Älä anna ilotulitteita lasten ja nuorten käsiin

Viime vuodenvaihteessa 16 henkilöä sai ilotulitteista silmävammoja. Heistä yli puolet oli ilotulitusten katsojia. Viime vuodenvaihteessa 16 henkilöä sai ilotulitteista silmävammoja. Heistä yli puolet oli ilotulitusten katsojia. Kuva: Jori Liimatainen

Ilotulitteiden varomaton tai virheellinen käyttö aiheuttaa joka vuodenvaihteessa silmävammoja sekä ilotulitteiden ampujille että ilotulituksia sivusta seuraaville. Viime vuodenvaihteessa 16 henkilöä sai ilotulitteista silmävammoja ja heistä yli puolet oli ilotulitusten katsojia. Turvallisuus- ja kemikaalivirasto (Tukes) muistuttaa, että suojalasien käyttö on paras keino ehkäistä silmävammoja. Samalla kun ostat ilotulitteita, hanki suojalasit sekä itsellesi että läheisillesi. Suojalasien käytön lisäksi lue ilotulitteiden käyttöohjeet ja noudata niitä.

Ilotulitteista on aiheutunut keskimäärin 14 silmävammaa joka vuodenvaihteessa, eikä niiden määrä ole vähentynyt viimeisen kymmenen vuoden aikana. Viime vuodenvaihteessa silmävammoja oli Suomen Silmälääkäriyhdistyksen mukaan 16, edellisenä vuonna 20 ja vuodenvaihteessa 2020–21 yhteensä 11. Silmävammoja voi kuitenkin ehkäistä hyvin yksinkertaisella keinolla, eli käyttämällä suojalaseja. Suojalasit suojaavat tehokkaasti ilotulitteiden kipinöiltä ja väärään suuntaan harhautuneilta ilotulitteilta.

– Vaikka suojalasit tulivat lain mukaan pakollisiksi ilotulitteiden ampujille jo yli kymmenen vuotta sitten, liian suuri osa ilotulittajista ei niitä edelleenkään käytä. Suojalasit ovat kuitenkin halpa ja helppo keino suojata silmät. Samalla kun hankit ilotulitteita, osta myyntipaikasta suojalaseja kaikille, joiden kanssa aiot ilotulittaa, sanoo ylitarkastaja Jonas Sjelvgren Tukesista tiedotteessa.

Mitkä tahansa lasit eivät suojaa silmiä samalla tavalla kuin oikeat suojalasit. Suojalaseja hankkiessasi kiinnitä huomiota seuraaviin asioihin: suojalaseissa pitää olla muun muassa CE-merkintä sekä valmistajan tiedot ja käyttöohjeet suomeksi ja ruotsiksi. Varmistu myös, että suojalasit on tarkoitettu kipinöiltä, roiskeilta ja sinkoilevilta irtokappaleilta suojautumiseen. Kunnolliset suojalasit asettuvat kasvoille hyvin ja estävät roiskeiden pääsyn silmiin joka suunnalta.

Silmävammoja ovat saaneet myös lapset ja nuoret, joista osa on itse sytyttänyt ilotulitteita. Suomen Silmälääkäriyhdistyksen mukaan viime vuodenvaihteessa silmävamman saaneista viisi, eli lähes joka kolmas, oli 15–17-vuotias nuori, joista kaksi oli itse sytyttänyt ilotulitteen. Ilotulitteiden käyttö on kuitenkin sallittua vain 18 vuotta täyttäneille. Ilotulitteita ei saa lain mukaan myydä eikä luovuttaa alaikäiselle.

Tukesin teettämän kyselyn mukaan 87 prosenttia suomalaisista luulee, että viranomaiset tarkastavat ilotulitteet ennakkoon. Tämä ei pidä paikkaansa. Vastuu ilotulitteen turvallisuudesta on valmistajalla, maahantuojalla ja jakelijalla.

Ilotulitteiden on täytettävä laissa säädetyt turvallisuusvaatimukset ja niiden aiheuttaman vaaran tulee olla mahdollisimman vähäinen. Suomessa myytävän ilotulitteen ja muun pyroteknisen tuotteen pitää olla CE-merkitty. Lisäksi tuotteessa pitää olla ohjeet oikeasta käytöstä ja säilytyksestä sekä tuotetiedot suomeksi ja ruotsiksi.

Tukes valvoo ilotulitteiden vaatimustenmukaisuutta riskiperusteisesti ja pistokokein. Valvonta painottuu erityisesti vuodenvaihteen ilotulitemyyntiin ja valvonnassa tarkastellaan kuluttajille myynnissä olevia ilotulitteita.

Tänä vuonna ilotulitteiden valvontaa tehtiin myyntipisteissä 27.–28. joulukuuta yhteistyössä paikallisten pelastuslaitosten kanssa seuraavilla alueilla: Uusimaa, Jyväskylä ja Kuopio. Tukesin valvonnassa kiinnitettiin huomiota tuotteiden merkintöihin, käyttöohjeisiin ja ulkoiseen kuntoon.

Ilotulitteita luovutetaan kuluttajille vain pelastusviranomaisen hyväksymistä myyntipisteistä. Ilotulitteiden myyntikauden aikana pelastuslaitokset tarkistavat alueillaan olevien myyntipisteiden turvallisuusjärjestelyt mm. ilotulitteiden varastoinnin, poistumisteiden ja henkilökunnan pätevyyksien osalta.

Pelastuslaitokset voivat myös asettaa alueellisia rajoituksia ilotulitteiden käytölle. Ilotulitteiden käyttö voidaan kieltää alueilla, joissa niiden käytön on katsottu aiheuttavan eritystä vaaraa suurelle ihmisjoukolle tai esimerkiksi historialliselle rakennusympäristölle. Tarkasta mahdolliset rajoitukset alueesi pelastuslaitoksen viestintäkanavilta.

Myyntipisteissä on ohjeita siitä, miten toimimattoman ilotulitteen kanssa on toimittava. Ensisijaisesti tuotteen voi palauttaa myyntipaikkaan tai maahantuojalle.

Ilotulitteiden myyntipisteessä on aina paikalla Tukesin tutkinnon suorittanut myyjä. Vastuullinen myyjä tuntee myynnissä olevat ilotulitteet ja osaa opastaa asiakasta niiden valinnassa, käytössä sekä mahdollisen tuotevirheen sattuessa. Viallisia ilotulitteita ei sekoiteta toimivien kanssa varastoinnin aikana. Vastuullinen myyjä muistuttaa asiakkaita suojalasien käytöstä sekä ilmoittaa viipymättä maahantuojalle havaitsemistaan tuotevirheistä. Ilotulitteet luovutetaan vain täysi-ikäiselle asiakkaalle.

Aamuset-kaupunkimedia (AKM)

Yhdistykset vaikeuksissa yhdistysten luvatussa maassa

Suomi on yhdistysten luvattu maa ja joidenkin mielestä niitä on aivan liikaakin. Monet yhdistykset toimivat jäsenmaksutulojensa ja valtion sekä kuntien avustuksien tuella. Nyt näitä tukia ollaan voimakkaasti leikkaamassa valtion ja kuntien taloudellisten ongelmien vuoksi. Tämä johtanee monien yleishyödyllistenkin yhdistysten toiminnan supistamiseen ellei peräti lakkauttamiseen.

OAJ antoi syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin

Ammattikorkeakoulujen työriitaan ei ole vieläkään löytynyt ratkaisua. OAJ antoi 7. syyskuuta syksyn neljännen lakkovaroituksen ammattikorkeakouluihin. Jos sopua ei synny, uusi kolmipäiväinen lakko alkaa 22. syyskuuta.

Rantakäärme luikerteli rivitaloasunnon sähköhellan uumeniin Halisissa

Rantakäärme luikerteli rivitaloasunnon sähköhellan uumeniin Hehtokadulla Halisissa maanantaina illalla.

Pieni tukos voi johtaa suureen vesivahinkoon

Sadevesikourut saa helposti puhtaaksi esimerkiksi pyöreäpäisellä WC-harjalla. Roskien poistaminen niistä ennen pakkasia on tärkeää, jotta roskat eivät jäädy ja tuki vesikouruja.

Sadevesikouruihin kertyvät lehdet ja neulaset voivat aiheuttaa vahinkoja, jotka paljastuvat vasta kuukausien päästä. Alle tunnin huoltotoimella voi välttää tuhansien eurojen korjauslaskun.

Poliisi pysäytti Paraisilla viritetyn mopon, kuski 15-vuotias

Poliisi tapasi sunnuntaina illalla Paraisilla 15-vuotiaan pojan, jonka mopo oli viritetty kulkemaan 95 kilometrin tuntinopeutta. Mopoon oli tehty sellaisia rakenteellisia muutoksia, että se luokitellaan kevytmoottoripyöräksi. Tämä vuoksi poikaa epäillään kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Kupittaan kärjen kannen rakennustyöt jatkuvat rata-alueella

Kupittaan kärjen joukkoliikennekannen tukitelineen rakennustyöt alkoivat heinäkuussa ja etenevät syyskuussa rata-alueelle. Taustalla kohoaa Taito-kampus, jossa runkotöitä tehdään neljännessä kerroksessa.

Kupittaan ja Itäharjun yhdistävän joukkoliikennekannen rakennustyöt jatkuvat rata-alueella syyskuussa. Työvaiheeseen kuuluu melua ja tärinää aiheuttavaa paalutusta, jota tehdään yöaikaan maanantaista 14. syyskuuta alkaen arviolta noin kahden viikon ajan. Paalutukset jatkuvat päivätöinä arviolta marraskuuhun saakka.

Turussa kuvattu The Last Light of Summer yhdistää muodin, hevostaiteen ja Artukaisten historiallisen miljöön

Aada Uhlgrén ja Guizo da Fareja.

Turussa toteutettu muotihenkinen hevosaiheinen kuvasarja The Last Light of Summer tuo yhteen pohjoismaisen luonnon, pelkistetyn nykytyylin sekä naisen ja hevosen välisen sanattoman yhteyden. Luovan suunnittelijan Aada Uhlgrénin ja valokuvaaja Emilia Hynnisen yhteistyönä syntynyt sarja kuvattiin Artukaisissa, historiallisessa kartano- ja hevosmiljöössä.

Auto ulos Tampereen valtatieltä lentoaseman rampissa, kuski jäi jumiin autoon

Poliisi sai iltapäivällä kolmen jälkeen ilmoituksen kyljellään makaavasta henkilöautosta Tampereen valtatiellä lentoaseman rampissa. Pelastuslaitos on tapahtumapaikalla poliisin kanssa ja irrottaa kuljettajaa autosta.

Eteislepatus aiheuttaa pienemmän aivoinfarktiriskin kuin eteisvärinä

Laaja rekisteritutkimus tuo uutta tietoa kahden yleisen sydämen rytmihäiriön eroista. Tulokset auttavat arvioimaan verenohennuslääkityksen hyötyjä ja haittoja entistä yksilöllisemmin.

Vähäjoen ylittävä kevyen liikenteen silta poissa käytöstä

Vähäjoen ylittävä kevyen liikenteen silta Krapupuistikon kohdalla poissa käytöstä 7.–18. syyskuuta. Sillalla tehdään korjaustöitä.

Kittuisten yhteysaluslaiturin jatkosta keskustellaan sidosryhmien kanssa

Lounais-Suomen elinvoimakeskus on purkamassa Houtskarissa Kittuisten vanhan yhteysaluslaiturin. Laituri on huonokuntoinen ja se on riski Korppoon–Houtskarin väliselle maantielauttaliikenteelle. Yhteysalusliikenteellä ei ole enää käyttöä laiturille. Purkutyön käynnistyttyä elinvoimakeskus sai tietoa laiturin muista käyttötarpeista. Elinvoimakeskus on keskeyttänyt laiturin purkutyöt ja keskusteluja käydään vielä sidosryhmien kanssa ennen töiden jatkumista.

Osa Vuolahdentietä otetaan työalueeksi Kuusistossa

Osa Vuolahdentietä otetaan työalueeksi Kuusistossa keskiviikosta 9. syyskuuta lähtien. Järjestelyn arvioidaan kestävän muutaman viikon ajan.

Älylasit mullistavat yritysvakoilun

Älylasit päässä pahantahtoinen toimija voi kerätä toimitiloista hetkessä tietoa esimerkiksi näytöiltä, kulunvalvontakäytännöistä ja kohtaamiltaan ihmisiltä. Älylasien kautta tietoja voi päätyä myös tahattomasti vääriin käsiin. Työpaikoilla on nyt aika herätä pohtimaan riskejä, sanovat LähiTapiolan asiantuntijat.

Alkoholista kannattaa luopua jo raskautta suunnitellessa

Varhainen kehitysvaihe on erityisen herkkä, ja alkoholi voi vaikuttaa sikiön kehitykseen jo aivan raskauden alussa.

Alkoholista luopuminen jo raskautta suunniteltaessa on tärkeä tapa suojata kehittyvää lasta. Asiasta muistutetaan FASD-päivänä 9. syyskuuta, jolloin alkoholinmyynti aloitetaan yhdeksän minuuttia tavallista myöhemmin.

Sähköautojen kysyntä ennätysvahvaa

Elokuussa ensirekisteröidyistä henkilöautoista 51,6 prosenttia oli täyssähköisiä. Heinäkuu oli historiallisesti ensimmäinen kerta Suomessa, kun kuukausitasolla yli puolet uusista ensirekisteröidyistä autoista oli täyssähköisiä.

Ero tapahtuu yhä useammin jo vauva-aikana

Perheet tarvitsevat matalan kynnyksen tukea vauva-aikana.

Yhä useampi vanhempi eroaa jo raskausaikana tai lapsen ensimmäisten elinvuosien aikana. Ilmiö näkyy Ensi- ja turvakotien liiton jäsenyhdistysten palveluissa, joissa apua saaneiden määrä on kasvanut tänä vuonna lähes viidenneksellä viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna. Pikkulapsiperheiden lisääntyvät erot kertovat kasvavasta kuormituksesta elämänvaiheessa, jossa vanhemmuus, työelämän paineet ja taloudellinen epävarmuus kasaantuvat samaan aikaan.

Kuluttajalla uusi mahdollisuus saada hajonnut laite korjatuksi

Tavaran valmistajalla voi olla velvollisuus korjata esimerkiksi normaalin kulumisen vuoksi vioittunut kodinkone myös silloin, kun kuluttajalla ei ole kuluttajansuojalain tai takuun perusteella oikeutta maksuttomaan korjaamiseen. Valmistaja voi periä korjauksesta kohtuullisen maksun.

Näköislehti

Urheilu

TPS muistaa entistä puheenjohtajaansa hiljaisella hetkellä

Reijo Toivonen. Kuva on vuodelta 1995.

Turun Palloseuran jalkapallojaoston entinen puheenjohtaja Reijo Toivonen on menehtynyt 89 vuoden iässä. Toivonen toimi 1970-luvulta aina 1990-luvulle Turun Palloseuran jalkapallojaoston sihteerinä ja puheenjohtajana. Hän oli seuran miesten edustusjoukkueen joukkueenjohtajana mestaruusvuosina 1972 ja 1975.

Mika Kuronen kohtaa Rami Hietaniemen karate combat -säännöillä

Mika Kuronen.

Hamara MMA:n promoottori Mika Kuronen ottelee 12. syyskuuta Helsingissä. Vastaansa Kuronen saa kreikkalaisroomalaisen painin MM-pronssimitalisti Rami Hietaniemen , joka on viritellyt viime aikoina vapaaottelu-uraa. Hietaniemen debyytti peruuntui aiemmin kesällä selkäongelmien vuoksi.

Inter varmisti itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin

Inter on jo varmistanut pääsyn europelien karsintoihin ensi kaudella.

FC Inter voitti lauantaina Suomen Cupin ja varmisti sen myötä itselleen paikan kauden 2026–27 eurocupien karsintoihin.

Otteluanalyysi: Interille Suomen Cupin voitto maratonottelussa

Alie Conteh teki voittomaalin Suomen Cupin finaalissa.

Inter kaatoi HJK:n Suomen Cupin finaalissa Tampereella. Mestaruus oli Interin seurahistorian kolmas. Interillä on edelleen mahdollisuus myös kotimaiseen triplaan, sillä talvella Inter voitti Liigacupin.

Tomi Kalliosta Jääkiekkoleijona numero 290

Suomen Jääkiekkomuseo ry:n hallituksen asettama aatelointitoimikunta on valinnut kuusi uutta Jääkiekkoleijonaa. Uusiksi Jääkiekkoleijoniksi numeroilla 287–292 valittiin Marko Anttila , Valtteri Filppula , Juuso Hietanen , Tomi Kallio , Sami Lepistö ja Jukka Toivakka . Viimeksi mainittu valittiin vaikuttaja-kategoriassa Jääkiekkoleijonaksi. Muut saivat kunnian pelaajaurien meriittien vuoksi.

Puukkokatsomo: Interin väkevä vuosi

Alie Conteh, Ilari Kangasniemi ja Jussi Niska.

Vaikka Inter ei Konferenssiliigan liigavaiheeseen selvinnytkään, oli joukkueen suoritus kansainvälisissä otteluissa erinomainen. Vastaava menestys on ollut turkulaisittain äärimmäisen harvinaista.