Verohallinto: OmaVero-huijarit saattavat lähettää pian veroilmoitusaiheisia viestejä

Huijausviestien lähettäjät todennäköisesti hyödyntävät alkavaa veroilmoitusaikaa yrittäessään saada ihmisiä klikkaamaan huijaussivustolle johtavaa linkkiä. Aidossa Verohallinnon tekstiviestissä ei ole linkkiä ja se tulee joltakin näiltä kolmelta lähettäjältä: Vero, Skatt tai Vero-Skatt.

Verohallinnon nimissä lähetettyjen huijaustekstiviestien määrä on lisääntynyt huomattavasti parin viime vuoden aikana. Huijarit hyödyntävät viesteissään ajankohtaisia veroasioita, joten Verohallinto pitää todennäköisenä, että kevään aikana liikkeellä on paljon veroilmoituksiin liittyviä huijausviestejä.

– On tärkeää, että kun ihmiset menevät tarkistamaan esitäytetyn veroilmoituksensa, he menevät OmaVeroon kirjoittamalla verkkoselaimen osoiteriville palvelun osoitteen www.vero.fi/omavero. Tekstiviestillä tullutta linkkiä ei koskaan pidä klikata eikä Verohallinnon lähettämissä aidoissa viesteissä sellaisia olekaan, sanoo Verohallinnon apulaisjohtaja Jaakko Nummijärvi tiedotteessa.

Verohallinto ei suosittele menemään OmaVeroon hakukoneen antaman linkin kautta, sillä hakukoneiden tulokset ovat joissakin tapauksissa vieneet aidon näköisille huijaussivuille.

Tällä hetkellä huijausviestejä tulee myös sähköpostilla, mutta valtaosa on tekstiviestejä.

Maa- ja metsätaloudenharjoittajat sekä toiminimiyrittäjät saivat elinkeinotoimintansa veroilmoituksen jo tammikuun alkupuolella.

Ensimmäiset yksityishenkilöiden esitäytetyt veroilmoitukset tulevat OmaVeroon 23. helmikuuta. Tällöin esitäytetty veroilmoitus tulee maataloudenharjoittajille, toiminimiyrittäjille sekä heidän puolisoilleen. Muille esitäytetty veroilmoitus tulee OmaVeroon viimeistään 28. maaliskuuta.

Jos henkilö on siirtynyt paperittomaan viranomaisasiointiin eli tilannut Suomi.fi-viestit, hän saa veroilmoituksen saapuessa Suomi.fi-sovellukseen ja sähköpostiin herätteen siitä, että OmaVerossa on uutta veroasiaa. Näissä heräteviesteissä ei tietoturvasyistä ole linkkiä OmaVeroon.

Jos Suomi.fi-viestejä ei ole tilannut, esitäytetty veroilmoitus tulee OmaVeron lisäksi myös paperipostilla kotiin.

Verohallinto tekee jatkuvasti yhteistyötä muiden viranomaisten kanssa, jotta Verohallinnon nimissä tehtävät huijaukset vähenisivät.

Verohallinto on rekisteröinyt käyttöönsä kolme tekstiviestien lähettäjätunnusta: Vero, Skatt ja Vero-Skatt. Kaikki Verohallinnon lähettämät aidot tekstiviestit tulevat joltakin näiltä kolmelta lähettäjältä.

Jos tekstiviesti siis tulee muilta kuin näiltä lähettäjiltä, esimerkiksi tuntemattomasta puhelinnumerosta, tai siinä on linkki, se on huijaus.

– Aiemmin ongelma on ollut se, että huijarit ovat pystyneet käyttämään viesteissä samaa lähettäjän nimeä, jota käytämme itse aitojen viestien lähettämiseen. Huijausviestit ja aidot tekstiviestit ovat myös saattaneet mennä puhelimessa samaan viestiketjuun. Enää se ei ole mahdollista, sanoo Nummijärvi.

Aidoista Verohallinnon lähettämistä tekstiviesteistä on tietoa vero.fi:ssä.

Huijausviestejä on liikkeellä monenlaisia, mutta niitä yhdistää muutama tekijä. Usein viestissä vedotaan kiireeseen, joka saisi henkilön toimimaan nopeasti. Viestissä saatetaan esimerkiksi kertoa odottamattomasta veronpalautukseen liittyvästä muutoksesta.

Huijausviestissä on aina mukana linkki, jota huijari yrittää saada henkilön klikkaamaan ja antamaan huijarille pankki- tai henkilötietoja.

Toimi näin, jos olet saanut huijausviestin. Älä avaa viestissä olevia linkkejä tai syötä verkkopankkitunnuksiasi linkkien takaa avautuville sivuille. Poista viesti välittömästi.

Jos epäilet antaneesi tietosi huijaussivustolle, ole nopeasti yhteydessä pankkisi verkkopankkitunnusten sulkupalveluun ja pyydä sulkemaan pankkitunnuksesi ja pankkikorttisi.

Tee asiasta heti myös rikosilmoitus. Jos havaitset huijausviestejä, niistä voi ilmoittaa myös Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskukselle.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Juttua muokattu 25.1. klo 11.59: Lisätty tieto, että aito Verohallinnon tekstiviesti tulee joltakin näiltä kolmelta lähettäjältä: Vero, Skatt tai Vero-Skatt.

TFO palaa vuoteen 1952 ja esittää Turun konserttitalon vihkiäiskonsertin ohjelman

Matti Koponen.

Aninkaistenmäelle valmistui syksyllä 1952 Suomen ensimmäinen konserttikäyttöön rakennettu sali. Arkkitehti Risto-Veikko Luukkosen suunnittelema Turun konserttitalo vihittiin käyttöönsä 27.11.1952 Turun kaupunginorkesterin konsertissa.

Selvitys: Sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty mahdollista huomioida laajemmin maanomistajien korvauksissa

Selvitystyö sähkölinjoista maanomistajille maksettavista korvauksista on valmistunut. Selvityksen mukaan sähkölinjojen tuottama taloudellinen hyöty voitaisiin ottaa nykyistä laajemmin huomioon sähkölinjoista maanomistajille maksettavissa korvauksissa. Selvityksessä ei kuitenkaan löytynyt valmista mallia, joka voitaisiin sellaisenaan ottaa käyttöön Suomessa. Selvitys on nyt lausuntokierroksella.

Bonavalta uusia koteja Kirstinpuistoon

Bonava rakennuttaa Kirstinpuistoon 67 asunnon asuinkerrostalon.

Bonava rakennuttaa Turun Kirstinpuistoon 67 asunnon asuinkerrostalon. Asunto Oy Turun Kirstinpuiston Silmuun tulee A-energialuokan koteja yksiöistä perheasuntoihin sekä yhdisteltäviä Duo-koteja, joista voidaan muodostaa jopa 116-neliöinen kokonaisuus. Omalle tontille rakennettavan seitsenkerroksisen talon rakennustyöt käynnistyvät lokakuussa. Talon on määrä valmistua loppuvuonna 2027.

Hyvinvointivaltion aukot näkyvät kirkon työssä

Sosiaaliturvan muutokset, lapsiperheköyhyys ja ihmisten arjen ongelmien kasautuminen näkyvät seurakuntien diakonia- ja kasvatustyössä, osoittaa tuore Diakonian ja kasvatuksen barometri.

#Harrastamaan esittelee Hjeltin talolla harrastusmahdollisuuksia

#Harrastamaan on Valo-Valmennusyhdistys Ry:n, Turun Ohjaamon ja Turun nuorisotyön yhteistyössä järjestämä harrastusviikon tapahtuma Hjeltin talolla 9. syyskuuta kello 13-17 (Vanha Suurtori 7). Aiheena ovat maksuttomat tai edulliset harrastusmahdollisuudet 18–29-vuotiaille. Tapahtumassa voi tutustua julkisen sekä kolmannen sektorin erilaisiin harrastusmahdollisuuksiin.

Kesällä hukkui 46 ihmistä

Suomen Uimaopetus- ja Hengenpelastusliiton (SUH) median ja avoimien viranomaislähteiden perusteella keräämien ennakkotietojen mukaan elokuussa hukkui 14 ihmistä. Neljä hukkumista liittyi vesikulkuneuvolla liikkumiseen, kaksi tapahtui uidessa ja kahdeksassa tapauksessa tapahtumien kulku ei ole selvillä.

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

Tutkimus: Tekoäly kevensi hoitajien muistikuormaa ja vapautti aikaa hoivaan

Tekoälyavusteinen puhekirjaus säästi työaikaa, kevensi hoitajien muistikuormaa ja muutti kirjaamisen rytmiä hoivakodeissa. Kirjauksia voitiin tehdä myös yhdessä asukkaan kanssa. Työterveyslaitoksen tutkimuksen mukaan hyödyt riippuvat kuitenkin siitä, kuinka hyvin teknologia sovitetaan hoivatyön arkeen.

Yhdistykset vaikeuksissa yhdistysten luvatussa maassa

Suomi on yhdistysten luvattu maa ja joidenkin mielestä niitä on aivan liikaakin. Monet yhdistykset toimivat jäsenmaksutulojensa ja valtion sekä kuntien avustuksien tuella. Nyt näitä tukia ollaan voimakkaasti leikkaamassa valtion ja kuntien taloudellisten ongelmien vuoksi. Tämä johtanee monien yleishyödyllistenkin yhdistysten toiminnan supistamiseen ellei peräti lakkauttamiseen.

OAJ antoi syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin

Ammattikorkeakoulujen työriitaan ei ole vieläkään löytynyt ratkaisua. OAJ antoi 7. syyskuuta syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin. Jos sopua ei synny, uusi kolmipäiväinen lakko alkaa 22. syyskuuta.

Rantakäärme luikerteli rivitaloasunnon sähköhellan uumeniin Halisissa

Rantakäärme luikerteli rivitaloasunnon sähköhellan uumeniin Hehtokadulla Halisissa maanantaina illalla.

Pieni tukos voi johtaa suureen vesivahinkoon

Sadevesikourut saa helposti puhtaaksi esimerkiksi pyöreäpäisellä WC-harjalla. Roskien poistaminen niistä ennen pakkasia on tärkeää, jotta roskat eivät jäädy ja tuki vesikouruja.

Sadevesikouruihin kertyvät lehdet ja neulaset voivat aiheuttaa vahinkoja, jotka paljastuvat vasta kuukausien päästä. Alle tunnin huoltotoimella voi välttää tuhansien eurojen korjauslaskun.

Poliisi pysäytti Paraisilla viritetyn mopon, kuski 15-vuotias

Poliisi tapasi sunnuntaina illalla Paraisilla 15-vuotiaan pojan, jonka mopo oli viritetty kulkemaan 95 kilometrin tuntinopeutta. Mopoon oli tehty sellaisia rakenteellisia muutoksia, että se luokitellaan kevytmoottoripyöräksi. Tämä vuoksi poikaa epäillään kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Kupittaan kärjen kannen rakennustyöt jatkuvat rata-alueella

Kupittaan kärjen joukkoliikennekannen tukitelineen rakennustyöt alkoivat heinäkuussa ja etenevät syyskuussa rata-alueelle. Taustalla kohoaa Taito-kampus, jossa runkotöitä tehdään neljännessä kerroksessa.

Kupittaan ja Itäharjun yhdistävän joukkoliikennekannen rakennustyöt jatkuvat rata-alueella syyskuussa. Työvaiheeseen kuuluu melua ja tärinää aiheuttavaa paalutusta, jota tehdään yöaikaan maanantaista 14. syyskuuta alkaen arviolta noin kahden viikon ajan. Paalutukset jatkuvat päivätöinä arviolta marraskuuhun saakka.

Turussa kuvattu The Last Light of Summer yhdistää muodin, hevostaiteen ja Artukaisten historiallisen miljöön

Aada Uhlgrén ja Guizo da Fareja.

Turussa toteutettu muotihenkinen hevosaiheinen kuvasarja The Last Light of Summer tuo yhteen pohjoismaisen luonnon, pelkistetyn nykytyylin sekä naisen ja hevosen välisen sanattoman yhteyden. Luovan suunnittelijan Aada Uhlgrénin ja valokuvaaja Emilia Hynnisen yhteistyönä syntynyt sarja kuvattiin Artukaisissa, historiallisessa kartano- ja hevosmiljöössä.

Auto ulos Tampereen valtatieltä lentoaseman rampissa, kuski jäi jumiin autoon

Poliisi sai iltapäivällä kolmen jälkeen ilmoituksen kyljellään makaavasta henkilöautosta Tampereen valtatiellä lentoaseman rampissa. Pelastuslaitos on tapahtumapaikalla poliisin kanssa ja irrottaa kuljettajaa autosta.

Eteislepatus aiheuttaa pienemmän aivoinfarktiriskin kuin eteisvärinä

Laaja rekisteritutkimus tuo uutta tietoa kahden yleisen sydämen rytmihäiriön eroista. Tulokset auttavat arvioimaan verenohennuslääkityksen hyötyjä ja haittoja entistä yksilöllisemmin.

Näköislehti

Urheilu

Loic Essomba jatkaa matkaansa Interistä Saudi-Arabiaan

Loic Essomba.

FC Inter ja Al Kholood ovat sopineet Loic Essomban pysyvästä siirrosta Saudi-Arabian pääsarjassa pelaavaan seuraan. Inter saa pelaajasta merkittävän siirtokorvauksen. Helsingin Sanomien mukaan hinta on noin 400 000 euroa.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.