvi- ja kesärenkaiden vaihdon yhteydessä, jolloin se tulee tehtyä vähintään kaksi kertaa vuodessa, sanoo LähiTapiolan johtaja Tapani Alaviiri .

Urheilu

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.

Turkulainen Vilho Aatola jatkaa formulauraansa Yhdysvalloissa ensi kaudella

Vilho Aatola.

Formulalupaus Vilho Aatola , 16, jatkaa ensi kaudella USF Juniors -formulaluokassa Yhdysvalloissa samassa tiimissä kuin tulokasvuonnaan. DEForce Racing Team kiinnitti Aatolan ensimmäisenä kuljettajanaan kaudelle 2026. Tulokaskaudellaan Aatola oli sarjassa seitsemäs.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.

Ommi Mingsupphakun voitti WKU-liiton MM-tittelin potkunyrkkeilyssä

Ommi Mingsupphaku.

Thainyrkkeilijä Ommi Mingsupphakun voitti lauantaina Münchenissä WKU-liiton K1 potkunyrkkeilyn maailmanmestaruuden. Viiden kolmen minuutin erän ammattilaisottelu päättyi voittoon kaikin tuomariäänin isäntämaan Michaela Michlstä . Mingsupphakun löi ja potki tarkemmin, eikä vastustaja päässyt oikein missään kohtaa ottelua mukaan.

TPS palaa Veikkausliigaan viiden vuoden tauon jälkeen

Onni Helén teki TPS:n ensimmäisen maalin. Hän osui kolmesti kaksiosaisessa nousukarsinnassa.

Jalkapalloilun kotimaisessa pääsarjassa Veikkausliigassa pelaa ensi kaudella kaksi turkulaisjoukkuetta. Inter saa rinnalleen TPS:n, joka palaa viiden vuoden tauon jälkeen liigaan.