Raision Huvilintu aloittaa kesäkauden perinteisesti vapputansseilla
Raisiossa sijaitsevaa Huvilinnun tanssilava on viihdyttänyt ja tanssittanut ihmisiä 1960-luvulta asti. Aitoa suomalaista lavakulttuuriperinnettä vaaliva Huvilintu avaa ovensa kesään tuttuun tapaan vappuaattona. Kesäkauden avajaisissa 30. huhtikuuta esiintyy seitsenmiehinen Hariolax, joka oli suosittu ryhmä tanssilavoilla jo 1980-luvulla. “Uusvanhassa” kokoonpanossa on mukana Hannu Pärssinen, Jyrki Lehti, Kari Lehtomäki, Reijo Ylinen, Timo Koskinen, Arto Hyötyläinen solistinaan suomalaisen iskelmämusiikin legenda Arto Nuotio. Lavalle saadaan myös Janiina Lehtonen, Ville Mäkimattila & Putkiratio, joiden kanssa Nuotio on usein järjestänyt muun muassa konsertteja.
Huvilinnun lavatanssien järjestämisestä vastaa ryhmä alan ammattilaisia ja päävastuuta tanssi-iltojen sujumisesta kantaa Raision Kuulan puheenjohtaja Markku Appel. Vuonna 1909 perustettu Raision Kuula ry. on Raision kaupungin vanhin ja perinteikkäin urheiluseura. Seura tarjoaa nuorille mahdollisuuksia harrastaa, harjoitella ja kilpailla sekä yleisurheilussa että hiihdossa. Appel toimii aktiivisesti urheiluseuran tehtävissä ja Huvilinnun lavalta kertyvä tulo menee suoraan urheilutoiminnan tukemiseen. Suomen huvijärjestäjien keskusliitto valitsi Huvilinnun lavan vuonna 2017 Vuoden huvijärjestäjäksi. Huvilintua voi myös vuokrata yksityiskäyttöön juhlatilaksi.
– Ensi kesän ohjelmistoa kootessa on kuultu yleisön toiveita herkällä korvalla ja tanssi-illat on nyt julkaistu. On aika ryhtyä hiomaan jokavuotisia käytännön asioita. Vappuun ei enää ole pitkä matka, mutta aikaa on riittävästi saada kaikki kuntoon. Vapusta jatketaan pitkälle syksyyn lauantaitanssien merkeissä. Tanssi-illat alkavat jo kello 19, päättyvät kello 23 yhden orkesterin iloissa ja tuntia myöhemmin kahden orkesterin esiintyessä. Juhannuksena tanssitaan kahtena päivänä sekä juhannusaattona että -päivänä, valottaa Appel tiedotteessa.
Aamuset-kaupunkimedia (AKM)















