Asunmaa suvereeni Länsirannikon Rallissa

Teemu Asunmaa. Teemu Asunmaa. Kuva: Taneli_Niinimäki

Rallin SM-sarjan kesäkausi korkattiin käyntiin vauhdikkaasti Turun seudulla ajetulla SM Mad-Croc Länsirannikon Rallilla. Seitsemän osakilpailua tällä kaudella käsittävän sarjan neljäs kohtaaminen tarjosi kahden päivän aikana rutkasti tapahtumia niin hyvässä kuin pahassa. SM-pisteiden lisäksi Turussa jaettiin ensimmäistä kertaa myös Viron rallimestaruussarjan pisteitä.

Perjantai ja lauantai-aamupäivä ajettiin rutikuivassa ja pölyisessä olosuhteessa, iltapäivällä erikoiskokeille iski vuorostaan paikallisia rankkojakin sadekuuroja. Rallin seitsemäs erikoiskoe jouduttiin puolestaan perumaan salaman iskun takia aiheutuneen metsäpalon vuoksi. Loppujen lopuksi rallin tapahtumista saisi aikaiseksi jopa pienen kirjan.

Lauantain avauspätkällä pelti alkoi rytistä. Ensimmäisenä reitille startannut sarjakärki Roope Korhonen rysäytti heti Sunin 18-kilometrisellä avauspätkällä rajusti kerien ulos. Heti seuraavana startannut Benjamin Korhola rullasi Hyundainsa samalla erikoiskokeella peräti kaksi kertaa, mutta pystyi jatkamaan aina seuraavan erikoiskokeen jälkeiseen huoltoon ja lopulta maaliin. Eroa kärkeen kertyi kuitenkin reilusti yli kaksi minuuttia. Myös Mikko Eskelisen lauantai käynnistyi mollivoittoisesti, tuloksena ulosajo samaisella avauserikoiskokeella.

Niclas Grönholmin hyvin käynnistynyt ralli sai harmillisen käänteen aamun toisella pikataipaleella, kun Skoda-kuski kärsi rengasrikon. Aikatappiota avauspätkällä tuli 20 sekuntia, joka vesitti taistelun kilpailun voitosta. Grönholm kesti kuitenkin rengasrikostakin huolimatta toiseksi ja keräsi hyvät pisteet.

Luokan ykkösenä avauspäivän jälkeen ajanut Teemu Asunmaa sai sattumusten jälkeen rauhoittaa tilanteen, kun repimiselle ei ollut enää tarvetta. Toisen peräkkäisen Länsirannikon Rallin yleiskilpailun voiton kirjauttanut alavutelainen oli maalissa lopulta kokonaisajalla 56.32,6, joka oli 20 sekuntia nopeampi kuin toiseksi kestäneellä Grönholmilla.

– Aamulla ratkesi koko homma. Ei ole helppoa ajaa ja pitää rytmiä yllä. Pitäisi kuitenkin vähän yrittää mennä, ettei opi ajamaan hiljaa. Voitettiin nyt toisen kerran peräkkäin täällä niin mikäs siinä, Asunmaa iloitsi tiedotteessa.

Luokan kolmanneksi ajoi konkarikuski Anssi Rytkönen, joka kärsi myöskin rengasrikon ja aamun avauksella kaataneen Korholan perässä ajamisesta. Eroa kärkeen kertyi reilut kaksi minuuttia.

Pisteissä Korhonen jatkaa keskeytyksestä huolimatta sarjakärjessä ennen Korholaa ja Rytköstä.

Henri Hokkalan aloitus perjantaina Länsirannikon Rallissa ei vakuuttanut ja edessä oli kirittävää. Lauantaihin Jyväskylän raketti löi kuitenkin uuden vaihteen silmään ja tykitti aamun avaukselle peräti 14 sekunnin pohjat ja riisti kärkipaikan Jesse Kalliolta, eikä siitä enää luopunut. Maalissa kaksikon ero oli 27 sekuntia.

– Oli hyvä päivä meiltä, kokosin itseni eilisen melko vaisun aloituksen jälkeen. Tänään oli hyvä pito niin oli mukava laskea menemään. Sarjan kannalta näyttää nyt hyvältä, kun saatiin pidettyä tolppasarjaa yllä, Hokkala riemuitsi.

Kallio varmisti suorituksellaan samalla paikkansa Flying Finn Future Star -valintatilaisuuteen, joka järjestetään kauden seuraavan osakilpailun, SM Pohjanmaa Rallin jälkeen. Palkintona lopulliselle voittajalle on täysi kilpailupaketti Ford Fiesta Rally3:lla Pirellin renkailla varustettuna Suomen MM-ralliin.

Viimeisen palkintosijan kuittasi kazakstanilaisvieras Petr Borodin.

Hokkala vankisti voitollaan mestaruustoiveitaan. Kalliolla on kirittävää Hokkalaan nähden jo 39 pistettä. SM1-luokkaan täksi ralliksi vaihtanut Jooa Iivari on edelleen kolmas.

SM3-luokassa ralli käynnistyi Tuukka Kauppisen johdolla, joka joutui taipumaan heti lauantain avauksella hurjan pohja-ajan takoneelle Joni Korhoselle. Korhonen painoi kaikkien yllätykseksi pätkälle liki 20 sekunnin pohjat.

Korhoselle ei vastusta löytynyt lopuillakaan erikoiskokeilla ja Peugeot-kuski pääsi juhlimaan uransa ensimmäistä SM-luokkavoittoa peräti 44 sekunnin erolla Kauppiseen.

– On ollut vaikeaa välillä, tämä meni turhankin hyvin. Todella hyvät fiilikset. Vähän kun taistelu laantui niin oli enemmän korvien välistä hommaa. Tyytyväinen saa olla aamun hyökkäykseen, Korhonen kertoi.

Leevi Lassila peri kolmannen sijan Niko Kalmilta, jolle lätkäistiin kahden minuutin aikarangaistus rengaskoodilomakkeeseen merkitsemättömän renkaan takia.

Flying Finn Future Star -kilpailussa ovat SM2-luokan lisäksi myös SM3-luokan kilpailijat. Leevi Lassila sinetöi kolmannella sijallaan paikan valintatilaisuuteen. Paikkaa tavoittelevat vielä Raoul Dahlqvist, Ossi Pohjanharju ja Niko Kalmi. Yltääkseen valintatilaisuuteen on kilpailijan sijoituttava luokassaan vähintään kolmen parhaan joukkoon SM Pohjanmaa Rallin jälkeen.

Lassila jatkaa Turunkin jälkeen tukevassa 48 pisteen sarjajohdossa ennen Kauppista. Korhonen nousi voitolla kolmanneksi.

SM4-luokan voittaja ratkesi vasta aivan kalkkiviivoilla. Henri Sääskilahti ja Ville Vatanen taistelivat tasapäin koko rallin ajan ja viimeiselle erikoiskokeelle lähdettäessä ero oli 0,9 sekuntia Vatasen hyväksi. Sääskilahti teki minkä pystyi ja ajoi pätkälle pohjat 0,8 sekunnin erolla Vataseen. Tämä tarkoitti sitä, että maalissa kaksikon välinen marginaali oli pienin mahdollinen, eli 0,1 sekuntia.

– Puhtaasti ja fiksusti yritin tulla. Todella hieno päivä ollut, ja hyvä, että päästiin ajamaan eilen myös asfaltilla. Todella hieno kilpailu, Vatanen kiitteli.

Hurjaa taistelua käytiin myös kolmannesta sijasta, jonka nappasi lopulta viime vuoden nuorten Suomen mestari Esko Kytömäki. Palkintosija on nuorukaisen uran ensimmäinen yleisellä puolella.

Vatasen pistejohto vankistui entisestään voiton myötä. Ero toisena Tomi Tikkiseen on jo 45 pistettä. Sääskilahden toinen peräkkäinen kakkossija nosti tämän sarjakolmoseksi.

SM5-luokan sarjakärki Pekka Keski-Korsu starttasi kesäkauden avaukseen ykkössuosikkina. Raahelainen aloittikin vahvasti perjantain asfalttierikoiskokeet, mutta lauantain huippunopeille sorapätkille siirryttäessä Fiesta S2000:n potku ei riittänyt pitämään Arttu Lähdeniemeä takana.

Lähdeniemi ajoi vahvan kisan ja antoi näytön siitä, että vauhti ei ole viime vuodesta kadonnut mihinkään. Voittomarginaaliksi Lähdeniemelle kirjattiin 12,5 sekuntia. Keski-Korsun perässä kolmanneksi ajoi Rasmus Tuominen.

– Oikein hieno voitto, sitä lähdettiin hakemaan. Perjantai meni varmistellessa, mutta lauantai meni niin kuin pitikin. Nyt ollaan taas pistetaistossakin hyvin mukana, Lähdeniemi veisteli.

Keski-Korsun pistejohto supistui nyt 11 pisteeseen Lähdeniemeen nähden. Miikka Vuokila jatkaa kolmantena.

Ralli SM -sarja jatkuu kolmen viikon päästä Seinäjoella ajettavalla SM Pohjanmaa Rallilla.

Ensimmäistä kertaa Suomessa vieraillut Viron mestaruussarja edusti hienosti myös aivan yleiskilpailun kärkisijoilla, sekä vastaavilla autoilla SM-luokkien kanssa kilpailleiden kohdalla.

Kovimmasta virolaissuorituksesta vastasi nykyisin Rally Estonian johtotehtävissä toimiva Urmo Aava, joka oli kaikki autot mukaan luettuna peräti koko rallin kolmanneksi nopein. Huomionarvoista on myös se, että MM-rallipoluillakin tehdastiimissä 2000-luvulla esiintynyt Aava kilpaili Turussa vanhemmalla Subaru Imprezalla tuoreempia Rally2- ja R5-autoja vastaan.

– Uskomatonta. En olisi ikinä uskonut, että pärjäisin näin hyvin. Ajattelin että pystyisimme yltämään korkeintaan kymmenenteen sijaan. Erittäin vaikea uskoa tätä todeksi. Toivottavasti pääsemme joskus tulevaisuudessakin ajamaan Suomessa, Aava veisteli.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Tutkijat etsivät keinoja Suomen innovaatioparadoksin ratkaisemiseksi

Suomessa on huipputason osaamista, vahvaa koulutusta ja mittavia TKI-panostuksia – mutta silti kestävää talouskasvua ei synny. Tutkijat haluavat ratkaista tämän ristiriidan, jota kutsutaan Suomen innovaatioparadoksiksi.

Parannuksia hoivakodin arkeen hoitokulttuuria, hoitajien roolia ja ympäristöä kehittämällä

Noora Narsakka .

Ikääntyneiden fyysisen aktiivisuuden edistämiseksi hoivakodeissa tarvitaan kokonaisvaltaista lähestymistapaa. Tuoreen väitöstutkimuksen mukaan fyysisen aktiivisuuden edistämiseksi tarvitaan muutoksia hoitokulttuuriin, hoitajien rooliin ja ympäristön hyödyntämiseen, mutta muutosten toteuttaminen ei edellytä huomattavia lisäresursseja.

Sosiaali- ja terveydenhuollon ammattioikeuksia menetettiin edellisvuotta enemmän

Sosiaali- ja terveydenhuollon ammattioikeus menetettiin viime vuonna useammin kuin vuonna 2024. Sosiaali- ja terveydenhuollon ammattihenkilöiden valvontalautakunta teki 161 sosiaali- ja terveydenhuollon ammattioikeuden menetystä koskevaa päätöstä, kun edellisenä vuonna vastaava luku oli 132.

Harakka taantuu, puukiipijä runsastuu

Urpiainen.

Viime viikonloppuna järjestetyssä Pihabongauksessa nähtiin runsaasti puukiipijöitä ja pyrstötiaisia. Sen sijaan urpiainen oli toista talvea peräkkäin miltei kadoksissa.

Raision kaupunki Varsinais-Suomen aktiivisin työpaikka

Raision kaupunki on valittu Varsinais-Suomen aktiivisimmaksi työpaikaksi Varsinais-Suomen Urheilugaalassa. Palkinto myönnetään vuosittain organisaatiolle, joka edistää esimerkillisesti henkilöstönsä hyvinvointia, liikunnallista elämäntapaa ja arjen aktiivisuutta.

Auto roihusi ilmiliekeissä Jäkärlässä – poliisi selvittää asiaa

Lounais-Suomen poliisi sai maanantaina puolen päivän aikoihin ilmoituksen palavasta ajoneuvosta Turun Jäkärlässä. Poliisin ja pelastuslaitoksen päästyä tapahtumapaikalla selvisi, että linja-autoksi rekisteröity ajoneuvo oli ilmiliekeissä autokatoksessa.

Turun yliopisto perustaa Suomen ensimmäisen biodiversiteettitieteiden laitoksen – perustutkimuksen rinnalla lisätään monitieteisyyttä

Kasvitieteellinen puutarha Turussa, Saaristomeren tutkimuslaitos Seilissä sekä Kevon tutkimusasema Utsjoella ovat osa Turun yliopiston biodiversiteettitieteiden laitosta.

Turun yliopisto on ollut luonnon monimuotoisuuden tutkimuksen edelläkävijä 1990-luvulta lähtien. Tänä vuonna yliopisto vahvistaa tieteenalaa, kun yliopiston biodiversiteettiyksikkö laajentaa toimintaansa ja muuttuu Suomen ensimmäiseksi biodiversiteettitieteiden laitokseksi 1. huhtikuuta alkaen. Laitoksen tavoitteena on perustutkimuksen rinnalla lisätä tutkimuksen monitieteisyyttä, laajentaa biodiversiteettitieteiden opetusta sekä vahvistaa yhteiskunnallista vaikuttavuutta.

Irtisanomisperusteen keventäminen yrittäjille tärkeintä sääntelyn purkamisessa

Varsinais-Suomen Yrittäjät ja osuuspankit julkaisivat aiemmin julkaisemattomia tämän vuoden Varsinais-Suomen Maakuntaennusteen tuloksia, jotka kertovat, ettei kansainvälistymiskipinä ole purrut suurta osaa yrittäjistä. Kyselyssä kävi ilmi myös, ettei elinvoimakeskuksia tunneta vielä, ja että irtisanomisperusteen keventäminen on yrittäjille tärkeintä työelämän sääntelyn purkamisessa.

Luonto lainassa -viikko Raision kirjastossa

Raision kirjasto nostaa esiin lähiluontoa ja kestävää kehitystä.

Raision kaupunginkirjastossa vietetään luonto lainassa -viikkoa 2.–7. helmikuuta. Viikon aikana kirjasto nostaa esiin lähiluontoa ja kestävää kehitystä.

Lumikasa ei anna lupaa pysäköidä mihin tahansa

Moni autoilija uskoo, että pysäköintisäännöt eivät päde lumisateella tai kireällä pakkasella. Ilmiö näkyy Suomen suurimman pysäköintialan työllistäjän ParkkiPaten saamissa reklamaatioissa. ParkkiPate listaa neljä yleisintä harhaluuloa, jotka johtavat valvontamaksuun talvikeleillä.

Tallinkin Baltic Queen telakalle Naantaliin helmikuussa

Baltic Queen.

Tallinna–Tukholma-reitin Baltic Queenille tehdään määräaikainen tekninen telakointi Turun korjaustelakalla Naantalissa 1.–12. helmikuuta. Huoltotyöt painottuvat erityisesti laivan teknisiin järjestelmiin. Laivan runko käsitellään uudella pohjamaalilla, joka vähentää veden vastusta.

Yhä useampi suuryritys hakee kasvua – joka toinen kaavailee merkittäviä yrityskauppoja

Suomalaisten suuryritysten toimintaympäristössä näkyy positiivisia merkkejä. Kuluvalle vuodelle ennakoidaan kysynnän kasvua erityisesti Suomen ulkopuolella, ja investointihalukkuus on varovaisessa nousussa.

Turun musiikkijuhlien myynti- ja markkinointipäälliköksi kulttuurialan viestintäkonkari Heli Koskinen

Heli Koskinen.

Turun musiikkijuhlasäätiö on nimennyt filosofian maisteri ja musiikkipedagogi Heli Koskisen uudeksi myynti- ja markkinointipäällikökseen. Koskinen aloittaa uudessa roolissaan 2. helmikuuta.

Nuori nainen vangittu epäiltynä vakavan rikoksen valmistelusta Turussa

Lounais-Suomen poliisilaitos selvittää rikosepäilyä, jossa tutkittavana rikosnimikkeenä on törkeä henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelu. Epäilty vangittiin Varsinais-Suomen käräjäoikeuden päätöksellä perjantaina.

Rakennuspalon sammutusharjoituksia Naantalissa keskiviikkona ja torstaina

Varsinais-Suomen pelastuslaitos järjestää rakennuspalon sammutus- ja pelastustoiminnan harjoituksia Naantalissa keskiviikkona 28. tammikuuta osoitteessa Haapalanniementie 20 sekä torstaina 29. tammikuuta osoitteessa Merimaskuntie 764. Harjoitukset toteutetaan purkukuntoisten rakennusten alueella.

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .

Turun AMK:lle oikeus rakennusarkkitehdin YAMK-koulutukseen

Valtioneuvosto on antanut Turun ammattikorkeakoululle mahdollisuuden tarjota rakennusarkkitehdin ylempää ammattikorkeakoulututkintoa. Valtioneuvoston päätös tuli joulukuun lopussa, ja se vahvistaa Varsinais-Suomen ja Lounais-Suomen osaamispohjaa. Uusi YAMK-koulutus vastaa rakennus- ja suunnittelualan pitkään jatkuneeseen osaajatarpeeseen.

Isät meidän pohtii miehen roolia

Isät meidän -työryhmä Jessika Holmlund, Evgeny Kostyukov, Antti-Juhani Manninen ja Tashi Iwaoka.

Isät meidän -esitys saa ensi-iltansa 12. helmikuuta kello 19 Barker-teatterilla. Työryhmässä ovat Tashi Iwaoka , Antti-Juhani Manninen , Evgeny Kostyukov ja Jessika Holmlund .

Näköislehti

Urheilu

Rallisprintin SM-kausi käyntiin Marttilassa

Jarno Pentinpuro piti kovinta kyytiä nelivedoissa.

Kuusiosainen rallisprintin SM-sarja vuosimallia 2026 pyörähti käyntiin sunnuntaina 25. tammikuuta. Marttilassa ajetulla SM Länsirannikon Rallisprintillä. Turun Urheiluautoilijoiden organisoiman kilpailun ympärillä riitti pöhinää jo reilusti ennen kilpailupäivää, kun mukaan olivat ilmoittautuneet Suomen drifting-huiput Lauri Heinonen , Juha Pöytälaakso ja Mika Keski-Korpi .

Eevi Saloselle ja Roope Rusille SM-hopeaa painissa

Roope Rusi.

Vaajakoskella painittiin 23.–24. tammikuuta naisten vapaapainin ja miesten kreikkalais-roomalaisen painin Suomen mestaruuksista.

Åboraakkeli: Hyvää kyytiä, Muuse!

Mustafe Muuse.

Kestävyysjuoksija Mustafe Muuse on ollut alkuvuodesta hyvässä vauhdissa. Turkulainen aloitti vuotensa parantamalla maantiejuoksun kymmenen kilometrin Suomen ennätystä. Valenciassa juostu kymppi kulki aikaan 27.50. Viime syksynä Lillessä Muuse kellotti aiemman SE:n 28.16.

Silja Kosonen vuoden urheilija Varsinais-Suomessa

Silja Kosonen.

Logomossa juhlittiin varsinaissuomalaista urheiluvuotta yli 700 osallistujan voimin. Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry:n (LiikU) ja järjestäjäkumppaneiden isännöimässä gaalassa jaettiin tunnustusta liikunnassa ja urheilussa menestyneille henkilöille ja tahoille.

Näkövammaisten jääkiekko rantautui Varsinais-Suomeen

Näkövammaisten jääkiekon selkein ero perinteiseen jääkiekkoon on isompi kiekko.

TPS Juniorijääkiekko käynnisti tammikuussa näkövammaisille suunnatun kiekkotoiminnan. Kyseessä on ensimmäinen näkövammaisille tarkoitettu jääkiekkovuoro Turun seudulla.

Henri Salomaa vahvistaa Interin laituriosastoa

Henri Salomaa.

Henri Salomaa siirtyy Turkuun vahvistamaan Interin laituriosastoa. Sopimus kattaa kaudet 2026 ja 2027 sekä sisältää seuran option kaudesta 2028.