Samppalinnan Kesäteatteri tuo Turkuun Broadway-musikaalin Bonnie & Clyde

Kuva: Otto-Ville Väätäinen

Samppalinnan Kesäteatteri tuo Suomeen maailmalla huippusuosioon nousseen, mutta Suomessa aiemmin esittämättömän Broadway-musikaalin Bonnie & Clyde. Musikaali maailman kenties kuuluisimmista rikollisista ja rakastavaisista sai ensi-iltansa Broadwayllä 2011 ja valittiin Lontoon West Endissä viime vuoden parhaaksi musikaaliksi. Turun suurtuotannossa nähdään päärooleissa useita tunnettuja näyttelijöitä.

Tositarinaan perustuva musikaali sijoittuu 1930-luvun Yhdysvaltoihin, keskelle suurta lamaa. Köyhyydessä elävä kansa janoaa sankareita – ja kaksi vaatimattomista oloista lähtöisin olevaa nuorta taas parempaa elämää. Bonnie Parker ja Clyde Barrow vannovat tahoillaan, että vielä jonain päivänä heistä tulee jotain. Kun heidän tiensä risteävät, syntyy myös parivaljakko Bonnie ja Clyde – intohimoiset rakastavaiset ja röyhkeydessään yksi maailmanhistorian kuuluisimmista rikollispareista. Heistä tulee köyhän kansan supersankareita, esikuvia ja tarkkaan seurattuja julkisuuden henkilöitä, joiden elämä päättyy lopulta 16 sekunnissa ammuttuun 330 laukaukseen.

Musikaalin keskeisissä rooleissa nähdään sekä Samppalinnan konkareita että täysin uusia kasvoja. Bonnien ja Clyden päärooleissa nähdään Turun kaupunginteatterin Améliena hurmannut, ja useista teatteri-, TV- ja elokuvarooleistaan (Tuntematon sotilas, Pohjolan laki) tunnettu Marketta Tikkanen sekä Kouvolan Teatterin Cabaret’n Seremoniamestarin roolista tunnettu Karlo Haapiainen. Haapiainen on teatteritöiden ohella tunnettu TV-sarjoista Aallonmurtaja, Syke, Made in Finland, Kultakala sekä Skimbagirls-elokuvasta. Hän kilpaili tänä vuonna The Voice of Finland -ohjelmassa Sannin joukkueessa.

Musikaalissa paluun Samppalinnan lavalle tekee myös Maria Lund keskeisessä Blanchen roolissa. Hänen vastaparinaan Samppalinnassa debyyttinsä Buckin roolissa tekee Jonas Saari. Saarin muistetaan Turun kaupunginteatterin Hiljaiset sillat -musikaalin ja Helsingin kaupunginteatterin Vampyyrien tanssin miespääosista.

Lavalla nähdään myös Saarnaajan (Preacher) roolissa The Voice of Finlandista ja monista musikaaleista tunnettu Aleksi Aromaa. Bonnie äidin, Emma Parkerin, sekä pormestari Miriam Fergusonin rooleissa nähdään Helsingin kaupunginteatterin ensembleen kuuluva Tiina Peltonen. Turkulaisille Cabaret-menestysmusikaalista tuttu Miko Helppi nähdään Bonnien lapsuudenystävän, poliisina työskentelevän Tedin roolissa. Turkulaista paikallisväriä musikaalissa edustaa Samppalinna-konkari Mikael Haavisto, joka nähdään keskeisessä Sheriffi Schmidin roolissa. Entisen Texas Ranger-palkkionmetsästäjän Frank Hamerin ja Clyden isän Henryn rooleissa nähdään näyttelijä-tanssija Pekka Hiltunen.

Musikaalikentän uutta sukupolvea edustavat Tampereen ammattikorkeakoulussa vielä opiskelevat Tinja Taipale, Saara Östman, Katariina Särkijärvi, Ella Vähäpassi ja Petja Pulkkinen, joka viimeksi nähtiin vaativassa Evan Hansenin roolissa Helsingin kaupunginteatterin musikaalissa Rakas Evan Hansen.

Musikaalissa nähdään aikuisten ammattilaisten rinnalla myös paikallisia lapsinäyttelijöitä. Nuoren Bonnien roolissa vuorottelevat turkulaiset Iina-Emilia Sokka ja Ethel Ånäs ja nuoren Clyden roolissa taas turkulainen Ralf Nyberg sekä uusikaupunkilainen Viljami Nurmi.

Teoksen ohjaa ja suomentaa viime kesän tapaan teatterin taiteellinen johtaja Jukka Nylund, joka palkittiin vuonna 2023 Vuoden Musiikkiteatterintekijä -palkinnolla.

– Haluamme tuoda kesäteatterien laajaan, joskin usein hyvin perinteiseen, tarjontaan jotain uutta, yllättävää ja erilaista. Tässä teoksessa on sekä vauhtia että vaaran tuntua, naurua ja näyttävyyttä unohtamatta. Ajattelen Samppalinnan Kesäteatteria nimenomaan ammattimaisena musikaalinäyttämönä. On täysin poikkeuksellista, että Suomessa kyetään tekemään ulkoilmassa musikaalituotantoja, joiden budjetit ovat miljoonaluokkaa, Nylund kertoo tiedotteessa.

Ammattimuusikoista koostuvaa orkesteria johtaa kapellimestari Ville Myllykoski. Hänen kanssaan näytösten kapellimestarina vuorottelee Aleksi Laukkonen. Koreografina Samppalinnassa vierailee ensimmäistä kertaa brittikoreografi Chris Whittaker, jonka työn jälkeä on aiemmin nähty muun muassa Lontoon West Endissä. Visuaalisesta ilmeestä vastaavat lavastaja Mika Haaranen, pukusuunnittelija Heidi Wikar ja maskeeraussuunnittelija Aki-Matti Kallio.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksen yt-neuvottelut päättyneet – enintään seitsemän henkilöä irtisanotaan

Lounais-Suomen elinvoimakeskuksessa aloitettiin yhteistoimintaneuvottelut tuotannollisista ja taloudellisista syistä toukokuun alussa. Neuvotteluesityksen mukaan yt-neuvottelut olisivat voineet johtaa enimmillään 33 henkilön irtisanomiseen. Neuvotteluiden myötä irtisanomisten määrää saatiin vähennettyä ja työnantaja arvioi neuvotteluiden jälkeen joutuvansa irtisanomaan yhteensä enintään seitsemän henkilöä.

Varsinais-Suomen SDP nimesi kaksi uutta eduskuntavaaliehdokasta

Heli-Päivikki Laurén tuo ehdokasjoukkoon vahvaa kokemusta sosiaali- ja terveyspalveluista. Sairaanhoitajana, aluevaltuutettuna sekä Uudenkaupungin kaupunginvaltuuston ensimmäisenä varapuheenjohtajana hän on tehnyt pitkäjänteisesti työtä hyvinvoinnin, laadukkaiden palveluiden ja oikeudenmukaisemman yhteiskunnan puolesta.

Väitös: Liikunta ehkäisee naisten synnytyksenjälkeistä virtsankarkailua

Iina Ryhtä.

Naisten terveys on keskeinen osa kansanterveyttä, mutta raskauden ja synnytyksen jälkeisen hyvinvoinnin tukemiseen on edelleen rajallisesti vaikuttavia keinoja. TtM Iina Ryhdän tuoreen väitöstutkimuksen mukaan liikuntainterventiot voivat ehkäistä ja lievittää virtsankarkailua sekä lisätä fyysistä aktiivisuutta. Pelkkä liikunta ei kuitenkaan riitä parantamaan elämänlaatua kokonaisvaltaisesti, vaan rinnalle tarvitaan muutakin tukea.

Hesburgeriin vyöryi lähes 27 000 kesätyöhakemusta

Hesburgerin kesärekrytointi keräsi tänä vuonna ennätysmäärän hakemuksia: ketju sai yhteensä 26 829 kesätyöhakemusta. Luku lähes kaksinkertaistui viime vuoteen verrattuna (14 066 hakemusta). Hakijoiden määrä kasvoi voimakkaasti ja myös avoimia kesätyöpaikkoja oli aiempaa enemmän.

Varha aloittaa 40 vuotta täyttävien sydänterveystarkastukset

Varsinais-Suomen hyvinvointialue toimii etulinjassa ja käynnistää uuteen EU-ohjelmaan liittyen seulontatutkimuksen 40 vuotta täyttävälle väestölle. Tavoitteena on ennaltaehkäistä sydän- ja verisuonitauteja, jotka ovat merkittävin kuolinsyy.

Naantalin Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksen väistämisvelvollisuus muuttuu

Jatkossa Käsityöläiskadulta väistävät Uolevi Raaden kadulta tulevaa liikennettä.

Käsityöläiskadun ja Uolevi Raaden kadun risteyksessä Käsityöläiskadulta tulevat ajoneuvot saavat jatkossa väistämisvelvollisuuden. Muutos tulee voimaan keskiviikkona 17. kesäkuuta.

Musiikkitalo Fuugassa viimeistelytyöt käynnissä

Fuugan konserttisalista tulee näyttävä.

Turun uusi musiikkitalo Fuuga avautuu yleisölle lokakuussa 2026. Rakennusta viimeistellään vauhdilla ja työmaalla työskentelee tällä hetkellä reilut 200 henkilöä.

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Kansainväliset balettihuiput kohtaavat Turussa Don Quijoten merkeissä

Turku Dance Campin Ester Papini ja Andrea Cheldi tanssivat.

Turku Dance Camp -tanssileiri kokoaa jo kolmannen kerran kansainvälisiä huippuopettajia ja -esiintyjiä Suomeen 26.–31. heinäkuuta. Kansainvälisen tanssileirin taiteellisessa johdossa toimii turkulaislähtöinen, Tukholman kuninkaallisessa baletissa solistiuran tehnyt Katariina Edling yhdessä tanssija-tanssinopettaja Lyylia Koivuniemi Merimaan kanssa.

Varsinais-Suomen kunnat määrittelivät tutkimus- ja kehittämistoiminnan painopisteitään

Suomen ja Varsinais-Suomen elinvoima ja kilpailukyky ponnistavat tutkimus- ja kehittämistoiminnasta, jossa kunnat ovat keskeisessä roolissa. Turun AMK:n koordinoimassa ja Varsinais-Suomen liiton Akke-rahoituksen kautta toteutetussa hankkeessa Kuntien kansainvälisen TKI-osaamisen kasvattaminen Varsinais-Suomessa tunnistettiin Kaarinan, Naantalin, Salon ja Uudenkaupungin TKI-toiminnan vahvuuksia ja kehittämistarpeita.

Tap This Oy valittu WAM:in kahvilayrittäjäksi

Turkulainen Tap This Oy on valittu WAM nykytaiteen museon kahvila- ja ravintolapalvelujen yrittäjäksi. Museon kahvilatilat uudistuvat peruskorjauksen yhteydessä, ja WAM avautuu yleisölle lauantaina 31. lokakuuta.

Turun rautatieaseman laitureilla tehdään muutostöitä kesän aikana

Turun päärautatieaseman matkustajalaitureille ja niille johtaville huoltoteille tehdään pieniä korjauksia juhannuksesta syyskuun puoliväliin. Työt keskittyvät laiturien Aninkaistensillan puoleisiin päihin ja niitä tehdään vaiheittain. Työn alla oleva matkustajalaituri on ajoittain pois käytöstä ja liikennöinti tapahtuu muilta laitureilta.

Arjen hyvinvoinnilla iso osa Turun hyvinvointisuunnitelmassa

Ispoisten uimaranta on Turun suosituimpia.

Turun kaupunginvaltuusto käsitteli kokouksessaan 15. kesäkuuta lakisääteistä suunnitelmaa, joka kokoaa yhteen keskeiset tavoitteet ja ratkaisut turkulaisten hyvinvoinnin, terveyden ja turvallisuuden edistämiseksi vuosina 2026–29.

Parainen vastustaa Varhan esitystä kahden vanhustenhuoltoyksikön lakkauttamisesta

Varsinais-Suomen hyvinvointialue (Varha) on tehnyt viranhaltijaesityksen vanhustenhuollon yksiköiden Aftonron (Iniö) ja Fridhemin (Houtskari) sulkemisesta. Paraisten kaupunki vastustaa tätä esitystä jyrkästi. Kaupunki perustelee tiedotteessa kantaansa muun muassa siten, että Varha saa merkittäviä valtionosuuksia palvelujen ylläpitämiseksi koko hyvinvointialueella, myös saaristossa: 19 miljoonaa euroa saaristo-olosuhteisiin ja 14 miljoonaa euroa kaksikielisiin ratkaisuihin.

Varkkavuorenkadulla ja Aurorankadulla tietöitä

Jyrsintä- ja päällystystyö Varkkavuorenkadulla ja Aurorankadulla alkaa 16. kesäkuuta. Työt kestävät 26. kesäkuuta saakka. Töitä tehdään Varkkavuorenkadulla välillä Niitunniskantie-Taalinpellonkatu. Yksi ajokaista pois käytöstä. Paikalla on liikenteenohjaajat ja työkoneita liikkuu liikenteen seassa. Päivittäinen työaika on kello 6–18.

Tallink Siljan käyttöön tuleva S1-laituri valmistui

Ferry Terminal Turku -hankkeen ensimmäinen rakennusurakka, pistolaituri S1, on valmistunut ja luovutettu satamalle. Siihen kiinnittyy laiva jo maaliskuussa 2027.

Fölin bussi koukkaa kesällä Playa del Raisioon

Juhannuksesta lähtien Hahdenniemeen, eli Playa del Raisioon, pääsee sujuvasti myös bussilla. Fölin linja 206 tekee kesäkaudella koukkauksen Nesteentieltä satama-alueelle. Yhteys toimii 17. kesäkuuta alkaen 9. elokuuta saakka.

Kuriton planeetta on sarjakuvataiteilija Sunna Kitin majakka

Kurittoman planeetan ensimmäinen osa ilmestyi toukokuussa. Sunna Kitti toivoo pääsevänsä jatkamaan neliosaiseksi suunniteltua tarinaa lähiaikoina.

– Tämä on tällä hetkellä lempilapseni, intohimoprojekti. En malta odottaa, että pääsen palaamaan tämän tarinan kimppuun. Toivottavasti se tapahtuu viimeistään syksyllä, mutta ehkä minun pitää salaa vähän tehdä tätä jo kesällä, naurahtaa graafikko ja sarjakuvataiteilija Sunna Kitti .

Näköislehti

Urheilu

Sisu Salminen nimetty nyrkkeilyn U19-joukkueeseen

Sisu Salminen.

Turun Urheiluliiton kasvatti, nyrkkeilijä Sisu Salminen on nimetty U19 EM-joukkueeseen. Kilpailut pidetään 11.–22. elokuuta Loznicassa Serbiassa. Heinäkuun alussa Salminen suuntaa harjoittelemaan Irlantiin sekä kilpailemaan Dubliniin Monkstown Box Cupiin.

Åboraakkeli: Salibandy rugbyn tiellä?

Viime viikonloppuna pelattiin Espanjassa kolmella kolmea vastaan salibandyn MM-kisat. Suomikin oli mukana sekä miehissä että naisissa. Miesten joukkueessa oli useammankin seuran pelaajia, mutta naisille kyseessä oli Eräviikinkien luokkaretki.

Suomalaisnaiset pääsivät yleisurheiluun kunnolla vasta 1970-luvulla

Viime vuosina Suomen yleisurheilun isoimmat kansainväliset menestysodotukset ovat kohdistuneet Wilma Heltelään ja muihin naishuippuihin.

– Suomi oli aikansa yleisurheilun suurvalta, joka on edelleen hyvin korkealla esimerkiksi kesäolympialaisten yleisurheilun kaikkien aikojen mitalitaulukossa, mutta se maine luotiin miesten urheilulla, toteaa kulttuurihistorioitsija Seppo Heikkinen .

Otteluanalyysi: Hylätty maali jäi kaivelemaan Inter-leiriä kärkikamppailussa

Clinton Jephta (oik.) valittiin toukokuun pelaajaksi Veikkausliigassa.

Inter pelasi jo kuudennen tappiottoman pelin peräkkäin jalkapalloilun Veikkausliigassa, mutta se oli laiha lohtu, sillä joukkue olisi halunnut kolme pistettä kärkikamppailusta, jossa Kupittaalla vastassa oli sarjan kakkonen AC Oulu. Ottamatta jäi, sillä peli päättyi 0–0. Hylätty maali jäi erityisesti kismittämään Inter-leiriä.

Sihvonen ja Rekomaa jatkavat Loimussa

Raision Loimun joukkueen kokoaminen syksyllä alkavaan uuteen Mestaruusliiga-kauteen on jatkunut kevään ja alkukesän ajan. Aiemmin julkaistun neljän sopimuspelaajan rinnalle on nyt aika julkaista kaksi vuoden mittaista jatkosopimusta, sillä oranssimustissa paidoissa jatkavat ensi kaudella viime kausina joukkueen kapteenina toiminut libero Ville Sihvonen sekä keskipelaaja Rami Rekomaa . Kaksikko tuo kokemusta joukkueeseen ja on aikaisempina kausina osoittanut kuuluvansa pelipaikoillaan parhaimmillaan liigan eliittipelaajien joukkoon.

Tuton Juha Helppi Mestiksen hallitukseen

Mestis-seuroja edustavan Jääkiekon Sarjaseurat ry:n vuosikokous järjestettiin tiistaina 9. kesäkuuta. Kokouksessa päätettiin hallituksen jäsenten määräksi kymmenen jäsentä. Hallituksen jäseniksi valittiin jokaisesta seurasta puheenjohtaja ja lisäksi yksi asiantuntijajäsen.