Kunnille tulossa 171 miljoonaa euroa viimevuotista enemmän kiinteistöverotuloja

Verohallinnon ennakkotietojen perusteella kiinteistöveroja kerätään tänä vuonna kunnille 2,4 miljardia euroa. Kiinteistöveron tuotto nousee noin 171 miljoonaa (+7,7 %) suuremmaksi kuin viime vuonna. Maapohjista kertyvä kiinteistövero kasvaa 20,9 prosenttia (115 miljoonaa euroa) ja rakennuksista kertyvä vero 3,4 prosenttia (57 miljoonaa euroa).

Vuoden 2024 kiinteistövero perustuu kiinteistön vuoden 2023 verotusarvoon ja kiinteistön sijaintikunnan määräämiin vuoden 2024 kiinteistöveroprosentteihin.

Kiinteistön verotusarvo lasketaan erikseen maapohjalle ja rakennuksille. Maapohjien verotusarvon laskentaperusteet pysyivät vuonna 2024 ennallaan. Sen sijaan rakennusten verotusarvon laskentaperusteet muuttuivat, kun rakennusten jälleenhankinta-arvoja korotettiin 2,1 prosentilla. Muutoksen seurauksena rakennusten verotusarvot nousivat.

– Valtiovarainministeriö antaa vuosittain asetuksen rakennusten jälleenhankinta-arvojen laskentaperusteista. Jälleenhankinta-arvoissa huomioidaan myös rakennuskustannusindeksin vuosittaiset muutokset, mikä selittää nyt tehtyä korotusta, ylitarkastaja Jenna Lempiäinen Verohallinnosta kertoo tiedotteessa.

Kaikkiaan kiinteistöjen verotusarvot kasvoivat ennakkotietojen mukaan edellisvuodesta 2,1 prosenttia ja olivat yhteensä 277,8 miljardia euroa. Rakennusten osuus verotusarvoista oli 228,4 miljardia euroa (82,2 %) ja maapohjan osuus 49,4 miljardia euroa (17,8 %).

Eduskunta säätää kiinteistöveroprosenteille ala- ja ylärajat, joiden puitteissa kunta määrää veroprosentit. Vuoden 2024 alussa maapohjan yleinen kiinteistöveroprosentti eriytettiin yleisestä kiinteistöveroprosentista ja sen vaihteluvälin alarajaa korotettiin Manner-Suomen kuntien osalta 0,93 prosentista 1,30 prosenttiin. Muutoksen seurauksena 246 kunnassa maapohjan yleisen kiinteistöveroprosentin alarajaa nostettiin edellisestä vuodesta. Vuoteen 2023 verrattuna useammat kunnat nostivat myös muita kiinteistöveroprosenttejaan.

Tilastot perustuvat kiinteistötietoihin, joiden pohjalta Verohallinto määrää kiinteistöverot vuodelle 2024. Yksityishenkilöiden pitää tarkistaa ja täydentää kiinteistöverotuspäätös 7. toukokuuta mennessä ja yhteisöiden 30. huhtikuuta mennessä. Kiinteistöverotus valmistuu lokakuun lopussa, jonka jälkeen julkaistaan lopulliset tilastot kiinteistöveroista.

Ennakkotietojen perusteella kiinteistöveroja kerätään tänä vuonna kunnille 2,413 miljardia euroa. Kiinteistöveron tuotosta 72,5 prosenttia, euroissa 1,748 miljardia, kertyy rakennuksista vuonna 2024. Maapohjan osuus on puolestaan 27,5 prosenttia, euroissa noin 665 miljoonaa. Vuonna 2023 maapohjan osuus kiinteistöverosta oli 24,5 prosenttia.

Ennakkotietojen mukaan vuonna 2024 laskennallisen kiinteistöveron tuotto kasvaa yli viisi prosenttia 149 kunnassa. Maakunnittain tarkasteltuna eniten kasvua on Uudellamaalla (+12,6 %), jossa kasvaa sekä rakennuksista (+3,2 %) että maapohjasta (+27,3 %) kertyvä kiinteistövero.

– Uudellamaalla maapohjan osuus kiinteistöverosta on korkeampi kuin muualla maassa, koska rakennusmaa on arvokkaampaa. Siksi maapohjan kiinteistöveroprosentin nosto näkyy eniten siellä, Lempiäinen kertoo.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Fleminginpuiston alueelle suunnitellaan uutta jätevesitunnelia, valmistelutyöt käynnissä

Turun seudun puhdistamo Oy selvittää ja suunnittelee nykyisen Fleminginpuiston viemäritunnelin läheisyyteen uutta jätevesitunnelia ja siihen liittyviä verkostomuutoksia. Tähän liittyen Vilkkilän- ja Tonttumäen alueella tehdään pohjatutkimuksia loka- ja marraskuun aikana.

Yläkerran asunnosta valui vettä alakertaan Lemminkäisenkadulla

Yläkerran asunnosta valui vettä alakertaan kerrostalossa Lemminkäisenkadulla lauantaina aamulla.

Viirun ja Pesosen joulupuuhat palaa kaupunginteatteriin

Alexandra Oupornikova, Minna Hämäläinen ja Kimmo Rasila.

Viirun ja Pesosen joulupuuhat esitettiin Turun kaupunginteatterissa Kimmo Virtasen sovituksena ja ohjauksena ensimmäisen kerran vuonna 2022. Joulumieltä jakava esitys tekee jo kolmannen paluunsa Pienelle näyttämölle. Viiruna notkistelee tuttuun tapaan Alexandra Oupornikova , Pesosena nähdään Kimmo Rasila ja muissa rooleissa Minna Hämäläinen . Esityksen ikäsuositus on yli kolme vuotta.

Eurojackpotissa tiistaina 42 miljoonaa euroa

Eurojackpotista ei löytynyt perjantain arvonnasta kierroksella 44/2025 täysosumia. Ensi tiistaina potissa on tarjolla noin 42 miljoonaa euroa.

Hämeensillalta laskeutuva ramppi Helsinginkadulle suljettu maanantaina ja tiistaina

Hämeensillalta laskeutuva ramppi Helsinginkadulle Helsingin suuntaan suljetaan maanantaina 3. marraskuuta kello 7. Ramppi avataan jälleen liikenteelle tiistaina 4. marraskuuta viimeistään kello 15.

Suomen Verotarkastajat: Harmaa talous kasvaa – verotarkastuksiin tarvitaan lisäresursseja

Verotarkastukset ovat tehokas työkalu verovalvonnassa. Verovälttely ja muu harmaan talouden toiminta on kasvussa maassamme ja valtio menettää yhä enemmän verotuloja. Lisäresursointi verotarkastuksiin olisi valtiolta kannattava investointi, sanoo Suomen Verotarkastajat SVT ry. SVT ry on Akavan Erityisalojen jäsenjärjestö.

Kolumni: Persiljavoita yönälkään

Isoäitini tapasi aina virkkoa, että ”on se kiva kun tulee joulu, että saa yölläkin syödä”. En lapsenakaan tätä mummun jokavuotista tokaisua tajunnut. Pelkkä ajatuskin keskellä yötä syömisestä etoi, oli joulu eli ei.

Tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi syyskuussa 3,4 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten tavaratalo- ja hypermarketketjujen liikevaihto kasvoi syyskuussa 3,4 prosenttia vuodentakaisesta. Liikevaihdon arvoksi kirjattiin 732,4 miljoonaa euroa.

Näin helpotat maalaamista

Sisäseinien maalaaminen on helppo tapa uudistaa sisustusta ja kodin tunnelmaa nopeasti.

Sisäseinien maalaaminen on helppo tapa uudistaa sisustusta ja kodin tunnelmaa nopeasti. Maalaaminen onnistuu käytännössä kaikilta, kunhan muistaa huolehtia muutamista perusasioista.

Länsiradan kunnat ja valtio sopivat ratahankkeen etenemisestä rakentamisvaiheeseen

Länsirata Oy:n osakaskuntien Turun, Espoon, Salon, Lohjan, Vihdin ja Kirkkonummen sekä valtion välisissä neuvotteluissa on saavutettu sopu, jonka pohjalta voidaan siirtyä päätöksentekoon Länsiradan etenemisestä rakentamisvaiheeseen. Hankkeen rahoitusta koskeva osakassopimus viedään Länsiradan kuuden kunnan ja valtion päätöksentekoelimiin marras-joulukuussa. Länsiradan rakentaminen voisi alkaa vuoden 2027 lopulla.

Akademiska Orkestern konsertoi Huittisissa

 Sauli Huhtala on vuodesta 1991 lähtien toiminut orkesterin johtajana.

Akademiska Orkestern konsertoi lauantaina, pyhäinpäivänä 1. marraskuuta kello 15 Risto Ryti-salissa, Huittisissa. Matineakonsertin ohjelma esittelee monisävyistä suomalaista taidemusiikkia. Romantikkoja puhuttelee juhlava Toivo Kuulan Häämarssin sinfoniaorkesterin soittamana.

Vuoden nimiksi valittu Telepaatti, Juristiliitto ja Bara Bada Bastu

Vuoden nimeksi 2025 on valittu Telepaatti, Juristiliitto ja Bara Bada Bastu. Nimistöntutkimuksen päivillä järjestetty äänestys Vuoden nimestä päättyi tasan näiden kolmen ehdokkaan välillä. Tapahtuman järjestäjät päättivät, että tasapeliä ei ole tarpeen ratkaista, vaan kaikki kolme ansaitsevat Vuoden nimi 2025 -tittelin.

WAMin peruskorjaus ja laajennus valmistuvat ensi vuonna

Havainnekuva WAMin alakerran näyttelytilasta.

Vuonna 1967 valmistuneessa Wäinö Aaltosen museon eli WAM Turun kaupungin taidemuseon rakennuksessa on käynnissä merkittävä peruskorjaus ja laajennus. Uudistettu museo avataan yleisölle vuoden kuluttua.

Kelan allekirjoituskäytäntöjä halutaan muuttaa lisääntyneen uhkailun vuoksi

Sosiaali- ja terveysministeriö on käynnistänyt hankkeen Kela-asetuksen muuttamiseksi. Hankkeen tarkoitus on tehdä esitys, jolla muutettaisiin Kansaneläkelaitoksen päätösten allekirjoittamista sääntelevää valtioneuvoston asetusta.

Operaatio Ruokakassi tarjoaa jouluaterian 800 ruokailijalle Logomossa

Jouluaterialle Logomoon mahtuu noin 800 henkeä.

Operaatio Ruokakassi ry järjestää yksinäisille ja vähävaraisille suunnatun joulujuhlan 23. joulukuuta Logomossa. Perinteinen juhla järjestetään tänä vuonna jo 28. kerran. Jouluateria on tarjolla 800 ruokailijalle.

Valtaosa nuorista kokee koulutuksen tuoman taloudellisen turvan heikentyneen

OP Pohjolan kyselyn mukaan lähes 70 prosenttia nuorista aikuisista kokee, että koulutuksen taloudellinen turva ei ole yhtä vahva kuin aiemmin. Koettu muutos voi siirtää paineita ja vastuuta yhä enemmän nuorille itselleen.

EU-jäsenyys maksoi viime vuonna Suomelle 55 euroa asukasta kohden

Suomi sai viime vuonna enemmän tuloja EU:lta kuin toissa vuonna, ja samaan aikaan maksut pienenivät. Suomen nettomaksu asukasta kohden laski 95 eurolla. Euroopan komissio on julkaissut tietoja unionin ja jäsenvaltioiden välisistä rahavirroista viime vuodelta.

Päivittäistavaroiden vähittäismyynti kasvoi syyskuussa 3,5 prosenttia

Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten päivittäistavaroiden vähittäismyynnin arvo oli syyskuussa 1 863,4 miljoonaa euroa, mikä oli 3,5 prosenttia enemmän kuin syyskuussa 2024.

Urheilu

Ice Cagen suosio näkyy myös kiinnostuksena Hamaraa kohtaan

Ahkeraan tänä vuonna otellut Olli Santalahti ottelee jälleen kotiyleisön edessä.

Turun syksyssä on ollut kamppailu-urheilun ystäville poikkeuksellisen paljon nähtävää. Ice Cage täytti Turkuhallin syyskuussa ja Turku Fight veti hyvin väkeä lokakuun alussa Kupittaan palloiluhalliin. Marraskuussa on Hamaran vuoro, kun Hamara 8 järjestetään Kupittaan palloiluhallissa 8. marraskuuta.

Otteluanalyysi: Inter ylsi vajaalla miehistöllä vain tasapeliin

Eetu Huuhtanen piti Interiä pystyssä toisella puoliajalla.

Inter joutui taistelemaan yli 70 minuuttia yhden miehen alivoimalla Seinäjoen Jalkapallokerhoa vastaan Veikkausliigan kamppailussa Kupittaalla, sillä Jean Botué lensi suihkuun jo 17 peliminuutilla. Inter oli ulosajohetkellä johdossa mutta SJK tasoitti. Inter meni vielä vajaanakin johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa mutta paine yltyi toisella jaksolla ja SJK tasoitti lopussa loppuluvuiksi 2-2.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella

Juuso Hämäläinen.

Kapteeni Juuso Hämäläinen jatkaa Interissä myös ensi kaudella. Topparin sopimuksessa ollut optio on otettu käyttöön. Tuleva kausi on ”Jupin” 11:s sinimustien edustusjoukkueessa.

Puukkokatsomo: TPS:n uskomaton matka

TPS pääsi juhlimaan maalia Kupittaalla kolmesti.

Tuskin kukaan sitä edes ajatteli viime maaliskuussa ja harva uskoi siihen edes kesällä. Kovin moni tuskin piti TPS:ää ennakkosuosikkina ennen liigakarsintoja, mutta niin vain TPS voitti karsinnoissa KTP:n. Loppujen lopuksi kotkalaisilla ei ollut karsinnoissa vastaansanomista. Kuudennen kerran peräkkäin KTP kauden päätteeksi joko nousee tai putoaa. TPS:lläkin on hissistä kokemusta.

Turkulainen Vilho Aatola jatkaa formulauraansa Yhdysvalloissa ensi kaudella

Vilho Aatola.

Formulalupaus Vilho Aatola , 16, jatkaa ensi kaudella USF Juniors -formulaluokassa Yhdysvalloissa samassa tiimissä kuin tulokasvuonnaan. DEForce Racing Team kiinnitti Aatolan ensimmäisenä kuljettajanaan kaudelle 2026. Tulokaskaudellaan Aatola oli sarjassa seitsemäs.

Riku Riski HJK Akatemian B-poikien valmennusryhmään

Riku Riski.

Pelaajauransa TPS:ssä nousukarsintojen voittoon päättänyt Riku Riski palaa Klubiin ja ryhtyy valmentamaan B-junioreita.